Грант — це вид фінансування, який передбачає, що донор підтримує певні проєкти, які відповідають його цілям. Щоб претендувати на грант, потрібно подати заявку на грантовий конкурс. Оскільки грантове фінансування набуває популярності, з’явилася професія грантрайтера — людини, що створює ці заявки.
Ми поговорили з грантрайтеркою Катериною Левченко, яка має понад п’ять років досвіду в цій сфері. Вона розповіла про написання заявок на гранти, роль цієї професії в сучасному світі, а також порадила, як здобути відповідні навички й досвід.
Мій досвід роботи з грантами розпочався одразу з боку донора — я розробляла грантові заявки в УКФ. Це дало мені розуміння пріоритетів донора, яких результатів він очікує. А завдяки близько пів тисячі прочитаних грантових заявок я побачила, яких помилок найчастіше припускаються, що добре прописано, а що ні, як розставляти акценти. Далі я спробувала свої сили в написанні грантових заявок для організацій “Жовтий автобус” та Ukrainian Fashion Week. Мої заявки були успішними, тож я почала фокусуватися на грантрайтерстві й працювати з іншими клієнтами. Для співпраці мені цікаві креативні індустрії, медіа та освітні організації.
Особливості грантового фінансування
Особливість грантового фінансування в тому, що донор досягає своїх цілей не власними діями, а завдяки фінансуванню тих, хто їх реалізовує. Відповідно, якщо цілі вашої організації суголосні із цілями донора, то ви подаєтеся на грант від нього — і якщо виграєте, стаєте партнерами. Ви маєте досягти запланованих результатів і чітко прозоро звітувати, тобто це фінансова і юридична відповідальність. Якщо у випадку краудфандингу достатньо умовного фотозвіту й допису, то грантодавцю потрібно надати відповідні документи й квитанції.
Різниця між фандрейзером, грантовим менеджером і грантрайтером
Фандрейзер — поняття ширше, ніж грантрайтер, адже він може залучати кошти не лише з грантів, а й через краудфандинг, комерційні партнерства тощо. Грантрайтер — той, хто залучає кошти виключно через написання заявок на гранти.
Грантовий менеджер працює в організації, яка подається на грант, і веде грантовий проєкт від ідеї до втілення і звітності грантодавцю. Він бере на себе переговори, адже грантодавець може запросити додатковий пакет документів або ж виникатимуть якісь питання в ході реалізації. Він організовує проєктну команду таким чином, щоб виконати умови гранта. Грантрайтер — людина, яка за винагороду заповнює аплікаційні пакети на грантові конкурси. На цьому її відповідальність завершується.
Великі сталі організації можуть дозволити собі мати в штаті людину, яка шукає гранти й пише заявки. Вона тісно співпрацює з проєктним менеджером, який ці проєкти веде. Коли організація маленька, часто немає можливості розвести ці позиції, тож одна людина і шукає гранти, і пише заявки, і менеджерить реалізацію проєктів. Якщо в організації немає працівників, які готові вчитися писати заявки на грант, то є сенс один раз виділити певну суму й запросити грантрайтера.
Обов’язки грантрайтера
Команда має прийти до грантрайтера з розумінням, що вона робить і навіщо, скільки ресурсів їй на це потрібно і скільки часу вона готова вкладати в проєкт
Команда має прийти до грантрайтера з розумінням, що вона робить і навіщо, скільки ресурсів їй на це потрібно і скільки часу вона готова вкладати в проєкт. Грантрайтеру потрібно поставити чітко сформульоване технічне завдання: або просто адаптувати ідею, яку дає команда, під формат грантової заявки, або разом з командою допрацювати концепцію проєкту і вже тоді заповнити грантову заявку.
Зі свого боку, грантрайтер має також дати команді чіткий перелік документів та потрібної йому інформації. Для цього він уважно вичитує умови гранта, щоб нічого не пропустити. Адже тоді грантова заявка не пройде технічний відбір, а це відповідальність грантрайтера. Якщо в документах, які дає команда, є помилки, грантрайтер має попередити, що через це можна не пройти технічний відбір.
Якщо в організації немає бухгалтера чи фінансового менеджера, грантрайтер може допомогти створити кошторис.
Грантрайтер не відповідає за пошук грантів. Хоча це може бути його обов’язком, якщо він постійно співпрацює з організацією і має стабільну оплату своєї роботи.
Наскільки успіх подання залежить від грантрайтера?
На мою думку, успіх подання на грант залежить від грантрайтера відсотків на 60. Можна написати справді якісну заявку для чудового проєкту й не виграти. Решта 10% — технічний відбір, ще 10% — суб’єктивність грантодавця (у цьому можна переконатися, коли, не змінюючи текст заявки, податися на інший грант і виграти його) і 20% — робота команди; чи вчасно вона надала грантрайтеру інформацію, яку потрібно опрацювати.
Чим цікава ця професія?
Пишучи гранти, ти постійно розширюєш свій світогляд, дізнаєшся нове і тримаєш руку на пульсі, адже тобі потрібно розуміти і український, і закордонний контексти. Попри те, що саме написання заявки є доволі монотонним процесом, ця робота непередбачувана, тому що кожен проєкт унікальний.
Від твоєї роботи залежить дуже багато. Адже якщо проєкт отримає грант, то він матиме вплив на суспільство, розвиток певної галузі. Ти можеш простежити й відчути результат — і це приємно.
На створення грантової заявки йде від одного до трьох тижнів. Її можна написати й за 4-6 годин, втім потрібен час на вивчення теми, діяльності організації. Наприклад, пишучи грантову заявку, яка стосується жіночого підприємництва, потрібно дізнатися про стан цього питання в Україні й світі. Потім зіставити це з конкретним проєктом організації, яка до тебе звернулася. А вже тоді, розуміючи цілісну картину, писати заявку.
Риси характеру й навички грантрайтера
Допитливість, без неї ніяк. Стресостійкість, адже часто доводиться дописувати й надсилати заявку в день дедлайну. Людину має влаштовувати ненормований графік роботи. Не обійтись без комунікабельності, інакше буде складно спілкуватися з проєктною командою чи замовником. Якщо соромишся й не ставитимеш додаткових запитань, то навряд чи вийде зібрати всю потрібну інформацію, — а це впливає на якість заявки. Обов’язково стане у пригоді структурне мислення і вміння виділяти головне. І ще варто бути уважним до деталей, аби не пропустити щось в умовах грантодавця й перевірити документи, які надала команда.
Щодо знань і навичок — необхідне базове розуміння податкового законодавства України (умовно, чим відрізняються ФОП першої, другої і третьої групи; що таке оподаткування, ЦПХ, штатний працівник тощо). А також знадобляться базові юридичні знання. Важливо вміти грамотно писати, адже на це звертають увагу. Перевагою є володіння письмовою англійською, зокрема вміння будувати формалізовані речення.
Де знайти роботу?
До грантрайтерів звертаються громадські організації, комерційні компанії, державні інституції, медіа. Тобто спектр вибору дуже широкий. Можна писати грант для важкої промисловості, а можна — для невеличкого соціального підприємства. Наразі популярними є гранти від Дії — там є пропозиції для малого, середнього, переміщеного чи постраждалого через війну бізнесу.
Проєкти та організації, які потребують грантрайтера, можна знайти на ресурсах пошуку роботи, а також на сайтах-агрегаторах грантових можливостей. Там є вакансії і з боку грантодавців, і з боку тих, подається на гранти. Ще один шлях — написати організації, яка вам цікава, напряму й запропонувати свої послуги.
Можна писати грант для важкої промисловості, а можна — для невеличкого соціального підприємства
Перед пошуком проєктів важливо визначити теми, з якими вам цікаво працювати. Грантова заявка чимось схожа на дипломну роботу: це болючий процес, тож тема має справді подобатися, а результат хвилювати.
Особливості роботи грантрайтера в Україні
Найчастіше грантрайтер — це ФОП. Оскільки грантрайтера ще немає у класифікаторі професій, то, беручи в штат такого працівника, його запишуть, наприклад, як фахівця з управління проєктами. Оскільки ринок ще формується, то складно сформувати вартість послуг. У цьому є і недолік, і перевага. З одного боку, ти можеш формувати свої умови, адже ринок малий. А з іншого— немає зрозумілих правил гри, тому потрібні адаптивність і наполегливість, щоб їх вибудовувати. Наприклад, казати: “Вибачте, за 700 гривень заявку не писатиму”.
Як стати грантрайтером?
Офіційно професії грантрайтера в Україні поки немає, відповідно, в університетах цього не навчають. Хорошим рішенням є курси, які дають теорію. Вміння писати грантову заявку формується з практикою. Щоб структурувати своє мислення і впевнено розуміти різницю між метою і ціллю, потрібно їх прописувати. Рекомендую завантажувати форми заявок на сайтах, де є грантові конкурси, і тренуватися. В ідеалі — знайти ментора, який на початках вичитуватиме ваші заявки й підказуватиме, як їх поліпшити.
25-26 жовтня в Bazilik School відбудеться інтенсив для тих, хто хоче зрозуміти основи роботи грантрайтера: що потрібно знати про грантові конкурси та грантові заявки, як зібрати успішний аплікаційний пакет та сформулювати концепцію проєкту, а також де компетенції грантрайтера перетинаються з компетенціями проєктного менеджера.
Дізнатися більше