fbpx
Slow news

Російська ракета істотно пошкодила Академію декоративно-прикладного мистецтва і дизайну

Бондар Каріна, 25.03.2024

25 березня росіяни завдали чергового ракетного удару по Києву, внаслідок чого пошкоджено, зокрема, центральну частину корпусу Академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. 

Для довідки. Михайла Бойчука, на честь якого названо заклад, у 1936 році органи НКВС розстріляли разом з його учнями Іваном Падалкою та Василем Седляром. Дружину (Софію Налепинську-Бойчук) також стратили як «шпигунку» і «дружину керівника націоналістичної терористичної організації серед художників».

Російська атака повністю зруйнувала спортивну залу, конгрес-хол та виставковий центр. Пошкоджень також зазнали приміщення кафедр та авдиторії навчального закладу.

На це руйнування відреагували у культурній спільноті. Наприклад, директор Миколаївського фахового коледжу культури і мистецтв Сергій Мицик написав на своїй сторінці у фейсбуці: 

Мистецтвознавиця Ганна Ярова написала: «Мерзота влучила і частково зруйнувала наш любий КХПТ /НАДПМІД ім. Михайла Бойчука! Під час навчання. Діти малювали…»

Про «бойчукізм» та боротьбу з ним радянської влади

Михайло Бойчук – видатний український художник, маляр-монументаліст, засновник самобутньої школи українського мистецтва «бойчукізм».

Разом зі своїми учнями він хотів реформувати українське мистецтво. Звертався до історичної спадщини, яку в той час називали «куркульською», замість олії малював темперою, фарбою на основі яєчного жовтка.

На жаль, творів «бойчукістів» лишилося дуже мало. У 1930-х роках у їхніх роботах на тему повсякденного сільського життя влада почала вбачати «буржуазний націоналізм». Твори знищували та спалювали як «антирадянську і націоналістичну пропаганду», а самих художників розстріляли у 1937 році.

Щодо Михайла Бойчука було організовано політичне переслідування, а потім за звинуваченнями у формалізмі та буржуазному націоналізмі репресовано і згодом розстріляно (13 липня 1937 року) разом з найталановитішими учнями Іваном Падалкою та Василем Седляром.

До заснування та розвитку Академії причетні видатні діячі культури та мистецтва, зокрема народні художники України Марія Примаченко, Дмитро Головко, Людмила Жоголь, Сергій Нечипоренко та інші.

Читай також: Etnodim відтворили сорочку Єлизавети Скоропадської

Матеріали підготовлено в рамках проєкту «Strategic Media Support Program», який реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Читайте також у рубриці Slow news
Користувачі Х підтримали книгарню «Сенс» десятками 5-зіркових відгуків на гугл-картах
Зробили це у відповідь на кілька негативних коментарів зі звинуваченнями в русофобії
У Signal з’явиться  можливість додавати псевдоніми й нотатки для контактів
Наразі розробники тестують цю функцію
robota.ua проведе безплатний вебінар про цінності, які обʼєднують людей у команду
Він буде корисний керівникам, власникам бізнесу, HR та L&D експертам
Українець створив безоплатний застосунок для перекладу відео
Нині доступні для перекладу українська та кримськотатарська
Книгарня Readeat закликає підтримати харківських видавців
Пропонують придбати книжки за видавничими цінами й у такий спосіб допомогти Харкову
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень