fbpx
Зсередини

Бізнес вирішив робити SEO. Що далі?

Колонка Ксюші Демченко
Bazilik Media, 25.08.2020

Ксюші Демченко — SEO-спеціалістка в MacPaw на проєкті CleanMyMac. Раніше — SEO TeamLead у компанії Devellar. Лекторка практичної школи комунікацій Bazilik.

Займається SEO з 2013 року.


Деякі бізнеси із SEO починають, а деякі приходять до пошукової оптимізації із часом. Трафік з пошукових систем — це величезне джерело конверсій та лідів. Тож, якщо ви твердо вирішили, що SEO вам потрібно — вітаю! У цій колонці я розповім, як не розгубитись на старті й на що звернути увагу на початку роботи.

1.

Крок 1. Правильно поставити цілі

Трафік і зростання позицій — найпопулярніша ціль, що спадає на думку. Але сам собою трафік може не мати жодної цінності, якщо ці люди не перетворюються на ваших лідів.

Пропоную зупинитись і подумати глибше: який саме трафік вам потрібен? Яких саме юзерів ви хочете залучати на сайт? Що продає ваш бізнес і яка в нього цільова аудиторія?

Наприклад, якщо мета — поширювати мобільний додаток під Android, то вас мало цікавитиме трафік з macOS. Або якщо сайт пропонує послугу лише в Одесі, то трафік саме з Одеси буде найціннішим.

Вік, стать, локація, девайс юзера — це все може бути важливо

Наступний етап — подумати, які конверсії та мікроконверсії можуть свідчити про те, що з пошуку приходить саме цільовий трафік? Реєстрації, завантаження, підписки на розсилку, перегляд демо, купівля продукту — варіантів багато.

невідчутна ціль бізнесувідчутна ціль бізнесу
Збільшити трафік сайту в 5 разівЗалучати на місяць мінімум 1000 юзерів iOS, які перебувають у Києві
Посісти топ-1 за всіма ківордами зі складеного спискуЗбільшити кількість реєстрацій з органічного пошуку до 500 на місяць

Вік, стать, локація, девайс юзера — це все може бути важливо

Наступний етап — подумати, які конверсії та мікроконверсії можуть свідчити про те, що з пошуку приходить саме цільовий трафік? Реєстрації, завантаження, підписки на розсилку, перегляд демо, купівля продукту — варіантів багато.


2. 

Крок 2. Зрозуміти обсяг роботи

На початку дуже легко недооцінити або переоцінити обсяг зусиль, необхідних для досягнення цілі. Обсяг роботи залежить від ситуації у конкретній ніші, конкуренції і технічного стану сайту на початку роботи.

Якщо ви ніколи не працювали з SEO, то корисно буде проконсультуватися зі спеціалістом, якому довіряєте. Він проаналізує вашу ситуацію і підкаже з досвіду, скільки часу займе оптимізація.

Якщо досвід у SEO у вас вже є і ви самі можете проаналізувати нішу й конкурентів — уперед!

Інколи після початкового аналізу стає зрозуміло, що достатньо буде найняти part-time спеціаліста на фрилансі. Буває й навпаки — побачивши обсяг роботи на верхньому рівні, ви зрозумієте, що потрібні SEO-спеціалісти in-house, які будуть повністю включені лише у ваш проєкт.


3.

Крок 3. Визначити формат співпраці

Коли з обсягом роботи все вже більш-менш зрозуміло, виникає наступне запитання: працювати із SEO-агентством чи з окремим спеціалістом?

По-перше, це залежить від ваших особистих побажань. Знаю людей, які полюбляють працювати тільки з відомими агентствами, у яких величезне портфоліо. А є також ті, хто наймає SEO-спеціалістів лише за особистими рекомендаціями.

По-друге, велике значення мають можливості бізнесу. Чи готова компанія одразу наймати нових людей у штат?

Нижче наведу плюси й мінуси кожного з варіантів. Що обрати — залежить від вас та ваших пріоритетів.

Агентство

Велике портфоліо й досвід у різних нішах

✅ Відоме ім’я на ринку

Є акаунт-менеджер, який відповідає на всі запитання

Дорожче, ніж особиста співпраця

 Є бюрократія

Спеціалісти часто не сфокусовані лише на вашому проєкті

❌ Процеси можуть затягуватись


Фрилансер(и)

✅ Можна дібрати спеціаліста під ваш бюджет

✅ Швидкий старт

✅ Швидка комунікація у зручному форматі

❌ Може бути не сфокусований лише на вашому проєкті

❌ Може зникнути без попередження (але якщо знайшли за рекомендацією, зазвичай усе ок)


Спеціаліст або команда в штаті

Сфокусований на вашому проєкті

Можна дібрати спеціаліста під ваш бюджет

Особисте спілкування

Спеціаліст повністю включений у ваш проєкт, культуру й колектив

❌ Доведеться приділити час пошуку та співбесідам

❌ Додаткові витрати, пов’язані з оформленням людини в штат (робоча техніка, відпустки, податки тощо)


4. 

Крок 4. Співбесіда: поставити правильні запитання

Далі настане перша зустріч або дзвінок у Zoom. Під час них потрібно зрозуміти, наскільки компетентним є спеціаліст та чи “потягне” він ваш проєкт.

Важливо пам’ятати, що в SEO не може бути гарантій. І якщо вам обіцяють “гарантовані позиції в топ-3 за кілька тисяч гривень або доларів”, то від такої співпраці ліпше відмовитись.

Запитайте кандидата про таке:

1. Як він планує робити SEO-стратегію для вашого проєкту?

 Буде добре, якщо кандидат проговорить напрями, які він буде перевіряти й валідувати: технічна оптимізація, робота с контентом, робота з посиланнями, покращення швидкості завантаження сторінок, покращення CTR сайту (Click Through Rate — відсоток людей, які клікнули на ваш сайт, від загальної кількості людей, які бачили сайт в пошуку), локальний пошук (Google Maps), оптимізація зображень для Google Image Searсh та робота з відео (YouTube SEO).

2. Що робитиме, якщо в сайту різко впаде трафік?

 Важливо переконатися, що спеціаліст не злякається і розуміє, де можна спокійно і швидко знайти проблему.

3. Чи є в нього знайомі копірайтери, які підхоплять контентну частину SEO, чи доведеться їх шукати додатково?

 Найкращий варіант — якщо спеціаліст уже має копірайтерів або зможе їх швидко знайти.

4. Якими методами він працює з нарощуванням посилань на сайт?

 Відповіді про масову закупівлю посилань на біржах призводять до того, про що йдеться в наступному пункті.

5. Чи є у нього досвід роботи із санкціями від Google і виведенням сайтів з-під санкцій?

 Якщо досвід є, то людина знає, за що Google фільтрує сайти, і найімовірніше, більше такого ніколи не допустить. Відповідь “не було, не знаю, ніколи не чув” має насторожити.

6. Чи був у нього досвід оптимізації проєктів у вашій ніші?*

 Питання з зірочкою, бо з етичних міркувань SEO-спеціаліст не може працювати одночасно (а часто і протягом кількох років) на проєктах, що конкурують між собою. Часто це прописано в NDA.


5. 

Крок 5. Узгодити цілі, бюджети — і на старт!

Як ви вже здогадались, першим завданням спеціаліста або агентства має бути розроблення SEO-стратегії. Я дуже не рекомендую братися до оптимізації хаотично, поки у вас немає глобального розуміння, куди буде рухатись робота.

Якісна SEO-стратегія має містити розгорнутий план дій за основними напрямами, бюджети, які знадобляться, і таймлайн, де всі дії будуть розплановані по часу — за тижнями, спринтами (якщо працюєте за Scrum) або місяцями.

Це значно полегшить вам життя й допоможе уникнути непорозумінь.

Побачимось у топі!


зрозуміти принципи роботи Google та навчитися отримувати максимум від пошукового трафіку можна на SEO Intensive від Ксенії Демченко 

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень