fbpx
Конспект/Книги

Книжки для людей, які цікавляться історією й архітектурою столиці

Книжкова полиця блогерки Луїзи Аляб’євої
Пунтус Марія, 27.08.2023

Луїза Аляб’єва — авторка блогів про Київ (@thekyivlover) та Чернівці (@thechernivtsilover). Захоплення архітектурою у Луїзи виникло після переїзду до Києва з Мелітополя, звідки блогерка родом.

У Києві дівчина живе вже 6 років. Увесь цей час відкриває для себе щось нове в архітектурі й історії міста, а також збирає свою колекцію книжок про Київ. Ми попросили Луїзу поділитися улюбленими книжками з Bazilik media.


Серж Лифар “Роки Жнив”

“Вважаю, що місто й побут тих часів можна найкраще зрозуміти через мемуари та історії його видатних жителів”.

Ця книжка — спогади одного з найвидатніших танцівників XX століття, друга Коко Шанель і Пабло Пікассо, хореографа Сержа Лифаря. Він народився у Києві в 1905 році й, проживши тут 18 років, покинув місто в січні 1923-го. Його життя було сповненим пригод, злетів і трагічних подій, останні припали саме на київські роки. У книжці Серж розповідає багато історій із життя Києва 1910-1920-х років через призму власного світогляду.


Дмитро Малаков “Прибуткові будинки Києва”

“Це книжка києвознавця та історика архітектури Дмитра Малакова. Потихеньку збираю колекцію його книжок, адже в них міститься багато цінної інформації та архівних фотографій. Я дуже хочу, щоб про автора знало якомога більше людей”.

У книжці “Прибуткові будинки Києва” докладно розповідається про феномен прибуткових будинків, особливості та нюанси у їх будівництві. Описують також матеріали, які використовували в будівництві найчастіше, є інформація про облаштування квартир киян на початку XX століття.

“Наразі я живу в такому будинку, тож завдяки книжці змогла визначити, що моя квартира — це, найімовірніше, колишній кабінет та вітальня”.


Мішель Терещенко “Перший олігарх. Михайло Іванович Терещенко”

Видання про Михайла Терещенка, одного з роду меценатів, підприємців та цукрозаводчиків. Книжку про свого діда написав Мішель Терещенко — український підприємець та політик.

“Автор зміг детально відтворити життя свого діда, додавши архівні фотографії та невідомі сімейні факти. Михайло Терещенко був власником колосальних статків, міністром фінансів, а згодом і міністром іноземних справ у Тимчасовому уряді після Лютневої революції 1917 року. У книжці також розповідається про життя родини Терещенків у Києві, описано, як вони проводили свята у своїх маєтках та як жило місто в ті часи.



Дмитро Малаков “Архітектор Городецький. Архівні розвідки”

“Я дізналася про існування цієї книжки минулого року. Доти й гадки не мала, що є книжка про Владислава Городецького — того самого автора Будинку з химерами, Караїмської кенаси, костелу Святого Миколая, Національного художнього музею та інших споруд. Вважаю, що ця книжка обовʼязково повинна бути в бібліотеці кожного киянина”.

У ній докладно розповідається про життя й творчий шлях архітектора, про його роботу над проєктами та життя поза межами Києва — Городецький проєктував будівлі також у Польщі та Ірані.


Аркадій Третьяков “Старий Хрещатик і його домовласники”

“Після підриву Хрещатика радянськими військовими у 1941 році від колись найкрасивішої вулиці залишилися суцільні руїни та цегляні коробки. На жаль, ми вже ніколи не побачимо той самий історичний Хрещатик у всій його величі. Донині збереглося лише декілька старих будівель”.

Ця книжка дає можливість переміститися в часі та ознайомитися з будинками, їх власниками та архівними фотографіями вулиці. Над книжкою автор Аркадій Третьяков працював п’ять років. Цей час він провів у архівах і бібліотеках, збираючи інформацію про те, якою була вулиця із часів будівництва першої садиби.


Віра Агеєва “Марсіани на Хрещатику. Літературний Київ початку XX століття”

Ця книжка охоплює не тільки Хрещатик, а й весь мистецький Київ. Авторка показує столицю очима авангардних художників, бунтівних емансипанток, богемних поетів. Книжка про Київ, у якому жили й творили попри все, що відбувалося довкола в буремні роки війн та революцій.

“На перших сторінках книжки є qr-код з картою, на яку нанесено всі згадані локації. Тож можна не лише приємно провести час за читанням, а ще й прогулятися цікавими місцями Києва. Одразу скажу, що читається вона складно, але інформація — справді цікава. Тож рекомендую знайомитися з нею у комфортному темпі, без поспіху”.


Антон Короб та Семен Широчин “Вулиця Тарасівська. Душа латинського кварталу”

“Це книжка про вулицю Тарасівську — якісно надрукована, з гарними фотографіями та цікавою інформацією про всі будинки. Тут розповідається не тільки про те, що збереглося до наших часів, а й про втрачені споруди та їх історію. Це видання мені подарували, і тепер воно є перлиною моєї колекції книжок про Київ”.

У книжці можна знайти також креслення київських споруд та фотографії однієї вулиці в різні часи. Матеріали, викладені у ній, можуть знадобитися історикам та архітекторам, спеціалістам культурної сфери й усім тим, хто щиро цікавиться столицею.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень