fbpx
Кейси

Антон Птушкін: “Великі випуски”, комунікації та Кейсі Нейстат

Розібрали кейс тревел-документаліста Антона Птушкіна
Ковальчук Марина, 01.07.2020

Антон Птушкін – український тревел-документаліст і DJ, ведучий тревел-шоу «Орел і Решка. Перезавантаження» (2017-2018).

Улітку 2018 року Антон Птушкін записав відеозвернення , де зазначив: «Проєкт “Орел і Решка” розбудив у мені голод подорожей, що зараз перебуває у термінальному стані, тож я продовжу їздити, продовжу знімати».

У деяких випусках «Орел і Решка. Невидане» можна побачити сюжети, де Антон Птушкін знімає сам на камеру оператора програми. А в основних випусках – кілька його кадрів.

Справді, блогер продовжив подорожувати та знімати авторські тревел-відео. YouTube-канал Антона Птушкіна був створений у квітні 2008 року. Перше відео з’явилося в листопаді 2010 року, однак не стосувалося подорожей. Лише в липні 2013 року Антон виклав 4-хвилинний, поки аматорський, ролик про поїздку на острів Тенерифе.

Антон Птушкін
фото: Олексій Тішевський 


НАПОВНЕННЯ YOUTUBE-КАНАЛУ

Відео на YouTube-каналі Антона Птушкіна можна розподілити на 6 категорій:

За словами Антона Птушкіна, він подорожує, знімає та монтує відео самостійно. Зазвичай одна поїздка – це одне відео на каналі. Винятком є лише автоподорожі тривалістю близько місяця, впродовж яких блогер знімає матеріал для кількох відео та “Великих випусків”. Свій продакшн Антон Птушкін називає відповідно – “Все сам”. Операційною директоркою організації є Юлія Гребеньовська, у минулому шеф-редакторка та PR-директорка програми “Орел і Решка”.


ВЕЛИКІ ВИПУСКИ

Жанрові особливості тревел-відео Антона Птушкіна видозмінювалися протягом майже двох років. Перший “Великий випуск про Ісландію” (17.09.18) – це класичний влог, де автор-мандрівник – ключова фігура. Він розповідав про локації крізь призму особистого сприймання, коментував події одночасно з їхнім перебігом. Фактично Антон Птушкін записував відеощоденник подорожі.

Уже в наступному випуску про Фарерські острови (16.10.18) блогер більше уваги приділив постпродакшну: підвищився загальний хронометраж закадрового тексту та ущільнився виклад фактів. Також збільшилася кількість зйомок з квадрокоптера.

Один з останніх на каналі “Великий випуск” про Саудівську Аравію (14.04.20) – це документальний фільм. Антон Птушкін став першопрохідцем, адже до нього знімати в країні не дозволили ні «Орлу і Решці», ні «Світу навиворіт». Процес отримання дозволу тривав 9 місяців. Лише у 2019 році держава почала відкривати туристичні візи. Не так давно місцева влада дещо пом’якшила жорсткі законодавчі обмеження. Тож Антон Птушкін був очевидцем змін, що відбуваються із Саудівською Аравією, у реальному часі. Та головне – поповнив все ще малу бібліотеку тревел-фільмів про одну з найбільших арабських держав.

По-перше, за майже 2 роки змінився тип присутності автора-мандрівника у випуску. Тепер він рідше з’являється в кадрі та переважно пояснює факти, а не лише фіксує власні спостереження чи враження.

По-друге, особливістю випусків стала їх висока змістовність. Відсоток споживацької інформації тут значно менший, аніж освітньої. Антон Птушкін досліджує місцевість з метою донести нові знання з країнознавства, історії, географії тощо. Блогер створює контент гібридного типу: поєднання документального, пізнавального та розважального елементів.

У кадрі блогер постає в кількох амплуа: репортер, коментатор, інтерв’юер. Майже в кожному випуску Антон Птушкін спілкується з місцевими жителями, здебільшого емігрантами. Саме через їхні інтерв’ю глядач часто дізнається про соціально-культурні цінності регіону, тамтешній побут, законодавчі особливості тощо. Отримання інформації від жителів-емігрантів має подвійну користь. Адже вони дають порівняльну оцінку завдяки досвіду життя в різних країнах.

 “Великі випуски” – як мініенциклопедія з концентрованою інформацією. Антон Птушкін подає факти акуратно, ілюструючи їх ретельно підібраним візуальним рядом

“Великі випуски” – як мініенциклопедія з концентрованою інформацією. Антон Птушкін подає факти акуратно, ілюструючи їх ретельно підібраним візуальним рядом. Блогер проводить багато зйомок протягом 5-10 днів і обирає локації так, щоб презентувати місцевість розгорнуто. Прискорений темп оповіді, професійна дикція та комфортний монтаж роблять випуски динамічними. Після перегляду глядачі отримують чимало нових знань про країну.

У кінці кожного випуску звучить фраза: “Подорожуйте. Воно того варте”. У коментарях під відео майже немає негативних відгуків, що свідчить про об’єднання на каналі Антона Птушкіна спільноти зацікавлених людей. Показовим є співвідношення кількості лайків і дизлайків. Наприклад, 350 тис. до 3,8 тис. відповідно під відео про Саудівську Аравію.

Станом на червень 2020 року найпопулярнішим відео на каналі є “Великий випуск” про Дубай  – 14,4 млн переглядів. Дослідження Балі та Японії  подивилися 11,2 і 11 млн глядачів відповідно. Загальна кількість переглядів – 201,1 млн.

У жовтні 2018 року був створений англомовний YouTube-канал “Anton somewhere”. Зараз він містить 6 відео про Чорнобиль, Ісландію, Дубай, Трансфагараш, Стокгольмське метро та подорож на круїзному лайнері. Порівняно з аналогічними роликами з основного каналу вони мають скорочений хронометраж і дубльовані англійською мовою. На канал підписалися 42,2 тис. користувачів. Загальна кількість переглядів – 580,5 тис.

Рекламні прояви Антон Птушкін органічно інтегрує у відео. Партнерами його випусків уже стали сервіс для пошуку дешевих авіаквитків, додатки для вивчення англійської мови, виробник годинників, електронна бібліотека, ресурси для бронювання житла та інші.

Фрагмент з відео “Всем, кого задолбала реклама”

На початку 2020-го український телеканал «1+1» придбав права на трансляцію семи випусків Антона Птушкіна. З 22 березня по 3 травня в ефірі показали програми про Австралію, Ісландію, Нову Зеландію, Японію, Канаду, Дубай і Фарерські острови. До створення телевізійної версії підключається режисер ефірної версії, який займається підготовкою випусків до ефіру.


КОМУНІКАЦІЯ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Instagram-акаунт Антона Птушкіна оновлюється переважно напередодні та в день публікації відео на YouTube-каналі. Анонси випусків є основним типом постів. Вони складаються з відеотизера чи фотографії та текстового опису. Значно рідше Антон Птушкін викладає ситуативні фотографії із поїздок «тут і зараз». У хайлайтах збережені фото/відео з подорожей, особисті матеріали та посилання на «Великі випуски».

Telegram-канал і Facebook-сторінка виконують ідентичні з Instagram функції. Однак Facebook ще й презентує лайфстайл блогера та діджея. Соціальні мережі Антона Птушкіна уніфіковані, існують здебільшого для анонсування новинок на YouTube-каналі – основному майданчику комунікації.


АНТОН ПТУШКІН У КОНТЕКСТІ СВІТОВОГО YOUTUBE-ПРОЦЕСУ

КЕЙСІ НЕЙСТАТ

Кейсі Нейстат – американський ютубер, влогер та кінорежисер. Він упровадив у традиційний влог такі елементи, як таймлапси, кадри з квадрокоптера, «монтажні» переходи під час зйомок, b-roll кадри (допоміжні) тощо. Та одним із перших записував відео для YouTube на професійні DSLR-камери. Кейсі Нейстат розвинув загальну культуру влогінгу та створив персональний медійний бренд.

У 2015-16 роках Кейсі Нейстат викладав відео щодня. Перегляньте його мініфільм про батареї Apple, велодоріжки, політ у першому класі та рекламу для Nike

Влогер ділиться унікальним людським досвідом і презентує свій стиль життя у документальних короткометражках. Та, попри ілюзорний ефект аматорства, вони є результатом професійного фільмування та вигадливого монтажу. Ютубер поєднує численні технічні й композиційні прийоми, щоб глядачі довіряли його історії.

Кейсі Нейстат 

Саме історію Кейсі Нейстат вважає смисловим центром кожного відео. Як кінематографіст, він надає значення тричастинній структурі дії (зав’язка, розвиток і завершення) та наявності мікроконфліктів. Основою наративу стає щоденне життя Кейсі Нейстата. Він запитує у себе: “Чи можу я вписати події свого повсякдення в тричастинну структуру, щоб поділитися ними?”

Ютубер послідовно дотримується свого стилю зйомок та монтажу. Ба більше, цей стиль і окремі його елементи оформилися в канон влогінгу. Тепер автори відеоконтенту з усього світу наслідують Кейсі Нейстата. Проте формальне копіювання прийомів часто призводить до втрати свого “я”.

Вплив творчості Кейсі Нейстата помітний і у відеороботах Антона Птушкіна. За формою та структурою саме студійні відео тяжіють до стилю влогів Кейсі Нейстата. Та український тревел-документаліст ставиться до стилю американця радше як до професійного канону та методу зйомок, монтажу. Це водночас робота-наслідування та жест поваги. А для тревел-фільмів Антон Птушкін запозичує лише окремі прийоми.


ЧИМ ПОДІБНІ ВІДЕО КЕЙСІ НЕЙСТАТА Й АНТОНА ПТУШКІНА?

  • Матеріал. Значна кількість зйомок, деталізація процесів у відео, концентрація на сюжетності та розповіді історій.
  • Інтродукція в студійних відео. Короткий вступ, титри на позначення міста й дати; таймлапс, що показує динамічне життя міста.
  • Елементи відео. Розпакування пошти, використання реквізиту (аркуші, маркери, кольорові стікери) для пояснення тез. Інколи застосовують техніку stop-motion. У цей час камера знімає дію зверху.
  • Монтажні переходи. Різка зміна кадрів, перебивки та b-roll матеріали, переходи під час зйомок, підбирання камери з землі, нарізка кадрів під музичні біти, можливий початок і завершення тексту в різних локаціях тощо.
  • Робота перед камерою. Вільна поява в кадрі, вільний вихід із нього, прохід повз камеру. Подібна композиція кадру. Заявка локації може передувати появі автора.
  • Робота з героями. Кейсі Нейстат показує у відео міських перехожих, свою родину та друзів, інколи бере інтерв’ю в незнайомців. Ми писали вище, що Антон Птушкін додає такі елементи в студійні відео та тревел-фільми.
  • Кейсі Нейстат вважає вільний час ворогом прогресу та заповнює справою кожну годину. Антон Птушкін теж віддає перевагу жорсткому керуванню часом. Робота над новими випусками завжди в пріоритеті. У студії американця висить неоновий напис “Work harder”. У Антона Птушкіна – портрет Кейсі Нейстата й напис “Все сам”.


КРЕЙГ АДАМС

Крейг Адамс – американський кінематографіст і хайкер (піший мандрівник гірськими місцевостями). На своєму YouTube-каналі він викладає тревел-відео; розповідає, що одягати, чим харчуватися в подорожах; проводить огляди знімальної техніки та ґаджетів тощо. Він заснував Wedding Film School – спільноту, де об’єднуються та навчаються весільні кінематографісти з усього світу. Також американець має свій подкаст.

У документальних тревел-фільмах Крейг Адамс поєднує традиційний влог та масштабні, ніби кінематографічні, зйомки природних ландшафтів. У липні 2019 року мандрівник створив «тихе» відео про хайкінг ісландським островом Хорнстрандір. Воно набрало 3,3 млн переглядів і досі залишається рекордсменом на каналі. За час походу Крейг Адамс не промовив жодного слова. Тільки у фіналі відео він подав інформацію про підготовку до подорожі.

Нещодавно Антон Птушкін розмістив на YouTube 24-хвилинний фільм про пішу подорож Карпатами (24.06.20). Наприкінці відео документаліст розповів: «Цей формат вигадав американський блогер Крейг Адамс. Він займається хайкінгом, ходить у гори й у вигадливий спосіб знімає свої походи. Мені здається, що такий мовчазний “влог” є правильним способом атмосферно передати піший похід глядачеві».

Справді, Антон Птушкін дотримується формату, що передбачає:

  • Мовчазне існування мандрівника в кадрі. Лише в кінці фільму він подає кількахвилинну розповідь про свій похід.
  • Акцент на звуках природи та побутових процесів у поході. Ефект медитації та єднання з навколишнім середовищем.
  • Проходження гірськими стежками й річками.
  • Показ підготовки до подорожі, приготування сухої їжі у джет-бойлах, встановлення намету тощо.
  • Краєвиди, зняті за допомогою квадрокоптера, дещо сповільнені зйомки, медитативна музика.

Висновки

Антон Птушкін – найпопулярніший тревел-документаліст України з 3,03 млн підписників на YouTube. Його роботи тісно пов’язані з традицією світового влогінгу. Зокрема, зі взірцевими стилями Кейсі Нейстата й Крейга Адамса. «Великі випуски» Антона Птушкіна – це повноцінні тревел-фільми, що формують образи країн у свідомості мільйонів глядачів. Наразі він створив близько 40 відео про понад 25 країн світу.

Читайте також у рубриці Кейси
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Чому українці волонтерять та донатять: дослідження фонду КОLO
В опитуванні взяли участь респонденти із 42 країн світу
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень