fbpx
Зсередини

Як і про що комунікують книжкові обкладинки

Видавництва “Основи”, “Рідна мова”, “IST Publishing”, “Книголав” та “Vivat”
Данилюк Даяна, 10.02.2020

Книжкова обкладинка — перше, що бачить потенційний читач. Вона комунікує за допомогою різних інструментів, таких як шрифт, колір, покриття і впливає на кінцевий вибір.

Ми поговорили з п’ятьма українськими видавництвами, щоб дізнатися, як створюється обкладинка, хто обирає дизайн і що трендово на українському книжковому ринку. 


Рідна Мова

Рік заснування: 2003

Місто: Київ

Про що? Видавництво видає книжки для дітей і дорослих у жанрах художньої, науково-популярної та навчальної літератури.

Обкладинка має передавати сенс і настрій книжки – це головне. Вибір обкладинки залежить від умов правовласника: іноді права на книжку можна придбати, лише якщо оформлення залишиться незмінним. Але якщо особливих умов немає, то вибір обкладинки залежатиме від серії книги.

Ми також орієнтуємося на вподобання читача. Наприклад, коли ми обирали між двома обкладинками книжки Маріши Пессл, то влаштували опитування на сторінках видавництва в соцмережах. 

 Доросла художня література зазвичай має свій загальний стиль серії, тобто ми змінюємо обкладинку. Наприклад, робимо унікальні обкладинки для серій “Культовий роман” і “Психологічний детектив”. Якщо одна й та сама книжка входить у декілька серій, то видаємо її з різними обкладинками.

 Для дитячої літератури готуємо власну оригінальну обкладинку, коли книжка розроблена нашим видавництвом, як, наприклад, серія Чемним діточкам. Іноді дитячі книжки мають сезонні обкладинки: літню та зимову, як Велика книжка кролячих історій. Дитяча література — це топ продажів нашого видавництва.

 Для коміксів найчастіше береться оригінальна обкладинка або ж правовласник надає декілька варіантів артів на вибір. Так, наприклад, усі комікси серії Флеш та Проповідник мають оригінальну обкладинку, а для Монстриці ми обрали один варіант із п’яти можливих.

За різними добірками книжок, можна помітити, що є певні тренди українських обкладинок:

 Обкладинки-фотографії трапляються рідко

 Здебільшого обкладинки яскраві та різнокольорові, на відміну від стриманих американських

Сума витрат на обкладинку залежить від книжки та конкретного випадку. Наприклад, ми плануємо видати у 2020 році книжку Джулі Беррі Lovely War, в якої оригінальна обкладинка дуже гарна, але й затратна, бо це колаж. Щоб зібрати його знову, потрібно було купувати елементи на різних фотобанках, а потім відтворювати оригінал. 


Основи

Рік заснування: 1992

Місто: Київ

Про що? Видавництво, що спеціалізується на перекладах українською класичних художніх книжок, англомовних виданнях та арткнигах.

Видавництво «Основи» першими почало видавати в Україні інтелектуальні книжки українською мовою – про економіку, історію, філософію. Однак в якийсь момент видавати просто підручники стало недостатньо.

Тоді ми поєднали сильний контент з не менш сильною креативною командою із редакторів та дизайнерів. Окремо статтю витрат суто на обкладинку виділити складно, бо ми не наймаємо дизайнерів чи ілюстраторів на аутсорсі. Робота над дизайном — це дорого саме через те, що залучається багато людей.

Хочеться, аби наша обкладинка створювала «революцію» на книжковому ринку, тому до її створення намагаємось підходити комплексно. Водночас, обкладинка повинна відбивати суть книги, її основну ідею. У нас найчастіше купують нішеві видання про дизайн, фотокниги та нашу культову серію путівників Awesome.

Нещодавно ми з компанією «Фармак» випустили книгу «Буде тобі наука: українські вчені, які змінюють світ» Юрія Марченка.

Перед нашим видавництвом стояло завдання зробити книгу привабливою для підлітків, бо саме вони – ключова цільова аудиторія цього видання. Нам потрібно було привернути увагу молоді до науки – теми, яка наразі має чимало усталених стереотипів. Ми склали портрет своєї цільової аудиторії, подумали, чим вона цікавиться і на що звертає увагу. Відтак, обкладинка цієї книги водночас мінімалістична, але й має деталі. Вона говорить про те, що це нон-фікшн видання, а не черговий нудний підручник.


IST Publishing

Рік заснування: 2017

Місто: Харків

Про що? Незалежне мале видавництво, що спеціалізується на книжках про сучасну культуру та мистецтво.

Одного разу ми редакцією IST Publishing зайшли в книгарню König в Берліні. Ми тоді були в процесі планування нашої візуальної впізнаваності видавництва. Розділившись, ми домовилися зібрати книги, обкладинки яких моментально привернули нашу увагу. За підсумком, наша загальна стопка книг виглядала ніби з однієї серії: пантонові кольори, типографіка, зручний невеликий формат.

Обрання обкладинки — один із найбільш захоплюючих процесів у створенні книжки. Ми навіть жартуємо, що займаємось книговидавництвом, бо треба обирати обкладинки. У нас є коло графічних дизайнерів, з якими ми працюємо, і в результаті обговорень вони пропонують нам саме ту обкладинку, яку ми собі уявляли. Це 3Z Studio, Варвара Перекрест, Міша Букша, Уляна Биченкова та інші талановиті фахівці.


Зазвичай ми покладаємося на власний смак, інтуїцію та нашу команду дизайнерів. Зазвичай, той тип літератури, який пропонуємо ми, обирають за контентом. Хоча наша книжка під рожевою обкладинкою — “Розширене поле фотографії” Джорджа Бейкера є однією з найбільш популярних у соціальних мережах та привертає найбільшу увагу.

У процесі обрання обкладинки потрібно балансувати та зважувати різні аспекти. Адже часто буває, що дизайнер пропонує неймовірний концепт, але ні потрібного паперу, ні можливостей на типографії реалізувати його немає. Обкладинка має відповідати змісту, і це повинні зрозуміти не лише ми, а й потенційні покупці та читачі.

Мінімалізм входить у діалог з інтенсивністю тексту всередині книги. Нам здається, що якісний папір та типографіка — це ті компоненти, які довершують візуальний образ інтелектуального нон-фікшну. З іншої сторони, перенасичення зображеннями та інформації у сучасному світі вимагає бути більш уважними до “повітряних” зон, проміжків.


Колір часто також не є випадковим, наприклад, так було з книжкою про комікси під жовтою обкладинкою “Комікс у музеї сучасного мистецтва”. Жовтий колір має довгу історію в коміксовому родоводі: «Жовтий малюк» Річарда Аутколта, жовтий автомобіль з обкладинки журналу Zap, жовте поло Чарлі Брауна, Жовтий покидьок з «Міста Гріхів» Френка Міллера, жовтий значок Комедіанта у «Вартових» Алана Мура. Тому перша збірка IST Publishing, присвячена коміксам, вийшла саме в жовтій обкладинці.

Обкладинка допомагає вибудовувати стратегію просування і залучати аудиторію. Ми ніколи не заощаджуємо на дизайнерському картоні та друці, а тому не виділяємо окремий бюджет на обкладинку. У цьому наша особливість як small press. Втім такий підхід значно підвищує собівартість, через що наші книжки мають більш високі ціни.


Книголав

Рік заснування: 2016

Місто: Київ

Про що? Українське видавництво, що працює з сучасною літературою в трьох напрямках: дитяча, художня та нон-фікшн.

При виборі обкладинки ми хочемо розповісти читачеві про саму книжку, передати її основну ідею та інтригу. На жаль, періодично стикаємось з тим, що дизайнери чи ілюстратори знаходять метафору, яку розуміють лише вони, і намагаються втілити її в обкладинці. Ми дотримуємось думки, що якщо ми видаємо масову книжку, то дизайн має бути зрозумілим для читача і легко розшифруватися, а назва перекликатися з обкладинкою.

Обкладинка — це не тільки вдалий дизайн. Потрібно використовувати додаткові поліграфічні можливості: глітер, ламінацію Soft-touch, дизайнерский папір тощо, і не обмежувати дизайнерів та ілюстраторів.

Для усіх типів книжок у нас розроблений спеціальний словесно-графічний знак «лого полиці», які різняться формами та кольоровою гамою.

 Бізнес та «Полиці нон-фікшн» — більш лаконічні обкладинки, які, тим не менш, розкривають основну ідею автора.

 Класичні романи виходять у серії «Золота полиця», у виробництві ми використали дизайнерський фактурний папір з захисним лаком та тиснення золотою фольгою.

 В дитячих книгах багато важить ілюстрація та сюжет.

Найчастіше люди купують те, що більше розуміють та перше кидається в очі. Радує те, що покупці все частіше звертають увагу на якість видань. Якщо автором книги є хтось іменитий, то краще працює обкладинка з фото автора. Покупці часто реагують на таку графічно передану інформацію, свого роду «гачки», як: «Бестселер The New York Times», «Улюблена книга Джобса», продано 10 млн. примірників тощо.

Все частіше звертають увагу на нестандартні рішення як у дизайні, так і у виробництві книг: цікаві матеріали, круглені кути, різні фігурні вирубки, те, що вирізнятиме з поміж тисяч інших книжок. Читач стає більш вибагливим, але ми спостерігаємо певні тренди на книжковому ринку: 

 Яскраві кольори

 Об’ємні елементи та 3D-об’єкти

 Градієнти

 Мінімалістичні зображення

 Нестандартні поєднання фото та ілюстрацій

Вартість дизайну обкладинок різниться в залежності від роботи графічного дизайнера чи ілюстратора. Але якщо говорити про середню вартість дизайну, то це 5000 грн.


Vivat 

Рік заснування: 2013

Місто: Харків

Про що? Мультижанрове видавництво з трьома основними напрямками: художня література, non-fiction, дитяча література.

Обкладинка значною мірою визначає подальший успіх книжки, тому її вибір ми довіряємо безпосередньо головному редактору. Для перекладних видань часто купуємо книжку разом із оригінальною обкладинкою, але така можливість є не завжди. Оформлення книжки має узгоджуватись із національним контекстом, вподобаннями української аудиторії, тому також співпрацюємо із власним пулом підрядників, художників та дизайнерів.

Вибір обкладинки нерідко стає вирішальним фактором для успіху видання. Це не просто фонове зображення, воно має бути інформативним, створювати уявлення про зміст книжки, жанр та стилістику написання. Обкладинка має відповідати уподобанням цільової аудиторії, для якої створюється книжка. При цьому, вона має бути стильною, гармонійною, не виглядати дешево чи непрофесійно. Хочеться, щоб кожна обкладинка була унікальною, але враховуючи обсяги літературного ринку, виділитись не завжди просто.

В оформленні обкладинок є світові тенденції, які поступово приходять і до України. Останнім часом користуються популярністю книжки із рослинними принтами на обкладинках, зображеннями троянд, тропічних рослин, переплетеннями гілок та листя.

Також люди охоче купують книжки з малюнками в стилістиці середини минулого століття та колажами на обкладинках. Цікавий тренд – «мальовані», підкреслено примітивні зображення. На заході дуже актуальні обкладинки, які поєднують фото з ілюстративним матеріалом, однотонні, зокрема, темні обкладинки, оформлені у мінімалістичній кольоровій палітрі. Також в тренді великі букви, які займають всю обкладинку, підкреслення та закреслення слів.

Непростий напрямок роботи – подарункова література. Вона досить дорога, її купують нечасто і тут обкладинка особливо важлива. Коли є дві книжки про мистецтво, які коштують під тисячу гривень, покупець зазвичай обирає варіант, який краще проілюстрований і оформлений ззовні. До роботи із обкладинками таких книжок ми ставимося дуже уважно — працюємо з найкращими художниками, дизайнерами, які мають хороше портфоліо, досвід і ім’я в літературному середовищі.

Якщо говорити про бюджет, то ринкова вартість розробки індивідуальної обкладинки — від 4000-5000 тисяч гривень.


Що по висновках? 

Книжкова обкладинка може комунікувати за допомогою форми, змісту, тексту, кольору і текстури. Окрім того, що вона привертає увагу потенційного читача, обкладинка транслює світові та українські тренди. Вона презентує та надає тон видавництву, включаючи в процес співпрацю дизайнерів, видавництва та аудиторії. 

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень