fbpx
Конспект

Як робити презентацію про себе. Лекція Марії Леоненко

Поради щодо створення сучасних резюме та портфоліо
Данилюк Даяна, 31.07.2020

Марія Леоненко — авторка телеграм-каналу про дизайн, сценарії та інструменти презентацій “Сама склепала”.

Ми записали найголовніше з лекції Марії про створення самопрезентації для різних типів компаній, про інструменти та джерела натхнення, а також поради від HR.


Із чого почати?

Починати потрібно з того, що ви взагалі хочете сказати про себе.

Основні програми для створення презентацій – Keynote для Apple та PowerPoint для Windows. Фактично вони відрізняються лише операційними системами, на яких ви працюєте.

Keynote також є в онлайні, працювати там можна через iCloud. Тобто, якщо у вас є Apple ID — ви можете користуватися вебверсією програми навіть через Windows.

Для чого взагалі потрібна презентація про себе?

  1. Улаштуватися на посаду
  2. Запропонувати послуги фрилансера
  3. Для публічної лекції або вебінара
  4. Залучити спонсора
  5. Знайти колаборації

Я роблю презентації поетапно: шар за шаром. Спочатку додаю текстове оформлення, яке мене влаштовує за структурою та логікою. У чернетці я працюю без картинок: вставляю сірі блоки на місцях, де будуть картинки, або підписую на цьому сірому фоні, який тип контенту я там розміщу. Цей етап потрібен для того, щоб показати клієнту мій погляд на роботу, тому що без “ескізу” рухатися далі ми не зможемо. До дизайну я переходжу тільки після затвердження з клієнтом чернетки.

Презентація може містити деякі графічні елементи або повноцінний дизайн. Для початку потрібно розуміти, який візуальний контент ви покажете. Адже якщо ви — копірайтер чи фінансовий аналітик, то його буде небагато.

Якщо ви, наприклад, артдиректор чи працюєте з віжуалами, то доречно окремо зверстати лендинг у Readymag або на Tilda. Там ви одразу можете показати свої вміння у графіці. Якщо ж у вас немає свого лендингу, це може викликати запитання: “Чому артидиректору не цікаво оформити портфоліо про себе?”


Що говорить HR

На сьогодні мати портфоліо, зроблене в онлайн-конструкторі, — замало. Рекрутери часто звертають увагу на розділ Хобі. Якщо в резюме дизайнера чи розробника для команди, де люблять спорт, написано “книжки та мандрівки”, це може зіграти не на вашу користь. Адже будь-яка компанія зацікавлена в тому, щоб ваші хобі відповідали їхній діяльності.

Створюючи історію про себе, потрібно подивитись на себе максимально зі сторони, а не просто написати душевний текст. Для менеджерів або сейлзів важливо правильно оформити короткий абзац з основними фактами про себе. Загалом це стосується будь-якого резюме — якщо ця частина написана погано, далі вже ніхто не читатиме.

Ви повинні завжди розуміти, де є запит на бажання дізнатися про вас як про особистість, а де — про функції, які ви можете виконувати.

Варто зазначити, що великі корпорації зазвичай не вітають резюме, у яких забагато креативу. Адже там потрібно посісти певну позицію з обмеженою кількістю функцій. Якщо ви працювали в маленькій компанії і переходите у велику, то ваш наратив і стиль “як говорити про себе” варто підлаштувати під діяльність нової компанії.


Які бувають типи компаній?

Перш ніж складати резюме, варто зрозуміти, у компанію якого типу ви прагнете потрапити і які функції хочете виконувати. Найчастіше у великі компанії ідуть люди, у яких є сім’я і їм потрібен чіткий графік та вихідні. Тоді як у стартапах здебільшого працює молодь, яка горить ідеями. Тому я виокремлюю три типи компаній і, відповідно, типажі працівників.

Стартап

  1. У презентаціях стартапу часто показують фотографію засновника й одну важливу цитату.
  2. Сюди зазвичай ідуть працювати кофаундери, CMO, CTO тощо. Ці люди розуміють, що, можливо, доведеться працювати без вихідних і присвячувати проєкту багато часу.

Бюро

  1. У бюро працює команда, тому, як і в попередньому варіанті, фото засновника у презентації немає. Бюро — це внутрішня комунікація, тому їх фотографії емоційні і з них одразу видно загальний настрій і командну роботу.
  2. 2. Для роботи в бюро потрібно хотіти тісного контакту й відчуття важливості, адже ви будете пропонувати свої ідеї та ініціативи. Доведеться розв’язувати певні проблеми, залучати нових клієнтів, іноді працювати допізна.

Корпорація

  1. У корпораціях працюють люди-функції, які посідають певні посади у відділах і мають чіткий графік роботи. Тому з презентацій ми часто знайомимося саме з командою людей, які очолюють відділи.

Поради

 Як структурувати інформацію. HR полюбляють, коли в презентації є блок на кшталт dashboard, де вказана основна інформація про вміння кандидата. В іншій частині сторінки доречно розмістити текст, який детальніше розкриває ваш досвід, попередні місця роботи тощо.

Портфоліо у вигляді вордівського документа, де інформація мінімально структурована, уже ніхто не дивиться.

Якщо колись ми вказували місце роботи, посаду та період, який ми її обіймали, то зараз важливіше розповісти, які технічні навички ви отримали на цій посаді. Якщо ви хочете потрапити в корпорацію — слід “говорити її мовою”, детально описати свої можливості та набуті скіли.

 Спонсорство. Якщо робити презентацію під спонсорство, важливо поділитися найближчими планами, щоб ваш спонсор розумів, на що підуть вкладені гроші. Це все можна показати у слайдах, додавши опис проєктів, у яких ви хочете взяти участь, або цілі, які ви ставите собі на майбутнє, аби спонсор розумів, що він вам потрібен не лише заради грошей.

Це може бути одна з ваших глобальних цілей, яка допоможе іншим людям зі сфери — створення навчального проєкту, організація конкурсу заради підтримки молодих талантів тощо.

 Шрифт і колір. Навіть від того, який шрифт ви обрали в презентації, можна уявити, як це слово звучатиме, і побудувати загальну картину про вас як людину або бренд.

Якщо ви робите презентацію про себе — подумайте, який у вас характер. Тут також працює обраний колір. Класично, червоним зображають гнів, злість, роздратування, синім — сум, тугу, зневіру, а жовтим або помаранчевим — радість, захват, ейфорію.

 Гармонія. Усі ваші слайди мають поєднуватися між собою. Коли вашу презентацію відкриють з телефона, то людина, яка її переглядає, побачить одразу кілька слайдів. Якщо між ними не буде певної гармонії, однієї колористики чи поєднувальних елементів — це може зіграти проти вас, адже тоді презентація здаватиметься розбитою. І це також говоритиме про вас як про людину, у якої немає чіткої послідовності чи єдності, або часу та бажання.


Корисні інструменти для дизайну

 У моєму телеграм-каналі “Сама склепала” є кілька постів про основні правила дизайну: контраст, близькість, рима, вирівнювання.

 Лонгріди про колір і типографіку можна прочитати на сайті Readymag у межах їх навчального проєкту про основи дизайну “Дизайн-альманах Readymag”. Вони розповідають трохи про історію дизайну, як шрифти поєднуються один з одним, як працюють кольори тощо.

 Завантажити будь-які доступні шрифти можна в безкоштовній бібліотеці Google Fonts. Там доступні шрифти для різних мов та в різних категоріях: serif, display, handwriting, monospace, display.

 На сайті Khroma можна обрати 50 улюблених відтінків, а потім за допомогою штучного інтелекту ви отримаєте згенеровані ідеальні поєднання палітри з чотирьох кольорів або двох кольорів — для шрифту і фону.

 Ресурси для натхнення — Dribbble (прийоми з анімації та вебдизайну), Lapa Ninja (приклади лендингів), Awwwards (найкращі приклади сайтів, цікаві приклади сучасного дизайну).

Читайте також у рубриці Конспект
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень