16 квітня власники семи найбільших українських продакшн-студій провели онлайн-зустріч. Поговорили про роботу в умовах карантину, найближче майбутнє ринку реклами та кіно, вартість цих послуг, локальні та зарубіжні ринки, а також платню командам продакшну та фрилансерам.
У зідзвоні взяли участь Віталій Шереметьєв (Esse House), Володимир Яценко (Limelite Studio), Дарко Скульський (Radioaktive Film), Дмитро Суханов (Toy Pictures), Настя Буковська (Family Production), Макс Асадчий (Pronto Film) та Світлана Лягіна (Martini Shot Productions).
Ми коротко записали висновки із цієї розмови.
Про роботу під час карантину
Зйомки зараз можливі. Якщо ти знімаєш у павільйоні — це кіновиробництво, а заборони на виробництво немає. Звісно, на майданчику слід дотримуватися суворих правил: тримати дистанцію, обробляти руки та всі поверхні, надягати захисний костюм та маску, максимально скорочувати команди. За змогою усім, хто працюватиме на знімальному майданчику, заздалегідь проходити ПЦР-тест.
Реклама — це те, що продає, тож клієнти хочуть знімати. Наразі можна робити невеликі дистанційні проєкти, заощаджуючи ресурси й тяжіючи стилістикою зйомки до документальної.
Постпродакшн, монтаж, кольорокорекція та саунд-дизайн в онлайні стали новою реалією. Клієнти готові дивитися й затверджувати матеріали вночі, у стиснутій якості та йти на поступки заради контенту.
Усі витрати, пов’язані з коронавірусом, здебільшого компенсує клієнт.
Про команди
Хочеться зберегти команди, але нові реалії диктують новий підхід до виробництва кіно та реклами. Набувши карантинної звички знімати маленькими командами, продакшни навчаться зменшувати кількість людей на майданчику. І не всі, хто навіть вийдуть з карантину у складі штату продакшну, матимуть потім роботу.
Загальна тенденція — зменшення заробітної плати штатним працівникам продакшнів за квітень на 50%.
Команди мають стати мобільнішими. Усі робитимуть свою роботу сфокусованіше, і лінійним продюсерам не доведеться доробляти презентації за всіма департаментами, як це було раніше. Серед фрилансерів відбудеться природний відбір — виживуть лише найсильніші.
Про перспективи
Карантин не закінчиться раптово. Ми будемо виходити з нього поступово. Імовірно, кордони будуть ще певний час закриті. Отже, як сервіси продакшни працюватимуть менше і сконцентрують власну експертизу на локальному ринку.
Ціни знижуються. Клієнти (бізнеси) щодня втрачають гроші через кризу, тож вони планують зменшувати вартість продакшну вдвічі. Загальний прайс у 2020-му буде приблизно дорівнювати прайсу 2017 року.
Фінансування кіно від держави істотно скорочується, тож для українського кінематографа цей рік буде непростим. 1,5 млрд фінансування отримало “Суспільне”, тож, певно, туди підуть серіали. Зараз вироблятимуть фільми з попередніх пітчингів. А потім на кінематограф чекає пауза тривалістю приблизно в 1,5 року.
Про хороше
Контент у будь-якому разі буде потрібен. Тож цей період може стати класною нагодою підтримати місцеві бренди експертизою великих продакшнів.