fbpx
Кейси

Cупербоул: культові реклами та що показали під час Super Bowl LV 2021

Традиційні комерції найпопулярнішої спортивної події США
Альтман Дарина, 08.02.2021

Супербоул (Super Bowl — Суперкубок) — це фінальна гра сезону в професійному американському футболі. Подія є важливим феноменом в американській культурі, а день проведення гри й подальше святкування навіть стали де-факто національним святом.

Як найпопулярніша телевізійна подія в Америці, Супербоул спонукає компанії витрачати чималі гроші на рекламу. За роки існування різні бренди презентували свої найдорожчі та культові кампанії. Сам перегляд реклам під час трансляції став своєрідною традицією та важливою частиною події. 

Ми розповіли про історію Супербоулу, найвизначніші реклами різних років та зібрали свіжі кампанії події 2021 року.

Трохи історії 

Супербоул проводиться щорічно з 1967 року. Гра визначає, хто здобуде звання Національної футбольної ліги США. Супербоул традиційно проходить у першу неділю лютого. Цікаво, що для позначення гри використовують порядковий номер, записаний римськими цифрами, а не рік, у якому вона проходить. Так, Супербоул у 2021 році позначається “Super Bowl LV” — вже 51-й в історії.

Кожен Супербоул супроводжується Halftime show — “шоу в перерві”. Це традиційний розважальний концерт, на який запрошують різних попвиконавців. Щороку шоу в перерві має нову тематику та список запрошених артистів. Свого часу тут виступали Майкл Джексон, Вітні Г’юстон, Пол Макартні, The Rolling Stones, The Who, Прінс, Брюс Спрінгстін, Джастін Тімберлейк та інші. З 2013 року постійним спонсором шоу виступає Pepsi.

Реклами під час Супербоулу стали окремим культурним феноменом поряд із самою трансляцією гри. Чимало глядачів дивляться івент лише заради свіжих комерцій. Реклами до Супербоулу завжди відрізняються кінематографічною якістю, оригінальністю, камео зірок. Часто саме ці комерції стають вірусними та з роками отримують статус культових. 

Бренди знають, що під час трансляції рекламу побачать мільйони людей, тому завжди намагаються викластись якнайкраще. Так рекламні ролики використовують як засіб підвищення обізнаності щодо своїх продуктів. Певні бренди твердо зарекомендували себе як постійні учасники рекламних перегонів Супербоулу. Серед них — Pepsi, Coca-Cola, Budweiser, Doritos, Tide.

Рекламний час є досить дорогим. Деякі бренди свідомо відмовлялись представляти свої комерції через побоювання, що така коштовна реклама не окупиться. Щороку вартість трансляції у перервах між грою лише зростає. У 2021 році 30 секунд реклами коштують від 5 до 5,6 мільйонів доларів. 


Культові реклами


Coca-Cola

У 1979 році Coca-Cola представили рекламу з гравцем американського футболу Мін Джо Гріном.

У ролику Грін, отримавши травму під час футбольної гри, кульгає до роздягальні. Раптом до нього підходить хлопчик, пропонуючи свою допомогу. Грін відмовляється, тоді малий простягає йому свою пляшку Coca-Cola. Футболіст, повагавшись, приймає її. А коли допиває, обертається й каже: “Гей, хлопче, лови!”, — і усміхаючись кидає футболку здивованому хлопчику.

Відео отримало нагороду Кліо за найкращу рекламу, а пізніше ролик визнали однією з кращих ТБ-комерцій. Реклама породила численні римейки та пародії. Її перезнімали в різних країнах з місцевими зірками спорту, згадували у “Вулиці Сезам”, “Футурамі” та “Гріфінах”.

У 2014 році Coca-Cola представили кампанію It’s Beautiful, присвячену мультикультуралізму. У ній зобразили різні американські етнічні групи, а також одностатеву пару — уперше на трансляції Супербоулу. У ній також виконали патріотичну пісню America The Beautiful кількома мовами.

Реклама спричинила масові обговорення. Користувачі Twitter поширювали свої думки щодо кампанії за хештегом #SpeakAmerican. Одним сподобалось втілення ідеї, інші ж розкритикували Coca-Cola за зловживання проблемами меншин. Редакторка The Guardian Джил Філіповіч заявила, що в такий спосіб компанія намагалась підвищити продажі продукту серед латинських американців, адже ті часто купують солодку газовану воду через низькі ціни.

Цьогоріч Coca-Cola оголосила, що не розміщуватиме жодних рекламних роликів під час Супербоулу через соціальний клімат. Компанія заявила, що хоче переконатися, що інвестує у потрібні ресурси в такі безпрецедентні часи.


Apple

У 1984 році Apple у співпраці з агенцією Chiat/Day випустили ролик, що рекламував персональний комп’ютер Macintosh 128k. Відео зняв кінорежисер Рідлі Скотт, відомий на той час фільмами “Чужий” та “Той, хто біжить по лезу”. Ідея була натхнена романом Джорджа Орвелла “1984”. У ролику зобразили антиутопічний сюжет: жінка, одягнена в атлетичний одяг, біжить через велику аудиторію, де люди слухають на екрані “Великого Брата”. Укінці вона кидає в екран великий молоток, розбиваючи його.

“24 січня Apple Computer представить Macintosh. І ви побачите, чому 1984 рік ніколи не буде як у «1984»” — такий напис демонструється після ролика. 

Реклама отримала позитивні відгуки як з боку глядачів, так і критиків. Apple вдалося позиціювати Macintosh як унікальний вихід на ринок персональних комп’ютерів. Ролик часто вважається однією з найкращих реклам Super Bowl усіх часів.


McDonald’s

У 1993 році McDonald’s випустив рекламу із зірковими баскетболістами Майклом Джорданом і Ларрі Бердом.

У відео Берд кидає виклик Джордану повторити за ним кидки м’яча у кошик. За це обіцяє Біг-Мак із картоплею фрі. 

“Це була дуже проста ідея, але в рекламі прості речі зазвичай найкращі, — пояснює автор комерції Джим Фергусон. — Чи знали ми, що наше відео стане частиною попкультури? О, ні”.

Не минуло й кілька днів після виходу ролика в ефір, як його розібрали на цитати, що згодом стали крилатими. Діти по всій країні намагалися повторити ефектні трюки спортсменів.

Відео вважають одним з найкращих спортивних роликів за всю історію. Комерція була настільки успішною, що “МакДональдз” зробив не один римейк, і навіть ще одну рекламу з Ларі у 2013.


Old Spice

У 2010 році Old Spice показав на Супербоулі рекламу, що швидко перетворилась на справжній мем. У ній статний чоловік запевняє, що будь-хто зможе бути таким ідеальним, як він, якщо користуватиметься дезодорантом Old Spice.

“Подивіться на мене і на свого чоловіка. Так, я на коні”. 


Супербоул 2021

7 лютого 2021 року у Флориді відбувся фінальний матч сезону. Через карантинні обмеження кількість глядачів на трибунах стадіону була заповнена лише на 30%. Це рекордно низька відвідуваність за весь час існування Супербоула. У межах концертної програми хедлайнером став виконавець Вікенд. 

Coca-Cola, Pepsi, Budweiser та деякі інші бренди відмовились від розміщення рекламних роликів цьогоріч. На їхню думку, це не дуже вдале рішення в умовах пандемії та соціальної кризи в США. Зрештою багато брендів все ж таки випустили свої комерції. 


Cadillac

У свіжому рекламному ролику Cadillac представив цілий мінісиквел до фільму “Едвард Руки-ножиці”. У ньому знялися Вайнона Райдер, яка також грала і в оригінальній стрічці, та Тімоті Шаламе в ролі сина героїні. Відео демонструє типовий день Едгара Руки-ножиці, у якому він постійно зіштовхується із незручностями. Ролик рекламує модель Cadillac LYRIQ, якою можна керувати без рук.


Amazon

У рекламі голосового помічника Alexa знявся актор Майкл Б. Джордан, відомий за роллю у фільмі “Чорна Пантера”. Він грає Алексу в людській подобі — у вигляді привабливої фантазії, яку придумала співробітниця Amazon. Герой відео робить кожну команду власним методом. Наприклад, він затемнює світло, знімаючи сорочку.


Doritos

Американський бренд чипсів із тортильї Doritos випустив гумористичну рекламу, у якій взяв участь актор Меттью Мак-Конагей.

У ролику він з’являється у плоскому вигляді й говорить про дивний стан, що почав заважати нормальному життю. Після декількох комічних випадків, показаних у відео, актор все ж знаходить, як повернутися до звичного стану. Його порятунком стають об’ємні чипси Doritos 3D Crunch, які він помічає у вуличному автоматі.


M&M’s

У новій комерції зобразили світ, у якому можна просити вибачення, даруючи пакет цукерок M&M’s. Роль виконав канадський актор Ден Леві. Так, люди просять вибачення за навмисно зайняте чуже крісло в літаку, за невдалу вечірку з виявленням статі дитини та на сповіді в церкві. Сам Ден Леві просить вибачення перед цукерками за те, що їсть їхніх друзів.


Anheuser-Busch

Ролик для бренду пива Anheuser-Busch зняв зірковий режисер Девід Фінчер, відомий за стрічками “Бійцівський клуб”, “Дівчина з тату дракона”, “Соціальна мережа”. У рекламі зобразили різні життєві сюжети, у яких не буде зайвим розділити з кимось пляшку пива. Після серії зворушливих сцен з’являється напис: “Це ніколи лише про пиво. Це про те, як бути разом.”


General Motors

Американська автомобільна компанія General Motors у співпраці з McCann Detroit та McCann Worldgroup представила рекламний ролик, у якому актор Вілл Ферелл дізнається, що в Норвегії більше електронних автівок, ніж у США. Його страшенно розлючює цей факт, і він збирається поїхати до Норвегії, щоб показати, хто головний. Проте щось йде не так, і герой помилково опиняється в іншій скандинавській країні — Швеції.


Audi

У відповідь на глузування з боку General Motors, Audi Norway разом з агенцією POL випустили ролики Крістофером Хів’ю. Норвезький  актор відомий за роллю Тормунда Гігантсбейна у “Грі престолів”.

Минулого року Норвегія стала першою країною у світі, де продажі електромобілів перевищили ціни на бензинові, дизельні та гібридні автомобілі. Першою моделлю на ринку була повністю електрична Audi e-tron. У відео Крістофер відповів на зневажливе ставлення General Motors та висловив свою думку.

“Норвегія — миролюбна нація, але ми твердо відчули, що кампанія від General Motors заслуговує на реакцію, звичайно, з відтінком нашого гумору”, — заявили Audi.


Cheetos

У рекламі Cheetos знялася зіркова пара Міли Куніс і Ештона Катчера. Разом з ними з’явився виконавець Шеггі, який відродив свою пісню It wasn’t me. Ештон щоразу застає Мілу, як вона краде його Cheetos. Але разом з Шеггі та його піснею, жінка запевняє, що то була не вона.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Кейси
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Чому українці волонтерять та донатять: дослідження фонду КОLO
В опитуванні взяли участь респонденти із 42 країн світу
/ Рекламний бліц: Ілля Почкун
/ Як креативній агенції співпрацювати з відеопродакшеном
Досвід та інсайти на прикладі ddd agency Х and action
/ Інтервʼю з продюсерками продакшену подкастів YEP
Про основні помилки подкастерів-початківців, вільні ніші й про те, скільки грошей потрібно для створення подкасту
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень