Розповідаємо про професію, основні сфери відповідальності, складнощі та переваги разом з ком’юніті-менеджерами Kooperativ, Bazilik School та OMG Agency.
Як ви почали працювати ком’юніті-менеджером?
Пономаренко Тетяна:
Впродовж свого життя я змінювала школи, переїжджала жити до різних міст і була максимально соціальною, — це особливість мого характеру, мені завжди хочеться знайомитися з новими людьми. Коли настав момент вибору роботи, я звертала увагу на те, щоб у мене була можливість реалізовувати свою внутрішню енергію.
Одного дня, після останнього іспиту, я йшла вулицею та вирішила зайти в перше місце, на яке зверну увагу, — це був простір Часопис, з яким у нас відбувся метч. Я провела в цьому місці наступні 2 роки, набралася досвіду та важливих навичок, які в майбутньому допомогли потрапити на співбесіду, а згодом і на роботу в Kooperativ.
Сірик Діана:
Перш ніж почати роботу ком’юніті-менеджером, я спробувала себе приблизно в 5 різних сферах. Я була маркетологом, молодшим бренд-менеджером, проджект-менеджером, контент-маркетологом, копірайтером, але кожна з цих професій привела мене до вигорання та втрати інтересу.
Я — людина, яка постійно рефлексує, тому після всіх своїх спроб вирішила чесно поговорити з собою. Я проаналізувала кожну зі своїх робіт і знайшла в них те, що мені щиро подобалося, а саме — комунікація з людьми.
Тоді я вирішила знайти роботу у сфері, яка сприятиме моєму бажанню допомагати іншим, а також місце, де я зможу спілкуватися, турбуватися та вирішувати конфліктні ситуації. Згодом я потрапила на співбесіду в Bazilik School та по сьогоднішній день слідкую за комфортом в школі та нашого ком’юніті.
Копилов Діма:
Я починав свій шлях з SMM, але всередині завжди відчував бажання, щоб у проєктів до яких я був причетний існувало власне ком’юніті. Звісно мені подобалося створювати корисний контент, але хотілося більшого — причетності до спільноти людей з внутрішніми жартами, особливою атмосферою та єдністю.
На той момент, мені не було відомо, що існує така професія, як ком’юніті-менеджер, тому я діяв інтуїтивно. Наприклад, почав впроваджувати активності всередині команди та залучати нову аудиторію приєднатися до нас, — цей крок дав точне розуміння, що саме цей вектор для розвитку я хочу обрати для себе.
Хто такий ком’юніті-менеджер і що входить до його обов’язків?
Пономаренко Тетяна:
Для реалізації в професії ком’юніті-менеджера, потрібно щиро любити людей та локацію, на якій ти знаходишся.
Підтримка. Важливо помічати те, чого не бачать інші, — це про увагу до кожного, з ким ми вступаємо в контакт і бажання його зрозуміти. Швидка реакція на настрій людини та пошук способів вирішення конфліктних ситуацій, — другий крок у побудові довірливих відносин.
Стратегічне мислення. Для людей, які знаходяться на нашій локації — онлайн та офлайн — ми близькі люди. Важливо вміти не піддаватися емоціям і пам’ятати про теплу атмосферу, яку потрібно зберігати для учасників ком’юніті за будь-яких обставин.
Аналіз. Генерування нових ідей, які зацікавлять та об’єднають учасників, — це обов’язкова частина кожного дня в нашій роботі. Після реалізації задуму, потрібно провести детальний аналіз щодо ефективності ідеї: чи було залучено достатню кількість людей? Чи покращило це комунікацію всередині ком’юніті? Який відсоток не було залучено та чому так вийшло?
Швидка реакція на настрій людини та пошук способів вирішення конфліктних ситуацій, — другий крок у побудові довірливих відносин
Сірик Діана:
Об’єднання ком’юніті. Потрібно вірити в ідею, яку ти розвиваєш і транслюєш учасникам вашої спільноти, створювати комфортні умови для комунікації в просторі та організовувати ідеї, які будуть вас об’єднувати.
Спілкування. Одна з основ у нашій роботі — це спілкування на тій же мові, який транслює голос нашого бренду. Якщо в соціальних мережах бренд відкритий до своєї аудиторії, турботливий та дружній, а в офлайн людина зустріне холодного менеджера, то загальна картина буде зіпсована.
Нейтралізація негативу. Особливість будь-якої роботи — присутність негативу, а ком’юніті-менеджер є саме тією людиною, яка має його нейтралізувати. Спочатку з цим можуть виникнути проблеми, але з досвідом ти навчаєшся знаходити підхід до людей з різними характерами.
Копилов Діма:
Мета ком’юніті-менеджера створювати, розвивати та об’єднувати людей навколо ідеї, а також — впроваджувати цінності.
Комунікація. Спілкування в діректі та відповіді на коментарі звісно присутні в нашому робочому дні, але не є основною відповідальністю. Найголовніше — це бути лідером і впливати на настрій аудиторії, відстоювати її інтереси, допомагати та згладжувати конфлікти.
Підтримання інтересу. У соціальних мережах не потрібно діяти за контент-планом, важливо слідкувати що є актуальним для учасників спільноти саме зараз. Залученість у процес дуже важлива, адже ваша мета об’єднати інтереси бренду та його аудиторії. Наприклад, через інтерактиви, ігри, інструменти залучення. Так само працює офлайн, адже перманентна підтримка та розваги об’єднують та роблять вас ближче.
Залучення нових учасників. Крім приділення уваги постійним учасникам, ми залучаємо нових, тим самим розвиваємо та вирощуємо наше ком’юніті. Процес повинен бути безпечним, адже ми супроводжуємо новачків на всіх етапах: відповідаємо на запитання, підтримуємо, адаптуємо, вирішуємо конфлікти.
Найголовніше — це бути лідером і впливати на настрій аудиторії, відстоювати її інтереси, допомагати та згладжувати конфлікти
Що вам подобається у вашій роботі найбільше, а що – викликає складнощі?
Пономаренко Тетяна:
Мені подобається віддавати людям енергію та бачити, які результати це дає. Наприклад, їх посмішки, слова подяки, спостереження за тим, що до нас повертаються, — всі ці деталі я обожнюю у своїй роботі.
Складність лише в тому, що потрібно охоплювати багато сфер відповідальності, бути максимально уважним і залученим у роботу, а у дні немає 48 годин, хоча я б не відмовилася.
Сірик Діана:
Мені подобається, що я працюю для людей та представляю ідею, яка в мене самої викликає інтерес. Щодня я об’єдную лекторів і студентів, створюю умови для реалізації їх задумів і отримую вдячність за свою роботу. Зворотний зв’язок мене заряджає ще сильніше, хочеться виконувати свої обов’язки більш старанно та вкладатися на максимум.
Ком’юніті-менеджер повинен завжди бути в гарному настрої та вміти стримувати свої емоції, — це іноді може бути складно, якщо ми втомлені, мало спали чи маємо на це особисті причини. Але коли ти бачиш повідомлення з вдячністю за свою роботу, то згадуєш про свою мету та заново готовий працювати з новими силами.
Копилов Діма:
Мені подобається створювати ідеї, а моя робота дає можливість їх поширювати та реалізовувати. Також, у мене є ком’юніті з однодумців, які найчастіше підтримують нові задуми, — це надихає, тому що одразу з’являються нові сили на креатив і роботу.
Складнощів у роботі не виникає, але є неприємна частина, — нейтралізація негативу. Цього неможливо уникнути, конфлікти потрібні для покращення, а якщо навчитися відкритому діалогу, то навіть з негативу можна винести певний досвід для себе.
Якими, на вашу думку, рисами повинен володіти ком’юніті-менеджер? І що б ви порадили людям, які хочуть увійти в цю професію.
Найважливіше, що ми створюємо — комфорт, тому потрібно залишатися уважним, швидко реагувати та вміти сприймати критику
Пономаренко Тетяна:
Навичка, без якої робота ком’юніті-менеджера буде неможливою, — це пошук підходу до будь-якої людини. Найважливіше, що ми створюємо — комфорт, тому потрібно залишатися уважним, швидко реагувати та вміти сприймати критику.
Я раджу зрозуміти, що це професія, яка потребує емпатії та стресостійкості. Якщо ви любите людей, хочете бути для певної спільноти помічником, готові турбуватися та закривати всі питання комфорту, то поставте перед собою мету та рухайтеся до неї впевнено.
Спробуйте заздалегідь дізнатися про ком’юніті, в якому хочете працювати та вивчіть їх спеціалізацію. Не потрібно бути експертом, але вам буде легше зрозуміти учасників, якщо ви будете спілкуватись однією мовою
Сірик Діана:
Фундамент для роботи ком’юніті-менеджером — це емпатія, стресостійкість та відповідальність. Від першого до останнього контакту людини з вашим ком’юніті, ви повинні бути зацікавлені в його комфорті, реагувати на негатив і швидко його вирішувати. Тому 3 риси, які я перерахувала, надважливі в нашій роботі.
Я хочу порадити розвиватися всебічно та зрощувати в собі навичку реагувати спокійно на некомфортні ситуації. Спробуйте заздалегідь дізнатися про ком’юніті, в якому хочете працювати та вивчіть їх спеціалізацію. Не потрібно бути експертом, але вам буде легше зрозуміти учасників, якщо ви будете спілкуватись однією мовою.
Відсутність стресостійкості може викликати відторгнення від професії на першому етапі, тому важливо навчатися бути спокійним у будь-якій ситуації та не сприймати все на свій рахунок.
Перш ніж почати розвиток у цій професії вивчіть її детально. Наприклад, можна читати статті з експертами або спробувати знайти того, хто вже працює ком’юніті-менеджером і поставити запитання
Копилов Діма:
Перш ніж почати розвиток у цій професії вивчіть її детально. Наприклад, можна читати статті з експертами або спробувати знайти того, хто вже працює ком’юніті-менеджером і поставити запитання. Спільнота все відчуває, тому важливою також є ваша емоційна залученість, вміння налагоджувати зв’язок, генерування ідей та щирість дій.
Якщо ви впевнені, що це ваша сфера, то будьте готові до постійного саморозвитку. На цей час, не існує структурованої інформації та навчальних курсів. Зацікавленість, сильне бажання та постійна присутність у процесі розвитку, — це важливі критерії, які допоможуть стати хорошим спеціалістом у сфері ком’юніті-менеджменту.