Артем Гусєв — незалежний артдиректор та графічний дизайнер. Працював у локальних та міжнародних рекламних агенціях з Carlsberg, Citroen, Xiaomi, Huawei, Henkel, L’Oréal, МАУ, Алло та інші. Артем — автор дизайну лімітованої серії пакування солі “Міць українська ка’мяна” фандрейзенгової платформи United24.
Він веде персональний дизайнерсько-ілюстративний проєкт хронік війни на своїй Instagram-сторінці та активно підтримує українські проєкти та благодійні фонди через дизайн та креатив.
Для Bazilik Media Артем розповів про реклами, які покликані підтримати українців під час війни, дарують відчуття свята, надихають шопитись та порушують питання ідентичності.
Реклама, яка ДАРУЄ відчуття свята
Артем: Новорічний період багатий на різні рекламні ролики та кампанії. Але не багато з них вирізняються своєю людяністю та душевністю, на противагу історії з харизматичним дідусем, який активно вчить англійську мову. Ця історія тримає інтригу до останнього, щоб потім розчулити та подарувати теплі емоції сімейного свята.
Довідка: Це реклама польського інтернет-магазину Allegro, у якій зображено дідуся, який бореться з вивченням англійської лексики, щоб навідати малу онуку у Лондоні на Різдво. За один тиждень після випуску реклама набрала понад 6 мільйонів переглядів, а нині налічує вже понад 19 мільйонів. “Іноді словами неможливо передати найважливіше”, — йдеться у слогані. Але людина знає, як сказати найважливіше “я люблю тебе” і без слів.
Реклама, яка покликана підтримати українців у час війни
Артем: Українці краще за інших знають, наскільки важливою є взаємна підтримка. Коли важко, коли майже нічого не лишилось потрібно залишатися людиною. І ваше добро повернеться до вас, треба тільки вірити.
Довідка: Ця реклама не пов’язана з українцями та війною з росією, але покликана спонукати людей бути добрішими та підтримувати один одного. Неоспіваний герой — це термін, який вперше з’явився в середині 1800-х років, він означає людину, яка досягла великих успіхів або вчинила хоробрість чи самопожертву, але залишилась невпізнаною. Thai Life — тайська страхувальна компанія. Головний герой реклами — звичайний хлопець із робочого класу, не надто багатий, але щирий і готовий прийти на допомогу всім, хто того потребує.
Реклама, яка надихнула купити щось нове
Артем: Культова реклама шоколаду з горилою, яка емоційно грає на барабанній установці. Цікавий та неочікуваний прийом, який надихає спробувати щось нове. А також дає відчуття потужного заряду енергії.
Довідка: У 2015 році «Горилу» Cadbury назвали найулюбленішою рекламою Великобританії за останні 60 років. Побачивши ролик вперше, керівництво компанії казало, що у неї нема шансів на популярність. Легко зрозуміти, чому. Вона триває 90 секунд, і протягом цього часу тільки й видно, як горила грає на барабанах.
Коли ми спостерігаємо, як горила починає соло, пристрасно розширюючи ніздрі, а ми намагаємось розшифрувати, на екрані з’являється плитка шоколаду Cadbury зі слоганом «Півтори склянки радості». Маркетологи називають це «моментом брендингу» — коли наш мозок нарешті розуміє історію та посил реклами. Якщо в цей момент з’явиться логотип або назва бренду, люди з більшою ймовірністю запам’ятають його.
Реклама, яку ти можеш дивитися вічно
Артем: Сильний кейс української агенції Saatchi & Saatchi з використанням відомої Різдвяної пісні “Щедрик”. Через нашу культову щедрівку було порушено питання національної ідентичності та впливу української культури у світі. Також проєкт привернув увагу до війни в Україні й дав можливість іноземцям допомогти через донати.
Довідка: Saatchi & Saatchi перетворили різдвяну колядку на платформу пожертвувань за допомогою Shazam, щоб допомогти українським дітям, які постраждали від війни. Carol of the Bells перетворили на Carol for Charity. Щоразу, коли люди хочуть знайти цю пісню, шазамлять її, і одразу мають можливість донатити українським дітям.
Спільний проєкт креативної агенції Saatchi & Saatchi Ukraine та Міністерства закордонних справ України отримав перше Срібло на престижному фестивалі креативності Каннські леви 2023 року.
Колядку виконав Тарас Тополя із гурту “Антитіла”, ансамбль ім. Григорія Верьовки та дитячий фольклорний ансамбль “Зернятко” під час чергового масованого ракетного удару РФ по Києву у листопаді 2022 року.
Новий “Щедрик” уперше почули перед Різдвом у грудні, а потім заспівали наживо у прямому ефірі на національному телебаченні у присутності президента України Володимира Зеленського. Згодом твір пролунав на 22 радіостанціях у 11 країнах.
Реклама, що надихає до змін у житті
Артем: Люблю цей ролик за його сторітелінг і провокативність. Перша реакція – відраза. Але під час історії сенси змінюються, даючи позитивний результат, надихаючи та показуючи, як зміни у житті можуть нести добро в майбутньому.
Довідка: Слоган реклами: “Коулман Ф. Суїні, можливо, найбільший мудак у світі, але навіть найгірші з нас можуть врятувати життя. Зробіть свій внесок і допоможіть Пожертвувати життя!”. Метою реклами було спонукати молодих людей записуватися на донорство органів. “Знаючи, що вони скептики й часом відверті мудаки, ми показали їм самих себе, помножених на десять. Ми дали їм Коулмана Суїні: найбільшого мудака у світі. Мудак 24/7 365 днів на рік. За винятком того одного яскравого моменту, коли він зробив щось хороше, і саме тоді він пройшов шлях від мудака до героя”.
Короткометражний фільм був створений некомерційною організацією Donate Life America (registerme.org) як освітня реклама PSA, яка пропагує донорство органів і показує, скільки користі це може принести тим, хто їх потребує, незалежно від того, ким був донор за життя.
Артем: Бренд Nike та їх платформа “Just Do It” — це частина світової культури. Щоразу вони знаходять новий спосіб сказати людям не зупинятися, рухатися вперед і змінюватись. Так і в серії роликів “Find Your Greatness” можна знайти мотивацію до дій. Саме цей ролик чіпляє образом хлопчика, який попри складнощі біжить до мети.
Довідка: Це — нетипова реклама спортивних товарів. Її головний герой — кремезний хлопець, який тяжко біжить дорогою. Ролик називається “Велич”, і велич цього хлопця в тому, що він долає себе, свою власну слабкість, і прагне досягнути мети.
Реклама, покликана берегти й радувати “внутрішню дитину”
Артем: Реклама бренду Skittles завжди дає цю дитячу радість від перегляду і натхнення зробити, щось веселе і безглузде. Їх ролики завжди життєрадісні, абсурдні та смішні.
Довідка: Цю рекламу Skittles випустили для Superbowl 2015. У цьому ролику двоє друзів сперечаються, хто з’їсть останній лимонний Skittle. У містечку, де вони живуть, такі суперечки вирішуються традиційно — армреслінгом. Жителі містечка стікаються на вулиці, щоб побачити, як же вирішиться сварка (у жителів, звичайно ж, дуже мускулясті руки — навіть у немовлят).
Артем: На противагу абсурду Skittles комунікація бренду John Lewis більш виважена і дає інший спектр емоцій. Особливо їх Різдвяні ролики. Саме ця Богемська Рапсодія тішить мою внутрішню дитину тим, як можна проявляти свою фантазію і не обмежуватися рамками.
Довідка: У рекламі розповідається про те, як діти молодшого шкільного віку грають особливу “Bohemian Rhapsody” групи Queen, чим дуже здивували своїх мам і тат у залі.
Реклама створена adam&eveDDB для ребрендингу роздрібних брендів на John Lewis & Partners і Waitrose & Partners. У ній є рядок: “Коли ти є частиною цього, ти вкладаєш у це своє серце”. Цей слоган підкреслює зобов’язання компаній перед своїми клієнтами, демонструючи, що у свій продукт вони вкладають надзусилля.
Артем: І наостанок дуже милий ролик про магію моменту. Про віру в щось нереальне і дивовижне. Суцільне добро.
Довідка: Ролик розповідає про маленького хлопчика та його дідуся, які сидять на подвір’ї чудового літнього дня. Дідусь — експерт у магії, і його онук дуже просить показати “фокус” ще раз, адже дід вміє начаклувати літаки! Слоган реклами “Hele Norge. Hele tiden”, що приблизно перекладається як “По всій Норвегії. Увесь час”, акцентує на регулярних рейсах авіакомпанії до невеликих міст по всій країні.