fbpx
Кейси

Від карикатури до символу країни: історія цукрового черепа Катріна

Та його прояви у різних сферах
Мар'яна Хемій, 03.12.2021

Розповідаємо, як символ Дня мертвих у мексиканців увійшов у світову попкультуру.


Історія

Día de los Muertos, він же День мертвих, — мексиканське свято, яке вшановує померлих предків. Святкування Dia de Muertos розпочинаються 31 жовтня. Члени сім’ї установлюють вівтар із фотографіями тих, хто відійшов, щоб зустріти дух померлого. Залишають предкам підношення-подарунки — улюблену випічку, напої, ласощі, сувеніри й традиційні елементи, такі як pan de muerto (“хліб мертвих”), цукрові черепи та чорнобривці. Відвідують кладовища, щоб пом’янути покійних близьких і нагадати собі, що смерті не варто боятися.

Зображення черепа з квітами, або ж Катріна, — це сучасне переосмислення образу Міктлансіуатль, правительки загробного світу в міфології ацтеків. Катріна — культове сучасне мексиканське зображення смерті. Вона посилається на конфлікт між багатими й бідними і нагадує про те, що врешті всі однаково смертні. Хоча Катріна є символом смерті, здається, ніби вона завжди усміхається. У смерті вона обіймає життя. У цьому й полягає суть Дня мертвих. Для мексиканців Катріна уособлює духовність, а не смерть.


Карикатура, яка стала символом країни: Катріна в мистецтві

Політичний карикатурист і художник Хосе Гуадалупе Посада створив гравюру La Calavera Garbancera у період між 1910 і 1913 роками. Вона була опублікована у 1930 році, уже після смерті митця. У гравюрі Посада висміював людей, як це часто трапляється під час зіткнення різних культур, адже висміювання є потужною формою культурного обміну. “Гарбансера” — це прізвисько представника корінного населення, який намагається мати вигляд європейця і відкидає власний культурний спадок.

Водночас це була політична карикатура на безлад, який створив мексиканський диктатор Порфіріо Діасо. Він був одержимий усім європейським і допоміг модернізувати Мексику, але був настільки корумпованим, що його правління призвело до Мексиканської революції.

У 1945-47 роках мексиканський художник Дієго Рівера намалював мурал, на якому зобразив себе, свою дружину Фріду та Калаверу Гарбансера. Ця його робота, Sueño de una tarde dominical en la Alameda Central (“Сон про недільний полудень в центрі Аламеди”), зробила Катріну Посада ще знаменитішою.



За минулі 15 років образ Фріди Кало та її автопортрети стали активно тиражуватися. Цьому посприяла популярність голлівудського фільму про її життя та численні виставки, присвячені її творчості, що відбувалися по всьому світу. Зображення Фріди в поєднанні з Катріною створило так звану Frida Kahlo Catrina — скелет жінки, який нагадує автопортрети Фріди.

Образ і концепція Катріни перетнули Мексику не лише як репрезентативна фігура Дня мертвих, а і як іконографічна фігура мексиканської попкультури в усьому світі. На її вигляд вплинуло образотворче мистецтво.

Нині для створення образу Катріни в усьому світі використовують різні матеріали й техніки — вона може бути представлена в широкому розмаїтті форм і дизайнів. Черепи декорують, наряджають в ошатний одяг та виставляють у вітринах. Також готують ласощі у формі черепа — цукерки, желе, торти, прикрашені різноколірною глазур’ю. Ними прикрашають вівтарі та їдять під час святкування.



Вихід за межі Мексики

Мексиканські іммігранти у Сполучених Штатах зіткнулися з традиціями святкування Геловіну й теж почали одягатися у скелети, але свої національні. Так Катріна перетворилася із суто соціальної карикатури на символ Дня мертвих.

Для мексиканців-мігрантів вдягатись у Катріну на Геловін було способом збереження ідентичності, вірувань, відчуттям ком’юніті. З поширенням інтернету апропріація образу відбулася дуже швидко — американці запозичили цей образ на Геловін, і завдяки своїй елегантності він швидко став популярним.


Вплив кіно

Сюжет анімаційного фільму “Книга життя” (The Book of Life), що вийшов на екрани 2014 року, обертається довкола знаменитих історій та легенд мексиканського фольклору. Фільм привернув увагу до традицій цього народу далеко за межами Мексики.

Яскрава святкова хода до Дня мертвих у Мехіко є новоствореним концептом. Її поява завдячує початковій сцені з фільму про Джеймса Бонда 2015 року “Спектр”, де зображена вигадана процесія людей у моторошних костюмах, які крокують центром столиці. Побачивши в цьому нагоду створити туристичну принаду на кшталт знаменитого Марді Гра, мексиканський уряд у 2016 році втілив вигаданий парад на День мертвих.

Популярність Катріни у світі стрімко зросла на День мертвих у листопаді 2017 року після виходу анімаційного фільму “Коко”, події якого розвиваються навколо цього свята. “Коко” заробив у світовому кінопрокаті понад $800 млн.

У жовтні Netflix розпочав показ мультсеріалу “Мая і Троє”. Це епічне фентезі на кшталт “Володаря кілець”, оповідь у якому ведеться крізь культурну призму Латинської Америки. Одна з персонажів серіалу представлена в образі Катріни.


Макіяж

Культовий макіяж “калавера” у стилі цукрового черепа теж походить від малюнка Посади. Він з’являється на масках, як макіяж під час свята, а віднедавна він також став трендовим образом на Геловін серед немексиканців. Через барвистий одяг з квітковими принтами та візерунками, своєрідний мейкап і близькість до дати Геловіну в США багато людей з інших країн вважають День мертвих “мексиканським Геловіном”, тож запозичили цей макіяж як популярний образ. Пошук за гештегом #sugarskullmakeup в Instagram дасть сотні тисяч результатів, а відеоуроки макіяжу на YouTube нескінченні. 

Хай там як, та День мертвих — повна протилежність Геловіну. Макіяж із цукровим черепом, який роблять на Діа-де-лос-Муертос, — це освячений століттями символ, що уособлює та вшановує тих, хто пішов із життя. На відміну від похмурого Геловіну, це яскраве свято.


Іграшки

У 2019 році Mattel випустила першу ляльку Barbie з колекції La Catrina, натхненної мексиканською традицією Дня мертвих. У 2020 році колекція поповнилася другою іграшкою. Перша одягнена в чорну сукню з квітковими мотивами, друга — у ніжну мереживну сукню. Обидві — в головних уборах з квітами та з традиційним макіяжем калавера. Не всі однаково схвально відгукуються про цю колекцію, дехто вбачає в ній культурну апропріацію.

LEGO теж має свою інтерпретацію La Catrina. Компанія випустила іграшку до Дня мертвих у 2020 році. Так вони прагнуть, серед іншого, розповідати дітям про культурні традиції народів світу.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Кейси
/ Як росіяни крадуть українську історію
Інтерв’ю з науковицею Анною Данильчук
Військовим — дрони, брендам — підписники
Як невеликий жарт у твіттері перетворився на масштабний флешмоб
/ Рекламний бліц з Іваном Іщенком
Добірка рекламних кейсів, які дивують, змушують замислитися та взятися за активне використання ШІ в роботі
/ Як війна змінила книжкові смаки українців
Аналітика від мережі книжкових магазинів «Книгарня “Є”»
/ #ПовернемоЕдіка: антикризова комунікація від Вінницяоблводоканалу
Як піарниця комунального підприємства прокомунікувала ситуацію з водою на всю Україну
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень