fbpx
Зсередини

Вони відкрилися під час карантину: п’ять історій українських підприємців

Mused Art Space, Krasivo est’, Ovo, Kohai, Piñon
Мар'яна Хемій, 22.10.2021

Розповідаємо про артстудію, мережу кав’ярень зі здоровою їжею, сервіс доставки свіжих овочів та фруктів, бренд жіночого одягу та бренд аксесуарів для собак-особистостей.


Mused Art Space

Юлія Лиса, 
власниця артстудії Mused Art Space

Історія

Ідея створити артстудію з’явилась у грудні 2019 року. Роками я працювала у сфері фінансів, а малювання було лише моїм хобі. Та згодом зрозуміла, що хочу реалізуватись як підприємиця, і вибрала нішу, в якій на 100 % було б цікаво та приємно працювати.

Так у жовтні 2020 року з’явився артпростір Mused Art Space. Це простір, де будь-хто може реалізувати свої шалені творчі фантазії в різних напрямах: від класичного живопису олією до сучасних та експериментальних технік, таких як спиртові чорнила та resin art.


Вплив карантинних обмежень

Пандемія та нескінченні локдауни не стали на заваді, але змусили переглянути бізнес-плани, зокрема фінансові, та підкорегувати їх. Також довелось переносити дату відкриття студії, оскільки підводили підрядники з ремонту та закупівель матеріалів для творчості.

Позитивним моментом стало те, що перший локдаун допоміг нам швидше диференціюватися. Ми за короткий час створили артбокси, за допомогою яких будь-хто зможе створити картину вдома.

Попри регулярні обмеження за рік до студії завітали 1526 гостей, було проведено 56 корпоративів, виїзних та у студії. Люди приходять за атмосферою та морально відпочити. Багато хто повертається, а це є знаком того, що ми на правильному шляху і не плануємо зупинятись.


Як залучали аудиторію/клієнтів?

Просегментувавши потенційну цільову аудиторію, ми зосередилися на двох основних сегментах:

  1. жінки, які хочуть розкрити в собі творчий потенціал, але ніколи раніше не малювали;
  2. мами дітей до 12 років, які прагнуть, щоб їхня дитина творчо розвивалася.

На першому етапі обрали один із класичних шляхів здобуття аудиторії, який не потребував додаткових витрат. Кожен з учасників команди запрошував своїх друзів, а ті — своїх. Так нам вдалося сформувати основу для ланцюжка сарафанного радіо.

На другому етапі ми зосередилися на таргетованій рекламі в соціальних мережах та локальній друкованій рекламі (листівки в поштових скриньках для мешканців житлового комплексу та прилеглих закладів, а також плакати в лобі будинків).

На третьому етапі ми залишили таргетовану рекламу й додали контекстну рекламу в Google.

Далі брали участь в івентах, які проходили на Артзаводі “Платформа” та ВДНГ. Окрім цього, стали партнерами програми лояльності Mastercard.


Як вибудовували комунікацію?

За комунікаційною стратегією, на першому етапі ознайомлювали цільову аудиторію з брендом, його позиціюванням, місією, візією та цінностями.

Наступним етапом стало ознайомлення аудиторії з нашими послугами, локацією та командою.

Наразі підтримуємо зацікавленість аудиторії, комунікуючи про пул продуктів та подій студії. І звичайно, надихаємо людей на творчість.


Майданчики та інструменти

Нашими основними майданчиками комунікації є Instagram та сайт.

Обрали Instagram, тому що наш контент більше про візуальну насолоду. Сайт виконує інформативну функцію і надає можливість самостійно записатися у студію.

Серед інструментів, які використовуємо:

  • контент-маркетинг;
  • SMM (ads manager);
  • Digital marketing (google adwords, google my business);
  • Direct marketing (sms, messengers);
  • друковані бренд-матеріали.

Кейси

Прогнозуючи повторний локдаун, ми створили унікальний продукт — mused art box. Це набір з усіма необхідними матеріалами та обладнанням, що дає змогу створювати картини вдома. Набори є різних видів та розмірів — для 1, 2 або 4 осіб. Цей продукт став чудовим подарунком у передноворічний період і вже згодом, у січні 2021 року, під час локдауну, мав найвищі показники продажів.

За перші 3 місяці роботи в нас накопичилися картини, які наші викладачі створювали на заняттях. Спочатку їх було небагато, проте ми вирішили розширити спектр своїх послуг і створили галерею картин, які можна придбати. Кошти ми передаємо на благодійність, а також пропонуємо створювати картини на замовлення. Наразі в галереї вже понад 30 картин.


Krasivo est’

Історія

Нашій кав’ярні у Харкові вже 4 роки. Навесні 2020 року вирішили “тримати курс” на Київ і чекали на знак долі, коли з‘явиться саме те приміщення для нас. У травні 2020 року мені зателефонував київський друг і сказав, що є класне місце в центрі з красивим видом на Бессарабку, ідеальне для Krasivo est’.

Наступного дня ми вже були в Києві. Приміщення справді виявилось супер, і ми підписали договір оренди. Рішення про переїзд із Харкова до Києва ухвалили блискавично швидко. Продали квартиру й за 2 тижні із чоловіком, двома дітьми й нянею вже жили в Києві.

У вересні 2020 року відкрили перший київський Krasivo est’, а в листопаді — другий заклад на Подолі. За перший рік роботи тричі закривалися на карантин, брали кредит на підтримку бізнесу й робили все можливе, щоб вижити. Новому закладу важливо “шуміти” в перші місяці після відкриття, та в карантину були свої плани щодо нас.

Олена Печенюк, власниця кав’ярень зі здоровою їжею Krasivo est’

Місія

Krasivo est’ — це насамперед історія про любов до здорового харчування й кави. Наша головна ідея — показати всім, що корисна їжа може бути ненудною і захопливо смачною.

Full of taste cafe — так ми себе позиціюємо.

Головні цінності:

 Екологічність

Вибудовуємо всі процеси з піклуванням про навколишнє середовище. Весь посуд навинос — біорозкладний, мінімізуємо пластикові відходи, використовуємо тільки натуральні мийні засоби, здаємо використану тару на станцію перероблення. Це наш внесок у майбутнє планети. Тоді, 4 роки тому, ми першими стали використовувати скляні соломинки.

 Люди

Працівник — головна точка контакту між нами й гостями. Тому ставимося до кожного з команди так, як нам хотілося б, щоб вони ставилися до наших гостей.

 Відповідальність

У бізнесу повинен бути голос. Наш голос — за відповідальне споживання й підтримку соціальних проєктів. Перш ніж зробити, ми завжди задумуємося над тим, яку користь можемо принести своїм гостям, місту та країні.


Як залучали аудиторію/клієнтів?

Усі наші гості прийшли до нас свідомо, екологічно, з розумінням, який продукт ми виробляємо, яку атмосферу створюємо, які цінності транслюємо. Для нас важлива персоналізація гостя, а також сервіс і комунікація. Відвідувачі, які поділяють наші цінності й люблять наш продукт, — наші головні амбасадори.


Як вибудували комунікацію?

Головний майданчик для комунікації — Instagram. Дівчата люблять красиво фотографувати їжу й напої. Тоді, 4 роки тому, корисна, смачна й красива їжа в меню та в профілі сторінки стала нашою єдиною рекламною кампанією. Відгуки, щасливі гості, які поверталися і приводили із собою друзів, — це найголовніша комунікація.

Мені вдалося полюбити негативний зворотний зв’язок і навіть отримувати від нього задоволення. Це безкоштовний інструмент, який допомагає нам ставати кращими день у день.

Вплив карантинних обмежень

Локдаун — це переосмислення, нові можливості, й це нелегко.

Віра гостей у нас, підтримка й сила команди, виробництво класного корисного продукту, моя любов і відданість справі життя не дали нам опустити руки.


Кейси

Усі наші яскраві кейси — соціальні. Не відзначаємо свята звичним чином, натомість проводимо соціальні акції, співпрацюємо з благодійними фондами. Так, замість тюльпанів на 8 Березня збираємо засоби на підтримку кампанії з боротьби з домашнім насильством в Україні. У День захисту дітей віддаємо виторг на життєво важливі операції для дітей. Та найголовніше — гості поділяють наші цінності й раді долучитися.


Ovo

Степан Зіняков,
співсновник Ovo
Роман Мелкумов, 
співсновник Ovo

Історія

Ми доставляємо свіжі овочі та фрукти до дверей. Це наш третій проєкт. До цього мали маркетингове агентство bluocean.agency. Другим був проєкт “Кульбан”, у межах якого ми розробляли біорозкладний полімер для виготовлення екологічних розкладних пакетів. Але цей проєкт поставили на паузу, оскільки він капіталоємний.

Чи став локдаун причиною вашого відкриття? 

Під час першого локдауну ми втратили основних клієнтів агентства. Хотіли зберегти команду, тому почали шукати шляхи розв’язання проблеми. Перебирали багато варіантів, які були б актуальні не тільки під час локдауну, а й тоді, коли він закінчиться. Так і з’явилась ідея доставки овочів та фруктів додому. Ми побачили, що тут є потенціал, витратили $55 на тест гіпотези й почали розвозити перші доставки власними силами.

Уже під час активного зростання бізнесу до нас приєднався Андрій Федорів. А за декілька місяців отримали перші інвестиції від Tventures Вікторії Тігіпко, які витратили на побудову ІТ інфраструктури та запуск власних складів.


Місія

Ovo розв’язує одразу декілька завдань клієнтів:

  • Не потрібно носити важкі сумки додому, наш кур’єр усе доставить до дверей — чи то кавун, чи набір продуктів на весь тиждень.
  • Якість. Звичайні супермаркети та ринки не гарантують високої якості, оскільки торгові зали облаштовані так, щоб покупцям було зручно робити покупки. Натомість ми зберігаємо все в холодному складі, де температура +3-6 градусів. Можете бути впевнені, що привезене вам авокадо не перебирали в руках сотні покупців, а тільки один збиральник у рукавичках контактував із продуктами.
  • Час. У середньому одна людина витрачає на покупки більше як чотири години на тиждень, ще й торгові зали побудовані так, щоб відвідувач пройшов максимально по всьому залу. В Ovo клієнт збирає потрібний кошик менш як за 5 хвилин.

Основна місія проєкту — збільшити споживання корисних продуктів у повсякденному раціоні людей та зробити їх придбання максимально комфортним і швидким, щоб люди витрачали більше часу на себе, а не на походи в магазини.

Виклики

Ми працювали з постачальниками, які збирали наші замовлення, але не могли контролювати якість, тому й вирішили відкрити власний склад. Від ідеї до перших відвантажень пройшло всього 10 днів.

Оперативна доставка за 60 хв стала для нас наступним викликом, довелося перебрати наявні бізнес-процеси. Найняли штат мобільних кур’єрів. Нам вдалося швидко покрити оперативною доставкою центр міста, а згодом і такі райони, як Позняки, Осокорки, Харківський, Русанівка та Березняки з Комфорт Тауном.


Як залучали аудиторію/клієнтів? Як вибудували комунікацію?

На початку нам допомогли зв’язки з маркетингової сфери, багато знайомих рекомендували нас. Далі підключили платні канали — Facebook, Instagram та Google. В Instagram публікували цікаві факти про продукти та рецепти страв, які можна приготувати швидко та смачно.

Великий вплив на аудиторію мали крос-партнерські промо. Ми зробили більш як 50 колаборацій з різними брендами (Uklon, Smartass, Tefal, “Життєлюб” та інші). Наші підписники стали справжніми амбасадорами й давали багато рекомендацій з покращення сервісу, а також щодо асортименту.


Маркетингові інструменти

Найяскравіші — колаборації та івенти.

 Smartass: найактивніші клієнти спортклубу отримували від нас продуктові набори, а клієнти, які робили замовлення на 1000+ грн, отримували безплатні тренування у Smartass.

 Uklon: усі преміум-клієнти сервісу таксі отримували 100 грн на перше замовлення в Ovo, а наші клієнти отримували безкоштовну доставку від Uklon.

 “Життєлюб”: з кожного замовлення ми резервували 10 грн для фонду, а в кінці місяця на цю суму доставляли продукти для фонду — щоб допомогти пенсіонерам. Загалом вдалося зібрати близько 40 тис. грн.

 Виступи на “Куражі” дали нам змогу познайомитися особисто з нашими клієнтами.


Кейси

З “кавовим” партнером Idealist розробили цікаву комунікацію. Зараз на Заході популярна дріп-кава — це зручно, швидко та смачно. Але не всі знають, як її заварювати, тому до кожного замовлення ми докладали безкоштовний дріп разом з інструкцією із заварювання. Також зняли інтерв’ю із шеф-баристою, зробили відео про заварювання та написали статтю у блог Ovo.

Проєкт 365: спільний проєкт з нутриціологинею Анастасією Голобородько, основним завданням якого є ознайомити людей з українськими локальними продуктами. Анастасія розробила 12 боксів, кожен із яких містить продукти, характерні саме для цього місяця. Також розробили листівку, в якій ознайомлюємо з продуктами, які не ввійшли до боксу.


Kohai

Історія

Kohai — бренд жіночого одягу. Бренд-друг, помічник, бренд, який знає, чого прагне його клієнтка. У перекладі з японської Kohai (後輩) — друг, що стоїть позаду. Всі колекції я створюю з любов’ю, головне для мене — емоція дівчини, яка отримує посилку з нашими речами, одягає костюм і з усмішкою виходить у ньому на прогулянку.

Це не перший мій бізнес. Знайомство з індустрією моди почалося близько п’яти років тому. За цей час я познайомилася з багатьма професіоналами своєї справи, отримала гігантський досвід та розуміння того, куди я хочу прямувати.

Місія бренду — бути поруч зі своїми клієнтками.

Оля Федорущенко, 
засновниця Kohai

Чи став локдаун причиною відкриття?

Локдаун не став причиною для запуску бренду, оскільки ми планували запуститися за рік до цих подій. Я розуміла, із чого потрібно починати та як крокувати далі. Перш за все, потрібна була чуттєва та емоційна назва бренду, суголосна з моїми поглядами.

Це важливе питання довірила представникам агентства, які розробили концепцію бренду. Презентуючи назву й концепцію, колеги розповіли, що надихалися книжкою та фільмом “Їсти, молитися, кохати”. Той рік я присвятила медитаціям, ретритам і роздумам про своє життя і призначення. Так з’явився Kohai. Паралельно малювались ескізи, закуповувалась тканина, почалося масове виробництво, пошук працівників та партнерів, і найголовніше — знайомство з нашими клієнтками.

Ми саме відзняли другу зйомку першої колекції і наступного дня оголосили про початок першої хвилі локдауну. Я спокійно відреагувала, оскільки, на щастя, ми ще не мали офлайн-магазину. Це дало нам розуміння, що відкривати його потрібно не раніше ніж через рік і що треба якомога більше акцентувати на онлайн-ресурсах.

Виклики

Викликом став початок локдауну, коли майже все і всі припинили роботу. Я розуміла, що нової колекції може не бути чи вона може вийти дуже пізно. Але ми це здолали і змогли все вчасно випустити у світ.


Як залучали аудиторію/клієнтів? Як вибудували комунікацію з нею?

Якісний сервіс, індивідуальний підхід до кожної клієнтки, італійські тканини та пряжа, ідеальний крій виробів — завдяки цьому всьому ми залучали клієнтів на старті й продовжуємо робити це зараз. Коли кожен член команди любить бренд, з яким працює, він з таким же почуттям ставиться до клієнта і готовий зробити неможливе. Часом наш SMM-спеціаліст консультує пів ночі. А іноді клієнту терміново потрібна сукня чи жакет — і ми кидаємо все й відвозимо річ, часто самотужки.


Маркетингові інструменти

Реклама, публікація у ЗМІ, колаборації з іншими брендами, співпраця з лідерами думок та зірками.


Кейси

Перший рекламний кампейн для нашої весняної колекції Non Stop знімав відомий фешн-фотограф Денис Маноха. Натхненням для створення колекції стали дівчата, які підкорюють світ, — girl power. Вони реалізовують себе й не зупиняються, запускають проєкти, подорожують, вміло “жонглюють” бізнесом, материнством і світським життям.

Обличчям кампейну обрали Аліну Долініну — маму трьох дітей, засновницю бренду Have A Rest та ідеальну героїню колекції Kohai. Знімали на тлі українських пейзажів, що посилювало семантику бренду, додавало фактури й руху.

До Дня матері реалізували спецпроєкт за участю таких медійних мам, як Віра Кекелія, Олена Шоптенко, Анна Різатдінова і Таяна. Запитали в героїнь, за що вони себе хвалять, чого бояться, що забороняють дітям та який приклад хотіли б їм подати. Бренд тут виступив лише ідейним натхненником та одягнув мам для фотосесії. Прямої реклами Kohai не було, бренд не згадувався навіть у заголовках. Зробили якісний і цікавий матеріал, а бренд здобув нових друзів — пізніше Анна Різатдінова одягала наш костюм на презентацію колаборації Андре Тана й Катерини Осадчої. Не раз бачили в одязі Kohai і Олену Шоптенко.

З останніх кейсів — одягнули Лєру Бородіну в костюм із нової колекції на осінній фототур Марини Карпій, де одним із дрес-кодів був твід.


Piñon

Марина Батуринець, 
засновниця Piñon

Історія

Я маю інший бренд — школу комунікацій Bazilik та Bazilik Media. Пандемія показала, що сервісний бізнес, який є локальним, це класно, love mark — ти знаєш людей, які люблять твій бренд, отримуєш фідбек. Після навчання в Bazilik багато людей змінили життя — це мене завжди надихало.

Але коли почався карантин і все закрилося, стало складно й незрозуміло. Я захотіла спробувати свої сили не у сервісному бізнесі, а в продуктовому, який зміг би проявити себе в будь-якому кінці світу.

У мене є собака-лабрадор Аляска, на момент створення Piñon їй було 7 років. Я з тих власників собак, які не роблять нічого ризикованого без відома ветеринарів. Ніколи не навчатиму собаку якихось команд, не поспілкувавшись із кінологом, не даватиму вітаміни й не купуватиму гарну річ, поки не пораджуся з ветеринаром і не дізнаюся, чи вона не зашкодить.

Аляска ходила в ошийнику, поки не почала активніше поводитися, і ветеринар порадив нам перейти на шлею. Я хотіла для Аляски особливу шлею. Якщо кольорових повідців і нашийників було достатньо, то класних шлей в українських виробників не знайшла, є лише американські та європейські. Тоді згадала про подружку Настю, яка вже 10 років працює зі шкірою, робить різні вироби на замовлення брендів. У Насті теж з’явилася собака, і вона зіткнулася з такими самими проблемами. 

Так народився Piñon — бренд аксесуарів для собак-особистостей. Адже є багато господарів, які ставляться до собак, як до партнерів по життю, як до друзів, а не просто як до тварин, що живуть удома.


Виклики

  1. Обмежений бюджет, оскільки локдаун підкосив інші наші бізнеси.
  2. Думати одразу не про локальний ринок, а про весь. Потрібно враховувати менталітет і контекст аудиторій, що живуть у різних країнах.
  3. Намагаємося вийти на Amazon, розбираємося з нуля, як усе працює. Рік працювали з Rozetka й зараз з неї виходимо. Вирішили, що це не наш майданчик.

Як залучали аудиторію/клієнтів?

Над брендом працюють три людини — я, моя партнерка Настя Глотова і бренд-директорка Олеся Саченко. У всіх нас є собаки. Усі вироби Piñon тестуємо спочатку на Шалфеї, Алясці й Лу.

Українська аудиторія:

  1. Наші друзі, в яких є собаки;
  2. Клієнти, залучені завдяки таргетованій рекламі;
  3. Сарафанне радіо.

Європейська аудиторія:

  • Etsy;
  • реклама на Etsy.

Як вибудували комунікацію?

В Україні комунікуємо з тієї позиції, що ми є власницями собак, до яких ставимося, як до наших партнерів, хочемо для них найкращі аксесуари — не тільки гарні на вигляд, а й корисні. Наприклад, шлея повинна бути ортопедичною. Нюанси в пошитті шлеї ми узгоджували з ветеринарами й кінологами, які займалися з нашими собаками. Своїм прикладом показували, що нам не байдуже до наших собак, водночас ми робимо класні аксесуари не тільки для власних улюбленців, а й для всіх собак.

На Etsy вже маємо перші позитивні відгуки з різних країн.

Кейс

Коли ми робили перші шлеї, тоді ще не порадилися із власниками собак і фахівцями. Зробили їх звичайними, не ортопедичними. Після того, як показали ветеринарам, довелося переробити велику партію, яка вже була виготовлена.

Для нас важливо створити правильні аксесуари для собак. Тож ми раді, що навчилися на цьому кейсі на самому початку. 


Підтримай Bazilik Media на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень