Нині компанії все більше зосереджуються на корпоративній соціальній відповідальності: чи то обстоювання прав жінок, чи то захист навколишнього середовища, чи спроби знищити бідність на місцевому або глобальному рівнях. Чому так відбувається та в чому сенс для бізнесу підтримувати благодійність?
Напередодні Всесвітнього дня добрих справ — Щедрого Вівторка — розберемося, що таке корпоративна соціальна відповідальність бізнесу (далі — КСВ), як вона реалізовується у світі та як український бізнес уже сьогодні може зробити світ трошечки кращим.
Що таке КСВ та навіщо вона бізнесу
“Коли бізнес застосовує свої величезні ресурси, досвід та управлінський талант для розв’язання проблем, які розуміє і в яких бере участь, він може мати більший вплив на соціальне благо, ніж будь-яка інша установа чи благодійна організація», — сказали економісти та професори Гарварду Майкл Портер та Марк Крамер у Гарвад Бізнес Рев’ю.
Щоб зрозуміти, як нині працюють соціальні бізнеси та для чого вони займаються благодійністю, варто спершу розібратися в понятті “корпоративна соціальна відповідальність”.
КСВ — це концепція, за якої компанія намагається побудувати свою діяльність так, щоб поліпшити життя працівників, громади, суспільства або всього світу. Також компанії з КСВ прагнуть зменшити негативний уплив на навколишнє середовище.
Ось кілька фактів про те, як КСВ впливає на бізнес:
- Споживачі прагнуть купувати товари компаній, які допомагають світу. Дослідження 2014 року, проведене Nielsen, показало, що 55% онлайн-споживачів у 60 країнах кажуть, що готові платити більше за продукти й послуги від компаній, які прагнуть позитивно впливати на соціальне та екологічне середовище.
- Працівники стають більш мотивованими та розвивають соціальні навички. Коли працівники беруть участь у суспільно корисній діяльності, вони стають інноваційнішими та краще працюють у команді. Цю тенденцію демонструють команди, які беруть участь у міжнародних волонтерських проєктах. Наприклад, учасники таких програм, як World-Positive Leadership Development Programs, повідомляють, що лідерство, інновації, комунікація та співпраця є одними з основних навичок, які розвиваються.
- Легше утримувати працівників. Часи змінилися, і тепер працівники вимагають, щоб їхній роботодавець був соціально відповідальним. За даними Forbes, 65% респондентів задумалися б над тим, щоб покинути місце роботи, якби їхня компанія завдала шкоди навколишньому середовищу. А 83% серйозно подумали б змінити роботу, якби їхній роботодавець використовував дитячу працю на фабриках.
- Підприємство йде в ногу з вимогами ринку та розвитком суспільства. Інвестори та споживачі відмовляються працювати з компаніями, чия соціальна позиція не відповідає сучасним вимогам. Наприклад, наприкінці липня 2018 року британський модний дім Burberry опинився в центрі скандалу після публікації річного звіту, в якому повідомлялося про знищення величезної кількості нерозпроданих товарів, зокрема виробів з хутра та шкіри. Суспільна реакція змусила Burberry припинити спалювати продукцію.
7 порад для бізнесів, які хочуть стати соціально відповідальними
Визначивши, навіщо компаніям робити добрі справи, ми вирішили запропонувати кілька способів, як бізнес уже сьогодні може підвищити свою КСВ.
Тож, як можна долучитися?
- Підтримати благодійну ініціативу. Компанія може обрати організацію, чия діяльність відгукується команді, та влаштувати разом акцію.
- Долучитися до ініціативи, що вже існує. Регулярно навколо нас реалізовують благодійні події — постійні або присвячені певним датам. Наприклад, до Щедрого Вівторка (цього року він 30 листопада), відбудуться: #ЩедрийЗабіг, збір коштів на фандрейзинговій платформі Dobro.ua, інформаційна кампанія “Добро має звучати голосно” та безліч різних акцій. Достатньо обрати ініціативу, яка відповідає місії компанії, та приєднатися.
- Стати спонсором для благодійних організацій. У. межах своєї КСВ бізнес може обрати організацію, яка потребує фінансової допомоги, та стати її спонсором. Так організація зможе втілити масштабні ініціативи, а бізнес зарекомендує себе як соціально відповідальний.
- Розпочати власну активність. Команда може ініціювати власну акцію та продемонструвати, що добрі справи можуть робити не тільки благодійні організації. Це може бути збір коштів, благодійний захід або ж волонтерська ініціатива. Великі компанії можуть навіть започаткувати власний фонд! Наприклад, Google у 2005 році заснував Google Foundation та перераховує до нього 1% річних доходів компанії.
- Подвоїти кошти збору. Коли благодійний фонд чи ініціатива збирають кошти для свого проєкту, бізнес може стати їхнім супергероєм та подвоїти зібрану суму, примноживши в такий спосіб результат.
- Упровадити екологічні ініціативи в роботу. Поліпшення навколишнього середовища — це один з напрямів КСВ. Будь-які кроки, яких компанія може вжити, щоб зменшити вуглецевий слід, будуть хорошими як для компанії, так і для суспільства. Наприклад, можна використовувати паковання з матеріалів, які переробляються, або взагалі відмовитися від зайвих пакунків.
- Допомогти власною продукцією. Наприклад, компанія Nike минулого року подарувала понад 32 тис. пар спеціальних кросівок медикам, що борються з COVID-19.
У 2010 році Міжнародна організація зі стандартизації (ISO) випустила ISO 26000, набір добровільних стандартів, покликаних допомогти компаніям упровадити КСВ. Документ роз’яснює, що таке соціальна відповідальність, і допомагає організаціям утілити принципи КСВ у практичні дії. Стандарт призначений для всіх типів організацій незалежно від їх діяльності, розміру та місця розташування.
А як щодо прикладів?
Всесвітньо відома технологічна компанія чи український ресторанний бренд? Масштаб та напрям бізнесу не впливає на КСВ. Ми зібрали найяскравіші приклади того, як компанії демонструють свою соціальну позицію та роблять внески в добрі справи.
Apple
З 2006 до фонду Red надійшло понад $200 мільйонів від Apple в межах кампанії з поширення поінформованості про ВІЛ/СНІД та викорінення цієї проблеми в африканських країнах. Також Apple щороку підтримує Всесвітній день добрих справ — #ЩедрийВівторок. Компанія надає можливість робити пожертви на благодійність через Apple Pay та розсилає клієнтам електронний лист, у якому закликає їх пожертвувати цього дня «кошти на справді важливі справи».
Car Max
Одна з найбільших мереж продажу автомобілів з пробігом у США CarMax матеріально заохочує своїх працівників долучатися до благодійності. На підтримку Щедрого Вівторка у 2020 році, компанія надала кожному зі своїх 25 тисяч працівників депозит у розмірі $25 або електронну “Картку догляду”, які можна використати для пожертвування неприбутковій організації на свій вибір.
Johnson & Johnson
Johnson & Johnson прагне допомогти викоренити расову та соціальну несправедливість як загрозу громадському здоров’ю. Компанія започаткувала платформу Our Race to Health Equity (ORTHE) та зобов’язалась у найближчі п’ять років виділити $100 мільйонів на інвестування програм, що борються з несправедливістю системного расизму у сфері здоров’я. За підтримки Johnson & Johnson було представлено програму, спрямовану на збільшення кількості лікарів — представників меншин, які виконують функції провідних менеджерів досліджень або головних дослідників.
Холдинг TECHIIA та Techiia Foundation
Український технологічний холдинг TECHIIA започаткував благодійний фонд TECHIIA Foundation. Завдяки активній діяльності холдингу його внесли до списків лідерів українських компаній з високим рівнем КСВ. З початку 2018 року благодійний фонд TECHIIA Foundation допоміг українським лікарням майже на 5 мільйонів гривень. Зокрема, надав сучасне обладнання нейрохірургічним відділенням у Кропивницькому та Харкові.
Uber і “Таблеточки”
До Щедрого Вівторка 2019 року Uber та фонд “Таблеточки” провели спільну благодійну акцію — протягом тижня пасажири мали змогу через додаток переказувати гроші на допомогу дітям, які хворіють на рак. Акція відбувалась у семи містах: Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі, Вінниці та Запоріжжі.
Ресторани мережі “Привіт”
У Києві до Геловіну ресторани “Китайський привіт”, “Тайський привіт” і “Японський привіт” обнесли будівельним парканом, щоб привернути увагу до знищення історичних будівель. Власники Даша та Міша Кацуріни об’єдналися з організацією “Мапа Реновації”, щоб забезпечити юридичний супровід та захистити три пам’ятки від знесення.
Що по висновках?
Ці приклади доводять, що відповідальний бізнес нічого не втрачає, а навпаки, отримує більше: схвалення суспільства, мотивованих працівників, прихильних клієнтів та врешті-решт — кращий світ.
Простий спосіб уже цього місяця впровадити КСВ у діяльність своєї компанії: підтримати одну з ініціатив до Щедрого Вівторка, розпочати власну або висвітлити соціальну тему на сторінках бренду в соцмережах. Можна просто поділитись цією статтею з керівництвом. Будь-який внесок — важливий.
Авторка тексту: Аліна Притикина