fbpx
Кейси

Burning Man: чому про фестиваль, який забороняє рекламу, знає весь світ

Розповідаємо про комунікаційні особливості фестивалю незалежного мистецтва та найвідоміші артоб’єкти
Данилюк Даяна, 26.08.2021

У 2021 році фестиваль Burning Man уже вдруге відбудеться в онлайн-форматі завдяки віртуальній платформі. Учасники зможуть відвідати віртуальний тур пустелею і зануритися в паралельні реальності, а також поспілкуватися з іншими учасниками в голосових чатах.

Проте навіть з новим віртуальним форматом фестиваль має багаторічну історію та шанувальників, які приїздять у пустелю зі всього світу, а також створює комунікаційні меседжі, що транслюються через артоб’єкти.

Ми розповіли про те, як зародився Burning Man, на чому побудовані його принципи й що спонукає таку кількість людей приїздити в пустелю, щоб подивитися на скульптури митців або навіть створювати власні інсталяції.


Як акт самовираження став всесвітньо відомим фестивалем

Перший фестиваль Burning Man відбувся у 1986 році, коли троє американців спалили 20-футову скульптуру в вигляді людини на пляжі поблизу Сан-Франциско. Першими очевидцями стали декілька людей, але з року в рік подія повторювалась, а кількість глядачів збільшувалась.

У 1990 році охочих відвідати фестиваль стало так багато, що організаторам довелося шукати нову локацію — нею стала пустеля Блек-Рок. До сьогодні всі Burning Man проходять на цьому місці, а пустеля стала своєрідним символом фестивалю. Також Burning Man щорічно визначає тему фестивалю — це правило прижилося з 1995 року, а першою темою стало “Добро і зло”.

Традиційно захід починається в останній понеділок серпня і триває 9 днів. Щороку безлюдна пустеля на цей час заповнюється людьми, які розбудовують ціле місто з величезною скульптурою людини посередині. Артоб’єкти, які бернери (так себе називають учасники Burning Man) створюють упродовж фестивалю, у кінці руйнують або вони отримують нове життя на виставках. Одне з правил Burning Man — не залишати після себе слідів, а якщо є змога — зробити місце перебування привабливішим, ніж воно було.


Принципи фестивалю

Burning Man не має єдиної мети, але об’єднує навколо себе людей, які бажають виразити себе й показати свій внутрішній світ за допомогою мистецтва. Учасники фестивалю спільно будують кемпи, зводять інсталяції і створюють перформанси. На Burning Man, до речі, декілька разів розбудовували український кемп під назвою Kurenivka.

Учасники Burning Man дотримуються низки принципів:

  1. Радикальна інклюзія. Будь-хто може бути частиною Burning Man. Кожен учасник вітає та поважає незнайомця. Немає жодних передумов для участі у фестивалі.
  2. Дарування. Вартість подарунка безумовна. Подарунки не передбачають повернення чи обміну на рівну цінність.
  3. Декомодифікація. Фестиваль прагне створювати соціальні умови, вільні від фінансових угод, комерційного спонсорства або реклами.
  4. Радикальна впевненість у собі. Burning Man заохочує людину відкривати себе та покладатися лише на свої внутрішні ресурси.
  5. Радикальне самовираження. Тільки окрема особа або група осіб, що працюють над артоб’єктом, можуть визначати його зміст — інші повинні поважати це.
  6. Спільні зусилля. Burning Man прагне створювати, популяризувати й захищати соціальні мережі, публічні простори, твори мистецтва та все, що підтримує безкорисливу співпрацю.
  7. Громадянська відповідальність. Члени спільноти, які організовують заходи, повинні взяти на себе відповідальність за суспільний добробут.
  8. Не залишати слідів. Спільнота Burning Man поважає навколишнє середовище та прагне не залишати жодного фізичного сліду від своєї діяльності та перебування. Учасники фестивалю завжди прибирають за собою.
  9. Участь. Burning Man вважає, що трансформаційні зміни, як в окремій людині, так і в суспільстві, можуть відбутися лише за допомогою особистої участі — до роботи та гри запрошують усіх охочих.
  10. Негайність. Негайний досвід — це багато в чому найважливіший орієнтир цінності в культурі фестивалю. Burning Man прагне подолати перешкоди, які стоять між учасниками й вираженням їхнього внутрішнього світу.


Особливості фестивалю

Одна з особливостей фестивалю — відсутність комерції. На Burning Man немає реклами й можливості щось придбати — учасники повинні самостійно забезпечувати себе житлом та всім необхідним. Брендам забороняють рекламувати свої послуги, а людям — використовувати гроші на території фестивалю. Однак учасники можуть обмінюватися речами за допомогою “оригінальної валюти”, якою може бути що завгодно — від розповідання цікавої історії до танцю.

Безкорисливе дарування, за словами засновника заходу Ларрі Гарві, — протиотрута від ”капіталізму на стероїдах”.

Burning Man популярний як серед шанувальників вільного мистецтва, так і серед бізнесменів та людей, які, на перший погляд, несумісні з заходом, де неможливо придбати щось за гроші. За останні 20 років на Burning Man побували засновник Google Сергій Брін, творець Facebook Марк Цукерберг, засновник Amazon Джефф Безос, засновник SpaceX Ілон Маск та багато інших. Однією з причин участі відомих особистостей у Burning Man вважають певний фільтр, адже через складні умови проживання та великі витрати не кожен може дозволити собі взяти участь у фестивалі.

Як ми вже згадували, комерція на Burning Man заборонена, та й заможні люди приїздять сюди не заради бізнес-можливостей. Більшість убачає у цьому фестивалі можливості для нетворкінгу і знайомств із креативними й талановитими людьми, які в майбутньому можуть стати діловими партнерами. Проте, за словами самих бернерів, найціннішою для них на фестивалі є можливість відповісти на свої запитання та перезарядитися.

Ще одна особливість Burning Man — божевільні костюми, які люди починають готувати завчасно. Деякі учасники приїжджають на фестиваль тільки заради того, щоб показати своє вбрання. У сленгу бернерів навіть є спеціальне слово для людей, які приїжджають на фестиваль з креативними костюмами — їх називають Sparkle Pony, або осяйний поні.


Українські артінсталяції на
Burning Man

Burning Man — це передусім мистецький фестиваль, на якому можна представити власний артоб’єкт або інсталяцію.

У 2016 році на фестивалі вперше з’явилася скульптура українського митця Олександра Мілова “Любов”. За його словами, артоб’єкт демонструє конфлікт між чоловіком та жінкою, а також між зовнішніми та внутрішніми проявами людської природи. Внутрішній світ чоловіка й жінки виражений через прозорих дітей, які намагаються дотягнутися крізь ґрати. Уночі діти починають сяяти, а світло стає символом чистоти та щирості, що об’єднують людей і дають їм шанс на примирення, коли настає темрява.

У 2018 році українські бернери привезли на фестиваль проєкт під назвою Sorry. Ним стало 25-метрове слово “вибач”, яке виклали на землі. Головна ідея полягала в тому, що слово втратило свій основний зміст і стало просто вставним словом. Співавтори проєкту, художник Олексій Сай і Світлана Ратошнюк, хотіли привернути увагу до того, що ми не завжди вкладаємо сенс у те, що говоримо.

Організатори Burning Man пропонують бернерам два типи грантів для створення своїх скульптур — глобальні мистецькі гранти для підтримки інтерактивного досвіду участі в мистецтві у всьому світі, а також гранти для витворів мистецтва, створених спеціально для Black Rock City — міста, яке щорічно “будують” у пустелі під час фестивалю.

У 2021 році українська команда отримала грант від Burning Man для створення скульптури. Нею стала дерев’яна інсталяція, що символізує рух уперед і подолання перешкод. Проте через цьогорічне перенесення фестивалю Merman відправлять на фестиваль у Неваду лише в 2022 році.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень