H&M як велика корпорація неодноразово стикалася зі звинуваченнями у використанні дешевої робочої сили та зловживанні природними ресурсами. Аби показати, що компанія підтримує сталий розвиток і екологічні цінності, H&M виступила з низкою ініціатив, які закликають до перероблення речей заради збереження планети.
Ми розповіли про екологічні ініціативи компанії H&M та зібрали яскраві кейси.
Довідка
H&M є одним з найбільших брендів серед виробників одягу для мас-маркету. Компанію часто відносять до тих, що працюють за моделлю “швидкої моди”. На думку противників fast fashion, таке виробництво має на меті випускати якнайбільше одягу, що “живе” недовго — як з погляду якості, так і з погляду актуальності трендів. Це спонукає покупців купувати нові речі щосезону, а компанія, відповідно, виробляє все більше.
Багато фабрик H&M працюють у країнах третього світу. Найбільше місць виробництва зосереджено в Бангладеші, Індії та певних регіонах Китаю. Працівники цих фабрик часто працюють у незадовільних умовах, за відсутності охорони праці, мають ненормований графік роботи та низьку заробітну плату. У 2013 році у Бангладеші будівля Rana Plaza, у якій базувалась фабрика H&M, зруйнувалася, унаслідок чого загинуло 1138 людей.
Це був не єдиний трагічний випадок на виробництві, проте ця подія розпочала всесвітню дискусію щодо проблеми.
Останніми роками H&M підтримує глобальний тренд на екологічність і демонструє сталість виробництва та принцип “свідомої” моди як свої головні цінності. Багато ініціатив та колекцій закликають до ідеї перероблення та довготривалого носіння речей.
У 2015 році H&M випустив ролик “H&M Conscious: Sustainable fashion through recycled clothes”, що став однією з найуспішніших реклам компанії. У відео зобразили різних за віком і національністю людей, які одягаються у своєму унікальному стилі. Голос за кадром озвучив ідею того, що мода не має жодних правил, і кожен може одягатися, як забажає, навіть якщо це суперечить усім стереотипам та звичкам суспільства.
“Носіть капелюх у приміщенні, коротку спідницю після 40, одягайте спідницю, якщо ви чоловік, міксуйте кольори, надягайте шкарпетки із сандалями”, – так голос показує, що мода стирає усі встановлені суспільством межі.
У ролику знявся виконавець Іґґі Поп, а також відомі моделі та інфлюєнсери.
“У моді немає жодних правил. Лише одне: здавайте свій одяг на перероблення”, – такими словами завершується відео.
Реклама отримала більше 10 мільйонів переглядів на Youtube та істотно поліпшила репутацію H&M після скандалу.
У більшості країн, де представлені магазини H&M, компанія пропонує можливість здати непотрібні речі на перероблення. Приносити можна як старі речі від бренду, так і будь-який зайвий одяг, що відповідає певним нормам. Зібраний одяг компанія відправляє на перероблення, де з нього створюють сировинний матеріал, який потім повторно використовують.
Одну з кампаній, присвячених переробленню, H&M провів у Японії. Бренд запустив інформаційну ініціативу, що закликала людей задуматися про їхню роль в екологічному споживанні.
Компанія вивісила банери в Токіо, Нагої та Фукуоці зі слоганом “Fashion de Action” (“Дії з модою”). На банерах зобразили апельсинові та виноградні шкірки, кавову гущу, пластикові пляшки та рибальські сітки. На перший погляд це здається дивним, але всі ці матеріали використовують у виробництві одягу H&M.
Випустили також колекцію Conscious Exclusive, у якій використали інноваційні методи та екологічні способи виробництва. Колекція містила речі, зроблені зі сталих матеріалів: веганські шкіряні сумки з виноградних шкірок, топи з матеріалу, що імітує шовк (також із апельсинових шкірок) та ковбойські чоботи з ананасового листя. Для створення одягу також використали натуральний барвник, виготовлений з кавової гущі, зібраної в офісах H&M.
Bring it in
У 2017 році H&M представив ще один ролик, що закликає до перероблення одягу. Ініціатива мала на меті підвищити обізнаність людей про те, як важливо вийти зі старого циклу “швидкої моди”.
“Ми хочемо надати клієнтам прості рішення для передання небажаного одягу, щоб ці речі можна було використовувати повторно або переробити на інші матеріали. Так менше одягу потрапить на сміттєзвалище”, – прокоментував бренд.
У ролику “Bring it in” зобразили подорож небажаного одягу після того, як його зібрали в магазині. Відео показує усі процеси, через які проходять зібрані речі — від транспортування до перероблення.
У наступних кампаніях та колекціях H&M продовжує акцентувати на сталості виробництва та використанні екологічних матеріалів у своїй продукції.
У новій весняній колекції 2021 року речі від H&M повністю складаються з відходів харчових культур, переробленої бавовни, органічного льону та інших природних матеріалів.
Не всі екологічні активісти та прихильники “повільної” моди підтримали H&M у його ініціативах. Багато хто вважає їх недостатніми та вимушеними діями на тлі соціального невдоволення. Утім, H&M змінив свою політику та пріоритетні цілі у виробництві й почав пильніше стежити за умовами праці робітників на фабриках. Це допомогло поліпшити ситуацію у довгостроковій перспективі. Вважаємо це вдалим прикладом того, як популярні думки та тенденції, а також діяльність активістів можуть упливати на дії глобальних компаній.