fbpx
Кейси

Тренди в комунікаціях і маркетингу воєнного часу

Вдалі кейси українських брендів та компаній
Данилюк Даяна, 22.07.2022

Війна в Україні внесла корективи в усі сфери нашого життя. І якщо раніше бренди послуговувались у своїй роботі світовими маркетинговими трендами, то наразі їм потрібно вносити зміни у свою креативну діяльність, щоб вести етичну комунікацію.

Разом з комунікаційницею та піарницею Наталі Чуловською ми виокремили головні тренди в комунікаціях воєнного часу та дібрали вдалі кейси локальних кампаній.


Ситуативний маркетинг

Ситуативний маркетинг — це доволі складний інструмент, який потребує швидкої реакції та вміння аналізувати поточну ситуацію у суспільно-політичному житті. Вдало дібравши інфопривід та вміло його адаптувавши під цінності компанії, можна отримати не тільки прибуток, любов та повагу аудиторії, а й безкоштовну увагу медіа.


Десерт “Джонсонюк” від пекарні “Завертайло”

На початку травня пекарня “Завертайло” презентувала новий круасан, який назвали на честь британського, уже колишнього, премʼєр-міністра Бориса Джонсона. Десерт присвячено британським друзям, з подякою за їхню підтримку у війні проти росії.

Для десерту обрали круасанне тісто, виготовлене за мотивами англійського apple pie, додали заварний ванільний крем, а також італійську меренгу з кулькою ванільного морозива для топінгу. Саме у верхівці круасана, схожій на зачіску Бориса Джонсона, і полягала ідея “англійського” круасана. Адже білява чуприна політика стала своєрідною візитівкою, за якою його впізнає весь світ.

За словами Станіслава Завертайла, співвласника пекарні, ідея створити круасан на честь підтримки з боку англійців виникла під час візиту Бориса Джонсона до України. Назва десерту пішла від назви Instagram-акаунта політика @borisjohnsonuk, яку в українській транслітерації ми зчитуємо як “Джонсонюк”. Фірмовий десерт пекарні “Завертайло” викликав ажіотаж та зацікавив пресу — від BBC до The Telegraph. Скуштувати його прийшла навіть амбасадорка Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс.


Пошкоджені флакони від бренду Triptych

Бренд нішевої парфумерії Triptych оголосив розпродаж лімітованої партії флаконів з лосьйонами, які постраждали зовні через вимушене переміщення.

Бренд вирішив допомогти українським дітям із села Качали Бородянського району, де було зруйновано школу та приміщення, призначене для дитячого садка. Із цією метою бренд приєднався до ініціативи Ілони Родзиної та ГО Don’t Stay Away, які збирають кошти на відновлення об’єктів.

Ціллю продажу пошкоджених флаконів було зібрати 50 000 грн. Солд-аут відбувся вже за 7 годин після оголошення розпродажу. Колекцію DAMAGED BEAUTY LIMITED EDITION зробили доступною на постійній основі — флакони кастомізуватимуть, а 30% від прибутку передаватимуть на допомогу українським дітям.


Сет послуг від G.Bar BRAVERY SET

Мережа бʼюті-барів G.Bar запустила пакет мультипослуг BRAVERY SET. До нього входять зачіска та мейкап, що в поєднанні створять лук в українському стилі, із плетінням волосся та макіяжем у патріотичних кольорах.

Вартість такого сету в Києві — 1000 грн, а 10% від суми надходитиме до проєкту-підтримки українок, які виїхали через війну.

Проєкт G.SUPPORT зʼявився для того, щоб допомогти українкам, які опинилися далеко від дому й не можуть дозволити собі звичні бʼюті процедури. За допомогою проєкту охочі долучитися можуть подарувати або отримати послугу в G.Bar чи б’юті-бокс з необхідними засобами для догляду від G.Shop. Щоб допомогти або отримати допомогу, потрібно заповнити анкету на сайті.


Пончики Шон та Джо від ponchykboy

4 липня, у День незалежності США, українська кавʼярня ponchykboy випустила пончик на подяку американському народу та уряду. Пончик з вершковим кремом, з печивом та полуничною глазур’ю назвали “Джо” на честь президента Сполучених Штатів Джо Байдена.

Ще один почник, який зʼявився в закладі на подяку американцям, називається “Шон”. Його присвятили актору та режисеру Шону Пенну. Наприкінці червня він приїхав до Києва для зйомок документального фільму про Україну та завітав до кавʼярні. Ця подія стала знаковою для всієї команди закладу, тому на честь Шона та його підтримки для українського народу ponchykboy створили новий пончик. 50% з його продажу його перераховують організації “Київ Волонтерський”.


Добрі колаборації

Колаборації — це завжди хороший інфопривід та спосіб отримання нової аудиторії. З початку повномасштабної війни цей маркетинговий прийом отримав ще й благодійну та просвітницьку місії. Компанії та бренди об’єднуються, щоб популяризувати на більші аудиторії все українське та зібрати кошти для підтримки різних благодійних ініціатив.


Планета Кіно х Gogol Media

У травні мережа кінотеатрів Планета Кіно спільно з медіа про культуру Gogol Media запустили кінофестиваль “Нова українська хвиля”, присвячений українському кінематографу.

Офлайн-покази відбувались у Києві та Львові й мали дві секції — “Кіно наших днів” та “Люди війни”. Наприкінці кожного фільму співзасновники Gogol Media Вадим Кириленко та Микита Рибаков спільно з кінокритиками, режисерами, акторами та іншими людьми, причетними до створення кіно, обговорювали стрічку.

Ця колаборація мала на меті популяризувати нову хвилю українського кіно, зібрати однодумців, а також розповісти про те, як створюється сучасний український кінематограф. Планета Кіно та Gogol Media планують продовжити фестиваль у Дніпрі та Одесі, а також записують подкаст, присвячений кіно.

Читай також: Ми боремося за те, щоб в українців була цікавість до вітчизняного кіно та мистецтва. Інтервʼю із засновниками Gogol Media


Донорські колаби від “Агентів крові”

У липні ГО та донорський проєкт “Агенти крові” запустив одразу декілька колаборацій із брендами.

Спільно з брендом одягу SYNDICATE “Агенти крові” випустили лінійку футболок про донорство крові. Вартість футболки — 1000 грн, а весь прибуток від продажу йтиме на рахунок проєкту #ЗупинимоКров, у межах якого Агенти закуповують такмед для Сил оборони України у війні проти росії.

Ще одну колаборацію Агенти зробили з брендом чохлів Orientalcase. У межах неї бренд продає чохли на телефони з донорськими ілюстраціями. Частина цих артів — роботи учасників конкурсу, який влаштовують Агенти крові. Ціна чохла — 500 грн, а 40% виторгу спрямують на закупівлю кровоспинних систем для ЗСУ.

Також Агенти крові “заколабилися” з банком ПУМБ і створили проєкт “Ми однієї крові”. На сайті можна придбати мерч від Harvest, Twins Store, Seven mountains, OHUENO, Griffon Socks і “Авіація Галичини”. Цей проєкт покликаний фінансувати ініціативи з донорства крові, закупівлю кровоспинних засобів для ЗСУ та підтримати патріотичний український арт.


Roxolana х MustHave

Українська співачка Roxolana спільно з брендом MustHave випустили благодійні футболки з принтами “Тримайся”, “Тримайся, сістер” і “Тримайся, бро”.

За основу бренд узяв назву пісні співачки, яку вона випустила під час війни. Ціна футболки — 799 грн, а 30% від продажів перераховують на потреби ЗСУ.


Популяризація української ідентичності та культури

Після 24 лютого колекції локальних брендів здебільшого були присвячені українській культурі. Бажання відмежуватись від усього російського викликало нову хвилю популяризації нашої культури та традицій. Бренди випускають спеціальні колекції, комунікують про нашу історію та обіграють відомі символи.


Художня колекція бренду Etnodim

У травні бренд сучасного вишитого одягу Etnodim презентував художню колекцію, яку присвятив творцям культурної спадщини України. Спеціальні моделі суконь та сорочок були натхнені роботами українських художників: Казимира Малевича, Олександри Екстер, Івана-Валентина Задорожного, Олександри Саєнко, Івана Приходька, Юлії Гушул, Ганни Собачко-Шостак, Василя Корчинського.

Крім того, Etnodim вирішив підтримати “будинки”, у яких живуть картини — фундамент українського мистецтва. Бренд придбав квитки в музеї столиці і вкладав їх у замовлення, зробивши в такий спосіб додатковий внесок у культурне майбутнє України.


Проєкт бренду Bagllet Сміливість поетична 

Узявши за основу концепцію Сміливості від агентства Banda, бренд шкіряних аксесуарів Bagllet вирішив дослідити Сміливість Поетичну. Було обрано 8 голосів українських митців, про багатьох з яких українці дізнались лише після повалення радянського режиму. Відтак бренд записав ролики з поетичним читанням віршів, а також розробив постери з віршами, які кожен охочий може роздрукувати й розклеїти в місті.

Проєкт розповідає про творчість Лесі Українки, Івана Багряного, Ліни Костенко, Миколи Хвильового, Бориса Антоненка-Давидовича, Тодося Осьмачки, Григорія Сковороди та Василя Стуса.


Дроп бренду The coat під назвою “Українська пшениця”

Фешн-бренд The Coat підійшов до теми збереження та популяризації культурної спадщини більш делікатно й тонко. У червні марка випустила невелику колекцію, центральним символом якої стала українська пшениця. Сучасну інтерпретацію українського етнічного стилю дизайнери відобразили в натуральних тканинах, таких як бавовна та льон.


Колекція Kulakovsky з орнаментами української вишивки

Бренд Kulakovsky колекцією Pre-Fall’22 також ознаменував прагнення до інтеграції української культури в повсякденне життя. Для цього в колекції використали кілька знакових елементів народної символіки. Наприклад, на футболках вишили ромб як символ союзу сонця та землі, плодючості. А унісекс сорочку виконали з квадратних елементів у традиційній техніці мозаїка.


Соціальна відповідальність

Ще одна тенденція, яку зараз можна простежити в діяльності українських брендів та компаній, — масова соціальна відповідальність. Якщо раніше соціальні та благодійні ініціативи компанії підтримували вибірково, то нині й маленькі, і великі бренди адаптували свою діяльність так, щоб приносити користь країні. Крім простого перерахунку коштів, бренди вигадують акції для більшого залучення аудиторії.


Одна майка — розвантажувальний пояс для ЗСУ від бренду Shypelyk 

Луцький бренд Shypelyk запустив акцію: одна базова майка дорівнює розвантажувальний пояс для бійця ЗСУ. Бренд із початку повномасштабної війни допомагає армії. І щоб мати фінансовий потенціал робити це надалі, вони підрахували, що вартість однієї майки покриє пошиття розвантажувального пояса.


OBERIG дарує срібні обручки військовим, які одружуються під час війни

Ювелірний бренд OBERIG вирішив підтримати закохані пари, які одружуються під час війни, та пропонує їм безплатно отримати пару срібних обручок. Умова одна — хтось із пари має бути військовим і захищати Україну. Щоб домовитися про отримання прикрас, потрібно зв’язатися з брендом за телефоном, розміщеним у публікації.


Акція з “підвішеними” футболками від Sans

Бренд базових футболок Sans додав на свій сайт розділ з “підвішеними” футболками. Кожен охочий може “підвісити” футболку та допомогти українським сім’ям, які були змушені покинути свій дім чи втратили його через війну. Усі “підвішені” футболки передають безпосередньо сім’ям через благодійний проєкт Rechi Support.


Благодійні конкурси та гівевеї

Змін зазнав й інструмент для проведення конкурсів та розіграшів — тепер вони теж мають благодійний характер. Щойно залученість людей у фінансові збори почала знижуватися, бренди стали запускати розіграші за донейт. Механіка в них приблизно однакова: підписатися на сторінки, які проводять конкурс, зробити вільний грошовий внесок, поділитися дописом та надіслати скрин трансакції в дірект.


Магазин прикрас Only good розігрував прикраси за донейт на позашляховик

Мультибрендовий магазин прикрас Only good разом з волонтерами It troops UA за допомогою giveaway збирали кошти на позашляховик для транспортування поранених. Охочі долучитися до розіграшу повинні були зробити внесок від 150 грн за реквізитами та поділитися дописом про розіграш.


Guzema Jewelry за допомогою giveaway збирає кошти у свій благодійний фонд

Власниця ювелірного бренду та благодійної фундації Валерія Гузема дарує прикраси за донейт у Guzema Foundation. Фонд обирає конкретну ціль та ставить в умовах суму мінімального донейту. Під час першого розіграшу вдалося зібрали 183 000 грн.


Текст: Наталі Чуловська, Даяна Данилюк 

Читайте також у рубриці Кейси
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Чому українці волонтерять та донатять: дослідження фонду КОLO
В опитуванні взяли участь респонденти із 42 країн світу
/ Рекламний бліц: Ілля Почкун
/ Як креативній агенції співпрацювати з відеопродакшеном
Досвід та інсайти на прикладі ddd agency Х and action
/ Інтервʼю з продюсерками продакшену подкастів YEP
Про основні помилки подкастерів-початківців, вільні ніші й про те, скільки грошей потрібно для створення подкасту
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень