fbpx
Конспект/Книги

Що читати: новинки “Книжкового Арсеналу 2021”

Про креатив, розгадки роботи мозку, побудову кар’єри та візуальну культуру
Мар'яна Хемій, 13.06.2021

Протягом 23-27 червня в Києві відбуватиметься ювілейний, десятий, “Книжковий Арсенал”. Видавці підготували до нього чимало новинок. Щоб ви не розгубилися у широкому виборі книжок, пропонуємо добірку з 8 нон-фікшн видань, які будуть особливо цікавими фахівцям сфери маркетингу й комунікацій.


“Тут усередині. Путівник глибинами мозку”, Ізабел Міньйош Мартінш, Маріа Мануел Педроза

Учені вважають, що мозок є однією з найскладніших і найзагадковіших структур всесвіту. Ця рясно ілюстрована книжка розповідає про світ думок, знань, емоцій і пам’яті та покликана допомогти читачам ліпше зрозуміти свій мозок, а отже — себе. Авторки стверджують, що всі ми унікальні, оскільки наш досвід і, відповідно, мозок, унікальні.

Усередині мозку міститься близько 86 млрд клітин — нейронів. Незалежно від того, прокрастинуєте ви в цей момент чи креативите, якщо з’єднати всі нейрони й викласти їх у рядок, вони утворять стежку завдовжки 860 км. Оскільки первісні люди все більше й більше користувалися мозком, він  еволюціонував. Його маса зросла з 350 г до майже 1300 г, і він став приблизно втричі більшим, ніж в інших приматів. Словом, у книжці ви знайдете чимало подібних цікавих фактів і навіть завдань. А ще — практичних порад, наприклад, щодо того, як ваші відчуття можуть допомогти у виборі професії. Книжка написана в легкій формі й читається захопливо.

Ви дізнаєтеся про розвиток мозку до народження і впродовж життя людини. А також про те, що відчуттів у нас насправді значно більше, ніж п’ять. Вчені не в усьому дійшли згоди, та беззаперечно людина є мультисенсорною. Окрім зору, дотику, слуху, нюху й смаку, авторки розглядають також пропріоцепцію, яка інформує про наше перебування в просторі й дає змогу, скажімо, із заплющеними очима чухати ніс чи їсти.

Окремі розділи книжки присвячені тому, як ми навчаємося та запам’ятовуємо інформацію. Інші розповідають про свідомість, зв’язок тіла з мозком, про формування звичок і причину прокрастинації; про емоції, соціальні контакти, секрети творчості, естетичний досвід та проблеми мозку. Наприкінці також містяться міфи про мозок та історія його вивчення.


“Розгадка геніальності. Як працює інженерія ідей”, Рон Фрідман

Фрідман розповідає про ще один елемент досягнення крутих результатів, на додачу до всім відомих — таланту й регулярної практики, — зворотне проєктування. Цей інструмент застосовують не лише бізнес-титани, а й видатні письменники, відомі шеф-кухарі, коміки, музиканти та спортсмени-чемпіони. Добра новина полягає в тому, що тепер він доступний і вам. За допомогою методу зворотного проєктування ви можете навчатися в професіоналів своєї галузі, отримувати цінні ідеї та фахово розвиватися в нових напрямах.

Книжка складається з двох частин. У першій ви дізнаєтеся, як зворотне проєктування використовують у різних індустріях. Як фахівці розкладають продукти, які їм подобаються, щоб у процесі зробити свої відкриття та створити власний винахід. Сутність методу полягає в тому, щоби виводити формули й визначати, що саме впливає на резонансність і унікальність тієї чи іншої діяльності. Після цього вже відомий шаблон поєднують із власними сильними сторонами та новоствореними ідеями.

Друга частина містить ключ до того, як здобуті знання перетворити на вміння, щоб ефективно застосувати їх на практиці. На перший погляд, може видатися, що зробити це не так легко. Але допоміжні інструменти, подекуди такі прості, як таблиця результатів, стануть фундаментом для ваших майбутніх вдосконалень. Окрему увагу автор звертає на те, що перешкоджає реалізації ідей і стримує розвиток на різних етапах їх утілення.

Автор ознайомлює читачів з історіями неординарних людей. Наприклад, розповідає про художника, що став знаменитим, не маючи відповідної освіти, та про автора бестселерів, який, замість конкурувати з тими, ким захоплювався, створив новий жанр  літератури. Інтригує? Тоді читайте й застосовуйте отримані знання для винайдення і втілення власних сміливих ідей.


“Добре бути ірраціональними. Як мислити нелогічно та отримувати несподівані переваги”, Ден Аріелі

Автор книжки, поведінковий економіст Ден Аріелі має непросту біографію, яка певною мірою вплинула на вибір сфери його досліджень. Люди звикли характеризувати себе як об’єктивних, раціональних і логічних. Почасти це так, проте водночас людина — не лише раціональна істота. Як саме стаються “збої” в раціональній поведінці та які наслідки вони мають для нас — вчені досліджують уже не перше десятиліття.

Книга ґрунтується на експериментах, які проводили впродовж багатьох років, і розповідає про упередження, що впливають на наші рішення в різних сферах — від робочих питань до особистого щастя. Результати цих досліджень допомагають зрозуміти, як ми думаємо та як ухвалюємо рішення в багатьох життєвих ситуаціях.

Дуже часто люди відмовляються від менш приємних дій, що в майбутньому принесуть їм вагомий результат, на користь тих, що дарують насолоду тут і зараз. Це стосується як спорту чи навчання, так і серйозніших виборів, як-от піклування про власне здоров’я — прийом ліків, виконання вправ чи дотримання оздоровчих дієт.

Прочитавши книжку, ви дізнаєтеся, чому надмірне прагнення досягти успіху може мати зворотний ефект; як високі бонуси на роботі впливають на результати працівників; чому ми помиляємося частіше, коли треба ухвалити важливе рішення; що нас мотивує працювати сумлінно, а в яких випадках втрачаємо мотивацію й починаємо прокрастинувати. Це лише частина тем, яких торкається автор, тож кожен читач знайде тут відповіді на актуальні для себе запити.


“Мисли масштабно. Маленькі кроки до великої кар’єри”, Ґрейс Лорден

Блискуча книжка, що з перших сторінок спонукає замислитись над своїм життя — чи саме цього тобі колись хотілося й чи туди насправді йдеш. А також дає покрокову інструкцію, як побудувати кар’єру своєї мрії. Ви можете застосувати поради авторки  незалежно від вашого запиту — чи то вам хочеться стрімкішого кар’єрного зростання, чи то змінити напрям і стартувати в новій сфері з нуля, чи то відкрити власну справу.

Ґрейс Лорден спирається на відкриття поведінкової науки, що описує мотиви людської поведінки, показує зв’язок між мінімальними змінами в середовищі й ситуацією загалом та пояснює, чому не всі досягають цілей, натрапляючи на перешкоди на своєму шляху. Поведінкова наука вчить мислити масштабно й завжди тримати у фокусі майбутню мету, регулярно роблячи невеликі кроки до неї.

У цій книжці вміщено кілька різних історій: тих, кому вдалося побудувати кар’єру і стати успішними в справі не до душі, й тих, хто багато років поспіль займається улюбленою справою, але це не приносить ані бажаного прибутку, ані кар’єрного зростання. Авторка пояснює, що заважає досягти результату.

Шість розділів книжки поступово приведуть вас до реалізації бажаного. Та не варто очікувати миттєвого результату — це гра на довгу дистанцію. Адже одна з причин, чому задуми кидають напівдорозі, — мало виділеного часу на амбітні цілі. Авторка радить закладати на них роки — два, п’ять чи навіть десять. У такому разі ви не відчуєте надмірного напруження, а маленькі кроки накопичуватимуться й поступово складуться в масштабний результат.


“Візуальна культура”, Алексіс Л. Бойлен

Автор книжки стверджує: “Візуальне завжди щось означає”. Завдяки цьому виданню ви зможете зорієнтуватися в складних і заплутаних лабіринтах візуальної культури. Ця книжка — не про історію мистецтва від наскельного живопису до сучасних творчих експериментів. На прикладі від Бейонсе і Jay-Z у Луврі до перших зображень чорної діри автор розглядає нашу взаємодію із зображеннями й те, як ми піддаємося впливу маніпуляцій.

Нас повсюди оточують візуальні образи. Усі візуальні об’єкти навколо й те, що їх доповнює, створюють візуальне середовище. Візуальна культура — не просто одна зі складових сучасного життя, а й важлива культура, у якій варто орієнтуватися.

Візуальне середовище існувало завжди, але розвиток технологій надав йому масштабного значення. Ми не можемо вплинути на темпи продукування зображень, оскільки їх появу провокує швидкість сучасного життя. Та ми можемо адаптуватися до цього візуального світу. Книжка підкаже, як критично оцінювати й аналізувати зображення, та навчить вас бачити інакше.

Якщо ми станемо більш залученими глядачами, то зрозуміємо, як формується наш спосіб бачення. Зможемо відчувати наповну емоції, які дарує візуальне. Візуальна культура не буває нейтральною, а отже, завжди має цінність. Ви проаналізуєте свої й чужі візуальні бажання та потреби і зрозумієте, у чому полягають користь, негатив і потенціал візуального.


“Зафейсбучені. Як соціальна мережа штовхає світ до катастрофи”, Роджер Макнамі

Роджер Макнамі — відомий венчурний капіталіст, один із перших інвесторів Facebook і наставник Марка Цукерберга на старті його кар’єри. Книжка “Зафейсбучені” показує відому соцмережу з іншого боку — НЕ як зручний для нас спосіб комунікації, швидкого обміну інформацією, пошуку однодумців і майданчик для оперативного розв’язання робочих питань.

У книжці йдеться про свідоме зловживання у Facebook сучасними технологіями. Їх цілеспрямовано використовують, щоб маніпулювати увагою користувачів. А це, своєю чергою, шкодить як окремим людям, так і цілим країнам і становить серйозну загрозу для демократії, охорони здоров’я, економіки й захисту приватності.

Ідеться не про те, що працівники Facebook шкодять безпосередньо, але це стає можливим завдяки алгоритмам компанії, її рекламній моделі, пріоритетам, культурі й системі цінностей. Наприклад, використовуючи технології, зловмисники через соцмережу вплинули на результати президентських виборів у США та брекзит. Автор поставив собі за мету не лише розповісти про кризу, що сталася, а й запропонував вихід із неї.

Чимало інтернет-платформ, сервісів і пристроїв збирають інформацію про нас і порушують конфіденційність. Системи штучного інтелекту використовують ці дані, щоб прогнозувати нашу поведінку. Один із дієвих способів захистити себе, який пропонує Роджер Макнамі, — змінити свій спосіб користування технологіями.


“Стратегія за межами “хокейної ключки”. Люди, ймовірності й переможні рішення”, Бредлі Кріс, Гірт Мартін, Сміт Свен

Автори книжки, партнери McKinsey & Company, іронізують над компаніями, які на своїх нарадах безупинно обговорюють стратегії. Як наслідок — багато часу на розмови й результат, який не вражає. Автори попрацювали із сотнями провідних компаній в усьому світі, проаналізували їхні стратегічні підходи й визначили, що всі вони розвиваються за схожими схемами. Натомість пропонують інший підхід, що спирається на їхні численні дослідження й досвід і покликаний допомогти бізнес-лідерам розробити “дієвіші, масштабніші та сміливіші стратегії”.

Експерти вважають, що причиною несміливих стратегічних рішень і відсутності значного зростання компаній є соціальний аспект стратегії. Він руйнує вдалі ідеї, обмежує розмах, “розмазує” ресурси і призводить до негативних наслідків. Тож автори книжки досліджують його і прагнуть у такий спосіб дати шанс реалізуватися радикальнішим рішенням, які приноситимуть конкретні фінансові результати.

Компанії не ризикують втілювати ідеї, що значно відрізняються від звичних, через різні страхи: значний перерозподіл бюджету; більші витрати (без яких насправді майже неможливо здійснити прорив); залученість не всіх членів команди (коли керівники бояться когось образити). Завжди безпечніше робити трохи інакше, не набагато більше, ніж було до цього. Та автори книжки припускають: можливо, найбільший ризик — це якраз відсутність руху.


“Хімія повсякдення. Від шампуню і прального порошку до смаженої картоплі”, Володимир Саркісян

Книжка розповідає дорослим, як улаштований цей складний світ, пояснюючи принцип дії простих сполук і речовин. Хімік-токсиколог Володимир Саркісян пропонує читачеві зануритися в цю цікавезну науку, починаючи з базових понять: атомів, молекул, розчинів, хімічних реакцій — через побутову хімію, основи фармацевтичної хімії, хімії навколишнього середовища до актуальних проблем.

У книжці, з погляду хімії, описані предмети щоденного вжитку та їхні властивості — гідрофобні засоби для різних поверхонь, різноманітні креми. Тут міститься чимало згадок про їжу та кулінарних лайфхаків, адже кожен із нас, хто готує на кухні, є таким собі практикуючим хіміком-органіком. Автор описує це так: “Кількість реагентів, каталізаторів і навіть об’єм реакційної суміші передавали як сімейні рецепти, яких дотримуються багато поколінь домашніх хіміків”. Можливо, ви опікуєтеся комунікаціями закладів харчування — зізнайтеся, дивилися на страви під таким кутом?

Читач дізнається, як “працює” мило; як аміак рятував життя пацієнтів; про грубу гігієну минулого й сучасні косметичні засоби. Оповідь доповнюють короткі екскурси в історію питань та розповіді від літераторів минулого — Плінія Старшого, Марка Антонія, Жуля Верна й Агати Крісті.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень