Команда ініціативи «ДружніДвері», яку започаткували для підтримки внутрішньо переміщених осіб, представила проєкт «Щедрівки Звідусіль».
Він має на меті зібрати й популяризувати щедрівки з різних куточків України і через традиції показати багатство та різноманітність української культури. Також проєкт спростовує міфи та російські пропагандистські наративи про те, що Схід України нібито позбавлений таких традицій.
Ідея проєкту належить громадській організації «НЕ САМІ» та креативній агенції Bickerstaff.734. Активісти переконані, що в період новорічних свят, коли вся країна єднається, щоб зустріти новий рік, особливо важливо показувати свою підтримку одне одному й популяризувати автентичні українські традиції.
«За останніми даними Міжнародної організації з міграції, фактична чисельність ВПО в Україні становить3 548 000 осіб. Коли люди втрачають дім, вони змушені шукати нові сенси та будувати нове життя в інших містах України та світу. Та коли ворог намагається знищити українську ідентичність, саме ВПО несуть і зберігають у собі культурні традиції своїх країв», — кажуть у пресслужбі проєкту.
У межах проєкту «Щедрівки Звідусіль» команда дослідила традиції щедрування у всіх куточках країни. Зокрема, було записано щедрівки з таких регіонів, як Донеччина, Полтавщина, Харківщина, Житомирщина, Чернігівщина. Значну увагу приділили тим традиціям, які зберігалися навіть у тимчасово окупованих регіонах.
На інтерактивній мапі можна знайти інформацію про щедрівки, характерні для Півночі, Центру, Сходу та інших регіонів України. Ця мапа допомагає пізнати нові або маловідомі традиції та нагадує, наскільки багатогранною є українська культура.
«Українська традиція щедрування демонструє різноманітність української культури, яка простягається по всій Україні: із Заходу на Схід, із Півночі на Південь. Підсвітлюючи тему щедрівок, ми хотіли продемонструвати важливість бути відкритими одне до одного в ці темні часи. Як двері хатин, які відкриваються для щедрувальників на свята», — розповіла команда проєкту.
Проєкт «Щедрівки Звідусіль» наголошує на важливості підтримки внутрішньо переміщених осіб та знайомства з традиціями різних регіонів України — як вільних, так і тих, які наразі перебувають під тимчасовою окупацією рф. Творці ініціативи наголошують, що щедрівки є невід’ємною частиною української ідентичності й об’єднують минуле, сучасне й майбутнє. Особливо актуальним проєкт стає в умовах, коли ворог намагається зруйнувати українську культуру.