Вперше термін “подкаст” у своїй статті для The Guardian використав журналіст Бен Хаммерслі. Матеріал під назвою “Звукова революція” з’явився у газеті в лютому 2004 року. Однак бум на подкасти розпочався в 2014 році і сьогодні — це медіаформат, який росте найшвидше, в Україні також. Ми записали конспект лекції автора та продюсера подкастів Медіазони Петра Рузавіна.
Про ринок подкастів
Сходження подкастів на медіа Олімп почалося у 2014 році з подкасту “Serial”. Це подкаст в жанрі журналістського розслідування, який веде Сара Кеніг.
В США подкасти щотижня слухають 86 млн чоловік.
Головна платформа для поширення подкастів — додаток podcast від Apple.
У 2020 році на американському ринку прибуток від реклами у подкастах наблизиться до мільярда доларів.
Про види та особливості подкастів
Умовно подкасти можна поділити на два види: балакаючі голови та хитрозмонтовані репортажні замальовки.
Якщо ви обираєте репортажні подкасти, то ви повинні намагатися створити кіно без картинки за допомогою звуку. Вимоги до звуку тут значно вищі ніж до відео, бо у вас немає картинки.
У подкастах може бути два типу звуку: радійна атмосфера або жива атмосфера зі сторонніми звуками за кадром.
Чим ближче подкаст до формату прямого ефіру, тим він дешевше. Проте сьогодні люди почали вже втомлюватися від великої кількості монотонних розмовних подкастів.
Якщо ви плануєте в подкасті шапку, джингл, музичний супровід, складний звуковий монтаж, внутрішні музичні відбивки — це буде в рази дорожче. Та вкладатися слід якщо у вас вже є багатомільйонна армія слухачів.
Логотип в подкасті не менш важливий, ніж сам продукт. До нього не можна ставитися байдуже.
Немає точного хронометражу для подкастів, оскільки немає стандартів на ринку. Довжина подкастів створюється виходячи з його ідеї. Ваш час визначиться методом спроб та помилок.
Та варто пам’ятати, що подкасти створюються під певний час дня, часовий проміжок — ранок/сніданок, дорога кудись і звідкись, поки людина вечеряє і т.д.
Головне — придумати вартісну ідею. На початку можна обійтися без складних звуків, бо створення подкасту і так трудомісткий процес.
Подкасти і аудиторія
Головна проблема подкастів — дистрибуція контенту. Потрібно змусити слухача перейти в новий додаток, щоб прослухати ваш запис.
В США більше 50% користувачів гаджетів мають вшиті додатки для прослуховування подкастів в свої смартфони, планшети і т.д. Це суттєво вирішує проблему дистрибуції контенту.
Якщо людина підписалася на ваш подкаст, її лояльність буде вище на 50-60%. Вона точно буде слухати нові епізоди.
Для подкастерів важлива глибина прослуховування. Чим довше людина слухає ваше шоу, тим краще.
На подкасти діє відкладене прослуховування. Аудиторія може прийти до вашого подкасту пізніше. Ті шоу, що не прив’язані до новинного формату, будуть жити вічно.
Аудиторія подкастів буде рости. Вгадати, які жанри будуть популярні неможливо. Ви самі можете почати новий жанр. В цьому і привабливість і труднощі цього медіаформату.
Класика у світі подкастів
Топ-5 подкастів, які потрібно знати:
Serial — найбільш популярний у світі подкаст, що розповідає про розслідування злочинів. Перший сезон подкасту, присвячений кримінальній справі Аднана Сайеда з Балтімора. Сайед відбуває довічне ув’язнення у справі про вбивство своєї колишньої дівчини. Авторка подкасту Сара Кеніг натрапила на його справу випадково і виявила там безліч нестикувань, які ставлять під сумнів вирок.
This American life — американська щотижнева радіопередача, яка також виходить у форматі подкасту. Щотижня обирають нову тему для обговорення і розкривають її з різних сторін.
Slow burn — подкаст про різні історичні події. Перший сезон був зосереджений навколо Уотергейтского скандалу, другий розповів про імпічмент Білла Клінтона, а третій висвітлює ворожнечу між реперами Тупаком Шакуром та The Notorious B.I.G. у 1990-х роках.
Criminal — подкаст, який зосереджується на справжніх злочинах та історіях людей, які їх вчинили. Нові епізоди виходять двічі на місяць і супроводжуються тематичними ілюстраціями від художника.
Love and radio — подкаст присвячений різним життєвим подіям та людським відносинам. Епізоди виходять щомісяця та мають широку тематику. Це можуть бути і художні оповідання чи аудіо-замальовки, й інтерв’ю.