fbpx
Конспект

Що зробило YouTube головним відеохостингом у світі. Лекція Анастасії Григорук

Про принципи роботи, глядачів та завдання, які розв’язує платформа
Данилюк Даяна, 11.12.2020

Анастасія Григорук — вінтажна блогерка, SMM-спеціалістка та лекторка на теми YouTube у практичній школі комунікацій Bazilik School.


Що таке YouTube?

YouTube — це відеохостинг, заснований у 2005 році, що надає послуги з розміщення відеоматеріалів. Зараз YouTube є підрозділом компанії Google. Ним користуються понад 2 млрд людей, а також він є одним з найвідвідуваніших сайтів у світі.

За статистикою, взаємодія з відеоконтентом у 10 разів вища, ніж із текстом. Це означає, що 80% людей віддадуть перевагу перегляду відео, аніж прочитанню текстового матеріалу. Можете запитати себе: що зазвичай обираєте ви?

Важливим чинником також є те, що наш мозок сприймає 90% інформації візуально. Тут можна пригадати й популярність Instagram з його фото- й відеоконтентом, а відтак і запуск їхнього власного відеосервісу IGTV.

Не варто уявляти YouTube лише як майданчик для блогерів. Ми як діджитал-спеціалісти з боку бізнесу та бренду повинні сприймати YouTube як ще одну платформу та можливий інструмент для досягнення поставлених цілей. Тому що робота SMM не обмежується лише Instagram та Facebook. Як контент-мейкери ми повинні думати про те, як ще адаптувати нашу комунікацію, використовуючи різні платформи. Якщо нам це, звичайно, потрібно.

Нині YouTube йде в ногу з часом і пропонує нам багато нових функцій: сторіс, вертикальні ролики, можливість робити дописи й обговорювати їх зі своїми підписниками та багато іншого.

ІЗ цікавих фактів про YouTube:

  • 62% компаній користуються YouTube для публікації контенту
  • YouTube-ролики можна перекласти 88 мовами світу — одним відео ви можете охопити величезну аудиторію
  • 85% підлітків дивляться YouTube
  • найпопулярнішим жанром YouTube є музика, а на початку листопада 2020 року найпопулярнішим відео на YouTube стала дитяча пісня Baby Shark
  • від початку пандемії коронавірусу перегляди на YouTube зросли на 30%, кількість лайків збільшилася на 52%, але й зросла кількість дизлайків — на 75%
  • найдовше відео на платформі дивляться люди віком 13-17 та 18-24 років; при цьому чоловіки проводять на YouTube у середньому на 53 секунди довше, аніж жінки

Попри те що всі женуться за кількістю переглядів, саме показник утримання аудиторії для YouTube відіграє найбільшу роль. Тому якщо ви маєте тисячі переглядів, але з 20-хвилинного ролика глядача “вистачає” лише на першу хвилину — ваш контент неякісний. Саме за якістю створеного контенту на YouTube лідирує жанр ігор — огляди, туторіали, рецензії тощо.


Хто і що дивиться на YouTube?

За результатами аналітики глобальної аудиторії Yoola:

  • До 18 років підлітки здебільшого дивляться блогерів.
  • Аудиторія віком 18-24 продовжує дивитися блогерів, але більше охоплює сферу розваг і геймінгу.
  • У віці 24-34 роки ми дивимося всі основні типи контенту, але з’являється розподіл на групи: дитячий, чоловічий, жіночий. Адже саме в цьому віковому проміжку люди створюють сім’ї і народжують дітей.
  • У період 35-44 роки серед категорій відео бачимо геймінг, його дивляться в будь-якому віці. Також саме в цій віковій категорії чоловіча аудиторія дивиться більше відео.
  • Аналітика свідчить, що аудиторія, старша за 44 роки, віддає перевагу хобі-жанру й переглядає різноманітні ролики в цій тематиці. Також це найбільш лояльна аудиторія — вона може стати вашим головним прихильником, якщо контент, який ви виробляєте, її зацікавить.

YouTube в Україні

Важливо розуміти, що YouTube у світі та в Україні — це два різних виміри. У нас його дивиться 70% населення, що робить YouTube другою за популярністю платформою на території України.

Найчастіше українці дивляться огляди гаджетів і побутової техніки, новини, повтори футбольних матчів, ролики про автомобілі, а також про тварин. Важливо розуміти, що в Україні YouTube став синонімом до телебачення. У нас ще немає достатньо розуміння, що YouTube — це платформа для розвитку свого бренду й бізнесу, для співпраці з лідерами думок і загалом створення контенту.

Наші телеканали, серед яких СТБ, 1+1, Новий канал та багато інших, дублюють свої шоу на YouTube. Тому українська аудиторія переглядає записи програм, що становить велику частку українського YouTube-контенту. Це не погано, а для українського телебачення, навпаки, — дуже розумний крок. Тому що в такий спосіб канали заохочують до перегляду й ту аудиторію, яка не дивиться телевізор чи навіть не має його вдома.

До речі, український глядач проводить на платформі в середньому 40 хвилин на день.


Як YouTube працює для бізнесу?

Перш ніж створити власний канал, потрібно поставити собі кілька запитань:

  1. Чи є мені що розповісти? І це запитання на довготривалу перспективу. Ви повинні подумати, яку тему хочете охопити, щоб розповідати про неї всебічно і протягом довгого часу. Тобто варто скласти орієнтовний план щонайменше на найближчі пів року. Інакше, якщо ви будете постійно зникати з ефіру або довго шукати нові ідеї, ваш канал навряд стане успішним.
  2. Яке завдання я хочу розв’язати? Це найважливіше питання, адже ви повинні відповісти на нього в межах діяльності бренду чи бізнесу, для якого будете створювати контент. Ви шукатимете нових клієнтів на YouTube, чи завантажуватимете додатковий контент, чи будете розвивати бренд з нуля на цій платформі?
  3. Скільки часу я готовий приділяти цій справі? Створення відео для YouTube потребує багато часу, на відміну від роботи на інших платформах. В ідеалі для цього потрібно мати окрему людину. Адже якщо на одного SMM-ника “вішати” всю роботу, страждатиме якість контенту.

Які відео для YouTube може створювати бізнес? Залежно від специфіки вашого бренду можна обрати будь-який зручний формат. Можна почати з однієї рубрики, а потім додавати інші, нарощувати аудиторію й запитувати, що вона хоче дивитися, відтак збільшувати обсяг контенту.

Наприклад, я завжди йду дивитися відеоогляди того чи іншого товару перед тим, як його придбати. По-перше, це швидше, ніж читати статті в інтернеті, а по-друге, можна одразу побачити взаємодію людини із цим товаром. І що найважливіше, саме наявність інструкції чи огляду може підштовхнути покупця до покупки. Зазначу, що такі відео корисні навіть для найпростіших категорій товарів.

Також одним з найпопулярніших форматів є історії. Прикладом є канал маркетолога Андрія Федоріва, засновника Fedoriv Group, який розповідає про історію свого бренду, робить інтерв’ю з різними фахівцями. YouTube-канал Федоріва не тільки презентує його як особистий бренд, а й власне бізнес — Fedoriv Agency.

Загалом для брендів працюють ті самі формати — влоги, бекстейджі, інтерв’ю, відгуки, креативна реклама. Головне, перш ніж визначатися із форматом, поставити собі ті три запитання про які ми говорили на початку. Саме розуміння вашої унікальності, цінності для глядача й кількості вільного часу підкаже, який YouTube-жанр найбільше підходить вашому бренду.


Що по висновках?

YouTube в Україні досі перебуває на етапі розвитку, і кількість якісного та, що важливіше, цінного контенту невелика.

Для українських брендів і контент-мейкерів це хороша новина, але заходити на нову платформу варто лише тоді, коли ви маєте ідею, чіткий план та інструменти. І звичайно — людей, які займатимуться конкретно цим проєктом. Адже один фахівець не може одночасно бути й SMM-ником, і копірайтером, і дизайнером, а у вільний час ще й вести YouTube-канал бізнесу.


Дізнатися більше про те, як створити власний YouTube-канал, навіщо потрібен опис, що таке ключі, чим теги відрізняються від хештегів, як запускати рекламу і які є можливості для монетизації, можна з повноъ лекції від Анастасії Григорук у Bazilik.

 Повна лекція 

Читайте також у рубриці Конспект
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень