fbpx
Конспект/Книги

Що читати комунікаційникам під час Національного тижня нонфікшну?

Bazilik Media, 08.09.2024

Успіх комунікаційної кампанії залежить не лише від креативу, а й від розуміння психології аудиторії та поточного соціально-культурного контексту. Сьогодні, у часи повномасштабної війни й високої чутливості аудиторії, емпатія та загальна ерудиція — база. Найкраще їх розвиває читання нонфікшну.

Український інститут книги оголосив перший Національний тиждень читання нонфікшну з 2 по 8 вересня. Це ідеальний привід, щоб пірнути у знання. Тож, що читати піарникам, аби поглибити знання в комунікаціях, суспільних процесах та роботі загалом?

Хто ділиться?

Надія Потоцька, консультантка зі стратегічних комунікацій, амбасадорка ефективного читання

Що таке нонфікшн?

Літературний жанр, заснований на реальних подіях чи досвіді. Це щось із життя, історії, науки, спостережень. Думки, біографія, пригоди реальної людини, корпорації чи країни. Це науково-популярна література, біографії, мемуари, мотиваційні, історичні, мистецькі книжки, есеїстика та інше. Коли ви хочете щось змінити у своєму житті чи набути нового вміння, ви, зазвичай, читаєте саме нонфікшн.

Знання 1 – історичні

«Подолати минуле: глобальна історія України» Ярослава Грицака

Мабуть, найменш очевидна книжка для добірки від комунікаційників, а втім — найпотрібніша. Ми з вами ті, хто формує сенси. Без розуміння історичного підґрунтя можемо накоїти шкоди і своїм спікерам, і країні загалом. Книжка Грицака є базою для розуміння історії країни, основних процесів, персоналій та наслідків. У якій би ви сфері не працювали, ви та ваші спікери матимуть справу з історією: під час виступів, інтерв’ю, спілкування з партнерами. Ваша задача — знати минуле, щоб коректно працювати з теперішнім.


Знання 2 – психологічно-економічні

«Поведінкова економіка. Чому люди діють ірраціонально і як отримати з цього вигоду» Річарда Талера

Якими б не були ваші робочі задачі, вони точно пов’язані з людьми. Внутрішніми/зовнішніми стейкхолдерами, але різними людьми — онлайн чи офлайн, точково чи глобально, — ви постійно в діалозі. Щоб коректно транслювати інформацію, варто розуміти реальні запити людей, а також поведінкові патерни. Із цим допоможе книжка Талера. Фактаж прояснює багато питань та підсвічує неочевидні особливості людей. Після неї ви будете інакше працювати із зовнішньою рекламою, розсилками та навіть написанням текстів. У мене та моєї команди так було. І, судячи з результативності, використання знань із книжки пішло на користь.


Знання 3 – кроскультуральні

«Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд» Марини Стародубської

Книжка вийшла з друку три дні тому, я ще в процесі читання (на половині), але вже зачерпнула багато корисного і впевнено раджу. Марина багато років працює у комунікаціях, викладає їх у KMBS, а ще є потужною аналітикинею. Книжка — квінтесенція її досвіду.

Науковим підходом, обґрунтуванням дослідженнями авторка пояснює, чому українці такі, як є. Феномен вічних «срачів» у соцмережах, політичні симпатії дивним людям, потік свідомості у комунікаціях, зради з будь-якої теми. Для комунікаційників книжка буде корисною і прикладами історій, і науковою базою, і, власне, висновками. На них можна спиратись, готуючи комунікацію або вигрібаючи черговий хейт.


Знання 4 – антикризові

«Репутаційний антистрес. Інструктор для власників і топменеджерів бізнесу» Сергія Біденка

Нехай назва не вводить вас в оману — книжка актуальна для комунікаційників. Особливо для новачків, які ще не проходили хрещення кризами і потребують бази для розуміння основних етапів антикризових комунікацій. У книжці багато українських реалій та деталей роботи з кризами в нашій країні. Ви точно чули більшість кейсів, а з книжкою зрозумієте їхні внутрішні деталі. Щоб книжка була ефективною, нотуйте інструменти й одразу після прочитання складіть план антикризової роботи для своєї компанії чи інституції.


Знання 5 – зосереджувальні

«Мистецтво зосереджуватися. Як у нас вкрали увагу» Йогана Гарі

Ще одна книжка з категорії неочевидних. Однак вона ідеально ілюструє теперішню ситуацію з розфокусованою увагою суспільства. За увагу вашої аудиторії борються стільки людей, подій і чинників, що ви можете бути тисячним непомітним за добу. Навіть якщо у вас цікавий і якісний продукт, все одно доведеться пробиватись крізь потік новин.

Людей змінити складно, але варто розуміти, як довго (не) тримається їхня увага і які це має особливості. Інформація з книжки допоможе вам у виборі комунікаційних інструментів та шляхів досягнення уваги. Знання корисні як для особистих трансформацій, так і для робочих процесів


Знання 6 – стратегічні

«Комунікаційна стратегія в бізнесі. Як досягти максимуму в спілкуванні з аудиторією» Вікторії Берещак

Доволі якісна практична книжка для людей, які працюють у комунікаціях. Пасуватиме новачкам сфери, які намагаються розібратись і потребують структури. Книжка розповідає про побудову комунікаційної стратегії та її втілення на різних рівнях — від написання матеріалів до стратегічного аналізу аудиторії. Багато українських прикладів, посилань на міжнародні інструменти та особистий досвід авторки.


Знання 7 – кейсові

«Як створити емоцію. Уроки творчого лідерства Nike» Ґреґа Гоффмана

Книжка розповідає про внутрішню роботу маркетингової команди Nike, з погляду дизайну, брендингу та креативу. Але це ті знання й приклади, які будуть корисні комунікаційникам. Автор — Ґреґ Гоффман, ексдиректор з маркетингу Nike. Працював над візією бренду за допомогою історій та споживчого досвіду. Його знання — чудова добірка прикладних кейсів. Звичайно, не всі міжнародні інструменти пасують теперішній Україні, але в книжці точно можна знайти ідеї для роботи зі своїм брендом чи спікером.


Висновки

Цих семи книг достатньо, щоб вивчити ази. Прочитайте їх, законспектуйте та обдумайте, як можете втілити знання в роботі. Навіть однієї техніки буде достатньо, щоб підвищити власну ефективність.

Але пам’ятайте: ці книжки — лише старт для вивчення кожної з тем. Однієї буде замало для глибокого розуміння. Наприклад, якщо ви захочете зануритися в історію, після книжки Грицака варто прочитати роботи Тімоті Снайдера та Сергія Плохія, дослідити теми Криму, УПА, шістдесятників та міфу східних областей України. А якщо шукаєте більше кейсів для натхнення, зверніть увагу на історії Netflix, Amazon і Apple, а також книжки про український бізнес.

Обирайте цікаву для себе тему, шукайте по ній книжки, читайте та беріть корисне. Нонфікшн — це більше, ніж просто література. Це інструмент для розвитку мислення та професійних навичок. Користуйтесь ним.

Якщо вам подобається те, що ми робимо, запрошуємо до Спільноти Bazilik. Ви можете підтримати нас, щоб матеріали й надалі виходили регулярно, а ми мали ресурс для їх покращення.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень