Асоціація IAB Україна опублікувала аналіз ринку SMM за 2024 рік, у якому дослідила активність брендів у соцмережах, вплив глобальних трендів та адаптацію контенту до нових реалій. Дослідження охоплює 885 спільнот із 27 різних категорій в інстаграмі, фейсбуці, тіктоці, телеграмі, ютубі та в Х.
Активність брендів у соцмережах оцінювали за кількома критеріями: кількістю публікацій, кількістю підписників, процесом модерації і типом контенту. Окремо проаналізували, як бренди-учасники використовували свої платформи для благодійних цілей.
Згідно з результатами дослідження, SMM-ринок у 2024 році відновився на 63,5%, якщо порівнювати з показниками до повномасштабного вторгнення. Лідером за активністю стала платформа Instagram — понад 87,6% спільнот повернулися до роботи, тоді як у Facebook цей показник становить 81,4%, у TikTok — 63,1%, у Telegram — 70%, а на YouTube та Х активність найнижча — 44% та 34,7% відповідно.
Дослідження показало, що понад 61% брендів ведуть одночасно декілька соцмереж, публікуючи однаковий контент. Найбільше кросплатформених активностей у категоріях e-commerce, ритейл, доставка, культура та мистецтво. Найменше мультиканальність розвинена серед медіа й туристичних компаній.
У 2024 році на всіх платформах зростає популярність крафтового контенту — створеного спеціально для соцмереж із залученням реальних людей, співробітників та лідерів думок. В інстаграмі крафт становить уже 85,1% контенту, витісняючи дизайнерські пости. Фейсбук також підтримує цю тенденцію — там крафт використовують 88,6% брендів.
Відео, ШІ та інфлюенсери
Відеоконтент домінує на більшості платформ: у TikTok це майже 100%, в Instagram — 96,4%, у Facebook — 82,1%.
Штучний інтелект у створенні контенту використовують 24 з 27 категорій брендів. Найбільше в роздрібній торгівлі, втомобільній промисловості та побутових товарах.
Інфлюенсер-маркетинг застосовує третина брендів, особливо в готельно-ресторанному бізнесі, моді та роздрібній торгівлі.
Особливості різних платформ
- Telegram продовжує розвиватися як інформаційний хаб. Тут найбільше публікацій на місяць — у середньому 36-37 дописів;
- в YouTube зростає популярність шортсів, але класичні довгі формати залишаються важливими;
- у Х (Twitter) бренди фокусуються на візуальних форматах і крафтових постах — лише 5,9% публікацій містять суто текст.
Благодійність як обов’язковий елемент для брендів
Окрема частина дослідження присвячена благодійності — 87% брендів комунікують свої соціальні ініціативи через соцмережі. Серед основних форм підтримки — донати на важливі проєкти, організація зборів у соцмережах, благодійні аукціони та розіграші, а також передання частини прибутку від продажу товарів на допомогу. Бренди також активно підтримують ЗСУ, ветеранів, дітей, медичні заклади та вразливі групи населення, організовують благодійні заходи і займаються волонтерською діяльністю. Ці ініціативи стають важливими елементами брендової комунікації, використовуючи соціальні мережі як ефективний канал для залучення громадськості.
Раніше ми писали про аналіз в SMM