fbpx
Зсередини

“Я працюю на Upwork”: гайд платформою та історії дівчат-фрилансерок

Розповідаємо про перші кроки
Елеонора Чорноморченко, 15.03.2022

Шукати нову роботу, заробляти й витрачати кошти, щоб підтримувати економіку та відбудовувати країну — такі завдання нині постали перед українцями. Багато іноземних компаній відкривають додаткові вакансії та допомагають українцям працевлаштуватися навіть під час війни.

Можливості працевлаштування надає, зокрема, американська біржа для фрилансерів Upwork. Ми розібралися, як працює платформа, а також розпитали про її переваги та недоліки в дизайнерки Квітки Демків та ілюстраторки Анастасії Бензель.


Що таке Upwork?

Upwork — одна з найбільших у світі бірж для фрилансерів. Майже 20 років розробники вебсайтів, тестувальники, дизайнери, копірайтери, юристи та бухгалтери знаходять тут клієнтів з різних країн, розкривають свій творчий потенціал та створюють цікаві проєкти.

Незалежні спеціалісти можуть розміщатися на платформі в таких категоріях:

 розробка та ІТ

 дизайн і креатив

 фінанси та бухгалтерський облік

 адмініструванння та підтримка клієнтів

 інженерія та архітектура

 юриспруденція

 продажі та маркетинг

 написання та переклад текстів


Із чого починати роботу?

Upwork розповідає, що один з найважливіших чинників, який допоможе фрилансерам знайти клієнтів — це якісно й докладно заповнений профіль. Компанії можуть винаймати навіть фрилансерів без досвіду роботи на платформі, якщо їх вразить портфоліо та біографія фахівця.

Окрім того, повністю заповнений профіль потрібен, щоб у вас з’явився рейтинг і ви змогли отримати статус Rising Talent. Для цього новачкам необхідно закрити кілька проєктів на 5 зірочок. А значок Rising Talent допоможе виділитися серед інших та підійме вас на вищі позиції для клієнтів.


Щоб отримати перші замовлення, потрібно зареєструватися на сайті Upwork, розповісти про себе й зазначити, яку роботу ви виконуєте. Тут варто вказати такі дані:

1. Загальна категорія роботи. Можна обрати щонайбільше чотири категорії.

2. Конкретні скіли, які маєте. Наприклад, у сфері дизайну та креативу це можуть бути графічний дизайн, ілюстрація, дизайн верстки, експертиза в Adobe Photoshop тощо. Усі скіли відображатимуться у вашому профілі — ви можете розмістити їх у потрібному порядку.

3. Рівень досвіду та експертизи в обраних категоріях — початковий, середній або експертний рівень.

4. Освіта  офіційна та неформальна.

5. Досвід роботи. Вказуйте компанії, з якими ви працювали в минулому, та будь-які проєкти з інших сайтів та бірж фрилансерів.

6. Знання мови. Основна комунікація на платформі відбувається англійською, проте деякі клієнти можуть паралельно вести бізнес іншою мовою. Тож варто вказати всі мови, якими володієте. Важливо також вказувати реальний рівень, щоб уникнути проблем і труднощів під час співпраці.

7. Погодинна ставка. Тут платформа радить вказувати не просто звичну вам ставку як працівника/-ці штату, а й ураховувати особисті витрати на обладнання, податки, облаштування домашнього офісу та постійне навчання.

8. Заголовок та опис профілю. Цю інформацію клієнти побачать у результатах пошуку, тож варто зробити формулювання максимально простим, зрозумілим та цікавим.

9. Фотографія та контактні дані.

Також ви зможете додати у свій профіль портфоліо та резюме — їх можна імпортувати з профілю в LinkedIn або заповнити дані вручну (це займає приблизно 15 хв.) та вступне відео, щоб показати потенційним клієнтам, хто ви і чим займаєтеся.


Які формати роботи пропонує Upwork?

 Ви самостійно продаєте свої послуги. На Talent Marketplace™ від Upwork ви можете знайти погодинну роботу або роботу за фіксованою ціною. Також тут знайдете список проєктів та компаній, які шукають фрилансерів. Ви можете відгукнутися, прописати власну ставку та пройти співбесіду.

 Ви продаєте вже готовий проєкт. Можете запакувати свою роботу, а платформа внесе її в каталог проєктів Project Catalog™, щоби клієнти могли придбати її одразу.

Upwork виступає в ролі рекрутера. Через деякий час після того, як ви створите профіль, служба платформи Talent Scout™ може самостійно шукати для вас клієнтів. Рекрутери оцінять ваш досвід та запропонують співпрацю з певними замовниками.

Після кожної успішної співпраці можна отримати відгук. Клієнти оцінюють такі критерії, як ваші навички, доступність, комунікація, якість, дотримання дедлайнів та взаємодія.


Що по оплаті?

Усі оплати від клієнтів проходять через систему Upwork. Це дає змогу здійснювати безпечні угоди безпосередньо на платформі. Можна обрати різні формати оплати — прямий депозит, PayPal, Payoneer, банківський переказ. Ураховуйте також, що платформа бере комісію за послуги — певний відсоток від ваших прибутків. Ви сплачуєте:

  • 20 % — за перші $500, які ви виставляєте клієнту;
  • 10 % — для загальних рахунків від $500,01 до $10 000;
  • 5 % — для загальних рахунків понад $10 000.

Також у Upwork є спеціальна валюта Connects, якою ви можете сплачувати різні дії на платформі. Її можна вигравати, купувати та заробляти завдяки успішним співбесідам, проходженню сертифікації.


Історії дівчат, які зараз працюють на Upwork

Квітка Демків
ui/ux/web designer

Про початок роботи на Upwork

Я завжди працювала лише на фрилансі. Ба більше, зі старту кар’єри я обрала для роботи саме Upwork і жодного разу про це не пошкодувала. Уже два роки платформа Upwork — мій основний канал продажів, де я знаходжу замовників, цікаві проєкти та навіть друзів.

Я дуже люблю своїх іноземних клієнтів, бо разом ми завжди створюємо дружню атмосферу, без конфліктів чи принижень. Та й загалом нам постійно весело, ми часто жартуємо та сміємось.

У професії мене цікавлять передусім великі проєкти, тому стараюся брати 1–3 масштабні проєкти паралельно. Кожен із них може тривати щонайменше місяць. Коли мені бракує навантаження, беру додаткові замовлення.


Про переваги платформи та ставлення до українців

Я обрала Upwork через те, що це найбільша у світі платформа для фрилансерів. Мене зацікавив західний ринок, адже там, за моїми суб’єктивними відчуттями, набагато більше новітніх проєктів. Також я люблю англійську, а робота з іноземцями — це чудова постійна мовна практика. Ну й, щиро кажучи, приємно отримувати оплату в доларах.

Загалом треба розуміти, що Upwork ганяється за клієнтами, тому й захищає насамперед клієнтів. Хоча останнім часом вимальовується тенденція турботи та захисту і фрилансерів.

Війна також на це повпливала. Зараз деякі клієнти почали писати, що віддають перевагу фрилансерам-українцям, бо хочуть нас підтримати, допомогти й дати роботу. Знаю, що раніше таких випадків було вкрай мало. Українців зазначали бажаними виконавцями переважно тоді, коли була вимога щодо мови. Та й у цьому випадку ми були в когорті росіяни/білоруси/українці.


Про особливості роботи на Upwork

Якщо хочете працювати з крутими проєктами, отримувати гідну оплату праці, подорожувати світом і, можливо, навіть зібрати власну команду, будьте готові до довгого та важкого шляху, але з дуже крутим фіналом (якщо, звісно, ви його хочете). Головне — вийти на гору, а тоді вже відкриється крутий краєвид.

Перед початком роботи раджу запам’ятати такі правила:

 На Upwork ніхто не буде вам допомагати. Одна з проблем, що  властива багатьом фрилансерам, — це брак дисципліни. Саме тому маєте розуміти, що ви повинні самостійно ефективно вибудовувати свою роботу, створювати робоче місце, графік роботи та комунікувати з клієнтом.

 Як і всюди, тут є придуркуваті замовники. Саме тому фрилансерам дуже важливо постійно розвивати свої soft skills. Насправді без них нікуди, адже навіть на роботі в офісі у вас можуть виникати труднощі. Тож треба вчитися дипломатично розв’язувати будь-які конфлікти.

 Будьте готові, що на початку виникатимуть ситуації, коли треба піти собі в мінус заради позитивного відгуку. На Upwork працює така схема: наші відгуки = наша репутація = більше проєктів = більше грошей. Однак це в жодному разі не означає, що потрібно демпінгувати ринок. Поважайте себе, замовника, людей навколо, тим паче українців. Українські спеціалісти — це не дешево, адже ми справді гідні отримувати за наші знання ті самі гроші, що й нідерландці, американці, британці та інші народи.

 Щоб отримувати перші замовлення, недостатньо просто зареєструватися. Спершу треба надіслати 50, 100, 200 листів, отримати купу відмов. І аж тоді, якщо пощастить, можна взяти перше замовлення, отримати перший хороший відгук і хантити нові проєкти. Ну а потім кількість замовлень, які ви будете отримувати, залежатиме від попереднього досвіду, якості робіт та вміння зарекомендувати себе.


Анастасія Бензель
ілюстраторка

Про початок роботи на Upwork

Я ілюстраторка, створюю книжки для дітей. У 2016 році закінчила 4-й курс академії, а у 2017-му відбувся мій перший проєкт на Upwork. Уже 5 років я працюю там на фрилансі.

Починалося все з того, що я зареєструвалася на Upwork за порадою подруги й за сумісництвом вчительки в художній школі. Багато хто розповідав про цю платформу і в університеті. Тому, напевно, радше платформа обрала мене, а не я її 🙂

З найперших проєктів я відчула, що тут дуже зручно та комфортно працювати. Та і взагалі вважаю, що мені пощастило, адже я отримала перше замовлення вже за кілька місяців після реєстрації. Тоді я просто залила ілюстрації, які створила для дипломного проєкту. Замовникам сподобався мій стиль, і потім вони поверталися саме за ним.


Про переваги платформи 

Для мене головні переваги платформі такі:

 Зрозумілий процес оформлення проєкту.

 Зручність. Тут мінімалістичний дизайн — без зайвих картинок та непотрібної інформації. Я зазвичай вивчаю інформацію щодо проєкту в такій послідовності — назва проєкту, бюджет, рейтинг клієнта, країна, опис проєкту, вкладені файли. Якщо придбати платний акаунт, то можна бачити,  найбільшу, середню та найвищу ціну, яку запропонували за проєкт.

 Захист фрилансерів від неоплати проєктів (якщо фіксована оплата). Це означає, що замовник закидає кошти на сайт, вони там зберігаються. А коли я виконую замовлення, то подаю заявку на оплату, клієнт її підтверджує — і вже тоді кошти надходять мені. Якщо ж клієнт зник і не відповідає, то платформа самостійно надсилає кошти виконавцю, протягом декількох тижнів після подання заявки на оплату. З погодинною оплатою трохи по-іншому. Але для ілюстратора, який працює в традиційних техніках, оформити погодинний проєкт — дуже складно. Тому я завжди обираю фіксовану оплату.


Про особливості роботи на Upwork

Напевно, головний недолік роботи на Upwork — це 20 % комісії від оплати. Ще один недолік — якщо протягом місяця не находять жодні оплати, то твій обліковий запис стає ніби прихованим від клієнтів, вони не бачать твоє портфоліо. Якщо так сталось, то можна подаватися на проєкт, і клієнт побачить лише прикріплені зразки робіт.


Про замовників та улюблені проєкти

Зараз я співпрацюю з різними клієнтами, більшість із них займається самвидавом. Кожен проєкт та клієнт для мене цікаві по-своєму. Можливо, все завдяки тому, що я завжди працюю з творчими людьми.

Класним був проєкт для благодійної організації Library For All. Також я створювала ілюстрації для авторської книжки. Автор написав та видав книжку, а потім на зароблені кошти відправляв благодійну допомогу лікарням, де перебували діти, хворі на COVID-19.

Деякі клієнти стали моїми друзями. Наприклад, одна авторка з Канади працює в магазині товарів для йоги. Якось вона відправляла мені авторський примірник проєкту, а на додаток поклала в посилку одяг та рюкзак із цього магазину. Було кумедно й приємно 🙂

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень