11 листопада за рішенням Кабміну в Україні запровадили “карантин вихідного дня”. Це додаткові обмеження до основного карантину, що діятимуть з 00:00 суботи до 00:00 понеділка щовихідних, попередньо до 30 листопада. Перший такий локдаун діяв 14–15 листопада.
Попри рішення Кабміну, деякі області відмовилися впроваджувати цей карантин, а окремі заклади підійшли до заборони креативно і продовжили роботу на вихідних.
Ми розповіли про перебіг подій та зібрали приклади комунікації кав’ярень.
Що таке карантин вихідного дня?
Карантин вихідного дня запропонувало МОЗ України для поліпшення епідеміологічної ситуації в країні. За рішенням (внести зміни до постанови № 641 “Про встановлення карантину…”) Кабмін ухвалив додаткові обмеження, що діятимуть щовихідних до 30 листопада.
Протягом вихідних заборонена діяльність:
- закладів громадського харчування (але можна готувати їжу із собою);
- торговельних центрів, окрім тих, де 60% площі відведено під продаж продуктів харчування та медикаментів;
- спортивних залів і басейнів;
- закладів культури, окрім тих, де на закритій території проводиться зйомка кіно та відео.
Працювати у вихідні дозволено закладам, які надають фінансові послуги та проводять інкасацію. Також будуть відчинені поштові відділення, медзаклади, автозаправки та станції техобслуговування транспортних засобів.
Як працювали заклади громадського харчування?
Згідно з рішенням уряду ресторанам, кафе, кав’ярням та іншим закладам харчування забороно приймати відвідувачів на вихідних, однак вони можуть працювати з доставкою або на виніс.
За даними Опендатабот, у перші вихідні через локдаун заклади громадського харчування втратили 27% грошового обороту. Усього за тиждень оборот кафе та ресторанів упав на 10% проти попереднього тижня.
Більшість закладів одразу повідомила про новий графік роботи у своїх соціальних мережах та додала інформацію щодо онлайн-замовлень. Наприклад, київська кав’ярня First Point Espresso Bar продовжила роботу в режимі магазину — у форматі to go та доставки. А пиріжкова “Тітка Клара” додала до асортименту товарів сіль, макарони, крупу артек і туалетний папір.
Храм Святого Брауні
Veterano Brownie – один із соціально відповідальних бізнесів, заснованих ветеранами АТО. Закладом керують Роман Набожняк із дружиною Юлією Кочетовою-Набожняк.
Цими вихідними Veterano Brownie став “місцем Брауні-Причастя”. Команда закладу створила рекламне оголошення, яке на час локдауну вихідного дня перекваліфікувало кафе на місце, що може приймати гостей на імпровізовану святкову месу.
Ідея створити Храм Святого Брауні з’явилась як реакція на рішення уряду зачиняти кафе та ресторани на вихідні. Логічно, що підприємці почали обурюватись і коментували, що потрібно відчиняти магазин, храм або ветаптеку на місці кав’ярні, адже ці заклади не підпадають під дії обмежень, хоча теж є приміщеннями, де можуть скупчуватись люди.
Ми не збирались реєструвати релігійну організацію, писати статут чи щось на кшталт цього, як вчинив ресторатор у Тернополі.
Метою було привернути увагу до викликів, з якими зіткнувся малий бізнес, а не вигадати обхідний шлях, як посадити гостей у залі. Наступного тижня ми також змінимо формат, але це вже буде інша історія.
На вихідних 14–15 листопада ми взяли костюми священників і черниць у прокаті, створили відповідний плейлист, додали індивідуальні тарілки та паковання і, як зазвичай, приготували брауні для пригощання відвідувачів. Також ми створили віжуали та тексти для анонсів у соцмережах і додали подію у Facebook.
Ми працювали виключно у форматі навинос, дотримуючись усіх правил та розпоряджень уряду. Навесні цього року вже проходили перевірку мобільною бригадою і готові пройти її ще раз. Формат take away — це налагоджений для нас процес. Ми готові до повного локдауну і вважаємо його більш чесним, аніж напівміри на кшталт “карантину вихідного дня”.
Реакція аудиторії була різною: від захвату до хейту, тому що ми живемо у вільній країні. В обидва дні вже в обід у нас закінчились спечені брауні. Із критикою безпосередньо під час події ми не зіштовхувались, хоч і були готові до діалогу з усіма, кого формат міг образити чи обурити.
Було й те, чого ми очікувати не могли – репости в новинних “смітниках” (на кшталт “Антикору”, з різноманітними фейками) та прямі погрози в коментарях. На всю аргументовану критику ми відповідали особисто, роз’яснювали позицію та перепрошували в користувачів, а відвертий хейт – просто ігнорували.
Отримали багато запитів від медіа, що дозволить донести до влади нашу позицію: карантин вихідного дня вбиває галузі (івенти, horeca, туризм, супутні сервіси), які й без того ледве тримаються в “дірявому човні”.
Це те, про що ми будемо говорити голосно, вимагаючи діалогу держави з бізнесом.