Найбільшою кількістю судових процесів можуть похвалитися модні компанії, які уважно стежать за тим, щоб їхні логотипи не використовували інші бренди. Іноді справа може тривати декілька років, а оскаржене рішення юристів продовжує нова апеляція.
Ми поспілкувалися з юристом, щоб розібратися у видах інтелектуальної власності, а також зрозуміти, чому бренди повинні бути особливо уважними перед реєстрацією власних торговельних марок.
Максим Попов, партнер у Mentors Law Firm, автор Instagram-сторінки welawfashion
Ви часто можете прочитати в заголовках: “порушили права на бренд”, “оформили патент на авторські права”, “вкрали ідею логотипа”, — але всі ці речення є неправильними. Тому сьогодні я навчу вас, як під час світської бесіди відрізнити авторські права від патенту, виправити співрозмовника під час спору про плагіат ідей та розповісти, що ж є торговельною маркою.
Почнемо з основ інтелектуальної власності. Найімовірніше, ви знаєте, що кожне зображення, текст або музика комусь належать. Юридично ці об’єкти називаються “творами”. Вони з’являються під час інтелектуальної діяльності людини, тому їх творець і є автором. Коли ми купуємо твори — автор отримує компенсацію за свій час, творчі зусилля та витрати. Коли хтось копіює твори без дозволу — він порушує права автора, оскільки автор не отримує компенсацію за свій вклад у створення. Саме тому інтелектуальна власність захищає правовласників творів, патентів і торговельних марок.
Трьома китами інтелектуальної власності є авторське право, торговельні марки та патенти. Авторські права захищають витвори мистецтва й літератури. Торговельна марка — це спосіб охорони маркетингового позначення, який ще часто називають “брендом”. А патентами можна захистити форму й зовнішній вигляд речей, технології та винаходи.
01.
Авторське право
Авторське право — умовне позначення, оскільки зазвичай охороняються права “правовласника”, який необов’язково має бути автором, але ми будемо використовувати знайомий термін. Авторське право з’являється автоматично під час створення оригінального твору. Мінімальний строк дії авторських прав — усе життя автора та 50 років після його смерті. Але більшість країн, зокрема й Україна, продовжили цей строк до 70 років. Після завершення строку твір стає “суспільним надбанням” і його можна використовувати майже вільно.
Зазвичай авторські права не потрібно реєструвати — людина стає автором, щойно створила твір. Це правило діє щодо всіх країн, які підписали Бернську конвенцію, серед них і Україна. Але через порівняно невисоку вартість реєстрації рекомендують реєструвати авторські права. Наприклад, у разі судового спору реєстрація допоможе підтвердити, що автор створив принт раніше, ніж порушник. А якщо ви забажаєте судитися у США, то авторські права обов’язково мають бути зареєстровані, і зробити це потрібно до подання позову. Без реєстрації автор не зможе вимагати компенсації збитків та витрат на юристів.
02.
Торговельна марка
У юридичних текстах часто можна прочитати, що головна мета торговельної марки — «легко визначати джерело походження товару». Це означає, що за буквами LV ви легко, без уважного розглядання бирки, впізнаєте Louis Vuitton, а за написом Just do it — Nike. Торгова марка, товарний знак, trademark, ™, ®, знак для товарів і послуг — це все синоніми торговельної марки. Торговельною маркою може бути що завгодно, що можна вважати «визначенням джерела» і «розпізнавальною ознакою», тому торговельна марка — популярний спосіб захистити бренд.
Маркою може бути слово (назва чи слоган), зображення (логотип, візерунок) або просто символи. Ще марками можна захищати паковання та звуки. А в деяких країнах марками можуть бути запахи та прості кольори — головне, щоб споживач асоціював їх з конкретним брендом. На відміну від авторських прав, марку обов’язково потрібно реєструвати. Її реєструють один раз на 10 років, з можливістю продовження строку для конкретних класів товарів та послуг. Тому якщо у вас марка для “одягу та взуття”, це не заважатиме комусь відкрити манікюрний салон з такою самою назвою. Це не стосується всесвітньо відомих марок, тому забудьте про плани відкрити ресторан adidas. А ще марка діє лише в тій країні, де вона зареєстрована. Тому якщо у вас є марка в Україні, вона не захистить ваш бізнес у США, поки ви окремо не зареєструєте марку там.
03.
Патенти
Патенти захищають різноманітні об’єкти: промислові зразки, винаходи та корисні моделі. Промисловий зразок захищає зовнішній вигляд об’єкта, і головний критерій для реєстрації — новизна форми. Найчастіше його реєструють для захисту форми — наприклад, одягу або меблів. Крім цього промисловими зразками можна захистити паковання або текстуру тканини. Патент на винахід видають на технічні винаходи. Таким може бути як сам об’єкт, так і якийсь новий спосіб застосування відомого об’єкта. Щоб авторові отримати патент, його винахід повинен мати винахідницький рівень та бути придатним для застосування в промисловості. Корисні моделі є підвидом винаходів, однак не потребують винахідницького рівня.
Як відбувається судовий процес
Кейс Сhanel & Huawei & Under Armour
У 2017 році китайська компанія Huawei, що продає комп’ютери й мобільні пристрої, подала заявку до Відомства інтелектуальної власності ЄС (EUIPO) на реєстрацію товарного знака для комп’ютерного обладнання, на якому зображено два переплетених вертикально півкола. Тоді ж усесвітньо відомий люксовий бренд Сhanel подав на Huawei скаргу через те, що логотип повторює товарний знак Chanel і може вводити покупців в оману.
За два роки відомство з товарних знаків ЄС відхилило скаргу, заявивши, що жодної схожості немає і логотип не може вводити покупців в оману. Будинок моди оскаржив це рішення в Люксембурзькому суді, який також відхилив апеляцію, заявивши, що “логотип Chanel має більш округлі криві, товсті лінії і горизонтальну орієнтацію, тоді як орієнтація знака Huawei — вертикальна. Отже, знаки відрізняються”.
У квітні 2021 року стало відомо, що Сhanel програв у юрисдикції ЄС судовий спір з китайською компанією Huawei за права на логотип.
Попри це Національна адміністрація інтелектуальної власності Китаю (CNIPA) вказала на подібність логотипа Huawei з логотипом компанії спортивного одягу Under Armor. У результаті CNIPA дозволила Huawei продовжити реєстрацію тільки в тому разі, якщо логотип будуть використовувати для смартфонів та обладнання мережевого зв’язку. Інші товари та послуги, зокрема розумні годинники, були вилучені з програми через те, що були надто близькі до тих, які пропонує Under Armour, і отже, можуть заплутувати споживачів.
Huawei намагалась оскаржити рішення CNIPA, та рішення Пекінського суду з питань інтелектуальної власності залишилося тим самим.
Кейс NASA: логотип, який будь-який бренд може використати безплатно
Через те що NASA — це державна структура, вона не має права випускати мерч у комерційних цілях. Попри це логотип NASA зареєстрований як торгова марка, й інші бренди можуть використовувати його без додаткової плати.
Читай також: Космічні колаборації: як бренди почали використовувати символіку NASA
Для цього бренд має прочитати правила й узгодити дизайн з космічним агентством. Одне з правил забороняє вказувати, що NASA брала участь у створенні речей. Також бренд повинен наголосили на тому, що NASA не спонсорує колекцію зі своїми логотипами й ніяк не просуває її. Таким чином, будь-який бренд може використати логотип NASA у своїй діяльності й підвищити власну впізнаваність завдяки космічному агентству. Проте така співпраця не буде вважатися колаборацією ані юридично, ані фактично.
Як новий проєкт Vetements пов’язаний із проблемою реєстрації торгової марки
У липні 2021 року бренд Vetements представив свій новий проєкт — VTMNTS. За словами команди, він ніяк не пов‘язаний із брендом Vetements і позиціонує себе як платформу для творчості й талановитих дизайнерів.
Проте за декілька місяців до цього в мережі обговорювали те, що VTMNTS може стати ребрендингом і новим початком для відомого бренду Vetements. Пов’язано це з тим, що компанія Vetements не може зареєструвати власну торгову марку, бо з французької слово ”vetements” перекладається як “одяг”, а описові й родові слова не можуть бути торговими марками.
Відомо, що в період з квітня 2020 року по лютий 2021 року Vetements подала понад 25 заявок на реєстрацію торгової марки до органів з регулювання інтелектуальної власності — у США, Італії, Сінгапурі, Європейському Союзі, Швейцарії. Група хоче використовувати назву VTMNTS для всього — одягу, аксесуарів, магазинів, парфумерії, окулярів і прикрас.
Як зазначає видання The Fashion Law, практика врізання голосних у назвах для створення торгової марки доволі популярна. Попри те, що Vetements поки не оголошують свої плани на майбутнє, нова назва VTMNTS може стати перезавантаженням для відомого бренду.