fbpx
Зсередини

Як обмежити використання соцмереж, коли працюєш у комунікаціях: поради

Розповідають SMM-ниця, PR-менеджерка й фотографка
Данилюк Даяна, 23.06.2021

Усім працівникам сфери комунікацій відомо, що таке починати ранок з робочих чатів, не випускати телефон з рук протягом дня та переміщатися між вкладками соцмереж, месенджерів і пошти. Життя стає тісно пов’язане з онлайном — іноді робота потребує жертв у вигляді вільного часу, вихідних або відпустки. Проте втрата цих ресурсів може лише погіршити ментальне й фізичне здоров’я або навіть призвести до вигоряння.

Ми поспілкувалися з PR-ницею та бренд-директоркою Олесею Саченко, SMM-менеджеркою Наталією Канюкою та фотографкою Іриною Тітенко, які вирішили для себе, що обмеження часу користування соцмережами — необхідний крок для успішної роботи. Комунікаційниці розповіли, коли вони помітили, що в їхньому житті стало забагато онлайну та які правила для себе ввели щодо прокрастинації у соціальних мережах.


Олеся Саченко
Ірина Тітенко 
Наталія Канюка 

Як соцмережі впливають на ваше життя?

Олеся Саченко: 

Я поєдную роботу PR-менеджеркою фешн-холдингу Kacho Group (Kachorovska, K.everywear, Melly) та бренд-директоркою бренду аксесуарів для собак Piñon, а також іноді консультую бізнеси.

Моя робота дуже тісно пов’язана із сомережами. В Instagram я часто спілкуюсь із блогерами, моніторю їхні публікації та охоплення, стежу за наявністю клієнтів та якістю контенту. А в Telegram маю десятки робочих чатів. Попри те, що для деяких додатків я вимкнула сповіщення, телефон усе одно повсякчас нагадує, що десь на мене чекає нове повідомлення.

Ірина Тітенко:

“Мене звати Іра, і я фотографка”, — ця фраза звучить так, ніби я в спільноті допомоги алкозалежним. Проте моя головна проблема — це залежність не від алкоголю, а від соцмереж. Фотограф — це про візуальний контент, а значить — і про його постинг. Тому мені часом складно відокремити особисте життя в соцмережі від моєї роботи, адже всю комунікацію з клієнтами, включно з плануванням та бронюванням зйомок, веду онлайн.

Я сміливо можу сказати “я працюю”, коли посеред розмови випадаю й починаю дивитися на екран телефона. І це буде правдою. У мене немає вихідних і немає свят, тому що люди пишуть завжди. Одна з нещодавніх історій пов’язана з дівчиною, яка планувала зйомку за кілька місяців до дати й писала мені в ніч перед Різдвом. Потрібно було терміново забронювати студію на 9 березня.

Наталія Канюка: 

Я працюю SMM-менеджеркою і створюю комунікаційні стратегії у бренд-студії Zmist. Уже 4 роки присутність у соціальних мережах — моя робота. Я не лише публікую контент, а й аналізую тренди, стежу за комунікаціями брендів та блогерами, адже часто співпрацюю з ними в межах роботи.


Коли ви усвідомили, що витрачаєте на соцмережі забагато часу? 

 Траплялось, я лягала спати, відчуваючи втому, але мій мозок продовжував аналізувати все побачене й почуте за день

Олеся Саченко:

Через постійний скрол стрічки, роботу в вихідні й невпинну роботу мозку я почала помічати, що проводжу забагато часу в інтернеті. Траплялось, я лягала спати, відчуваючи втому, але мій мозок продовжував аналізувати все побачене й почуте за день. Ще засинаючи, я починала планувати, кому і що напишу наступного дня, які поставлю задачі і яку запрошу інформацію. Ці роздуми тільки прискорювали роботу мозку й відганяли сон якнайдалі.

До того ж, коли довго не можеш заснути — рука мимоволі тягнеться до телефона. Ти хапаєш його й починаєш скролити. Навіщо? Якщо зупинитись і задуматись, то відповідь прозвучить як: “Ну просто…”

 Завжди здається, ніби все, що ти робиш — усвідомлено. Але, як виявилось, деякі дії наш мозок виконує просто як програму, яку ти завантажив, але забув вимкнути

Ірина Тітенко:

Цього року я вирішила, що хочу відпочити, й не брала зйомки на січень. До того ж хотіла розібратися зі всіма необробленими зйомками, яких на той час накопичилося дуже багато. Перші півтора тижня я не робила нічого — хотілося провести час з рідними та друзями й максимально забути про роботу. Проте розуміла, що все одно не відпочиваю, бо щодня отримую запитання про фотографії, яких від мене чекають. Тоді я подумала, що для більшої продуктивності мені варто зовсім відмовитися від Instagram на період, поки не закрию всі “хвости” з обробленням зйомок. Я не видаляла додаток, а просто вирішила в нього не заходити. Оскільки я тимчасово не брала запити на нові зйомки, то й не було потреби перебувати на зв’язку.

Перші кілька днів я ловила себе на тому, що не пам’ятаю, як узяла до рук телефон і вже декілька хвилин скролю стрічку. Чесно кажучи, це було страшно. Завжди здається, ніби все, що ти робиш — усвідомлено. Але, як виявилось, деякі дії наш мозок виконує просто як програму, яку ти завантажив, але забув вимкнути. Ось вона й працює далі у фоновому режимі, розряджаючи тебе, твою нервову систему й підживлюючи знервований стан. Кілька днів я ловила себе й відкладала телефон, а потім це просто минулося.

За два з половиною тижня я помітила, що фонове відчуття тривоги зникло й налагодився сон. Я більше не боялася прогавити щось важливе, мене не пригнічувала морально ситуація, що багато людей чогось від мене чекають. Я спокійно зробила всю свою роботу й відтак повернулася до звичайного режиму.

Наталія Канюка:

Коли я лише починала роботу із соціальними мережами, то несвідомо збільшувала свій екранний час. Потім почала отримувати жартівливі коментарі-зауваження від друзів про те, що я знову весь час у телефоні. Спочатку хотіла встежити за всім, боялась прогавити щось важливе, багато взаємодіяла з аудиторією з робочих сторінок. Потім зрозуміла, що навіть на відпочинку я багато часу проводжу онлайн, і це стало останньою краплею перед дослідженням шляху до балансу.


Як ви обмежуєте свій час в інтернеті? 

Олеся Саченко:

Передусім я ввела в “раціон” off screen time. Першу годину після пробудження не беру до рук телефон, і так само ввечері — за годину до сну відкладаю телефон, ноутбук і читаю книжку.

Уранці це зумовлено прагненням прокинутись у нормальному спокійному темпі. Мозку складно, якщо в перші хвилини після пробудження його з усіх боків бомблять інформацією: “Надішли мені реліз”, “У вас новий коментар”, “20 непрочитаних повідомлень”. Потрібно плавно ввійти в день і налаштуватись на нього. Ввечері ж потрібно дати мозку розслабитись і підготуватися до якісного сну. Читання книжки замість чатів заспокоює, вирівнює стан та дає голові сигнал, що ми вже не поспішаємо всім відповісти й усе пролайкати — ми сповільнюємось і скоро будемо спати.

Людям, яким складно засинати, я раджу додаток Calm. У ньому є чудові медитації для сну: приємний голос скаже вам, як лягти, на чому сконцентруватись та налаштує на якісний відпочинок. Я ще жодного разу не дослухала медитацію до кінця — так добре вони мене заколисують.

Також нещодавно я ввела “неділі без Instagram”, адже саме Instagram забирає найбільшу кількість часу. Тепер щонеділі я просто не заходжу в нього — не гортаю стрічку, не публікую сторіс, не лайкаю пости. Я перебуваю в моменті, проводжу час для себе — із чоловіком, песиком та нашими котами. На початку я думала, що це буде складно, але ні — це легше, ніж здається, бо рука просто не тягнеться до телефона. Я поставила собі мету й ухвалила рішення: якщо не можна, то й не буду.


Ірина Тітенко:

Зараз сформулювала для себе кілька правил, яких намагаюся дотримуватися щодня:

  • Не відкривати Instagram перед сном і загалом намагатися відкладати телефон одразу, як голова торкається подушки. Натомість я читаю книжки.
  • Не відповідати на запитання щодо зйомок після 21:00.
  • Не брати телефон до рук одразу після того, як прокинулася вранці, і не відкривати чати. У мене вимкнені всі сповіщення в Telegram та Instagram — читаю їх лише тоді, коли навмисно заходжу в мережу.
  • Я обмежила кількість підписок в Instagram і залишила тільки ті акаунти, які не прогортую. Інші зберегла за добірками: їжа, одяг, фото, книжки, новини, бренди — заходжу на ці сторінки за потреби.
  • У поїздках, або коли гуляю із собакою не сама, я навмисно залишаю телефон у номері або будинку.

Також я поставила на айфоні нічний режим з 22:00. З ним складно переглядати будь-який контент, тому що дисплей стає жовтого кольору і спотворює сприймання. Тож, тільки-но я відкриваю Instagram, то одразу його закриваю, бо дивитися на це неможливо.


Наталія Канюка:

Я визначила для себе основні правила користування соцмережами:

  • Не відповідаю на робочі повідомлення після 21:00.
  • Зробила для себе “ритуал офлайн”: один день на тиждень намагаюся проводити офлайн. Зазвичай, це неділя. Якщо мені не вдається на 100% обмежити користування соціальними мережами, то я заходжу лише на особисту сторінку.
  • На айфоні я давно встановила режим сну. Це зручно, бо в цей час усі сповіщення приходять беззвучно і немає додаткового тригера відкрити Instagram чи Facebook.
  • Почала чітко прописувати завдання на день та тиждень за матрицею Ейзенгавера. У такий спосіб тримаю на контролі обсяг завдань на день і можу коригувати час перебування онлайн.
  • Замість того щоби просто скролити стрічку, я читаю книжку чи слухаю подкасти, які неабияк рятують від перевищення ліміту екранного часу.

Крім цього, я не ставлю ліміт часу на використання додатків, бо помітила, що зі мною це не працює. Це штучне обмеження, якого потрібно дотримуватися. Я ж намагаюся виховати в собі звичку відкладати смартфон і повертатися до життя офлайн.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Зсередини
“Я пам’ятаю SMM Intensive, і як там перевернувся мій світогляд щодо роботи”. Історії трьох студенток Bazilik School
Про досвід навчання, нетворкінг та зміни в карʼєрі
Як рекламувалися українські видавництва минулих століть
Чотири бізнес-ідеї від українського книгодруку
/ Добірка додатків і програм для створення субтитрів на відео
10 додатків для транскрипції та створення субтитрів
Як міксована реальність стає трендом серед українських брендів
Засновник WEIS Studio Дмитро Грушковський розповідає про новий для українського ринку формат реклами
Як працюють українські бренди натуральної косметики Crumb, M2O, UNICO
Розповідаємо про ідею, її втілення та комунікацію з клієнтами
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень