fbpx
Зсередини

Роль шрифтів у брендингу

Анастасія Жеребецька — про вибір, створення та характер шрифтів
Коротенко Оля, 22.02.2021

Анастасія Жеребецька — артдиректорка та співзасновниця Spiilka Design Buro. Разом із Настею ми розібралися, як зрозуміти характер шрифту, як бренду підійти до вибору шрифту та чи варто створювати власний.

Анастасія Жеребецька

Будь-якому бренду важливо виділятися серед конкурентів, зберігаючи при цьому свою ідентичність. Тому дизайн, як частина брендингу, будується на двох принципах — цілісність і впізнаваність. Цілісність тут — це гармонійна сумісність сенсів, закладених у бренд, і його візуальних втілень — логотипу, кольорів, композиції, зокрема і шрифтів.

Шрифт є одним з візуальних інструментів передачі сенсів бренду.


Як бренду обрати шрифт

Шрифт є одним з візуальних інструментів передачі сенсів бренду. Щоб обрати шрифт і створити айдентику, важливо правильно побудувати процес створення бренду й розділити роботу на кілька послідовних етапів. Перші етапи — дослідження та позиціювання. На цих етапах формується картина бренду: знаходяться сенси, місія, особливості, раціональні та емоційні прояви. Коли смислові характеристики продумані, починає з’являтися розуміння того, який вигляд може мати бренд. Усі візуальні елементи, зокрема й шрифти, повинні транслювати внутрішнє наповнення бренду. Для цього важливо добре відчувати бренд і його аудиторію.

Вибір шрифту, як і інших візуальних проявів, здійснюється на одному з двох наступних етапів — дизайн-підходу або дизайн-концепту. Іноді шрифти можна легко підібрати одразу, ще при пошуку референсів, а іноді для цього потрібно ґрунтовно працювати.

При виборі шрифту не варто сліпо гнатися за трендами. По-перше, в трендових шрифтах мало унікальності, а по-друге, шрифт може просто не вписуватися в картину бренду. Якщо одна з рис бренду — унікальність, тоді точно не потрібно завантажувати шрифти на безплатних чи популярних ресурсах. Якщо унікальність не настільки важлива, то можна зупинити свій вибір на одному зі стандартних шрифтів, який буде підтримувати загальну візуальну систему.


Обмеження при виборі шрифту

При виборі шрифту можуть бути певні обмеження. Вони послужать своєрідним фільтром для вибору можливих накреслень бренду і допоможуть відсіяти те, що точно не підходить.

 Фінансові обмеження — шрифт може коштувати дуже дорого.

 Мовні обмеження — є багато хороших шрифтів на латиниці, але мало на кирилиці.

 Технічні обмеження — не кожен шрифт підійде під усі платформи. Якщо бренд планує масштабуватися і, наприклад, створити додаток, то кількість доступних шрифтів різко скорочується.

 Відсутність унікальності — шрифт, що сподобався, можуть використовувати занадто часто.


Кастомні шрифти

Попри величезну кількість уже наявних шрифтів, деякі бренди створюють кастомні шрифти. Вони надають неповторну візуальну мову, яка повністю відповідає ідеології та вимогам компанії. Але часто власники компаній не розуміють, навіщо їм кастомний шрифт, якщо можна просто вибрати з уже створених.

Чи доречне створення кастомного шрифту — залежить від цілей компанії. Якщо є завдання підкреслити індивідуальність, статус, рівень бренду, то власний шрифт — це хороше рішення. В інших випадках “обрати, а не створити” — нормальна практика.

Ціна кастомного шрифту неоднозначна: іноді розробка може виявитися дешевшою, ніж ліцензія на деякі наявні шрифти, але найчастіше на розробку витрачається значно більше часу та фінансів.


Характер шрифтів

Характер шрифту ділиться на два етапи — поверхневий і глибинний. На першому етапі оцінюється зовнішній вигляд шрифту: жирність, товщина, форма. На другому — сенси, які закладені в шрифт. Якщо поверхневий характер можна зрозуміти, просто подивившись на шрифт, то глибинний характер вивчається комплексніше й триваліше. Для цього треба познайомитися з брендом і з іншими елементами його айдентики та зрозуміти, які смисли вкладав автор.

Поверхневе сприйняття шрифтів у людей закладено на підсвідомому рівні. Гострі шрифти символізують різкі емоції, м’які — плавність, доброту. Одне і те ж слово несе різне емоційне забарвлення залежно від шрифту, яким воно написане.


Що по висновках?

Шрифт — це візуальна передача сенсів. Тож перш ніж обирати або створювати шрифти й айдентику, треба зрозуміти, про що ваш бренд — його смисли, місію, особливості, переваги тощо. Тільки після етапу позиціювання можна складати візуальне уявлення. Яким воно буде — залежить від цілей та можливостей бренду, а також від технічних, мовних або фінансових обмежень.


Підтримай нас на Patreon!


Читайте також у рубриці Зсередини
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ 10 років роботи: «Будинок “Слово”. Нескінчений роман»
Ексклюзивні деталі про шлях фільму до кінотеатрів
/ Українські традиції в дизайні приміщень та архітектурі – без шароварщини
Поради від архітекторки Катерини Ярової
Аукціони, унікальні продукти, ютуб і менторство
Які танці з бубном вигадують благодійники, щоб збирати кошти на відбудову шкіл
Як створити й провести подкаст?
Розмова зі співведучими та героями подкаст-каналу «У чому виклик?»
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень