Українські креативники, розробники та підприємці захоплюють серця користувачів не лише на місцевому, а й на міжнародному ринку. З року в рік у нашій країні зростає кількість талантів, стартапів та цікавих проєктів. Українці розробляють технологічні рішення, створюють важливі продукти, які допомагають користувачам навчатися, зростати, розв’язувати нагальні проблеми та бути в безпеці. Ми зробили добірку українських додатків та програм, які відомі у всьому світі, та розповіли історії їх створення.
У 2020 році, в розпал пандемії, у всьому світі став популярним додаток, який давав змогу користувачам вставити своє обличчя у відео замість інших. Програма стала шалено популярною, обігнавши навіть TikTok, Netflix і Amazon. Також Reface виграв нагороду Google Play Users’ Choice Awards 2020.
А створила її команда київських розробників. Вони почали займатися машинним навчанням ще в 2011 році. За цей час команда розробила нейромережу, що автоматично перетворювала 2D-відео на 3D. Потім працювала з face-swap технологією та створила додаток Doublicat, у якому користувачі могли змінювати обличчя на гіфках. Про Doublicat написали приблизно 600 світових медіа, серед яких Forbes, Mashable, The Verge та The Sun. Пізніше в додатку з’явилася функція заміни обличчя у відео і його перейменували у Reface.
Зараз програма працює на основі технології GAN (Generative Adversarial Network) — розпізнавання та перенесення будь-якого обличчя на вибране зображення.
Секретом успіху Reface є легкість і швидкість користування. Серед користувачів програми є навіть такі знаменитості, як Снуп Догг, Майлі Сайрус, Брітні Спірс, Джастін Бібер, Дуа Ліпа та інші. Також програму використовували бренди — для створення контенту й запуску продуктів.
Preply — це глобальна онлайн-платформа, яка допомагає людям шукати репетиторів. Тут користувачі можуть обрати собі викладача за різними критеріями, як-от ціна, національність, мова. Також у програмі можна бачити календар репетитора, що дає змогу обрати найзручніший час для заняття.
Маркетплейс заснували у 2012 році українці Кирило Бігай, Дмитро Волошин та Сергій Лук’янов. За 10 років існування Preply їхня команда розрослася до понад 400 людей та зібрала 58 національностей. Спільнота викладачів наразі налічує понад 140 000 репетиторів із 203 країн.
Спочатку програма була орієнтована на місцевих користувачів, проте з роками, завдяки залученим інвестиціям, вийшла на міжнародний ринок. Сума інвестицій у стартап у 2021 році становила $35 мільйонів.
Grammarly — українська онлайн-платформа, що працює на основі штучного інтелекту й допомагає перевірити граматику й пунктуацію та поліпшити навички грамотного письма. Grammarly підвищує якість письмового спілкування, пропонує рекомендації щодо усунення помилок у тексті, чіткості формулювань і тону повідомлення.
Програму створили українські розробники Макс Литвин, Алекс Шевченко та Дмитро Лідер у 2009 році. Зараз у їхній команді працює понад 800 людей, а додаток лише в Google Play Market має понад 10 мільйонів завантажень. За даними компанії, зараз програмою щодня користуються 30 мільйонів людей і 50 тисяч команд у всьому світі.
Grammarly став одним з найвідоміших українських стартапів. У жовтні 2019 року його оцінювали в понад $1 мільярд. Журнал TIME визнав Grammarly однією зі 100 найвпливовіших компаній, а Fast Company — однією з найінноваційніших компаній світу зі штучним інтелектом. Окрім того, Grammarly належить до лідерів галузі в списку Forbes Cloud 100 і 100 найкращих програмних компаній The Software Report.
Ajax Systems — міжнародна технологічна компанія, яку у 2011 році заснував у Києві Олександр Конотопський. Основний її продукт — системи безпеки, які допомагає захистити користувачів від злодіїв, пожеж або витоків, які можуть завдати шкоди майну та людям. Користувачі можуть контролювати свою систему з будь-якої точки світу через інтернет.
Ajax Systems швидко стала однією з провідних компаній у сфері безпеки завдяки інноваційності та технологічності. Зараз Ajax має понад 1,5 мільйонів користувачів у 130 країнах. Сьогодні Ajax Systems є найбільшим виробником охоронних систем у Європі. У жовтні 2020-го датчик системи MotionCam також став переможцем у номінації “Охоронний продукт року” в британській премії PSI Premier Awards 2020. Зараз компанія виготовляє 600 тисяч пристроїв щомісяця та має 2500 працівників, половина з яких працює саме на виробництві.
Readdle — українська продуктова IT-компанія, яку заснували у 2007 році брати Ігор і Денис Жаданови через кілька місяців після того, як перший iPhone надійшов у продаж. За 15 років компанія протестувала 32 додатки, серед яких найцікавіші отримали життя. Зараз серед них є 6 основних програм для підвищення продуктивності на платформах Apple — iPhone та iPad — Documents, Scanner Pro, PDF Expert та Calendars.
За весь час продукти від Readdle завантажили понад 200 мільйонів користувачів у всьому світі, а команда розрослася до 250 людей. Сама Apple відзначала багато продуктів компанії як “Вибір редакції” та “Програми року”. Про продукти Readdle писали такі відомі світові медіа, як The Guardian, The Wall Street Journal, Bloomberg, BBC.
2019 року Readdle випустила Spark — свій перший мобільний застосунок для платформи Android.
Ще один продукт для Apple — це CleanMyMac — універсальний очисник MacBook, що видаляє “сміття” та шкідливі програми з пристрою. Програму розробила українська компанія MacPaw.
MacPaw — компанія з розроблення програмного забезпечення, яку заснував Олександр Косован у Києві у 2008 році. У 2011 році CleanMyMac набрав 1,5 млн завантажень, які були переважно зі США. Зараз програма налічує понад 30 мільйонів користувачів у всьому світі, а компанія стверджує, що кожен 5-й MacBook на Землі має принаймні одну програму від MacPaw.
Два продукти від MacPaw здобули дизайнерську премію Red Dot Award: Gemini 2 — у 2017 році та CleanMyMac X — у 2021 році. Також CleanMyMac здобув міжнародну дизайнерську премію If Design Award у 2020-му та був єдиним переможцем з України тогоріч.
Компанію заснував Дмитро Сергєєв у 2009 році. Уже за три роки, у 2012-му, бібліотека налічувала 10 мільйонів файлів — фотосток зростав найстрімкіше у світі.
Зараз ця цифра зросла до понад 200 мільйонів файлів. Серед них є фотографії, векторні зображення, ілюстрації, відеокліпи та аудіо. Клієнтами Depositphotos є користувачі зі 192 країн світу. У 2017-му компанія запустила сервіс Crello (після ребрендингу — VistaCreate), який дає змогу створювати статичні та анімовані дизайни, наприклад, публікації для соцмереж, відео та банери. Також компанія має власні онлайн-видання — Bird in Flight та WAS media.
Зараз головний офіс Depositphotos розташований у Нью-Йорку. Також компанія має офіс у Києві, де зібрала місцевих фахівців. Менш як за 10 років команда київського офісу зросла з 3 до 450 працівників.
Petcube — українська компанія, яка створює гаджети для власників домашніх тварин. Першим продуктом стартапу був пристрій, який давав змогу дистанційно, через додаток, стежити за улюбленцем, а також розмовляти й бавитися з ним у лазерні ігри. У новіших версіях пристрою є також дозатор ласощів, за допомогою якого можна годувати улюбленців на відстані.
У 2014 році Petcube визнали найкращим hardware-стартапом Європи за версією The Europas. Також камери Petcube отримали кілька нагород Red Dot за видатний дизайн продукту. Зараз продукти стартапу лідирують у категорії товарів для домашніх тварин із позначкою “Лідер продажу” на Amazon US. Крім США, продукція Petcube продається в Канаді, Австралії та більшості європейських країн.