fbpx
Конспект

Як пишуть бізнес-видання. Лекція Іллі Кабачинського

Конспект лекцї головного редактора AIN.ua
Данилюк Даяна, 22.12.2019

Бізнес-ринок України

В Україні немає 100% бізнес-видання, тому що наш бізнес – це політика. Нашим медіаринком володіють олігархи: Порошенко, Коломойський, Ахметов. У них найбільші підприємства, а тому вони займають найбільшу ланку роботодавців. Не можна сказати, що це зовсім погано, але це специфіка ринку і до цього потрібно бути готовим.

Що читаю я: НВ бізнес, Ліга бізнес, Mind.ua, The Page. Мені, як головному редактору, потрібно щодня читати бізнесові видання, щоб складати цілісну картину ситуації в Україні.


Що таке правильний бізнесовий текст

Ми повинні підходити до тексту від специфіки роботи певного механізму. Якщо це бізнес, то які послуги він надає, яку позицію він займає на ринку, як часто і скільки вони на цьому заробляють. Навіть коли вам не захочуть (а вам не захочуть) сказати цифру, ви можете зайти на сайт, порахувати кількість послуг, додати, помножити, поділити і отримати приблизну вартість. А потім піти до інвесторів та проджектів і проаналізувати скільки можуть коштувати ці послуги. Цифри можна скласти в інфографіку, і від цього ваш текст стане тільки кращим.

А ще потрібно писати про героя: якщо він власник бізнесу, то звідки він, чим займався до цього, як йому це допомогло. Немає бізнесу за яким би не стояв герой, а інколи їх може бути навіть декілька.

І це не все, ніколи не забувайте про конкурентів. Не потрібно копати, поки не знайдеш хоч щось, за що можна зачепитись. Проте, якщо у бізнесу була прикра або сумнівна для репутації ситуація – не запитати про неї не можна. Якщо ви отримуєте від когось негативний відгук, але немає фактичного підтвердження, що це сталось через бізнес – такий коментар у тексті краще не використовувати. Приймаються лише вагомі факти.

Текст має бути чесним, тому що ідеальних бізнесів не існує.


Структура тексту

Структура тексту завжди повинна бути зрозумілою. Кожна людина, через яку проходить текст – журналіст, редактор, головред, дизайнер — повинна знати, що їй робити з текстом. У кожній редакції, залежно від формату та рубрики, текст виглядає по-різному. Коли це історія, ми робимо великий, сильний текст з фотографіями. Якщо формат “питання-відповідь”, то ми знаємо, що задамо 10 питань і не буде довгих історій.

Складні терміни потрібно пояснювати — там, де одна людина зрозуміє, десять не дочитають ваш текст. Читачу повинно бути цікаво не тільки тому, що це хайпова історія, а ще й класна верстка і зрозуміла структура.

Перший абзац повинен зацікавити. У текстах Forbes завжди була певна структура: вони починались із затравки, потім йшов широкий план, з якого читач розумів, чи продовжить він читати, за ним починалось чергування деталей, історій та широких планів. Але текст також може починатись з деталі або вузького плану, коли нам потрібно розповісти про героя та розкрити його. Деталі створюють зв’язок. І коли ти це читаєш, то відразу намагаєшся уявити собі, яка це людина, як вона себе показує і поводить.

Хороший бізнес-текст – не лише про цифри. Пояснення усіх термінів, перевірка цифр та фактів, зрозуміла структура, дотримання журналістських стандартів, коментарі як мінімум двох сторін, – ось ваш гарант.


Інструменти бізнес-журналістики

  1. Юристи, що швидко відповідають. Коли виходить новий закон і ви не знаєте про нього достатньо – збирайте питання і йдіть до юриста. Після цього ви зможете дати читачу зрозумілий для нього текст.
  2. YouControl та OpenDataBot – допомагають перевірити особистість людини, діяльність, яку вона веде і всі подібні запити.
  3. Реєстри – залежить від конкретного випадку, але витяг з реєстру часто дозволяє отримати потрібну інформацію.
  4. Google / Facebook / Instagram – ніколи не ігноруйте інформацію, яка доступна в інтернеті та соцмережах.
  5. Багато друзів у FB у різних сферах, у яких можна попросити допомоги, коли вона знадобиться.

Золоті правила

  1. Завжди перевіряйте тексти. Як перевірите два рази, то перевірте ще третій.
  2. Питайте у всіх дійових осіб, що фігурують в матеріалі. Якщо чогось не знаєте – запитайте в експертів.
  3. Не знаєте, як робити – не робіть.
  4. Пам’ятайте, що ви – нейтральна сторона.
  5. Шукайте історії і теми, пояснюйте все, що ви пишете і відповідайте в тексті на всі питання.
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень