fbpx
Зсередини

Хто такий моушн-дизайнер

Спілкуємося з трьома моушн-дизайнерами про переваги й складнощі їхньої роботи
Данилюк Даяна, 01.12.2021

Ми поспілкувалися з трьома моушн-дизайнерами, які створюють анімації для українських брендів. Вони розповіли про свій досвід, особливості роботи й труднощі, які виникають, а також поділилися улюбленими кейсами. 


Сергій Ірхін, 
фрилансер, викладає моушн-дизайн в КАМА
Богдан Мартовський, 
моушн-дизайнер у Now You Know
Вова Морроу,
фрилансер

Хто такий моушн-дизайнер?

Богдан Мартовський:

Моушн-дизайнер анімує вже готові графічні елементи, іноді створює їх самостійно. Загалом у моушн-дизайнерів є чіткі спеціалізації на кшталт 2D, 3D, UX/UI чи покадрової анімації. Але більшість клієнтів шукають універсального фахівця, який допомагатиме створювати ідею, добиратиме музику, шрифти, робитиме графіку, якої недостатньо, і цей список можна продовжувати.

Щоб чіткіше пояснити різницю між дизайнерами, візьмемо до прикладу задачу – зобразити бурю в місті. Звичайний дизайнер відкриває графічний редактор та створює статичне зображення самої бурі з деталями: погнуті дерева, літає сміття, чітко видно напрямок вітру тощо.

Моушн відкриває програму для анімації, бере елементи, які створив графічний дизайнер, і додає їм руху: задає швидкість польоту, вагу, гнучкість тощо.

Стоп-моушн – бере фотокамеру, знаходить справжні фізичні матеріали, фігурки, ляльки, створює потрібну локацію, налаштовує світло та за допомогою різних ниточок рухає власними руками об’єкти в кадрі, паралельно створюючи серію знімків, які потім стають одним відео.

Сергій Ірхін:

Дизайнер — це той, хто створює анімовану графіку. Моушн-дизайнер може працювати з готовою графікою і зробити зі статичного макета анімоване рекламне відео, анімувати ілюстрацію, а може придумати і створити відео від самого початку до кінця.

Результатом роботи моушн-дизайнера завжди буде анімація. Необов’язково у відеоформаті — це може бути гіфка, 3D-сцена або навіть код на вебсторінці, але це завжди анімація.

Моушн-дизайнер працює з комп’ютерною графікою, в той час як, наприклад, стоп-моушн аніматори створюють відео з реальними об’єктами або крафтом (ляльки, пластилін тощо).

Вова Морроу:

Моушн-дизайнер — це людина, яка створює анімований контент. Іноді зі змістом, іноді без, заради розваги, комерційних цілей тощо.

Натомість звичайний дизайнер створює статичну графіку й дизайни. Є також стоп-моушн дизайнер, він відрізняється технікою створення анімації.


Де використовують моушн-дизайн?

Богдан Мартовський:

Мені здається, що нині ми дивимось на моушн-дизайн чи не щохвилини. Сповіщення в телефоні, скрол екрана, неонові знаки курсу валют, заставка Netflix, зовнішня відеореклама по місту, інформаційний екран зі станціями метро у вагоні тощо. Можна сказати, що ми постійно дивимося на роботи того чи іншого моушн-дизайнера.

Проте на нашому ринку 70% вакансій моушн-дизайнера — це про роботу з відеокреативами для соцмереж. Частіше на такій позиції щодня потрібно створювати чималу кількість рекламних відео. Висока швидкість роботи сильно обмежує в творчості, але допомагає набити руку, тож це хороший старт кар’єрного шляху.

Якщо ж бути ініціативним, майже на будь-якій роботі можна спробувати себе в різних стилях анімації, спецефектах, ілюстрації, саунд-дизайні, режисурі тощо. Поле можливостей майже безкінечне. Проявляти себе тут можна як завгодно, головне не боятись брати відповідальність за результат. У разі нестачі знань YouTube та Google завжди допоможуть.

Сергій Ірхін:

Технічно анімована графіка наявна майже в усьому, що ми бачимо на екранах. Звичайно, що не завжди для цього мають бути залучені моушн-дизайнери. Наприклад, елементи інтерфейсів зазвичай анімовані, але цим радше займаються дизайнери інтерфейсів.

Якщо говорити про сфери діяльності, то це, перш за все, маркетинг і реклама: рекламні відео, SMM, анімація для рекламної кампанії. Далі за поширеністю, напевно, бродкаст-дизайн. Це оформлення всього, що стосується трансляцій, як на телебаченні, так і в мережі. Думаю, що оформлення YouTube-каналів також сюди належить.

І окремо я б виділив освіту — створення пояснювальних, навчальних, тренувальних відео. Але насправді в житті все доволі розмито. У межах одного замовлення моушн-дизайнер може одночасно працювати і над оформленням YouTube-каналу, і створювати рекламний ролик, що буде пояснювати якусь технологію.

Вова Морроу:

Моушн-дизайн зараз дуже поширений, його застосовують у багатьох сферах: від рекламної до наукової та навчальної. Поле тут дуже широке — хочеш, створюй свої сценарії мультикків, ефекти або комерційні роботи, що навчають.


Основні складнощі твоєї роботи

Богдан Мартовський:

Правки. Щоб замінити навіть маленьку деталь у моушн-ролику, часу потрібно більше, ніж на виправлення статичної картинки. Усе тому, що всі  об’єкти взаємопов’язані, і щоб змінити текст, колір або анімацію, зазвичай потрібно змінювати й анімацію інших елементів. І до цього всього додається рендер, який теж займає певний час. Щоб трохи зменшити кількість правок, у своїй роботі я спочатку відправляю скриншоти або короткі відео різних кадрів клієнтам, а вже потім усе фіналізую.

Сергій Ірхін:

У роботі мені складно зосередитись на якомусь одному напрямі, стилі або технології. У мене є жага спробувати все й одразу — обов’язково всі можливі програми й технології, симуляції і рендери. Звісно, щоб стати майстром певного стилю або техніки, ліпше зосередитись на чомусь одному та прокачувати скіли в цьому напрямі. Наприклад, робити тільки симуляції в 3D, або тільки анімувати 2D-ілюстрації. З іншого боку, коли ви постійно експериментуєте, то швидше генеруєте ідеї та орієнтуєтесь у нових інструментах.

Вова Морроу:

Основною складністю є прокачування креативного (режисерського) м’яза, тому що пошук ідей і сенсів займає набагато більше часу, ніж технічне втілення. Зазвичай, важливий твій бекграунд — я прийшов з фотографії та графічного дизайну. Коли я був ще підлітком, то дивився багато різної фотографії. У якомусь сенсі це сформувало мій погляд на різні естетичні речі. Зараз я менше дивлюся різного, але для пошуку ідей можу звернутися до будь-чого: від прогулянки до перегляду якогось аніме.


Що б ти порадив людям, які хочуть спробувати себе в моушн-дизайні?

Богдан Мартовський:

Як на мене, до моушну є два різні шляхи. За умови, що в людини вже є базові знання з графічного дизайну, композиції, монтажу, кольору.

 1-й, нетерплячий: знайти кілька прикладів моушну, який вам подобається. Спробувати повторити його за допомогою туторіалів на YouTube. Оформити декілька таких робіт у шоуріл (портфоліо) і не боятись продовжувати вчитися на реальних задачах (клієнтів чи роботодавців).

 2-й, най(простіший, дорожчий, дієвіший): піти на курс, де вам дадуть відповіді на всі запитання, розберуть домашки, буде змога попрацювати з реальними клієнтами. До того ж зазвичай такі курси цінують роботодавці. Але перед початком навчання прогляньте роботи випускників та запитайте їхні відгуки.

Сергій Ірхін:

По-перше, якомога більше дивитись, підписуватись, лайкати й додавати в обране ролики, студії та дизайнерів. Тобто розвивати надивленість, збирати й аналізувати референси, техніки та прийоми.

По-друге, якомога швидше починати працювати моушн-дизайнером (комерційно або допомагати як волонтер), а не робити “в стіл”. Та для цього добре мати хоча б невелике портфоліо. Якщо ви маєте досвід в дизайні, то за допомогою туторіалів можна хоч зараз анімувати будь-який макет або графіку, які у вас є, і зробити з них серію сторіс чи невеликий ролик.

А якщо ви взагалі не маєте досвіду, то можна почати з онлайн-курсів — як з моушн-дизайну, так і з графічного.

Вова Морроу: 

Беріть і робіть. Спочатку може бути ugly (англ. “потворно”), але ви продовжуйте. Далі ставатиме краще 🙂 Пораджу робити проєкти, де ви сам собі замовник, або брати як референс чиюсь роботу і намагатись її повторити. Далі спробуйте зрозуміти, що та як було зроблено. На початку не варто зациклюватись на повній ідеальності роботи — намагайтесь її доробити, а не залишити на півдорозі, тому що не можете зробити так, як задумали.


Розкажи про свій улюблений кейс

Богдан Мартовський, ”Лавка традицій” від “Сільпо”

Якось я сказав своїй дівчині: “Слухай, хочу побачити мій моушн на екрані «Гулівера»”. Суть у тому, що це найбільший рекламний екран у Європі. А це зовсім інші емоції, коли бачиш свою роботу не в телефоні, ноутбуці й навіть не в телевізорі, а на величезному екрані в центрі міста.

І от невдовзі мені написала подруга, з пропозицією зробити моушн для івенту “Лавки традицій” від “Сільпо”. І ролик потрібен був якраз для “Гулівера”! Та ще на додачу — на екранах по місту та в самій мережі “Сільпо”. Хоч дедлайн був і досить жорстким, але чого не зробиш заради мрії. Це точно варте того, щоб потім приїздити до “Гулівера” і стояти дивитись по пів години на ті екрани, чекаючи, коли на них з’явиться саме моя робота.


Сергій Ірхін, оновлений стиль Navi

Разом зі студією Crevv я розробляв оновлений стиль для кібеспортивної організації Navi. У нас була класна команда, і вийшов крутий результат.

Від початку роботи було зрозуміло, що все має бути сучасним і візуально нагадувати те, що вболівальники бачать у самих іграх. Тому, працюючи над об’ємними логотипами в різних матеріалах — хромованих, металевих, крижаних тощо, — я надихався візуалом Fortnite, Доти та КС. А деякі ідеї, як це часто буває, з’являються випадково. Так, наприклад, ідея для заставки, де логотип збираєтья із частинок, з’явилася, коли я дивився “Лігу справедливості” Зака Снайдера, де персонаж Степовий Вовк укритий металевими лусками, що рухаються. Завдяки всій команді проєкту в мене як у моушн-дизайнера була майже повна свобода втілити свої ідеї. Працювати над такими проєктами — справжній кайф.


Вова Морроу, челендж у межах inktober

Це не зовсім моушн-кейс, бо часу на анімацію не було, але він мені дуже подобається, адже це частина моєї роботи.

У жовтні 2020 року я взяв участь у челенджі inktober, але адаптував його і виконував завдання у форматі 3D. У межах челенджу щодня потрібно було робити картинку до певного заданого слова. У результаті вийшла 31 робота, і я поділився ними у своїх соцмережах.

Такі челенджі дуже прокачують технічні й креативні скіли, адже тобі потрібно не просто зобразити слово, а підійти до цього з іронією чи ще якимось локальним контекстом.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Зсередини
“Я пам’ятаю SMM Intensive, і як там перевернувся мій світогляд щодо роботи”. Історії трьох студенток Bazilik School
Про досвід навчання, нетворкінг та зміни в карʼєрі
Як рекламувалися українські видавництва минулих століть
Чотири бізнес-ідеї від українського книгодруку
/ Добірка додатків і програм для створення субтитрів на відео
10 додатків для транскрипції та створення субтитрів
Як міксована реальність стає трендом серед українських брендів
Засновник WEIS Studio Дмитро Грушковський розповідає про новий для українського ринку формат реклами
Як працюють українські бренди натуральної косметики Crumb, M2O, UNICO
Розповідаємо про ідею, її втілення та комунікацію з клієнтами
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень