fbpx
Кейси

Телеграм-канали vs класичні медіа

Що, як, навіщо і чи можна на цьому заробити: спитали в п’яти авторів телеграм-каналів
Олексій Сімончук, 19.11.2019

В Україні більше ніж 4,5 млн користувачів телеграму. Їхня кількість щодня зростає. Ми поговорили з авторами та засновниками телеграм-каналів, щоб дізнатися, навіщо вони їх створили, чи можна на цьому заробляти та чи дадуть вони бій класичним ЗМІ.


Юрій Береза, засновник каналу  
Березовий сок
Василь Максимів, засновник каналу “Брутальний футбол

Максим Зайченко, засновник каналу “Zaichenko Team
Роман Шрайк, засновник каналів “Власть-2019“, “Шрайк Ньюс“, “Міністерство П“, “Рецензії від Шрайка
Ігор Головко, засновник каналу
Скромний маркетолог

Навіщо створювати авторський телеграм-канал

Максим Зайченко, засновник каналу Zaichenko Team говорить, що на момент створення каналу він працював в освітній компанії, яка працює головним чином з підприємцями. «Коли ти постійно перебуваєш в цьому середовищі, то з часом і тобі хочеться спробувати створити щось своє», — говорить він.

На той час Telegram тільки починав набирати обертів в Україні, і Максим побачив в ньому великий потенціал. «У мене часто запитували про контакти: хто міг би створити сайт, розробити лого, написати текст або ще щось. І я подумав, чому б не створити канал, в якому зібрати професіоналів і публікувати їм проєкти на аутсорс і брати за це свій відсоток. По суті ми win-win, ми допомагаємо підприємцям знаходити людей в команду, а людям — знаходити роботу і змінювати своє життя».

Далі він побачив попит на публікацію вакансій в офіс і почав це розвивати. Його канал почали шерити між собою люди, багато писали про нього на фейсбуці. «Я перший створив канал в цій ніші. Швидше, ніж наш канал, біль найму співробітників на той момент розв’язати не міг ніхто. По суті, я створив свою нішу. У нас з’явилося багато «конкурентів», які взяли повністю мою ідею і схему роботи. Але насправді, я вважаю, що у нас немає конкурентів, у нас є однодумці, тому що Zaichenko Team — це повноцінний бренд, про який тепер знають більшість рекрутерів. Незабаром ми створимо повноцінну платформу з пошуку роботи».

Засновник музичного каналу «Березовий сок» Юрій Береза розповідає, що вирішив створити канал у 2017 році, після того, як на медіафорумі у Львові послухав лекцію Андрія Бродецького про можливості в Telegram і про те, як він веде власний канал про технології. «Тоді я працював в Karabas Live, ми писали в основному про українську музику, а я слухав багато закордонного. І цим треба було десь ділитись. Рецензії на Karabas Live багато переглядів не збирали, а якщо ми писали про іноземну музику, то лише в розрізі концертів цих музикантів в Україні. Каналом я намагався реалізувати власну потребу в тому, щоб розповісти про щось дійсно класне. Бо навіть якби я створив його з метою заповнювати порожнечу в інформаційному полі на цю тему, вона б не заповнила порожнечу в залах на концертах».


Ігор Головко — засновник каналу «Скромний маркетолог». Він розповідає, що створив свій ресурс через дві конкретні потреби. По-перше, це його власне бажання ділитися досвідом і підходами до роботи. Таким чином, підвищувати якість маркетингу на ринку в цілому. Він вважає своєю особистою місією — допомагати підприємництву в Україні.

По-друге, був запит від підприємців. Адже для них маркетинг — часто головний біль через складнощі, постійні нововведення та сотні нюансів. Канал допомагає їм просто розібратися в тому, що важливо для бізнесу.

«Канал не з’явився для конкуренції з класичними медіа. У нас просто різні формати. Медіа про роботу в зв’язці “журналіст і експерти”. Канал — це авторська історія про мій досвід, підходи нашого агентства Rezart. Я не вигадав нішу авторських каналів. Швидше я змінюю сам підхід: давати всю внутрішню кухню маркетингу, а не тільки верхівку айсберга, щоб продати який-небудь інфопродукт або курс».

Інша причина створення каналу з мемами про футбол — у адміна «Брутального футболу» Василя Максиміва. «З часом ти розумієш, що будь-яка соцмережа не вічна. Спочатку закрили ВК, а у нас там було 120+ тисяч читачів. Далі інстаграм забанив наш акаунт на 40+ тисяч фоловерів. А через рік і другий — з 35+ тисячами. І ми зрозуміли, що потрібно рухатись».

Роман Шрайк — один з перших і найпопулярніших українських блогерів у фейсбуці. Там у нього майже сто тисяч підписників. Але пару років тому він почав займатися телеграм-каналами. Зараз у нього їх чотири: «Власть-2019» про українську політику, «Шрайк Ньюс» з новинами, «Міністерство П» з мемами та «Рецензії від Шрайка» про серіали і фільми, які він дивиться.

«Зазвичай я пишу в фейсбуці, але стрічка новин — це дика каша тематик, замішаних на емоціях. Тому я почав вести телеграм-канали, щоб розділити те, що я пишу по різним каналам, дозволяючи читачам обрати те, що їм подобається. Алгоритм фейсбуку показує читачам не всі пости, водночас в телеграмі читач має можливість прочитати все, що ти пишеш, не докладаючи до цього додаткових зусиль. Також важливо, що у телеграма немає за замовчуванням кнопки “лайк”, тому можна писати, не озираючись на внутрішнього рейтингомана.


Чи можна заробити на телеграм-каналі

За словами Романа Шрайка, він не любить натрапляти на рекламу в чужих каналах, тому «не мордує» нею і своїх читачів, але іноді просить про донати. «Про окупність мова не йде, тому що я не витрачаю на канали нічого, крім власного часу. Все це трохи більше, ніж хобі».

Інша ситуація у Максима Зайченка. Він говорить, що канал монетизується багатьма способами. У першу чергу, це його особистий бренд, який він може монетизувати, як захоче.

Також серед джерел монетизації каналу: публікація вакансій за фіксовану вартість, публікація контактів, публікація проєктів, за які канал отримує відсоток і звична публікація реклами.

Також окупається канал «Скромного маркетолога». Ігор Головко каже, що назвати точних цифр не може, але є два види монетизації: реклама та партнерство, а також нові клієнти, які приходять в його агентство Rezart.

Василь Максимів вважає, що якісний контент та хороша робота приваблює клієнтів сама: «Якщо працювати у цьому напрямку, то люди з часом самі цікавляться рекламою та її ціною. А потім в тебе з’являються і опт і все інше»

У Юрія Берези і його музичного каналу ситуація також відрізняється: «У мене іноді з’являються рекламні пости, але це в основному реклама інших каналів за символічні гроші. Напевно, єдиний великий, назвемо його так, транш був від представників Universal Music по СНД — попросили написати про новий альбом Еда Ширана, який вийшов в цьому році».

За його словами, на початку минулого року сфера музичних каналів в плані вартості реклами в телеграмі оцінювалася на мінімальному рівні. Зараз Юрій не впевнений, що ситуація стала краще. «Це парадоксальна ситуація. Музика — найуніверсальніша мова, яку розуміють всі, але при цьому, як працювати з музичними каналами/медіа в плані реклами не розуміє ніхто. Найчастіше рекламодавці просто промацують ґрунт, але далі цього справа не заходить».


Чи замінять авторські канали класичні медіа

Автор «Брутального футболу» впевнений, що вже зараз помітно, що канали замінюють класичні медіа: «Саме у телеграмі людям надійніше і швидше дізнаватись інформацію, ніж з прямих сайтів ЗМІ, скажімо так. Я думаю, що тут простіше та комфортніше».

Максим Зайченко також вважає, що авторські канали зможуть замінити класичні медіа, але додає, що варто розуміти — канали розмножуються в геометричній прогресії і хто перший збере свою аудиторію, той і буде в шоколаді. «Далі підписник буде тільки дорожчати. Зараз адекватний платоспроможний підписник коштує в районі шести гривень. Також не забувайте, що телеграм-канал — це важіль управління людьми. Ваші підписники миттєво отримують від вас повідомлення. Жоден месенджер або соціальна мережа сьогодні не дозволяє цього робити. Це дуже крутий канал комунікації з аудиторією».

На думку Юрія Берези, ми вже зараз бачимо, що канали замінюють класичні медіа. «Засновник телеграм-каналу «Технологии, медиа и общество» Бродецький на лекції розповідав, що телеграм крутий з багатьох причин, але основні дві. Перша — автор бачить реальне охоплення своїх постів. Друга — автор не страждає від невеликої кількості лайків, як у Facebook, наприклад. Ну, і зроблено все так, щоб ти міг швидко і з будь-якої точки з мінімальним інтернетом щось запостити, якщо потрібно. Звичайно, тут виникають питання редактури, журналістської етики та інші приколи, які властиві стандартним ЗМІ, але до розмови про це ми ще повернемося.


У свою чергу, Ігор Головко не вважає канали і класичні ЗМІ — однаковою історією. За його словами, профільні медіа все одно отримають свою аудиторію: «Знову-таки, вони отримують читачів в тому ж телеграмі. Просто формат месенджера набагато простіший в створенні та дистрибуції контенту».

Він також додає, що авторських каналів з крутим залученням, якісною аудиторією не так багато. Просто всі багато говорять про телеграм і безмежні гроші, які може принести канал. «Скоро хайп зійде. Це вже помітно по тому, як у багатьох падають охоплення. Користувачі підписалися на 100500 каналів, а потім просто «відмічають» пости прочитаними. Люди будуть, як і раніше, читати топ-медіа, будуть так само стежити за 3-5 блогерам, які їм цікаві зараз. І на кожному майданчику вони отримують різний контент, для різних завдань», — говорить автор «Скромного маркетолога».

Роман Шрайк також говорить, що телеграм-канали — це всього лише один із способів комунікації з читачем. У них є свої плюси та мінуси. «Особисто мені він комфортний, тому я буду його розвивати», — каже він і додає, що все, як завжди, буде залежати від читачів. «Якщо люди хочуть споживати лайно, вони знайдуть годівницю з лайном, буде вона в соцмережах, на каналах або в класичних медіа. У маси людей немає елементарної медіаграмотності і цю ситуацію телеграм ніяк не змінить».


Висновок

Як бачимо із коментарів, не всі автори вірять у те, що телеграм-канали зможуть повністю замінити класичні медіа. Але тренд стає більш зрозумілим — людям цікавий особистий досвід і пояснення інформації, якої зараз дуже багато. Їм вже менш цікаво, що відбулося, для них куди важливіше, як подана ця інформація, що з нею зробити і що взагалі це все означає.

Тому аудиторія і обирає канали, де або пояснюються важливі новини і те, що це означає конкретно для тебе, або незвично подають інформацію, яка є у всіх. Класичним медіа також варто розуміти ці тренди і використовувати їх у власній роботі.

Читайте також у рубриці Кейси
Як піарникам ефективно співпрацювати з медіа
10 порад з досвіду фінансових медіа «Мінфін» та Finance.ua
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень