Марія Тимошенко, власниця крафтової кондитерської «Номер Дому», створила лімітований набір шоколадок-книжок «Книга Сенсів». У них поєднані смаки та сюжети української літератури.
Над проєктом працювали півтора року, щоб створити п’ять різних шоколадних плиток, кожна з яких приховує у собі один із творів української літератури.
Засновниця української крафтової кондитерської «Номер Дому» Марія Тимошенко у коментарі Bazilik Media розповіла, що ідея народилася випадково. Натхнення прийшло, коли вона побачила шоколадні плитки, розставлені в ряд на полиці. «Це ж, як книжки! А кожен смак — це історія», — згадує Марія. Тоді з’явилася думка зробити не просто набір шоколаду, а продукт, що популяризує українську літературу. Разом із дизайнеркою Ариною Яскевич команда почала працювати над концепцією та узгодженням авторських прав.
За словами Марії Тимошенко, робота над проєктом була непростою: не всі видавництва та автори погоджувалися на співпрацю, а юридичне оформлення виявилося довгим і складним процесом. Щоб усе було законно, у процесі консультувалися з юристом із питань інтелектуальної власності. Перші спроби домовитися з видавництвами не давали результатів, але варто було поділитися ідеєю в соцмережах — і вже наступного дня знайшлися відповідальні особи, які підтримали проєкт. Серед них — видавництва «Віхола», «Комора» та Оксана Забужко.
«Якщо робити набір, що просуває твори українських письменників, то робити це з повагою до авторів та не порушуючи їхні авторські права. На цьому етапі важливу роль відіграла консультація юриста з інтелектуальної власності. Далі треба було знайти теплі контакти самих видавництв. Після тижня спроб я поділилась своєю ідеєю у твітері і за день вже мала прямі контакти відповідальних осіб з видавництв», — розповідає ініціаторка проєкту.
Що саме зашифровано у кожній шоколадці, поки що таємниця. Автори ідеї вирішили зробити процес пізнання інтерактивним — назву твору можна дізнатися, лише коли відкриєш обгортку. Але є й підказки:
- роман, що розкриває проблеми емансипації жінок, патріархальних традицій, соціальної нерівності та національної самоідентифікації;
- автобіографічна повість, наповнена дитячими спогадами з осмисленням гармонії природи та національної ідентичності;
- роман про боротьбу УПА, репресії радянського режиму та наслідки колоніального минулого;
- перший український мариністичний роман «Голлівуд на березі Чорного моря»;
- збірка есеїв про незвичних, недооцінених або забутих письменників української літератури.
Окрім літературних загадок, кожен смак також має свою історію. У шоколад вкладені нотки, які перегукуються із сюжетом книжки — від ностальгічних і затишних до несподіваних і грайливих. Саме ця концепція і дала назву проєкту — «Книга Сенсів».
Дизайн та ілюстрації для обгорток розробила Арина Яскевич. Вона досліджувала книжки, робила візуальні нотатки й використала колажну техніку, міксуючи різні стилі.
«Збираючи інформацію, я робила нотатки — візуальні зачіпки, які могли стати основою для обкладинок. Наприклад, кінострічка в “Майстрі шоколаду” чи будівля з Коломийської площі в “Сестрах шоколадних”. Мабуть, найбільший парадокс усіх цих ілюстрацій у тому, що я завжди кажу, що не малюю, а потім мені пише Марічка — і мені доводиться малювати. У мене була повна свобода, тому я використала колажну техніку й міксувала різні стилі в одній ілюстрації», — розповіла ілюстраторка.
Голосом проєкту став актор театру та кіно Віталій Ажнов, відомий своїм подкастом «Ажнов шоу» та поетичними вечорами, де він ознайомлює слухачів з українською поезією.
Наразі набір «Книга Сенсів» випустили лімітованою серією — 100 комплектів.
Також може бути цікаво: кондитерська «Номер Дому»: інтерв’ю з власницею — Марією Тимошенко