fbpx
Зсередини

Що таке фандоми і як вони комунікують

Розповідаємо про комунікації фан-культури
Альтман Дарина, 27.03.2021

Фандом — це субкультура шанувальників музичних виконавців, книг, кінофільмів, відеоігор тощо. Люди збираються у спільноти за інтересами та діляться враженнями, обговорюють подробиці про об’єкти їхнього фандома.

Тема інтересу фандома може зосереджуватися на окремій знаменитості або ж охоплювати цілий жанр чи франшизу. Фанати комунікують між собою у різні способи: роблять фанарти, пишуть фанфіки, створюють тематичні заходи тощо. Часто комунікації стосуються і самих знаменитостей: влаштовуються цілі флешмоби та навіть зустрічі.

Ми розповіли про фандоми, найбільші фанатські об’єднання на їхні комунікації.


Трохи історії

Цікаво, що перший фандом утворився наприкінці XIX століття, коли читачі детектива “Шерлок Холмс” провели публічні демонстрації зі скаргами на те, що героя “вбили” в 1893 році. Приблизно тоді почали з’являтися перші об’єднання фанатів фантастичної літератури. Чимало сучасних західних фанатських субкультур беруть своє коріння з наукової фантастики та фентезі. Ці фандоми заснувалися на початку 1930-х років і підтримували організовані клуби та асоціації у багатьох містах світу.

З розвитком телебачення і популярної музики почали з’являтися фандоми, присвячені фільмам, серіалам, виконавцям та групам. Яскраві приклади — Зоряний шлях, Зоряні війни, Бітломанія. Фанати збиралися разом, ділилися знайденим “контентом”, обговорювали новини й деталі. У 1970-х у Японії зародився один з найбільших фандомів, що існує й сьогодні, — фандом аніме та манги. З появою інтернету шанувальники отримали можливість встановлювати міцніші стосунки між собою, організовувати спільноти у соцмережах, спілкуватися з авторами та виконавцями, а також впливати на розвиток улюблених телешоу та видання книг.

Проте, ще на початку 2010-х  “фандом” не було словом, яке знали більшість, і відносно нішева кількість людей ідентифікувала себе як фанатів. Все почало змінюватися зі зростанням популярності кінематографічного всесвіту Marvel. Так фанатська культура почала виходити у маси, і сам фандом збільшувався досить швидко. Інші франшизи також почали набирати популярності: “Гаррі Поттер”, “Володар перснів”, “Доктор Хто”, “Надприродне”, “Сутінки” тощо. 

Фанати створили нову форму споживання популярної культури. Вони почали приділяти увагу фандомам як частині своєї ідентичності. Завдяки соцмережам, це стало зручним способом знайти людей за інтересами й приєднатися до спільнот, як-от Tumblr та Twitter. Кожен відомий музичний виконавець або група має свій фандом, але окремої уваги заслуговують такі величезні фандоми, як One Direction та гурти K-pop, зокрема BTS. Вони допомогли розвинути сприйняття фанатів-підлітків у соціумі в позитивному світлі. Шанувальники отримали репутацію активних і залучених учасників популярної культури, яку вони споживають.


Найбільші фандоми

Одними з найбільших сучасних фандомів є Star Wars, Marvel, DC, Покемони, Зоряний шлях, Гаррі Поттер, Гра престолів, BTS та Minecraft. Шанувальники збираються в організовані спільноти як в інтернеті, так і в реальному житті. Франшизи кінофільмів мають масштабне наслідування, збираючи найрізноманітнішу за віком аудиторію. Серед фанатів є чимало колекціонерів і тих, хто завжди готовий придбати ексклюзивні товари: вони купляють комікси, фігурки з героями, тематичні предмети й брендований одяг.

У світі K-pop гурти мають величезну фан-базу по всьому світу. Шанувальники об’єднуються у фан-клуби, що мають власну назву, символіку й навіть свій іменований мерч. Вони отримали репутацію одних із найвідданіших і одночасно найвідчайдушніших фанатів. Чимало K-поперів уважно пильнують за новинами у фандомі, швидко розкупляють квитки, самі організовують ініціативи тощо. Проте не рідко трапляються випадки, коли фанати порушують особистий простір “ідолів”.

Читай також: Комунікації брендів у K-pop

В останні роки фанатський рух отримав додаткову назву “stan culture” — стен-культура. Виокремлюють навіть цілу спільноту соцмережі Twitter — Stan Twitter. Тут користувачі публікують свої думки та контент про музику, телешоу, фільми. Вони часто фокусуються на певних знаменитостях й активно обговорюють їхнє життя. Інтернет-субкультура отримала репутацію відданих фанатів, які присвячують ком’юніті багато свого часу.

Зараз, згідно з Urban Dictionary, слово застосовується зазвичай до знаменитостей і означає, що ти постійно спостерігаєш за людиною, любиш усе, що з нею пов’язано, обожнюєш дізнаватися нове та ідеалізуєш її. Цікаво, як з’явився сам термін “stan”. Це відсилання на пісню Емінема Stan. Трек розповідає про одержимого шанувальника, на ім’я Стен, — він пише листи Емінему і зрештою покінчує життя самогубством, бо репер йому не відповів.


Як комунікує фан-культура

Учасники фандома спілкуються між собою, часто відвідують зустрічі фанатів, обмінюються новинами. В інтернет-спільнотах, а раніше часто в аматорських пресвиданнях, фани збирають публікації та архівують інформацію. Деякі пишуть фанфікшн (фанфік) — вигадані історії, засновані на канонах певного всесвіту та з улюбленими персонажами. Фанфіки часто пишуть і про реальних людей, як-от музикантів, акторів та навіть політиків. Іноді шанувальники використовують героїв історії в різних ситуаціях, які взагалі не стосуються сюжетної лінії.

Окреме місце посідає фанарт. Сюди відносяться усі творчі вироби фанатів — малюнки, ілюстрації, колажі, відеонарізки, GIF-файли тощо. Шанувальники також записують кавери на пісні й знімають аматорські кліпи. 

Є також активні фан-організації, які беруть участь у благодійності. Наприклад, Альянс Гаррі Поттера — це громадська організація з великою кількістю учасників в інтернеті. Вони регулярно проводять кампанії з питань прав людини, часто в партнерстві з іншими адвокаційними та некомерційними організаціями. 

У Stan Twitter здебільшого домінує попкультура. Як повідомляє Vanity Fair, надзвичайні фан-бази мають співачка Аріана Гранде, Тейлор Свіфт та корейський гурт BTS. Так, вони ставлять фотографії артистів на свої аватари та пов’язують нікнейм із тематикою фандома. Щодня фанати публікують твіти про артистів, роблять кумедні меми, обговорюють тексти пісень, їхню зовнішність, вбрання, перечитують інтерв’ю та дивляться кліпи й виступи. Це сприяє підвищенню популярності музичних виконавців. 

Косплей (англ. costume play — костюмована гра) — один із видів перформансу у фандомах, який полягає в імітуванні відомих персонажів за допомогою костюма та характерних аксесуарів. Зазвичай під час косплею розігрується рольова гра. Завдяки пластиці тіла та міміці, фанати імітують персонажів комп’ютерних ігор, фільмів, літературних творів, коміксів, аніме та манги.

Важлива подія для косплею та цілої фандомної культури — Comic-Con. Це щорічний фестиваль попкультури, що започаткований 1970 року в місті Сан-Дієго. Спочатку він задумувався як виставка коміксів. Згодом захід розширювався, його відвідувало дедалі більше людей. Тут почали виставляти фентезі та науково-фантастичні фільми, відеоігри, аніме, мангу, літературу жахів, колективні карткові ігри тощо. На сьогодні по франшизу Comic-Con проходить у багатьох містах світу, зокрема й у Києві.

Фанатам іноді навіть вдавалося подовжити скасовані телевізійні серіали, як це було із “Зоряним шляхом” у 1968 році, “Кеґні та Лейсі” у 1983-му, “Ксена: принцеса-воїн” у 1995-му тощо. Також шанувальники сприяли створенню фільму “Вероніка Марс” за допомогою кампанії на Kickstarter. Прихильники шоу “Чак” розпочали кампанію, щоб врятувати програму від закриття, використовуючи хештег у Twitter та активно купуючи продукти у спонсорів шоу. 

Взаємини між фанатами та знаменитостями істотно змінилися з появою соціальних медіа, як-от Twitter та Facebook. Це дає ширший доступ до публічних осіб та більше можливостей брати участь у фандомах. Артисти, які створюють своє ком’юніті на Patreon, дають можливість тіснішого спілкування: вони проводять прямі ефіри, спілкуються із шанувальниками, організовують спільні ініціативи та навіть дають змогу долучитися до створення нових композицій.

Читай також: Patreon: можливості краудфандингової платформи

Існують випадки, коли шанувальники будують із фандомної роботи справжню кар’єру. Так сталося з відомою книгою “П’ятдесят відтінків сірого”. Еріка Леонард Джеймс спочатку писали фанфіки до саги “Сутінки”, публікуючи їх на FanFiction.Net. Історію видалили через сексуальний контент, адже це порушувало умови користування сайтом. Джеймс переписала історію, вилучивши будь-які згадки про “Сутінки”, та видала як окрему книгу. Вона одразу здобула шалену популярність, і згодом наступні книги серії обігнали за швидкістю продажів навіть “Гаррі Поттера”. Нині випущений тираж сягає понад 60 мільйонів екземплярів.

Фанати часто організовують флешмоби та залучаються до спільних ініціатив, щоб привітати артиста з днем народження або знаковою подією. Так, часто записують спільні відео, у яких беруть участь десятки шанувальників, або збирають колективне привітання і надсилають це виконавцю. Фанати К-pop часто збирають гроші, щоб купити рекламне місце в сеульському метро та на залізничних станціях. Вони розміщують фотографії артистів до дня народження, річниць або камбеків гуртів. За 2019 рік метро Сеула розмістило 227 реклам для BTS, 165 для EXO, 159 для Wanna One, 127 для NCT тощо.


Що по висновках?

Фандоми стали природною реакцією на продукти попкультури, а згодом і їхньою повноцінною частиною. Спільний інтерес об’єднував людей, які могли ділитися своїми переживаннями та знаходити однодумців. З часом фанати отримали можливість сприяти розвитку улюблених франшиз та впливати на діяльність артистів. 

Нині об’єкти захоплення і цілі індустрії не можуть існувати без фанатів. Звичайно, шанувальники не створили Шерлока Холмса, але вони допомогли персонажу жити після 1893 року і навіть залишатися таким популярним і в наш час.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень