fbpx
Кейси

Який вигляд мала комерційна реклама СРСР 1920-х років

Конкуренція в період НЕПу, авангардизм та Маяковський як копірайтер
Коротенко Оля, 15.09.2020

Більшу частину реклами в Радянському Союзі становила політична реклама — пропаганда. Але сьогодні ми поговоримо про комерційну рекламу, адже, незважаючи на політизованість, комерційна реклама все ж посідала в СРСР почесне місце.


Одним з найцікавіших періодів у рекламній історії СРСР є період НЕПу — нової економічної політики. Адже саме в цей період держава тимчасово допускала існування приватного власника. А це означає, що державним підприємствам доводилося конкурувати з приватною торгівлею.

На початку 1920-х років створювали великі виробничі об’єднання під назвою “трести”. Серед найвідоміших трестів: “Моссельпром”, “Гуматрест”, “Табакотрест” та інші. Від початку своєї діяльності трести надавали великого значення рекламуванню своєї продукції, тим самим визначаючи шляхи розвитку радянської комерційної реклами.

Найбільшою державною організацією оптово-роздрібної торгівлі був московський “Моссельпром”. Саме реклама “Моссельпрома” визначила напрям розвитку радянської реклами 1920-1930-х років. Основне завдання цієї реклами полягало в тому, щоб не допустити покупців до приватних продавців, а привчити їх ходити за покупками в радянський державний магазин.


Володимир Маяковський як копірайтер

Багато хто знає Володимира Маяковського виключно як поета. Але крім цього, він був відомим в СРСР копірайтером і дизайнером — писав рекламні слогани й навіть самостійно малював рекламні плакати.

У перші роки свого існування “Моссельпром” для створення реклами співпрацював із творчим об’єднанням ЛЕФ (“Лівий фронт мистецтв”). Більшу частину реклами виконували якраз його учасники — поет Володимир Маяковський, а також художник, фотограф та дизайнер Олександр Родченко. Вони створювали цілі рекламні кампанії для “Моссельпрома”, “ГУМу”, “Гуматресту” і “Держвидаву”.

Маяковський придумав знаменитий і досі слоган “Моссельпрома”: “Ніде, крім як у Моссельпромі”. Його донині вважають одним із найбільш вдалих радянських слоганів і використовують на рекламних плакатах.

Крім відомого слогана для “Моссельпрома”, Маяковський у своєму фірмовому стилі створив велику кількість рекламних текстів для плакатів, вивісок, оголошень, листівок, обгорток і так далі. Про одні тільки калоші для реклами “Гуматресту” в Маяковського є аж 8 рекламних віршів.


Радянський авангард у рекламі

У парі Маяковський і Родченко створили понад 300 робіт. Рівень їхньої реклами, за радянськими мірками, був дуже високим і навіть отримав міжнародне визнання: в 1925 році на Міжнародній художньо-промисловій виставці в Парижі цикл плакатів Маяковського і Родченка був удостоєний срібної медалі.

Один із плакатів — неоднозначний, особливо в сучасному суспільстві, — рекламував дитячі соски. Плакат 1923 року виконано в стилі конструктивізму. На ньому зображена дитина із сосками різних форм і розмірів. Слоган звучить зухвало й показово: “Лучших сосок не было и нет, готов сосать до старых лет”.

І саме цей плакат — яскравий приклад рекламної стилістики того часу. Прогресивний радянський авангард 20-х років створив атмосферу, у якій навіть неоднозначна й агресивна реклама дитячих сосок для покупця того часу була цікавою і не відштовхувала.

Деяка агресивність і напористість були відмінними рисами реклами 20-х років. Плакати “кричали” споживачеві: купи, пий, пали, літай. Вони вимагали діяти й вимагали вимагати. Одне з головних гасел, яким супроводжувалася велика кількість рекламних кампаній: “Вимагайте всюди” (“требуйте всюду” — рос.).

Як у Маяковського, так і в Родченка істотної різниці між рекламною і творчою діяльністю не було. Родченко був одним із провідних прихильників конструктивізму, а Маяковський був таким же новатором у поетичній галузі. Відповідно, і стиль їхньої реклами був досить різким.


Рекламу розміщували в газетах і журналах, на вуличних транспарантах, у транспорті, на вивісках магазинів і кіосків, на плакатах, друкували на пакованнях, етикетках, вкладишах тощо.

Тютюнові фабрики використовували так звану сюрпризну рекламу: у пачки сигарет вкладали кишеньковий календар з рекламою в ролі ілюстрації. Подібні рекламні акції були ефективними, тому набули широкого поширення й залишалися актуальними ще багато років.

Д. Буланов, 1927


Маяковський і Родченко в тандемі виконували замовлення для трестів з 1923 по 1925 рік. Крім них, відомими творцями тодішньої реклами для державних підприємств були Олександр Зеленський, Дмитро Ліванов, Максим Литвак та інші. Нижче — плакати цих та інших авторів.

О. Зеленський, 1927
О. Зеленський, 1925
О. Зеленський, 1926
М. Буланов 1927
1923 р.
1928 р.
В. Маяковський, О. Родченко, 1923
В. Маяковський, В. Степанова, 1925 
В. Маяковський, О. Родченко, 1925
Читайте також у рубриці Кейси
Як піарникам ефективно співпрацювати з медіа
10 порад з досвіду фінансових медіа «Мінфін» та Finance.ua
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень