fbpx
Зсередини

Що таке скульптурний парк та як його створити. Досвід української агенції

Історія Port.agency, які розробили перший скульптурний парк просто неба
Bazilik Media, 02.10.2020

У вересні 2020 року в українському селі Стрілки Львівської області відкрили парк сучасної скульптури PARK3020. Проєкт ініціював готельний комплекс Edem Resort Medical & SPA, а для роботи над ним запросили агенцію культурного менеджменту Port.agency на чолі з Катею Тейлор, артменеджеркою та експерткою сучасного мистецтва.


Що таке скульптурний парк?

Сучасна скульптура — провокаційна та нестандартна, тому й потребує простору, в якому найкраще розкриє свої можливості.

Звичні нам галереї більше нагадують стерильні кабінети, куди люди приходять з конкретною установкою — дивитися на мистецтво. Парки функціонують по-іншому: тут глядач опиняється наодинці з простором та об’єктом, сам вчиться з ними комунікувати. Тут панує повна свобода взаємодії та відчуттів.

Подібний досвід цінний не тільки для відвідувачів, а й для кураторів, митців, оскільки відгук аудиторії — миттєвий. Вона відчуває себе зобов’язаною реагувати, оскільки мистецтво зухвало втрутилося в її простір. Це створює широке поле для взаємодії та обговорення. Це цілком інший досвід, нероздільно пов’язаний з гострими естетичними й емоційними переживаннями.

Майже в кожній країні є скульптурні проєкти, тепер до них приєдналася й Україна.

У цій статті команда розробників проєкту розповідає, як їй вдалося пройти шлях створення нової інституції: від ідеї до перерізання червоної стрічки.


Крок 1. Продукт

Виклик: усвідомлення того, що ми робимо й для кого

Ще у 2012 році ми мали досвід організації Kyiv Sculpture Project у Національному ботанічному саду ім. Миколи Гришка. Тоді, вперше в Україні, свої роботи експонувало багато зарубіжних митців, а фестиваль прийняв понад пів мільйона людей.

Утім, фестивальний формат — про динамічність, тоді як парк — про сталість та структуру. Тому, створюючи новий артпроєкт, нам довелося всього вчитися наново, у польових умовах.

Ми знали, що в Україні є багато талановитих скульпторів, які потребують інституційної підтримки. Тож основним завданням було закрити саме цю прогалину — створити місце, в якому народжуватиметься, розвиватиметься й стверджуватиметься українське мистецтво. Інституцію, де акцентуватимуть не лише на візуальній частині, а й на вивченні методів і підходів до створення об’єктів у публічному просторі, на систематизації роботи в галузі сучасної скульптури. Це мав бути парк майбутнього, звідси й така назва.

3020 — символічна дата створення й одночасно амбіція розвитку.

Почали ми з розроблення повноцінної бренд-стратегії. Вона охопила цінності та місію, цілі та завдання, позиціонування та структуру парку. Виокремили три цільові аудиторії:

  • українці, які опосередковано цікавляться мистецтвом і включають його у своє дозвілля;
  • іноземні туристи;
  • професійна спільнота.

Для кожної ЦА створили мотиваційні важелі. У цьому допоміг метод “проблема-рішення”.


Порада:

Усвідомте, що ви конкуруєте з продуктами не тільки своєї категорії, а й з усіма видами дозвілля. Тож зосередьтеся на тому, що виділить вас із нескінченного потоку.



Крок 2. Співпраця

Виклик: міжнародний рівень та масштабність

Щоб вийти на міжнародний рівень, потрібно залучитися відповідною підтримкою. Ми звернулися до Йоркширського скульптурного парку (YSP) — ключової інституції презентації публічного мистецтва у Великій Британії, яка вже понад 40 років упроваджує освітні проєкти та організовує експозиції найкращих світових митців.

Для нас ця співпраця означала вихід на рівень міжнародного визнання, набуття статусу інституції, готової до розвитку та колаборацій, а також можливості культурного обміну.

Сподіваємося, вже з наступного року нам вдасться втілити плани, які пригальмувала пандемія: привезти іноземних митців, провести резиденції, започаткувати освітню програму.


Порада:

Щоб грати краще, грайте з тими, хто кращі за вас.



Крок 3. Айдентика

Виклик: бути зрозумілими

Наш парк — про єдність заради розвитку. Тому ми зупинилися на лігатурі, об’єднавши два потужних за смислом концепти: простір (PARK) і час (3020).

Із часом парк буде зростати й розширюватися — звідси й напрямні, які виходять за межі формату. Це також різні доріжки, які відвідувачі вільно прокладають поміж скульптур.

Ми обирали кольори, які б говорили про сучасність та технологічність, контрастуючи з навколишнім середовищем.

У цьому проєкті ми, як ніколи, зосередилися на мерчі. Одразу вирішили уникнути стандартних наборів. Розробляючи кожен атрибут, постійно тримали в голові образ нашого цільового відвідувача. Що йому стане в пригоді на місці? Що він повезе додому й носитиме на роботу? Чи ходили б ми самі з цим у повсякденному житті? Відповівши на ці запитання, розробили мерч, яким справді пишаємося.

Для запрошення відвідувачів обрали формат стереоокулярів — щоб кожен, перебуваючи в будь-якій точці світу, міг зазирнути в парк. Доставку запрошень чекали з Нідерландів понад місяць, але очікування повністю виправдало себе.

PARK3020 має стати місцем відпочинку для всіх охочих, тому важливо було уникнути елітарності та закостенілості. Це вільний простір для вільних людей. Думаємо, нам вдалося передати свій задум у візуальній стилістиці.


Порада:

Дизайн повинен бути функціональним, тож, перш за все, тримайте в голові проблему та задачу клієнта. Не зупиняйтеся на перших-ліпших ідеях, експериментуйте.



Крок 4. Комунікація

Виклик: пояснити сутність та цінність скульптурного парку

Перед стояло два завдання — анонсувати відкриття та поширити поняття PARK3020. Для міжнародного охоплення ми скористалися електронною розсилкою e-flux. У їхній базі близько 100 тисяч контактів: арткритики, художники, колекціонери, музеї, культурні інституції. Географія охоплює Європу, Північну Америку, Австралію та окремі країни, як-от Японію.

Можливо, завдяки нашому проєкту чимало іноземців узагалі вперше почули про Україну в культурному контексті, а не в політичному чи економічному.

На жаль, за два тижні до відкриття парку Кабмін ухвалив рішення закрити кордони. Тож іноземці так і не змогли приїхати, хоч ми й отримали великий фідбек.

В українських ЗМІ нам вдалося отримати охоплення в 200 публікацій, серед яких жодного оплаченого матеріалу.

У соціальних мережах за один день після відкриття кількість підписників збільшилася на 4 000 тисячі. Люди хотіли ділитися враженнями, публікували фото та відео. На цьому етапі ми зрозуміли, що хороший продукт говорить сам за себе. Потрібно лиш дати йому правильний голос — натхненний, впевнений і зрозумілий.


Порада:

У комунікації про незвичний продукт, цінність якого не всім очевидна, основну увагу приділяйте переконанню аудиторії у важливості того, що робите.



Крок 5. Реалізація

Виклик: усе може піти не за планом

Ми планували відкрити парк у червні, але пандемія внесла свої правки в таймінг. Щоправда, саме завдяки затримці ми встигли завершити всі процеси. Це одна з особливостей роботи з художниками й такими масштабними проєктами — ніколи не знаєш, коли все піде не за планом. Зате ми навчилися закладати час на неконтрольовані моменти, як-от львівські дощі, через які не застигає цемент і неможливо змонтувати скульптуру.

На нас лягла відповідальність за розроблення сайту, друкованої продукції, закопані в землю металеві експлікації, логістику скульптур з Києва до Львова, програму відкриття, престури. Це суто менеджмент: забрифувати, узгодити, надіслати, привезти, ще раз узгодити, підтвердити — переробити. На цьому етапі рятував пул підрядників, з якими давно працюємо, але все одно не уникли дзвінків посеред ночі й правок в останній момент.

Не загубитися в процесі допомагали щотижневі звіти кожної членкині команди.


Порада:

Тримайте ворогів близько, а підрядників — ще ближче.



Що по висновках?

Створення парку скульптур — це соціально-художнє явище, яке показує готовність української мистецької спільноти гідно постати на міжнародній арені. Для відвідувачів — це можливість розвивати естетичний смак та вчитися сприймати себе в просторі.

Ми всі ходимо містом, їздимо в транспорті, їмо за столом — рухаємося за звичним патерном, на який навіть не звертаємо уваги. А для скульптурного парку цих патернів не існує. Тут ви можете наново прийти до усвідомлення себе й гордості за українське.

Фото: Дан Балашов

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень