У 2018 році Ігор Фінашкін створив креативну агенцію I AM IDEA. Першим їхнім великим клієнтом стала компанія COMFY. За цю рекламну кампанію агенція отримала свою першу золоту нагороду EFFIE.
Наразі серед клієнтів I AM IDEA українські та міжнародні бренди а також державні організації. Серед них Uklon, Kyivstar, Kovalska, WOG, Jagermeister, Офіс Президента України, Міністерство Оборони України, Фонд Державного Майна України, OKKO, Intertop, UDP, Megogo, Blago Development, Будинок іграшок, robota.ua, Varus, Maudau, Федерація Легкої Атлетики.
Ігор Фінашкін показав Bazilik Media улюблену рекламу про інклюзивність, розповів про рекламу, яка викликала страх, поділився прикладом того, як не варто робити рекламу, а також розповів, які свої роботи вважає найвдалішими.
УЛЮБЛЕНА РЕКЛАМА З ДОМАШНІМИ ТВАРИНАМИ
Ігор: Коли мені кажуть “реклама з домашніми тваринами”, я не згадую одразу кейс Канських Левів від Pedigree. Першим спадає на думку принт, який Джон Хегарті зі своєю командою створили для бренду котячого корму Choosy. Тут прекрасно абсолютно все: погляд цуценяти, текст, каліграфія та сильна ідея, яка каже: корм настільки крутий, що навіть собаки хочуть його їсти.
Другий кейс із домашніми тваринами, але не про домашніх тварин — Skittles: Lick the rainbow. Це той випадок, коли хочеться передивлятися, відправити друзям, щоб посміятися разом і точно асоціює Skittles як бренд, що створює класний настрій. У них багато роликів Taste the rainbow, які дуже круті, але саме цей момент залучення глядача до дії — найкращий.
РЕКЛАМА, ЯКА ВИКЛИКАЄ СТРАХ
Ігор: Колись давно я побачив ролик, де 6 хвилин показують, як чоловік помирає від раку мозку, а в цей час його сім’я намагається пережити горе поруч із ним. Це кампанія, яка була покликана підтримати петицію в Австралії про скасування Вікторіанського закону та дозволити людям право на евтаназію. Почуття були змішані, але в момент перегляду серед них точно був страх. Коли кампанія була в ефірі, на YouTube кнопку Skip the ad замінили на плашку STOP THE HORROR. Але за показниками платформи було зрозуміло, що люди здебільшого дивилися ролик до кінця. Раджу подивитися не тільки ролик, а й дослідження самої кампанії, щоб зрозуміти більше; він не для слабких нервів.
ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ РЕКЛАМИ, ЯКА ВРАЗИЛА НАЙБІЛЬШЕ
Ігор: Зараз можу впевнено сказати, що найбільше вражений історією створення нашої кампанії для Міністерства оборони України — “Сміливість перемагає страх”. Не тому, що вона наша, а тому, що Міноборони на моїй практиці виявилося одним з найбільш комфортних, професійних та відповідальних клієнтів. Спершу мене запросили як консультанта, а коли стало зрозуміло, що треба робити нову кампанію — ми долучилися як агенція. Тоді ми навіть не здогадувались, що на нас чекає один з найцікавіших проєктів.
Уже в процесі погодження ідеї було розуміння, що все вийде класно, адже комунікація складалась якнайкраще. Це дуже смілива ідея для такої інституції як Міноборони. Ми хвилювалися, що вона не сподобається й нас більше не запросять до співпраці. Натомість перед вищим керівництвом ідею захищали не тільки ми як агенція, а й команда зі сторони клієнта, бо ми всі вірили, що це буде сильно.
Пам’ятаю випадок, коли режисер Женя Головатенко запитав: “А нам дадуть вертоліт?”. Я подумав, що він жартує, але потім зрозумів — ні. Ми вирішили спробувати, запитали — й у відповідь почули: “Мі-8 підійде? Тільки максимум на одну годину”. Ми були шоковані такою залученістю у всі процеси, і, звісно, це дало свої результати.
Другий день зйомок, який проходив на військовій базі, — теж окрема історія. З нами було дуже багато військових: ССО, розвідка, штурмовики. Їм було цікаво слухати про нашу роботу, а нам — про їхню. При цьому рівень настрою, взаємоповаги та бойового духу був такий, що не хотілося закінчення дня. Я знову хочу подякувати Артему та Ірині з відділу Страткому та кожній людині, яка причетна до цього проєкту. Це незабутній досвід.
Довідка: Як частину національної комунікації агенція I AM IDEA разом з Міноборони створили серію роликів та банери, де визнають страх кожного українця і кажуть, що боятися — це нормально, а визнавати страх — це сміливо. Всі учасники зйомок, які у військовій формі — реальні бійці.
ПРИКЛАД ПОГАНОЇ РЕКЛАМИ
Ігор: Складно одразу згадати відверто погану рекламу. Хіба що ми колись робили щось таке, про що не хочемо згадувати.
Я дуже не люблю і вважаю поганим прикладом шароварщину та спекуляції на темі війни та України. Всі ці “суші-сет Байрактар” або навмисне загравання з державністю від брендів, де воно і поруч не лежало, — це огидно. Розумію, що всі хочуть бути на часі та допомагати, але комунікаційно це треба вміти робити.
Серед світових кейсів є багато прикладів того, що можуть назвати поганою рекламою, хоча деякі з них я не вважаю поганими. Перше, що спало на думку, де от прямо точно “мимо” — це кейс H& M Coolest Monkey In The Jungle.
Довідка: Шведський бренд одягу H& M опублікував зображення темношкірого хлопчика в худі з написом Coolest Monkey In The Jungle (“Найкрутіша мавпочка в джунглях”), після чого бренд звинуватили в расизмі. Зображення було доступне в британській і шведської версії онлайн-магазину. Користувачі зібрались влаштувати бойкот бренду в Twitter, після чого H& M перепросив і видалив зображення дитини.
РЕКЛАМА,
ПІСЛЯ ПЕРЕГЛЯДУ
ЯКОЇ ХОЧЕТЬСЯ
ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ РІДНИМ
Ігор: Дуже подобається ролик мережі німецьких маркетів EDEKA Time to come home. Одразу думаю про те, що мені варто частіше брати слухавку, коли телефонують батьки, і частіше телефонувати самому. Вони в мене вже не молоді. І зараз повідомлення про те, що важливо цінувати кожну мить з близькими та рідними дуже актуальне. Ролик якраз про це.
Довідка: у 2015 році EDEKA випустила зворушливий ролик про чоловіка літнього віку, який декілька років поспіль проводить Різдво на самоті. Все тому, що його рідні не можуть навідатися через різні обставини, справи та зайнятість і постійно кажуть, що приїдуть наступного року.
Реклама показує, що наступного року може не бути і потрібно цінувати кожен момент зі своїми рідними, особливо старшого віку.
УЛЮБЛЕНА РЕКЛАМА ПРО ІНКЛЮЗИВНІСТЬ
Ігор: Уперше опинившись на Канських Левах, я побачив там рекламний ролик паралімпіади в Токіо — Super Humans. А потім передивився його ще разів сто й розіслав усім, кому тільки міг. Мене дуже захоплює, що тут немає звичного мотиваційного драйву та аномальної енергетики із закликом: “Давай, ти можеш, не здавайся”. Але водночас є дуже крута іронія, створена завдяки історіям реальних людей та моментам їхнього спортивного життя. Усе це чудово підкреслено музикою.
Довідка: у 2016 році реклама Super Humans від британського телеканалу Channel 4 отримала гран-прі фестивалю “Канські Леви”. За результатами дослідження, цей ролик викликав сильні емоційні реакції у 67% глядачів, що на 76% вище, ніж середній показник у Великій Британії. Найчастішими емоціями були натхнення, подив та щастя.
За словами керівника відділу маркетингу та комунікацій Channel 4, метою реклами було зобразити не тільки паралімпійців, а й звичайних людей. Аби показати, що будь-яка людина з інвалідністю може бути надлюдиною, і багато таких людей щодня роблять дивовижні речі, про які ми навіть не здогадуємося.
УЛЮБЛЕНА РЕКЛАМА, НАД ЯКОЮ ВИ ПРАЦЮВАЛИ
Ігор: Це точно не одна реклама. Обрати одну неможливо — я думаю, що мене зрозуміють. Тож виділю декілька:
Міністерство оборони України — “Сміливість перемагає страх”
Uklon — “Рухай свій світ по-різному”
Цьогорічна кампанія Uklon, яка наробила шуму в мережі. Можна багато розповідати про цей проєкт, але, якщо коротко, то це той випадок, коли все склалось якнайкраще. Ми створювали її з дуже крутим настроєм, і це, мабуть, відчувається, коли дивишся результат.
Довідка: у новій креативній кампанії Uklon розповідається про окремі класи авто та сервіси компанії: клас Стандарт, Business, Delivery та Інклюзивний. Для того, щоб обʼєднати їх в одній історії, I AM IDEA використали найвпізнаваніші реклами українського ринку та створили на них омаж.
Креативне рішення побудували на зламі стереотипів та за сценарними правилами української реклами, яка так добре знайома всім українцям.
Uklon — “Ну і видаляй”
Ігор: Дуже смілива ідея, яку ми створили за один день — за пів дня зняли, самі змонтували й віддали в ефір. Вона дала нам приріст нових клієнтів на 70% більше, ніж минулого року.
Довідка: реклама створена для регіональних користувачів Uklon. Її метою було розповісти про те, що знижки та бонуси, які отримували нові користувачі, — це не рекламні маніпуляції. І якщо хтось хоче підключити додатковий номер чи видалити додаток, “викатавши” промокоди, — це їхній вибір, в якому Uklon їх підтримує.
Comfy — “Голос країни”
Ігор: Це перша кампанія, яку ми знімали як агенція I AM IDEA. Я сам “нарізав” музику, завантажену з YouTube, під необхідні хронометражі, а ще сам озвучував чоловічі вокальні партії, тоді як жіночі озвучувала моя дружина. Так склалося, що за освітою ми обоє викладачі вокалу. Ще пам’ятаю, як дубль з оперою ми знімали 46 разів, бо мені не сподобалось, як від’їжджає камера. Трошки нервував. Все-таки перша знімальна робота агенції.
Довідка: у 2019 році Comfy став спонсором 9-го сезону шоу “Голос країни”. Щоб прокомунікувати цю співпрацю, для ритейлера електроніки створили серію роликів з героями, які співають у різних вокальних жанрах.