Що таке маркетинг і навіщо він бізнесу? Чим ця професія відрізняється від інших у сфері комунікацій? Що вивчати й де вчитися, щоб стати маркетологом? Ці та інші запитання виникають у людей, які відкривають для себе нову професію і планують здобути знання у сфері маркетингу.
Наші сьогоднішні герої завершили базовий курс з маркетингу в Bazilik School від Нати Тиховод. Понад 12 років Ната займається маркетингом, останні 4 з яких працює маркетинг-консультанткою. Раніше вона працювала digital manager у Nike, content head в Red Bull, а нині у компанії British American Tobacco (BAT) у Румунії.
Курс з маркетингу поєднує теоретичні та практичні заняття і допомагає краще розуміти, як працює маркетинг. Ми поспілкувались з трьома випускниками, щоб дізнатись про їхні враження від навчання: що сподобалось найбільше та з якими складнощами стикались. Також випускники розповіли нам про те, чому обрали саме маркетинг та якими рисами, на їхню думку, має володіти успішний маркетолог.
Як ви потрапили на курс з маркетингу?
Олена Дацько:
У моїй трудовій книзі 15 років безперервного досвіду — все життя я займалась копірайтерською або редакторською діяльністю. Проходила чимало курсів, майстер-класів про письменницьку та ораторську майстерність, а також інтернет-маркетинг.
Євгеній Вівчар:
До навчання на курсі я був маркетинг-аналітиком у навчальному центрі програмування FoxmindEd. Вся наша команда маркетингу мала можливість пройти курс під керівництвом Нати Тиховод у Bazilik School.
Наталя Чабанюк:
У нас із чоловіком власна гончарна майстерня. Коли ми тільки започатковували свою справу, то робили все більш інтуїтивно. На певному етапі я відчула, що мені бракує структурованості та складно ставити завдання працівникам. Тому я вирішила поглибити свої знання з маркетингу, щоб чітко скласти портрет нашої цільової аудиторії та зрозуміти, що можна поліпшити.
Які мали очікування від курсу?
Олена Дацько:
Вивчати маркетинг мене спонукала моя тимлідерка, яка одного разу сказала: “Я бачу, що ти вже довго перебуваєш на одній позиції і хочу, щоб ти розвивалась. Може, спробуєш себе в маркетингу?” Я людина, яка потребує поштовху до дій. Можливо, це тому, що за гороскопом я Терези, які вічно вагаються та сумніваються в собі. Якісь віддалені знання з маркетингу в мене були, але із часом усе забувається. Тимлідерка порадила мені навчатись саме в школі Bazilik.
Мені хотілося структурувати в голові ті знання, які я уже мала, дізнатись більше про канали комунікацій, а також навчитися ставити перед собою цілі та досягати їх.
Євгеній Вівчар:
Я хотів поліпшити й закріпити свої знання, щоб застосовувати їх на практиці, розуміти важливість аналітики в будь-якому продукті та ідей щодо досліджень. Зрештою, команді також хотілось нових ідей, досліджень та драйвового комʼюніті однодумців. Усе це й навіть більше ми отримали в межах курсу.
Наталя Чабанюк:
Я побачила рекламу курсу від Bazilik у Facebook. Спершу мені дуже сподобався опис, а коли перейшла на сторінку, то побачила багато зрозумілих кейсів, які відповідали моєму запиту. Тоді я вагалась, чи робити щось нове, але розуміла, що на певному етапі бізнес потребує саме таких маркетингових стратегій.
Як відбувалось ваше навчання: які теми найбільше захопили та з якими складнощами стикались?
Олена Дацько:
Найбільше мене захопив бренд-менеджмент. Досі пам’ятаю слова Насті Іванічевої, яка сказала: “Сфера не має значення і неважливо, що ви продаєте — якщо вам це цікаво, то можна побудувати маркетинг-стратегію і продати все що завгодно”.
У житті мені завжди складно давалось розуміння цифр і таблиць. Інколи це доводило мене до істерики, але я розуміла, що маркетологу без цього ніяк.
Євгеній Вівчар:
Цінною була можливість поспілкуватися з однодумцями з інших сфер та живе спілкування з амбасадоркою маркетингу — Наталею Тиховод. Вона давала теоретичний матеріал та одразу показувала на прикладі, як це працює, детально все пояснювала — це був класний мікс теорії і практики. Десятки, сотні запитань та одразу відповіді. Лекції пролітали, як 5 хвилин, бо було цікаво.
Ми виконували практичні завдання на власних брендах, кураторка перевіряла їх, відтак ми обговорювали. Насправді було дуже круто й корисно отримати конструктивну критику зі сторони та взяти для себе найкраще. Ну й не щодня Ната Тиховод аналізує ваш бренд у межах маркетингу. Така можливість буде лише на курсі.
Читай також: Що читають маркетологи: книжкова полиця Нати Тиховод
Наталя Чабанюк:
Спершу було складно аналізувати нові терміни та поняття, з якими я раніше не стикалась, — наприклад, “портрет клієнта”. Проте Ната дуже зрозуміло все пояснювала.
На курсі ми не просто обговорювали теорію та уявний бізнес-план справи, якою я хочу займатись у майбутньому, а працювали вже з конкретним проєктом. Аналізували підходи, які застосовуємо для свого бізнесу, а завдяки іншим учасникам курсу можна було почути враження та поради зі сторони.
Чи застосовували вже отримані знання?
Олена Дацько:
Нові знання я одразу застосовувала на практиці. Хоч було складно, я наполегливо йшла до своєї мети. Розробила диджитал-стратегію для одного проєкту по роботі, а також робила багато дрібних завдань. Мене зацікавили рекламні кампанії, і я дуже вдячна Наті за те, що вона заспокоювала мене, коли виникали складнощі, і зміцнювала мою впевненість у собі.
Євгеній Вівчар:
Після навчання я став керівником відділу лідогенерації у FoxmindEd. І досі інколи повертаюсь до напрацювань під час курсу. Знання використовую щоденно в межах нових комунікацій та стратегій для залучення на навчання майбутніх програмістів. Наразі такі поняття як customer journey map, CAC/CRC, ROPO, SWOT, “портрет клієнта”, AIDA Model, “маркетинговий план” чи “стратегія просування” супроводжують мене щодня й більше не лякають.
Наталя Чабанюк:
Уже під час навчання на курсі мені вдалось структурувати соцмережі та налагодити процеси надання інформації, яку люди отримують з перших секунд перебування на сайті.
На вашу думку, які сильні риси мають бути притаманні фахівцям з маркетингу?
Олена Дацько:
На мою думку, маркетолог має володіти аналітичним і стратегічним мисленням — це два важливих уміння. Бути гнучким, креативним, уміти прораховувати кроки наперед. Моє вміння працювати з текстами дуже допомагає мені в маркетинговій діяльності.
Євгеній Вівчар:
Потрібно більше досліджувати свій продукт, закріплювати ці знання презентаціями, дашбордами та дискусіями. Маєте гіпотезу в компанії — підкріпляйте її фактами та цифрами з досліджень. У маркетингу це must have. Також потрібно постійно вивчати аудиторію свого продукту. Не думайте, що ЦА — то лише ви та вся команда маркетингу.
Читай також: Що читають маркетологи: книжкова полиця Нати Тиховод
Наталя Чабанюк:
Маркетологу потрібно вміти поєднувати аналітичний і творчий підходи. Адже недостатньо лише зрозуміло викласти інформацію, щоб отримати результат, якого очікуєш. Водночас, якщо подати дуже гарний візуал і цікаві тексти, але в них буде мало структури й незрозуміла подача — продажі так само будуть невеликими. Бо споживачі повинні чітко розуміти, яку послугу вони отримують.
Яким у підсумку було ваше навчання та кому ви могли б рекомендувати цей курс?
Олена Дацько:
Я навчилась думати наперед та мислити стратегічно — досі мені цього не вдавалось. За період навчання я знайшла багато однодумців із різних сфер, що надихнули мене на нові ідеї. Я рекомендувала б цей курс своїм колегам та друзям копірайтерам — їм би сподобався цей підхід.
Євгеній Вівчар:
У цілому курс дав мені можливість закріпити знання та впевнено застосовувати їх на практиці. А ще більше впевненості та легкості спілкування з топменеджерами компаній у межах маркетингу: наразі я не відчуваю дискомфорту через відсутність знань. Можу легко аргументувати свою позицію/думку в маркетингу, підкріплюючи це реальними цифрами та дослідженнями, а не тільки гіпотезами.
Наталя Чабанюк:
Я можу рекомендувати цей курс власникам малого та середнього бізнесу. Він дасть змогу зі сторони поглянути на свою справу, знайти щось нове або прибрати те, що вимагає більше зусиль, ніж приносить результату.