Виховання дитини — це процес, до якого неможливо бути готовим. Тому батьки — ідеальний абсорбент корисного контенту. Вони постійно шукають нову інформацію, скуповують книжки про французьких дітей, що не плюються їжею, беруть на замітку коментарі, відвідують курси. За порадами та з питаннями батьки йдуть у соціальні мережі, де матусі й татусі-блогери діляться власним досвідом, але за експертизою все ж звертаються до ЗМІ.
Ми порівняли традиційні онлайн-медіа та контент соцмереж і проаналізували їх підходи до інформації та батьківства.
Медіа
PROMUM
Посилання:
https://promum.com.ua
Інтернет-медіа, яке відходить від шаблонів і говорить з експертами за вас. Перевага такої комунікації в її кількості та постійній оновлюваності. Ви навряд знайдете час на прочитання більше ніж двох книжок на тиждень, однак, впораєтесь з інтерв’ю про перевагу телевізора над інтернетом. Кожна історія від батьків, психологів, директорів шкіл та інших героїв має свій бекграунд, а отже набутий досвід та практичні поради.
«Найкращій спосіб виховувати дитину — це працювати над собою»
Promum, попри назву, не акцентує увагу на жінках та їх ролі у вихованні дітей. Фокус йде на сучасне уявлення сім’ї, де ролі постійно змінюються — чоловік може помити посуд, а дружина приносити додому більший заробіток. Різноманіття таких родин не тільки показує відсутність поняття «норма», але й доводить, що потрібно експериментувати, допоки ви не відчуєте баланс та спокій. Саме від цього залежатиме майбутнє вашої дитини.
Якщо ви боїтесь поставити питання старшому поколінню чи своїм друзям, завжди є варіант прочитати про це в інтернеті. Можливо, ви отримаєте нову інформацію чи переконаєтесь, що мали рацію або ж цього не станеться, але в результаті ви однаково нічого не втрачаєте, а лише знайомитесь з новими думками.
Медіа
Гендер в деталях
Посилання:
https://genderindetail.org.ua
Марта Приріз, психологиня
Коли батьки нас читають, вони отримують орієнтири чи конкретні рекомендації, які можуть допомогти. Завдяки статтям усвідомлюєш, що бунтівний підліток чи раптові капризи дитини у 3 роки, — це типова ситуація, з якою стикаються сім’ї, і для якої є своє рішення. Окрім того, читання підвищує їх особисту обізнаність, допомагає навчити себе та дітей таким речам, як креативність чи емоційна грамотність
Видання, що спеціалізується на гендерних питаннях, націлене на розширення знань українського суспільства. Для батьків цінною буде, насамперед, рубриками «поради батькам» та окремою темою «материнство та батьківство». У розділі бібліотеки можна знайти багато корисних підручників та професійної літератури.
Батькам потрібно навчитися не поділяти дітей за гендером, відійти від стійких стереотипів і виховувати людину, яка повинна асимілюватись в соціум. Такі якості, як «сила» чи «краса» стають важелями для зрілої людини тільки тому, що в дитинстві на цьому акцентували увагу і замість того, щоб знаходити виняткові для окремої дитини риси характеру: лідерство, самодисципліну, велелюбність абощо.
Питання, які лише починають висвітлювати медіа, порушують проблеми пов’язані з ЛГБТ-суспільством. Це одна з тем, про яку часто бояться говорити вголос, але заперечувати реальність неможливо. Дітям потрібно розповідати, що є люди, які люблять одне одного попри гендерну приналежність, щоб одного разу це не стало для них шоком. «Мильна бульбашка», в якій зростали наші батьки, заважає сприймати світ з його недоліками й ставить під заборону деякі теми. Тому написання та поширення батьківського контенту в медіа — це крок назустріч відкритості та взаємодії.
До батьків, які мають чим поділитися, у редакції завжди відкриті — можна ділитися власними історіями та комунікувати про свій досвід, написавши у редакцію.
Блогери
Що робить?
Разом з чоловіком виховує сина Давида та доньку Лолу і готується стати матір’ю втретє
Розповідає про “свідоме батьківство”, не соромиться говорити про секс з чоловіком та ділиться в сторіс таємницями партнерських пологів на прикладі інших жінок
Адаптовані рекламні пости. У профілі багато нативної реклами, немає акценту на дитячих товарах, одязі, їжі. Софія однаково рекламує продукти для себе та для дітей
Блогери
Артем Гаврилюк
Кількість підписників:
37,6 тисяч
Посилання: https://www.instagram.com/artemgavrylyuk/?hl=ru
Що робить?
Разом з дружиною виховує доньку Машу
Говорить про очевидні речі, які часто забуваються: дітям також потрібно давати свободу, тато не “каральний орган”, а ще дітей можна розвивати за допомогою ігор на смартфонах
Робить акцент на жартівливому форматі сторіс та постів, наприклад, жартує, що “купив доньку за 700 доларів” – віддячив лікарю
Часто робить розіграші та активно використовує рекламу у постах
Що по висновках?
Блогери бувають ближчі до своєї аудиторії завдяки постійній комунікації, але потрібно пам’ятати, що частина їх постів – це реклама. Якщо блогер розповідає про найкращі розвиваючі іграшки для дітей, він зазвичай говорить лише про власний досвід, часто забуваючи про важливі фактори: походження матеріалу, безпечність, як привчати тощо.
Власний досвід у вихованні дітей, про який розповідають в інстаграмі, повинен залишатись одним з методів, а не істиною. Тому у питаннях на кшталт “що давати їсти однорічній дитині” варто довіряти ресурсам з ґрунтовнішим підходом до вивчення інформації.
Хто ще розповідає про батьківство
мама-блогерка Лена Мандзюк (@elena_mandziuk)
сімейний YouTube канал Маші Тимошенко
фейсбук-сторінка Отец среднего возраста (@midagefather)
Освіторія – українське медіа про освіту і виховання (https://osvitoria.media)