fbpx
Конспект/Книги

Книжки для тих, хто хоче укріпити свій внутрішній стрижень

Список від Гліба Стрижка
Пунтус Марія, 17.11.2023

Гліб Стрижко служив у першому окремому Феодосіївському батальйоні морської піхоти України з лютого 2021 року. На початку повномасштабного вторгнення росії він перебував на позиціях біля селища Павлопіль, згодом захисники перебазувалися до Маріуполя. Там військові були на Металургійному комбінаті імені Ілліча.

10 квітня Гліб отримав поранення після влучання авіабомби в будівлю, де він перебував, і впав з третього на перший поверх. Наслідками були перелом таза, забій грудної клітини, зламана щелепа, вибиті зуби, часткова втрата зору, струс мозку й контузія. У такому стані Гліб потрапив у полон, де перебував 17 днів.


Гліб Стрижко

“Після обміну мене лікували вдома — з війська звільнили за станом здоров’я у січні 2023 року. Нині я працюю у Veteran Hub — очолюю його київську філію. Основна робота полягає у забезпеченні її якісної роботи.

Книжки здебільшого слухаю в аудіоформаті через проблеми із зором, що з’явилися внаслідок поранення. Але деякі читаю, коли хочеться, щоб вони лунали в моїй голові моїм голосом. Книжки дуже розширюють мою територію відомого, дають певні моделі поведінки, збагачують новою інформацією, також дають можливість відпочити. Чи вплітаю я зараз читання у свій спосіб життя? Думаю, що так, бо часто кудись їжджу чи гуляю з навушниками. А ще проводжу події в хабі, тому, щоб якісніше вести розмову з авторами, читаю їхні книжки”.


Всеволод Нестайко “Тореадори з Васюківки”

Неперевершена книжка для дітей, яку переклали 20 мовами і внесли до Особливо Почесного списку Андерсена як один з найвидатніших творів світової літератури для дітей.

“Це перша книжка, яку мені читали вголос у дитинстві. Саме вона заклала в мені усвідомлення того, що можливо все: від метро під свинарником до порятунку односельців під час повені. Саме вона була сірником, який розпалив вогонь пригод у моєму житті. Час від часу я перечитую цей роман, щоб берегти свою внутрішню дитину, залишатися безпосереднім, вміти дивуватися життю”.


Джек Лондон “Мартін Іден”

Книжка, яку можна назвати філософською. Мартін Іден – alter ego Лондона. Герой роману робить для себе болюче відкриття: успіх, до якого він прагнув, виявився не нагородою за талант і працю, а лише подарунком випадку.

“Це одна з тих книжок, які на мене вплинули, особливо у студентські роки. Я прямо бачив у головному герої себе, і мені подобалося, як він ріс та рухався до своєї мети. Мені дуже подобаються пригодницькі романи Джека Лондона, а цей вважаю найкращим”.


Айн Ренд “Атлант розправив плечі”

Автор опублікував роман у 1957 році й зазнав нищівної критики. Але, згідно з опитуваннями, “Атлант розправив плечі” стала другою після Біблії книжкою, яка найбільше вплинула на життя американців.

“Це другий роман, який вплинув на мене і який я прочитав одразу після «Мартіна Ідена». Для мене це роман про волю людини та її рішучість, протиставлення розуму та дурості, а ще про мій ідеал жінки на той час — Дагні Таґарт”.


Дмитро Кулеба “Війна за реальність”

У книжці автор дає поради, як не стати черговою жертвою інформаційної війни й рефлексує на тему інтернету та соціальних мереж.

“Це була перша книжка, яку я прослухав, перебуваючи на реабілітації в Одесі. Вона дала мені більше розуміння, як працює Міністерство закордонних справ за лаштунками, показало людську сторону нинішнього очільника МЗС й допомогла зрозуміти, як деякі речі можуть мати вплив на геополітичній арені”.


Посібник морського піхотинця “Вести! Боротися! Перемагати”

“Це для мене дороговказ у житті. Я перечитав цей посібник понад 10 разів. Це книжка, де зібрана вся ідеологічна складова Корпусу морської піхоти України. Наша місія, наші цінності, наш характер. Наративи, які написані в цьому посібнику, допомогли мені під час служби й стали принципами мого життя навіть після її завершення”.


Адмірал Вільям Макрейвен “Морські історії”

Головна справа життя автора цієї книжки — боротьба з тероризмом. Він очолив кілька сотень спецоперацій і був залучений до найвідповідальніших місій останніх десятиліть.

“Це книжка американського воєначальника, адмірала Військово-морських сил США, де він описує свою службу і свій шлях. Деякі розділи, в яких автор розповідає про своє відновлення після падіння з понад 4000 метрів і подальше повернення до служби, мені особисто дуже допомогли під час лікування. Також у своїй книжці автор не лише розповідає про найгучніші операції підрозділів спеціального призначення, а й розмірковує про такі поняття, як жертовність, цінність людського життя, дружба та взаємовиручка”.


Мік Вікінг “Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи”

Вважається, що в Данії живуть найщасливіші люди у світі. У книжці описано, яке значення у створенні хюґе відіграє світло, як формується бюджет хюґе, як створювати затишок поза домом і що говорять про хюґе у світі.

“Ця книжка надихнула мене змінити свій стиль життя, додала затишку й розуміння в житті. Після її прочитання я поїхав у Данію, щоб на власній шкірі відчути, що ж таке те хюґе. Після цього термін «хюжність» міцно вкоренився в моєму житті”.


Еріх Марія Ремарк “Ніч в Лісабоні”

Цей роман — про втікачів від нацистського режиму в Німеччині. Вони шукали шляхи виїхати в інші країни, зокрема до Америки, де можна було б розпочати нове життя.

“Це книга-сповідь. І хоч це не найвідоміший роман Ремарка, але для мене дуже знаковий. Це перша його книжка, яку я не хотів дочитувати. Саме тут я вперше побачив, як одну історію життя поміщають в іншу. До того я таке бачив лише у фільмі Крістофера Нолана. Це роман про щирість, довіру, жертовність та співчуття”.


Ірена Карпа, Сергій Жадан, Макс Кідрук та ін. “Волонтери. Мобілізація добра”

Волонтери — другі герої після ЗСУ, які присвятили себе порятунку бійців і переселенців. Книжку видали у 2015 році, коли на Донеччині й Луганщині вже йшли бойові дії.

“Цю книжку я знайшов у себе на ліжку в кімнаті гуртожитку 5 грудня 2015 року. Тоді в Україні чи не вперше відзначали День волонтера. Мені її подарувала подруга, і я чітко пам’ятаю, як читав ті історії — і вони давали мені наснагу працювати далі й не опускати руки. Це збірка новел від різних авторів. Книжка для людей, боротьба яких досі триває”.


Френсіс Фукуяма “Ідентичність. Потреба в гідності й політика скривдженості”

Автор книжки переконаний: до усіх змін і революцій призводять ті моменти, коли людина усвідомлює свою значущість і гідність. Сам автор написав: “Ця книжка не з’явилася б, якби в листопаді 2016 року Дональд Трамп не став президентом США”.

“Це, звичайно, менш відома робота Фукуями, аніж його легендарна «Політичний порядок і політичний занепад» у двох томах. Чесно зізнаюся, її я так і недочитав. Тут він під інакшим кутом дивиться на історію і намагається показати, що саме бажання почуватися гідно і є рушієм змін та прогресу, а не економічні переваги. Я читав її у 2020 році, тож вона дала можливість проаналізувати події Революції Гідності”.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень