fbpx
Кейси

“Сєкрєт успєха — в сєкрєтє”: колаборації найвідомішого Гуся України

Як інтернет-мем Гусь став упливовим соціальним персонажем
Коротенко Оля, 11.09.2020

У 2016 році світ побачив Гуся. Українська художниця та ілюстраторка Надія Кушнір під псевдонімом Надьожна почала малювати іронічні ілюстрації з білим птахом у типових людських життєвих обставинах.

Згодом у Гуся з’явилися власні сторінки у Facebook та Instagram, де  й досі періодично з’являються нові веселі комікси, написані суржиком. Гусь швидко завоював серця і став упізнаваним. Деякі навіть називають його “тотемною твариною кожного українця”.

Сьогодні Гусь — це бренд, який розповідає про правила поведінки в метро, допомагає розібратися у виборчому процесі та бореться за захист тварин. А ще в нього постійно купа дедлайнів, він класно жартує, не цураючись лайки, а інколи його всі бісять.

Загалом Гусь — це образ сучасного молодого прогресивного українця. Такого, що розуміє, яке на смак справжнє життя.

Про цікаві колаборації із брендами та про те, як інтернет-мем став упливовим персонажем у розв’язанні важливих соціальних питань — розповідаємо в матеріалі.


Спочатку Гусь був лише онлайн-персонажем. Іронічні ілюстрації від авторки Надьожної швидко зробили його популярним інтернет-мемом. Та аудиторія прихильників Гуся в соцмережах невпинно зростала, упізнаваність серед молоді — також, тож через деякий час персонаж почав виходити і в офлайн.

Правами на бренд “Гусь” володіє маркетингова компанія Art Nation. Під її керівництвом створюється більшість проєктів. У Гуся в арсеналі вже багато яскравих колаборацій — серед них і соціальні, і маркетингові. Його зображення можна було побачити де завгодно: від паковання вологих серветок до плакатів Міністерства юстиції. На відміну від багатьох мемів, слава яких швидко вщухає, Гусь уже довгий час залишається популярним.

Здебільшого він дає про себе знати через ілюстрації — в електронному вигляді або на постерах. Але крім цього, у його портфоліо є і відеоролики, і книжки, і стикерпаки, а ще купа мерчу — чашки, блокноти, листівки, тимчасові татуювання і навіть спідня білизна.


Маркетингові колаборації

Перша офлайнова колаборація Гуся була з брендом “Добра листівка”. Разом вони випустили серію листівок з Гусьом тиражем 500 наборів по 18 штук у наборі. Щоб обрати ілюстрації, які найбільше подобаються споживачам, Надія попросила на сторінці Гуся у Facebook допомогти їй визначитися із зображеннями.


Бренд Dodo Socks у 2018 році зробив серію шкарпеток із зображенням Гуся. А бренд Sammy Icon — спідню білизну для жінок та чоловіків.

Dodo Socks
                                       Sammy Icon


Мережа магазинів Watsons у колаборації з Гусьом випускала дизайнерські товари. В асортименті були представлені косметичні та кишенькові серветки, паперові рушники, спреї, пластирі й туалетний папір. Перша лінійка товарів у 2018 році користувалася значним попитом, тож бренди вирішили перезапустити кампанію і в 2019 році представили оновлений дизайн.


Напередодні Великодніх свят із Гусем запартнерився “Сільпо”. Вони випустили сезонний каталог акційних пропозицій з інтернет-мемом на обкладинці та тематичним стикерпаком усередині. Завдяки цьому кількість охочих погортати каталог збільшилась. Покупці, які знають та люблять Гуся, приносили каталог додому і в офіси. Принаймні для того, щоб використати наліпки.


Гусь партнерився і з забудовниками. У 2019 році разом із KAN Development вони випустили анімаційний відеоролик і Facebook-комікс. У них KAN розповіли, як шукав собі квартиру один з їхніх “клієнтів” — добре відомий нам Гусь. Крім цього, бренди розробили спеціальний стикерпак, який розповідає про безтурботне життя Гуся в новій квартирі.


Не обійшов Гусь стороною і фінансову сферу. В 2017 році ПриватБанк випускав лімітовану серію платіжних карток із зображенням Гуся. А в 2019 році Гусь у колаборації з VISA випустили 20 навчальних постерів, які допомагають підвищити фінансову грамотність і розвіяти міфи, щодо безготівкових платежів. На своєму прикладі Гусь пояснює, як проводити безготівкові та онлайн-платежі, що робити, раптом ви втратили картку, та як полегшити собі життя за допомогою смартфона.


Соціальні колаборації

Окрім маркетингових колаборацій, основна мета яких — заробити, Гусь неодноразово ставав обличчям соціальних кампаній. Він співпрацював з гуманістичним рухом, благодійною організацією, метрополітеном і навіть з українськими міністерствами.

Гусь в метро

У 2018 році київський метрополітен, у співпраці з авторкою Гуся Надією Кушнір і маркетинговою компанією Art Nation, представили кампанію, присвячену правилам поведінки в підземці.

Комунікація містила постери у вагонах і на станціях метро, а також відеоролики в іронічному стилі Гуся. Кампанія нагадувала про звичайні, але важливі правила, про необхідність поводитися людяно та ввічливо під час поїздок у громадському транспорті.

Зокрема, ішлося про те, як важливо притримувати двері, знімати наплічник у вагоні та приймати ранковий душ.

Ідея вийти за межі формалізму та залучити до нової кампанії Гуся спала на думку команді Київського метрополітену. Вони вирішили довести, що навіть у такій консервативній сфері, як державний транспорт, можна робити яскраві маркетингові проєкти.

Утім, у співпраці з метрополітеном усе ж були певні обмеження — не можна було використовувати суржик і нецензурну лексику, яку так полюбляє Гусь. За словами ілюстраторки Надії, наявність рамок дещо сковувала її у креативі та не давала можливості сповна передати характер персонажа. Проте вона раділа, що своєю творчістю може позитивно вплинути на таку велику кількість людей.

Ідея спрацювала: проєкт “Гусь у метро” став віральним, а пасажири звертали увагу на меседжі та потроху прислухалися.

У 2018 році проєкт отримав бронзу від українського рекламного конкурсу ADC*UA Awards. А також посів перше місце у спецномінації MMR: Ко-Кре:атив року премії X-Ray Marketing Awards за найнеоднозначнішу й зухвалу колаборацію.


Гусь іде на вибори

Окрім того, що Гусь із повагою ставиться до оточення та дотримується всіх правил поведінки в метрополітені, він сумлінно виконує свої громадянські обов’язки — у 2019 році Гусь “голосував” на президентських виборах.

Напередодні виборів Міністерство юстиції України випустило освітній проєкт для молоді “Гусь іде на вибори”. Інформаційна кампанія мала на меті привернути увагу молодих українців до виборчого процесу, а також розповісти, як реалізовувати свої виборчі права.

Кампанія містила короткі інформаційні ролики та постери. У відеороликах Гусь роз’яснив, як скористатися своїм правом голосу, як змінити виборчу дільницю, як перевірити, чи є ви у списках. Також він розповів, як проконтролювати законність на дільниці й куди звертатися в разі порушень.

Відгуки про цю кампанію були неоднозначними: хтось говорив про креативність рішення, а хтось — про недоречність використання інтернет-мему в інформуванні про виборчий процес.

Проте завдяки інтеграції образу Гуся в просвітницьку кампанію від державного органу вдалося домогтися ширшого охоплення меседжів та залучити більше молоді до участі у виборах.


Гусь — за електронні послуги

Державне агентство з питань електронного урядування України та маркетингова компанія Art Nation створили соціальну рекламу електронних послуг. Головним героєм ролика став Гусь.

У просторі Києва розміщували сітілайти, які розповідали про діючі державні е-послуги. У ролику та на постерах Гусь закликає громадян шукати потрібні адміністративні послуги на Урядовому порталі kmu.org.ua та отримувати їх онлайн.


Гусь проти тварин у цирках та дельфінаріях

У 2018 році Надія Кушнір підтримала гуманістичний рух UAnimals. Ілюстраторка зробила серію зображень на соціальну тематику. Гусь тут виступив на захист тварин і долучився до боротьби проти їх експлуатації в цирках і дельфінаріях, проти вбивства на полюванні та носіння натурального хутра.


Гусь закликає робити добро

Щоб нагадати про важливість добрих справ, у 2017 році Надія створила серію зображень для Української біржі благодійності з хештегом #робидобродробиробро. Гусь показує, що робити добро — це круто (і “дробити робро” — теж).


Що по висновках?

Гусь став популярним інтернет-мемом завдяки своїй іронічності, щирості та “справжності”. Ці якості допомагають персонажу залишатися актуальним уже декілька років поспіль.

Бренди залучають Гуся у свої маркетингові кампанії для збільшення продажів, а соціальні кампанії створюють задля залучення нових аудиторій та донесення меседжів у цікавий неформальний спосіб.

Читайте також у рубриці Кейси
Як піарникам ефективно співпрацювати з медіа
10 порад з досвіду фінансових медіа «Мінфін» та Finance.ua
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень