Фахівці говорять про сповільнення глобальної економіки через пандемію коронавірусу. Попри це, великий бізнес реагує на проблему й допомагає подолати COVID-19 ресурсами та фінансами. Алкогольні й модні бренди випускають санітайзери, автомобільні виробляють апарати штучної вентиляції легенів. Багато бізнесів допомагають грошовими пожертвами.
Ми зробили добірку українських та світових великих брендів, які долучаються до боротьби з коронавірусом.
Українcький бізнес
Сільпо
Національна мережа супермаркетів “Сільпо” виділила 100 мільйонів гривень на боротьбу з COVID-19. Передусім гроші будуть спрямовані на закупівлю обладнання для лікарень та засобів захисту медичного персоналу. Понад 13 мільйонів гривень компанія уже використала для оплати 12 високоякісних апаратів штучної вентиляції легенів швейцарського виробництва.
ПриватБанк
Найбільший український банк ПриватБанк виділив 1 млн євро на придбання 28 апаратів штучної вентиляції легенів та іншого обладнання для українських лікарень. Перші чотири апарати вже встановлено в медустановах Києва, Одеси та Лисичанська.
Також із 16 березня ПриватБанк разом з благодійним фондом “Допомагати просто!” запустили програму “Дихай! Разом проти коронавірусу”, спрямовану на збір коштів для купівлі медичного обладнання.
Ініціатива власників великих компаній
11 бізнесменів: Олег Гороховський, Володимир Яценко, Вадим Ковальов (Monobank), Євген Черняк (Хортиця), Андрій Пишний (Ощадбанк), Тимур Новіков, Роман Скудар, Андрій Федорів (Fedoriv), Артур Міхно й Андрій Боровик (Work.ua) та Альона Дегрик (LeoGaming) — за годину зібрали кошти на купівлю девʼяти апаратів штучної вентиляції легенів.
Також бізнесмени закупили експрес-тести для діагностики вірусу й замовили 100 тисяч масок для літніх людей. У своєму Facebook співзасновник віртуального банку Monobank Олег Гороховський написав, що отримав понад 100 пропозицій допомоги. За дві години люди заявили про готовність перерахувати 25 мільйонів гривень.
Також Гороховський разом з Володимиром Яценком та Євгеном Черняком запустили збір коштів на лікування медиків. Вони будуть передавати по 6000 гривень кожному медичному працівнику, який захворів на коронавірус.
ТАС
Фінансово-промислова група “ТАС” для протидії коронавірусній інфекції виділила 7 млн гривень. З них 5 млн гривень направили Чернігівській міській лікарні для придбання апаратів штучної вентиляції легень, експрес-тестів, захисних костюмів, масок та дезінфікуючих засобів.
Нова пошта
Компанія “Нова пошта” виділила 25 мільйонів гривень на купівлю обладнання для боротьби з коронавірусом у Полтаві та Полтавській області. Вибір регіону для допомоги обґрунтовують тим, що в цій області велика частка сільської місцевості — 98%. Компанія вважає, що сільські регіони зараз найбільше потребують допомоги.
Також “Нова пошта” безкоштовно доставляє засоби індивідуального захисту та необхідні для боротьби з коронавірусом речі в медичні заклади, дитячі будинки, військовослужбовцям та незахищеним верствам населення.
Колаборація Нової пошти, Rozetka та АТБ
Компанія “Нова пошта”, інтернет-магазин Rozetka і торговельна мережа АТБ в тестовому режимі запустили послугу доставки продуктів харчування додому, щоб люди дотримувалися карантину й рідше виходили на вулицю.
Пілотний проєкт реалізовують у Дніпропетровській області. АТБ формує пакети з продуктами і продає товари за мінімальною ціною. Rozetka надає свій сайт для їх розміщення й обробляє всі замовлення безкоштовно, а “Нова пошта” доставляє замовлення за собівартістю.
Колаборація Нової пошти, Rozetka та Життєлюба
“Нова пошта”, Rozetka разом з благодійним фондом “Життєлюб” об’єдналися для створення, продажу та доставки продуктових наборів літнім людям. Детальніше про ініціативу можна прочитати тут.
Uber, Bolt і Uklon
Сервіси виклику таксі Uber, Bolt і Uklon безкоштовно перевозять до лікарень медпрацівників, які працюють з пацієнтами, хворими на коронавірус. Ця опція доступна в Києві, Одесі, Львові, Дніпрі, Харкові, Запоріжжі та Вінниці. Компанії також надають безкоштовні поїздки донорам крові в пункти здачі крові в київському Охматдиті на період карантину. Bolt надає безкоштовні поїздки медичним працівникам київських інфекційних лікарень.
OKKO Group і АЗК WOG
Мережі автозаправних комплексів OKKO і WOG нададуть фінанси на додаткові перевезення лікарів під час карантину компаніям Uber, Bolt і Uklon. До прикладу, OKKO профінансує 50 тисяч перевезень.
Vodafone, Київстар і lifecell
Головні українські мобільні оператори — Vodafone, Київстар і lifecell — зробили безкоштовними дзвінки з мобільних на гарячі лінії деяких держустанов: Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я МОЗ, Міністерства закордонних справ, урядового контактного центру та контакт-центру Національної служби здоров’я України.
Також у період карантину Київстар разом із партнером «Доктор онлайн» надають безкоштовні консультації лікарів у додатку Doctor Online. Вони доступні абонентам усіх операторів.
Щодо грошової допомоги, компанія Vodafone Україна виділила 3,5 млн грн на апарати штучної вентиляції легенів для опорних лікарень у Львові, Харкові, Житомирі та Луцьку. А група компаній NEQSOL Holding, власник Vodafone Україна, виділить 1 мільйон доларів на боротьбу з COVID-19 в Україні.
Roshen
Кондитерська корпорація Roshen закуповує 10 тисяч комплектів костюмів індивідуального захисту для медичних працівників. У корпорації зазначили, що хотіли купити апарати штучної вентиляції легенів, але зрозуміли, що придбати їх зараз складніше: терміни постачання — від 15 до 18 тижнів.
Епіцентр
Мережа торговельних центрів “Епіцентр” спрямовує 1% з обігу (близько 40-50 млн грн на місяць) на закупівлю медичного обладнання, масок, засобів захисту й дезінфекційних засобів. Наразі виділено 150 мільйонів гривень. Також компанія передає 100 апаратів штучної вентиляції легенів лікарням Києва та інших міст України.
Світовий бізнес
Google виділив $800 мільйонів на інформаційні кампанії, що стосуються коронавірусу, з них $550 тисяч — Україні.
Google підтримав інформаційну кампанію Міністерства охорони здоров’я України щодо протидії коронавірусу. Гроші виділили для того, щоб громадяни отримували достовірні дані, актуальну інформацію, інструкції та рекомендації щодо ситуації з COVID-19.
Rolls Royce, Dyson та JCB
На прохання британського уряду, виробник авіаційних двигунів Rolls Royce, компанія з виробництва побутової техніки Dyson та виробник будівельного обладнання JCB переорієнтовують свої потужності.
Тимчасово компанії вироблятимуть апарати штучної вентиляції легенів та надаватимуть технічний персонал і обладнання для виготовлення цих апаратів спеціалізованим компаніям.
General Motors, Ford і Tesla
Великі американські автовиробники General Motors, Ford і Tesla теж отримали дозвіл на виробництво апаратів штучної вентиляції легенів та іншого медичного обладнання, що необхідне для боротьби з коронавірусом.
Засновник і голова Tesla Ілон Маск заявив, що робити апарати не важко, проте швидко запустити їх у виробництво не вдасться.
Amazon і Microsoft
Компанії Amazon і Microsoft створили Фонд реагування COVID-19, націлений на допомогу важко постраждалим штатам.
Ці компанії та інші підприємства, такі як Alaska Airlines та Фонд Starbucks, пожертвували 2,5 мільйона доларів на боротьбу з коронавірусом. Amazon заявив, що виділить ще 5 мільйонів доларів.
Balenciaga, Yves Saint Laurent і Gucci
Бренди Balenciaga та Yves Saint Laurent запустять пошиття медичних масок, а Gucci надасть 1 мільйон євро Фонду солідарності в підтримку Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Корпорація Kering, до якої входять ці бренди, також надасть органам охорони здоров'я Франції 3 мільйони медичних масок, які закупили й імпортують з Китаю. Крім того, Kering пожертвувала кошти Інституту Пастера для досліджень коронавірусу.
Prada, Armani, Christian Dior
Італійські бренди Prada, Armani, Dior запустили пошиття медичних масок і спецодягу на своїх фабриках.
Prada збирається передати лікарням Тоскани 80 тисяч захисних комбінезонів і 110 тисяч медичних масок. Також компанія подарувала трьом лікарням у Мілані обладнання для відділень інтенсивної терапії.
Очільник модного дому Armani Джорджо Армані виділив майже 1,4 мільйона доларів лікарням Італії, зокрема великим медичним установам у Римі та Мілані, для боротьби з COVID-19.
Christian Dior, Guerlain і Givenchy
Фабрики з виробництва парфумів Christian Dior, Guerlain і Givenchy почали випускати антисептики для рук. Усю продукцію вони передають французьким лікарням, яким не вистачає санітайзерів.
Pernod Ricard, Diageo і Mountain Whiskey & Spirit Company
Виробники алкогольних напоїв також почали випускати санітайзери.
Переваги виробництва антисептиків на їхніх заводах очевидні: компанії мають велику кількість етанолу. А це основний інгредієнт, необхідний для легкої дезінфекції.
Антисептики будуть передавати медичним закладам. Наприклад, компанія Diageo заявила, що виділить 2 млн літрів етанолу для виготовлення дезінфікувального засобу. З такої кількості спирту зроблять 8 млн пляшок по 250 мл.