fbpx
Кейси

Масові протести в Польщі через заборону абортів, та як комунікують протестувальники

Блискавка, вішак і парасолька — що означають ці символи
Альтман Дарина, 03.11.2020

22 жовтня Конституційний суд Польщі постановив, що жінка не має права робити аборт у випадку виявлення у плода генетичного дефекту або потенційно невиліковного захворювання.

Ця заборона фактично зробила всі аборти незаконними, що спричинило масове обурення жінок і всього суспільства. Відтоді по всій країні тривають протести. Щодня сотні протестувальників виходять на вулиці з метою змусити владу змінити своє рішення. 30 жовтня у Варшаві, за даними мерії, на вулиці вийшло понад 100 тисяч людей.

Ми розповіли про перебіг основних подій, символіку та комунікації протестів.

ІНФОРМАЦІЯ АКТУАЛЬНА НА МОМЕНТ ПУБЛІКАЦІЇ.


Що відомо?

Польща — одна з останніх країн Європи, де аборти не є легальними й доступними. Чинна партія “Право і справедливість” тісно пов’язана з польською католицькою церквою, що істотно впливає на рішення уряду. За нормою, яку скасував Конституційний суд, в країні проводилося до 98% операцій з переривання вагітності. Після набрання чинності нового закону аборти будуть дозволені лише у випадку зґвалтування, інцесту або загрози здоров’ю та життю матері.

Протестувальники стверджують, що заборона абортів у країні суперечить фундаментальним правам людини та не дає жінкам права розпоряджатися власним тілом. Через недоступність абортів у Польщі вже давно існує “абортивний туризм”, коли жінки вимушено їдуть до сусідніх європейських країн, щоб перервати небажану вагітніть. Наразі, в умовах пандемії, ухвалена заборона ще більше ускладнює ситуацію.

27 жовтня під час засідання парламенту відбулись сутички між депутатками і головою керівної консервативної партії “ПіС” Ярославом Качинським. Депутатки надягли чорні маски із символом протесту — червоною блискавкою — та скандували: “Це війна проти жінок!”.

З 28 жовтня багато організацій приєдналися до бойкоту, що має назву #strajkkobiet — “страйк жінок”. Протестувальники по всій країні відмовляються ходити на роботу, доки уряд не скасує ухвалене рішення.


Символи протестів

 Головний символ протестів – червона блискавка. Авторкою цього знака є варшавська ілюстраторка та феміністка Ола Ясьоновська.

«Блискавка каже: “Дивись по сторонах, ми вдаряємо”. Ми не давали згоди, щоб у нас забрали фундаментальні людські права», — прокоментувала Ола.


 Вішак став символом, що відсилає до вимушених абортів небезпечними методами.

Через нелегальність медичної процедури жінки часто вдаються до підпільних і болючих абортів на свій страх і ризик. 

Відомо, що раніше для цього нерідко використовували вішаки. Протестувальники стверджують, що заборона не зменшить кількість абортів, а лише спричинить поширення нелегальних і небезпечних операцій.

Протест проти заборони абортів у Вроцлаві. Ворота перед палацом архієпископа.

 Ще один символ протестів — парасолька. Із цією річчю пов’язана історія, коли суфражистки, що боролися за жіноче виборче право, стукали парасольками по дверях очільника держави Юзефа Пілсудського. 

Зараз активісти використовують цей символ, наголошуючи, що заборона абортів — це таке ж варварство, як і відсутність можливості голосувати.


 Комунікації брендів

Багато брендів не залишилися осторонь та повідомили в соцмережах про солідарність із жінками-протестувальницями. Деякі бренди навіть скасували робочі дні та приєдналися до всенаціонального страйку. 


mBank

Польський банк mBank опублікував у соцмережах пост із анімацією, на якій зібрав фотографії своїх працівників із написом “Ми підтримуємо”. Така ініціатива викликала двоякі емоції — деякі клієнти схвально відреагували на дії банку, інші розкритикували акцію, заявивши про вихід із групи клієнтів фінустанови.


Lukullus

Варшавська кондитерська Lukullus приготувала спеціальні тістечка із блискавкою на знак підтримки жінок. Дохід від продажу фірмових тортиків, ориманий з 27 жовтня до кінця 2020 року, планують передати організації протестувальників @strajk_kobiet.


Oleandrow3

Кав’ярня @oleandrow3 випустила серію футболок із блискавками. Усі кошти з продажів надійдуть організації Aborcyjny Dream.


Super-Pharm

Аптечна мережа Super-Pharm у дні протестів безплатно роздавала всім жінкам захисні маски.

To w nas jest siła! 💄💄💄 Jako Super-Pharm wspieramy Wasze bezpieczeństwo, dlatego w dn. 28-30.10 każda kobieta, która przyjdzie do drogerii, otrzyma maseczkę za darmo*. *Akcja trwa do wyczerpania zapasów.

Posted by SUPER-PHARM Poland on Wednesday, 28 October 2020


Oh My Ramen

Ресторан Oh My Ramen у місті Катовіце пропонує усім протестувальникам безкоштовні воду, лимонад і чай.

⚡️⚡️Są rzeczy ważne i ważniejsze ⚡️⚡️ Idziecie na PROTEST ?? Lemoniada woda herbata ❌DARMOWA❌ ❤️DBAMY O WAS ❤️ ❤️JESTEŚMY DLA WAS I Z WAMI ❤️

Posted by Oh My Ramen - Katowice on Wednesday, 28 October 2020


Green Caffe Nero

Долучилася до акцій і одна з найбільших мереж кав’ярень у Польщі — Green Caffe Nero. На свої сторінці у Facebook вони опублікували фотографію чашки кави із символом блискавки. “Кава — це жінка”, – говорить напис під фото.


Активну участь також беруть місцеві блогери та знаменитості. Вони виставляють публікації в соцмережах, закликають громадян приходити на протести й дотримуватися правил безпеки.

TikTok

Користувачі TikTok активно висвітлюють події польських протестів, публікуючи в застосунку короткі відео. Кількість роликів за хештегом #strajkkobiet вже сягнула 200 мільйонів.

Читайте також у рубриці Кейси
Як піарникам ефективно співпрацювати з медіа
10 порад з досвіду фінансових медіа «Мінфін» та Finance.ua
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень