fbpx
Кейси

“Ми прагнули розворушити суспільство, щоб воно почало рефлексувати”. Як “ебаут” увірвався в соціальне поле 

Говоримо з ведучими відвертого шоу про новий сезон
Данилюк Даяна, 25.10.2023

У вересні 2023 року відверте шоу “ебаут” оголосило про новий сезон. Його фокусною темою стануть соціальні питання, що резонують в українському суспільстві. Як і в минулих сезонах, ведучі Наті Гресько, Катя Мотрич та Ярослава Кравченко продовжать порушувати теми стосунків та інтимного життя, але відтепер — міксуватимуть їх із соціальними випусками.

Ми поговорили з дівчатами про підготовку до нового сезону, особливості ширшої тематики “ебауту” й роботу з експертами, а також розпитали, як змінилося шоу за останній рік.


Як працює “ебаут” та його команда

Наті:

Ще наприкінці минулого сезону ми розпочали співпрацю з USAID, тому деякі теми, які можна віднести до соціального сектору, ми порушували ще до повноцінного анонсу. А перед цим — взяли невелику паузу, аби видихнути, відпочити й підготуватися до нових зйомок. Для нас партнерство — це новий досвід, адже ми маємо узгоджувати теми та героїв, перш ніж розпочати роботу над випуском. Тепер це може займати більше часу. Але навіть під час невеличких канікул ми продовжували тримати руку на пульсі. Це завжди період, під час якого ми можемо подивитися на нашу роботу зі сторони, зробити висновки й готуватися до руху вперед.

Яся:

Під час канікул ми менше зустрічаємося саме по “ебауту”, але продовжуємо тримати звʼязок: обговорюємо можливі теми, заставки, гостей. Підготовка до соціального сезону була більш концентрованою, бо він у нас уперше. Всі ж читали якісь професійні книжки, так? (сміється)

Наті:

Так-так, звісно!

Як медіапродукт ми не можемо зовсім випадати з онлайну та ігнорувати події в суспільстві. Навіть коли в нас немає зйомок, ми продовжуємо вести комунікацію в Instagram. Тож наша комунікаційниця навряд підтвердить, що встигла відпочити за невеличкий час канікул.

Катя:

У нашій команді є люди, які працюють на постійній і на проєктній основі. Наприклад, наша продюсерка допомагає зі всім і менеджерить процеси. А чи не найголовнішою людиною “ебауту” є сейзл-менеджерка, яка працює над тим, щоб шоу мало рекламні співпраці — завдяки їм ми можемо робити нашу справу й розвиватися. До продакшну також залучено чимало людей — це і сценаристка, і режисери монтажу, і технічна команда.

Яся:

У новому сезоні з нашої ініціативи до команди долучилися перекладачі, адже соціальні випуски “ебауту” тепер виходять з англійськими субтитрами. Ми вже отримали перші позитивні відгуки від глядачів, особливо тих, що в стосунках з іноземцями. Для них це можливість дивитися наші випуски з партнером, а для нас — розширити аудиторію і доносити соціальну проблематику України людям за кордоном.


“Теми, які ми обговорюємо в шоу — це завжди те, що резонує нам особисто”

Катя:

З початку повномасштабної війни більшість нашої комунікації перейшла в онлайн. У нас є купа чатів у Telegram, але зустрічі наживо — це все ще важливий ритуал для нас, оскільки саме вони дають найбільше емоцій і роблять продукт живим. Найчастіше ми зустрічаємося для обговорення сценарію, коли попередньо вже обговорили можливі теми, гостей та експертів.

Також із нами працюють сценаристки, які допомагають і на етапі підготовки до зйомок, і під час самих зйомок. Вони стежать, щоб ми не виходили за межі таймінгу, не “лили води” або спрямовують, коли зʼявляється відчуття, що розмова пішла не в ту сторону. А ще сценаристки допомагають розробляти рекламні інтеграції, адже раніше ми займалися цим самостійно — отримували бриф, обговорювали сценарій з дівчатами й так створювали рекламу. Тепер залучаємо креаторів, які роблять цей процес більш структурованим.

Наті:

Але навіть з випрацюваною системою та окремою командою у нас трапляються факапи. Нещодавно ми включили до контент-плану тему про поліаморію і лише потім зрозуміли, що присвятили її обговоренню недостатньо уваги, не зафіксували, чи буде нам взагалі що розповісти на цю тему і чи цікава вона нам особисто. І вийшло так, що вже під час зйомок ми доволі швидко дали собі відповідь: “Я в таких стосунках не була”, “Я не хочу бути в таких стосунках”, “Мене не цікавить поліаморія”. Це був наш внутрішній факап.

Яся:

Ми намагаємося реагувати на події, що відбуваються в суспільстві, й досліджувати їх усередині шоу. Хоча якщо це щось резонансне, то спершу визначаємо, наскільки важливим є інфопривід і чи встигаємо ми випустити епізод в період активних обговорень. Інша частина тем — це ті, що резонують особисто нам. На початку кожного сезону ми готуємо список таких тем і обговорюємо, чи включимо їх у контент-план.

Майже два роки глядачі просили нас зняти випуск про поліаморію — ми це зробили. Але виявилося, що в цей конкретний момент життя нам трьом ця тема не дуже відгукується. Зазвичай перед записом ми переглядаємо запланований список тем і обговорюємо, чи релевантна нам зараз кожна з них. З поліаморією ми це провтикали.

Памʼятаю, одного разу Катя сказала: “Дівчата, вибачте, але я зараз не готова говорити на цю тему, посуньмо її далі”. Бувають моменти в житті, коли ми проходимо процес формування чи зміни цінностей та поглядів, тому можемо змінювати наш контент-план. Нам дуже важливо щиро ділитися своїми емоціями. Тож якби хтось запитав мене про секрет успішного YouTube-каналу, я би сказала так: говорити лише про ті речі, які тебе справді хвилюють. І ми намагаємося цього правила дотримуватися.

Фото: Дарія Синиця для L’Officiel Ukraine

Наті:

Коли ми лише запускали шоу, нам було важливо говорити на табуйовані теми. Розворушити суспільство, щоб воно почало рефлексувати. Зараз ми бачимо щонайменше пʼять YouTube-каналів, де дівчата у відео обговорюють відверті теми й власні стосунки. На цьому етапі ми розуміємо, що почасти виконали свою місію і можемо рухатися далі та розвиватися в інших напрямах.

Тому в новому сезоні “ебауту” ми порушуватимемо соціальні теми й міксуватимемо їх з тими, що за три роки стали для нас уже звичними: секс, стосунки, побут. На першому місці зараз тема війни, тож наші нові випуски, герої та експерти так чи інакше стосуватимуться саме українських реалій.

Яся:

Наприклад, у межах обговорення першої соціальної теми — про повернення українців з-за кордону — нам було важливо достукатися до всіх наших громадян — і тих, що не виїжджали, і тих, що вже повернулися, і тих, що планують це зробити. Насправді це доволі велика аудиторія людей з різними історіями та бекграундом. А ще ми розуміємо, що англійські субтитри відкривають нам нову аудиторію іноземців — це також робота на загальний імідж українців та України у світі.

Великий фокус робимо на нашому найближчому майбутньому. Ми навчили людей говорити про секс, стосунки, відверто зізнаватися собі у внутрішніх проблемах і не боятися звертатися по професійну допомогу. Тепер ми вважаємо, що можемо вести наших глядачів далі та знайомити їх з темою розбудови України та її майбутнього. Нам важливо, щоб люди були свідомі того, що зараз відбувається в країні.

Фото: Дмитро Куценко

Катя:

Щоб витримувати баланс думок, до кожного випуску ми запрошуємо гостя та експерта. Гість — це людина, яка має якийсь інакший або цікавий досвід у межах теми шоу, а експерт — це фахівець, який може обговорювати тему з експертного погляду. Часто гостями шоу стають медійні люди, яких ми знаємо в житті або стежимо за їхньою діяльністю. Але головний критерій відбору — щоб тема випуску була людині близькою. 

Будьмо чесними, часто наші з дівчатами думки перебувають приблизно в одній площині — позиції можуть різнитися, але не радикально. Тоді як герой ззовні дає змогу подивитися на тему розмови під іншим кутом, показати своє бачення та світогляд. Це створює дискусію.

Наті:

З гостями ми проводимо попереднє інтервʼю: на ньому обговорюємо запитання, які плануємо ставити під час зйомок випуску. Наприклад, у нас буде випуск із військовим Олександром Тереном — говоритимемо про інклюзивність. Під час попередньої зустрічі Олександр поділився з нами темами, які він хотів би порушити — і це дуже класно, що гості та експерти можуть урізноманітнити шоу своїми думками.

Яся:

Трапляються теми, в яких ми розуміємо проблематику, але не маємо релевантного досвіду. Тоді ми обираємо гостя, який точно має експертність чи цікаві історії в межах нашої теми. Бувають доволі багатогранні люди, як-от Сергій Стерненко, якого ми запросили для випуску про волонтерство. З ними насправді можна говорити про все на світі, але нам важливо звузити їхні думки до конкретної теми, адже екранний час обмежений.


Улюблений випуск, який радите подивитися всім

Наті:

Відповідь на це запитання дуже залежить від періоду життя й того, що в конкретний момент турбує вас найбільше. Мені дуже сподобався випуск з нового сезону про українців за кордоном, хоча аудиторія сприйняла його інакше. Нам багато писали про те, що склалося враження, ніби ми накинулися на людей, які не повертаються з-за кордону. Але це взагалі не так, для мене цей випуск цінний та інформативний.

Одним з найважливіших епізодів я вважаю випуск про те, чому мова важлива. Мені якось написав хлопець з повідомленням: “Привет, посоветуй посмотреть какой-то выпуск”. Я надіслала відео про мову, більше він мені не писав.

Катя:

Мій улюблений випуск — про те, чому чоловіки не плачуть. Я передивлялася його вже тричі, тому що він дуже запамʼятався мені своєю хімією. Тоді ми з дівчатами ще не були так добре знайомі й у процесі розмови дізнавалися одна про одну. Між нами можна було відчути справжню хімію, живу та сильну зацікавленість, яка доповнювалася купою історій. Ще люблю випуск про фетиші, бо він суперкомедійний. І попри серйозність теми ми багато в ньому жартували. Тому коли в мене поганий настрій, я можу передивлятися цей лайтовий стендап.

Але, звісно, є й важливі випуски, які доцільно іноді переглядати для того, щоб побачити трансформацію своїх думок. “Ебаут” — це своєрідний щоденник для нас із дівчатами, тому в будь-який момент ми можемо зайти в YouTube, аби згадати, якими ми були рік чи два тому. А це насправді доволі чималий термін, що дає можливість простежити зміни в собі. Та я нізащо в житті не стану передивлятися наш найперший випуск. Щоразу, коли я його вмикаю, мені стає важко в тілі і я відчуваю крінж.

Яся:

Я також люблю веселі та драйвові випуски, а ще ті, в яких ми якось неочікувано розкриваємося. Коли за майже три роки балачок про секс і стосунки ми знаходимо нові ідеї чи думки всередині себе. Серед важливих я б виділила розмови про флірт та насильство — ці випуски будуть актуальними й за декілька років. Але погоджусь з Катею, що є багато випусків, за якими можна простежити внутрішні зміни кожної з нас.

Та найбільше мені подобаються випуски, які породжують велику дискусію. Коли ми заходимо в контраверсійну тему, в розмові відчувається драйв — і аудиторія по-різному реагує на тему, починає власний діалог. Серед таких епізодів випуск про зраду та секс на одну ніч.


Комунікація з аудиторією та реакція на хейт

Катя:

З нами працює прекрасна та професійна комунікаційниця Оля, яка класно відчуває аудиторію “ебауту”. Ще на початку нашої співпраці вона запропонувала варіант тону голосу, який нам дуже імпонує. Оля самостійно обирає, на які коментарі відповідати й що говорити нашим читачам.

Ми ніколи не чистимо коментарі, якими б вони не були, бо вважаємо, що люди мають право висловити свою думку у вільній соціальній платформі, на якій ми розміщуємо наші ролики.

Наті:

Мені також дуже подобається помірно виховано-нахабний тон комунікації Олі. Коли вона щось відповідає, то справді навіть додати нічого.

Та з виходом у простір YouTube для мене великим відкриттям стала безмежність людської злості. До “ебауту” я не використовувала жодні соцмережі, крім Instagram, де в мене вже була тепла та добра аудиторія, яка у всьому мене підтримувала. А з виходом шоу я почала отримувати від невідомих людей коментарі про те, що я їх вибішую своєю зверхністю і токсичністю. Довгий час я не могла знайти всередині себе відповідь на ці коментарі. Думала, що зі мною щось не так і мені, напевно, треба змінюватися. Але зараз я просто прийняла той факт, що є люди, які люблять писати злі речі, що часто не мають жодного звʼязку з реальністю. Іноді це навіть весело — переглядати, що пишуть. І я дуже люблю, коли Яся робить в сторіз добірку “всратих” коментарів.

Фото: Дарія Синиця для L’Officiel Ukraine

Катя:

Насправді “ебаут” не дуже потерпає від хейту, але іноді ми залітаємо в X (Twitter) як тема для обговорення. Наприклад, коли ми записали випуск “Чому за кордоном (не) легко”, в якому розповідали про почуття людей і як отримати допомогу в іншій країні, то якийсь радикальний блогер зробив з нами пост. Він написав щось на кшталт “бідні фємки, а як ми їх будемо рятувати й чим їм можемо допомогти?”.

Яся:

Часто публікація випусків на YouTube збігається зі зйомкою нових епізодів, тому я люблю у беззвучному режимі вмикати премʼєру відео й дивитися на активність глядачів у чаті. А потім ввечері, повертаючись додому, можу ще раз переглянути опубліковане відео й за кількістю коментарів визначити, чи була тема випуску актуальною, чи зачепила вона аудиторію. Ще за кілька днів можу сісти й прочитати коментарів, аби зрозуміти, що саме люди коментують і на що звертають увагу.

Раніше ми справді могли скринити образливі коментарі та обговорювати їх командою. Зараз критика вже не чіпляє нас як ведучих, тому ми більше орієнтуємося на кількість коментарів та переглядів, щоб сформувати загальне враження глядачів від випуску.

Фото: Саша Самусевич

Катя:

Я зіткнулася з хейтом у мою сторону, не маючи медійної впізнаваності. Люди могли писати про те, що їм не подобається мій колір волосся. Спершу це ображало, але коли ти продовжуєш отримувати негативні коментарі щодо своєї зовнішності протягом кількох років, то розумієш, що проблема не в тобі.

Але загалом у нас дуже позитивна аудиторія, яка постійно нас підтримує, і за це ми їй дуже вдячні.


Редполітика “ебауту” та робота з рекламою

Наті:

Приблизно 80% запитів на рекламу ми отримуємо напряму від рекламодавців. Але інколи ми пишемо й самі, коли бачимо, що певний бренд зі схожими до “ебауту” цінностями класно впишеться в епізод.

Від початку ми хотіли, аби шоу існувало завдяки такій бізнес-моделі, тому тішимося, що з перших випусків нам вдалося домовитися про рекламну співпрацю. Наприклад, після найпершого випуску (який Катя ніколи не буде передивлятися) до нас прийшли представники компанії Ajax, і ми домовилися аж про три інтеграції. Це був класний показник того, що ми рухаємося в правильному напрямку.

Катя:

У нас є редакційна політика, яка забороняє рекламу російських продуктів або тих, що повʼязані з росією. Також ми не співпрацюємо з фармацевтичними компаніями та сірою нішею.

Для соціального сезону обмежень також побільшало, відповідно, ми почали створювати більше рекламних інтеграцій. Це нормальна складова розвитку будь-якого YouTube-каналу — вона потрібна для того, щоб продукт функціонував у знайомому для глядача вигляді.

Яся:

Список брендів та компаній, на які поширилася наша редполітика, також збільшився з початком повномасштабної війни. Щоб створювати якісний продукт, нам потрібна співпраця брендами, але ми намагаємося не йти на компроміс із нашими цінностями. А ще працюємо над тим, аби реклама була креативною і глядачу було цікаво її дивитися.

Наті:

Ми дуже погано монетизуємось у межах YouTube, тому що шоу орієнтоване на аудиторію 18+, і в кадрі є алкоголь. Але з великим бажанням рекламуємо бренди, які нам подобаються і не порушують редакційні заборони. Думаю, почасти наше суспільство вже прийшло до прийняття реклами. Але не всі усвідомлюють, що саме рекламні інтеграції допомагають їм споживати медіапродукти класної якості.

Катя:

До того ж ми завжди маркуємо рекламу у відео та описі. Це не прихована співпраця — ми попереджаємо глядача, що у відео є рекламний вміст.

Наті:

За інших умов та в інший час ми б могли монетизувати шоу більше — за допомогою “банок” на підтримку проєкту. Але зараз ми розуміємо, що ці кошти потрібні іншим людям, в інших місцях, тож продовжуємо робити те, що вважаємо більш справедливим як для розвитку “ебауту”, так і для суспільства.

Фото на обкладинці: Дмитро Куценко

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень