fbpx
Кейси

Бренди та мурали: креативна комунікація

Сільпо, Multiplex, Київський метрополітен та Gucci
Данилюк Даяна, 21.09.2020

Мурали, як спосіб комунікації міста, давно прийшли на територію України. Ми все більше помічаємо розписи житлових будинків та арпроєкти на будівлях міста. Для когось вони втілюють образ міста і стають новим туристичним місцем, а для когось виглядають як неприйнятний вандалізм.

Для брендів мурали можуть стати не тільким гучною та помітною комунікацією, але покажуть іншу його сторону — соціальну ініціативність та бажання зробити місто привабливішим. Щоби показати, як бренди втілюють свої ідеї та співпрацюють із митцями, ми зібрали українські та світові кейси.


Що таке мурал? 

Почнімо з найважливішого. Мурал — це будь-який твір мистецтва, виконаний на стіні, стелі або іншій великій поверхні. Найчастіше мурали зустрічаються всередині або зовні будівель, як частина дизайну або артпроєкт.

Раніше монументальним живописом займалися такі майстри, як Леонардо да Вінчі й Мікеланджело Буонарроті. Сьогодні ж мурали стали міським мистецтвом, яке поєднує митців із владою та суспільством.

Водночас, не потрібно плутати монументальний живопис зі стритартом чи графіті. Митці не створюють їх за один день, малюючи пізно вночі й тікаючи від поліції. Над більшістю муралів працює колектив художників, а іноді — мистецькі куратори, які отримують спонсорування. Легітимні мурали створюються митцями, які мають дозвіл від міської ради на розмальовку тої чи іншої будівлі.

В Україні мурали масово почалися з’являтися близько п’яти років тому. Сьогодні більшість районів прикрашені кольоровими малюнками. Проте серед них не так багато брендованих артпроєктів, які створювалися як реклама комунікація. З чим це пов’язано — невідомо, але ми зібрали приклади вдалої співпраці українських брендів та художників на стінах Києва.


Україна 

Сільпо 

У червні 2020 року мережа Сільпо відкрила новий супермаркет на Подолі. Будівлю нового торгового простору прикрасив мурал українського художника CHZZ із написом «Наші долі зійшлися на Подолі».

На муралі зображений Петро Сагайдачний, Вікентій Хвойка, Галшка Гулевичівна, Артемій Ведель, та герої художніх романів, написаних Михайлом Булгаковим та Марком Вовчком (Марією Вілінською).

«Ідея малюнку — зробити щось на кшталт ребусу про видатних мешканців Подолу. Малюнок є не тільки декоративним патерном, він насичений візуальними якорами, розшифровуючи які ти відкриваєш нову інформацію, розгадуєш ребуси.

Працюючи над малюнком ми намагалися максимально вдало обіграти специфічний вид фасаду за допомогою геометричних узорів, динамічних ліній та колоритних персонажів,» — розповідає художник CHZZ.


Multiplex 

У жовтні 2018 мережа кінотеатрів Multiplex спільно із сучасною художницею EGLE ZVIRBLYTE створити мурал на Майдані Незалежності (вул, Михайлівська 7).

«Ми знайшли художницю майже випадково. На той час Multiplex співпрацював зі школою дизайну, а їх студенти робили для нас кейс як курсову роботу.

В одній із робіт студент використав малюнки Егле й таким чином ми знайшли її в інстаграмі та домовилися про те, що вона створить у Києві мурал на тему кіно.»

Це не перший досвід співпраці EGLE ZVIRBLYTE з брендами. Портфоліо художниці включає в себе роботи для Moniker Art Fair в Нью-Йорку та художні інсталяції для фестивалю Drop Everything в Ірландії, а її творчість використовують у рекламних кампаніях, на обкладинках журналів та упаковках.

Для своїх робіт EGLE винаходить персонажів, які живуть у її вигаданому світі. Акцент робиться на композиції, фігурах і кольорах.


Київський метрополітен 

У 2018 році на станції метро Осокорки з’явилося 8 муралів від 8 художників із різних країн світу. Їх створили в межах мистецького проєкту More than Us, який поєднав мистецьке бачення митців на актуальні теми, що стосуються українського народу.

Своїми роботами художники звернули увагу на проблему територіальної цілісності України й підвищення її іміджу у сфері сучасного мистецтва на світовій арені.

На стінах станції метро Осокорки зобразили Богдана Ступку, тварин та рослини з Червоної книги України, вчителя школи міста Гадяч та героя АТО — Володимира Доноса, дівчину, яка уособлює шлях України до самоідентичності, Авдіївку, кримських татар, універсальну мову світу — музику та дівчину, яка плите килим із контурами України всередині.


Світові бренди 

Попри те, що для світових брендів мурали — давно відомий спосіб комунікації, їх використовують так само нечасто, як в Україні. Проте є один бренд, чиї артпроєкти можна знайти в багатьох великих містах світу, серед яких Гонконг, Мілан, Шанхай та інші.

Італійський дім моди та модний бренд Gucci щорічно використовує мурали як доповнення до промо нових колекцій, так і для підтримки вразливих спільнот.

Наприклад, у межах своєї ініцативи CHIME FOR CHANGE, у 2018 році бренд почав співпрацю з некормеційною організацією Artolution. Вона підтримує громадські програми в галузі мистецтва для біженців та інших вразливих спільнот в усьому світі.

Разом вони створили серію муралів, які підтримують філософію Gucci про розширення прав, можливостей та соціальної справедливості через самовираження та гендерну рівність. Усі мурали мають код, який можна відсканувати через додаток Gucci, щоби дізнатися більше про малюнок.

У межах цієї співпраці бренд переніс на стіну Нью-Йорку малюнок, створений дітьми-біженцями в місті Йоганнесбург, що в Південній Африці. У малюнку вони поєднили панафриканську символіку та людей, які їм допомагають. На муралі можна побачити жінку, оточену небом, а на кожній хмаринці —побажання та мрії дітей.

У травні 2018 Gucci представили ще один мурал у Нью-Йорку, у районі Сохо. Цього разу бренд переніс на стіну зображеня зі своєї рекламної кампанії, присвяченої темі студентських страйків, які проходили в Парижі у 1960-ті роки.

На муралі зобразили чорно-білий знімок групи молодих студентів-хіпі. Це ж зображення Gucci використовували раніше у своїй рекламі колекції одягу.

Серед останніх представлених брендом муралів, колекція ArtWall, створена до рекламної кампанії колекції Pre Fall 2019.

ArtWalls — це серія знімків фотографа Глена Лучфорда, зроблених у Венеції та Сицилії. Їх перенесли на стіни будинків у Нью-Йорку, Мілані, Шанхії, Гонконгу та Мехіко.

«Творчий директор Gucci Алессандро Мікеле уявив міфічне місце, призупинене в часі, де різноманітність співіснує в гармонії. Він створив сучасну фреску свободи, яка зображує друзів та закоханих, що зібралися для обговорення філософських та політичних питань, читання віршів, занять музикою та спортом».


Що по висновках? 

В «еру інстаграму», коли кожен хоче не тільки асоціюватися з брендом, але й показувати свою причетність до його життя — мурали можуть стати дуже цінною комунікацією.

І замість того, щоб з’явлитися в діджитальному інфополі споживача, можливо, варто з’явитися в його реальному житті. Ці соціальні враження цінні, оскільки вони не схожі на рекламу чи інший рекламний вміст. Щоденна дорога до роботи, прогулянка з друзями чи мандрівка в іншу країну — у будь-якому з цих місць ви будете поруч. І запропонуєте познайомитися з іншою стороною вашого бренду. 

Читайте також у рубриці Кейси
/ Як росіяни крадуть українську історію
Інтерв’ю з науковицею Анною Данильчук
Військовим — дрони, брендам — підписники
Як невеликий жарт у твіттері перетворився на масштабний флешмоб
/ Рекламний бліц з Іваном Іщенком
Добірка рекламних кейсів, які дивують, змушують замислитися та взятися за активне використання ШІ в роботі
/ Як війна змінила книжкові смаки українців
Аналітика від мережі книжкових магазинів «Книгарня “Є”»
/ #ПовернемоЕдіка: антикризова комунікація від Вінницяоблводоканалу
Як піарниця комунального підприємства прокомунікувала ситуацію з водою на всю Україну
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень