fbpx
Зсередини

Як ефективно вчитися вдома? Відповідає методологиня онлайн-освіти

Розбираємося, що потрібно для самостійного навчання та чому лінуватися — це нормально
Коротенко Оля, 07.09.2020

Христина Круківська — методологиня онлайн-освіти, засновниця студії онлайн-освіти STRUKTURA. Разом із Христиною розбираємося, як навчитися вчитися вдома, щоб це приносило максимальне задоволення й результат.

Христина Круківська


Як можна вчитися вдома?

Вчитися вдома можна по-різному. Однак усе, про що ми будемо з вами говорити, — це онлайн-освіта. Не варто плутати онлайн-навчання вдома з навчанням удома тет-а-тет з викладачем.

Онлайн-освіту можна розрізняти за двома критеріями: самоосвіта та освіта за допомогою вчителя. Ним може бути ментор, наставник, експерт тощо.

Почнемо з простого — онлайн-освіта з учителем. Вона може проходити в синхронному та асинхронному форматах. Синхронне навчання передбачає одночасну участь учителя та студента в реальному часі, у той час як асинхронне навчання відбувається без їхньої взаємодії.

 Онлайн-освіту можна розрізняти за двома критеріями: самоосвіта та освіта за допомогою вчителя.

Синхронний онлайн-курс передбачає, що ваше навчання відбуватиметься за чітким розкладом занять, у реальному часі, з викладачем і групою. У такому разі у вас уже є програма, за якою потрібно йти, наявний чинник соціального тиску у вигляді викладачів і групи. Також ви отримуєте зворотний зв’язок від викладача, це допомагає рухатися в правильному напрямі. Ну і загалом, синхронний курс — це частина роботи, зроблена за вас.

В асинхронному онлайн-курсі викладач заздалегідь створює для вас програму, робить запис теоретичних блоків, добирає навчальні матеріали та готує домашні завдання. Однак уся інша частина навчання базується на вашій відповідальності. Тут немає чинників соціального тиску та зворотного зв’язку від викладача.

 Cинхронний онлайн-курс — це частина роботи, зроблена за вас

Але якщо ми говоримо про самоосвіту в чистому вигляді, то це поняття передбачає повністю самостійне навчання. Людина сама вибирає траєкторію освітнього руху, сама створює для себе навчальну програму, сама шукає для неї матеріали, сама їх вивчає і сама ж себе перевіряє. Часто цей процес самостійної організації може займати навіть більше ресурсів, ніж процес безпосередньо навчання.

Звичайно, підходи можна змішувати. Наприклад, проходити синхронний онлайн-курс, водночас самостійно шукати додаткові матеріали для поглибленого вивчення.

 Процес самостійної організації може займати більше ресурсів, ніж процес навчання.


Чому ми лінуємося вчитися?

Наш мозок хитрий та дещо лінивий. Коли ми вчимося, він вирощує нові зв’язки між нейронами. Це дуже енергозатратний процес — під час вивчення нового витрачається 20% енергії всього організму. Тому, коли є можливість не витрачати енергію даремно, мозок намагається так і робити.

Коли ми намагаємось засвоїти новий навик, наш мозок робить усе, щоб ми почали вирішувати задачу давно відомими способами. Іншими словами, мозок захищається психологічним патерном — автоматизмом.

Нам легше діяти за звичними шаблонами, тому що так ми витрачаємо набагато менше енергії. І якими б ефективними методиками ми не користувалися, обдурити мозок усе одно складно, тому що він любить звичні патерни. Саме тому вивчення нового — це завжди зусилля.

 Під час вивчення нового витрачається 20% енергії всього організму

Але, звичайно ж, є хороші новини: навчитися вчитися самостійно і справді полюбити таке навчання можна (і потрібно). Ось кілька порад, як це зробити.


1.

Визначте внутрішню мотивацію

Мотивація буває зовнішньою і внутрішньою.

Зовнішня мотивація — це спонукання щось робити за допомогою зовнішніх обставин або стимулів. Наприклад, штрафів, можливості кар’єрного зросту або підвищення зарплатні.

Внутрішня мотивація — це мотивація, яку людина носить у собі незалежно від зовнішнього оточення.

Перш ніж почати вчитися — неважливо, самостійно або в групі, — вам потрібно зрозуміти свою мотивацію і поставити собі чітку освітню мету. Причому важливо, щоб у вас була внутрішня мотивація, а не тільки зовнішня. Запитайте себе: “Навіщо конкретно мені потрібне це навчання?”

Адже якщо ви не розумієте особистих мотивів робити щось, ви, найімовірніше, не будете цього робити. Чарівні слова “бо треба”, які ми часто чули в дитинстві, вже не працюють.

Але якщо ви зможете зрозуміти, яку особисту вигоду отримаєте з тієї чи іншої дії, то вашому мозку буде значно легше виконати цю дію.


2.

Поставте глобальну мету і розбийте її на мікроцілі

Вже пройшли ті часи, коли навчання в школі та університеті було достатньо на все життя. Сьогодні ми живемо у VUCA світі:

V — volatility – непостійність, мінливість;

U — uncertainty – невизначеність;

C — complexity – складність;

A — ambiguity – неоднозначність.

І щоб балансувати серед цієї мінливості, складності та неоднозначності, варто регулярно визначати, чому ви хочете навчатися та якими навичками оволодіти. Life-long learning виходить на перший план.

Прийнявши той факт, що наше навчання не має кінця, важливо ставити собі рубежі в навчанні. Тоді ви будете розуміти, що вивчили певний пласт інформації, а значить, пройшли певний етап — досягли мікроцілі.

Якщо розбити довгострокові цілі на короткі, то можна перетворити те, що здається марафоном, на серію спринтів. Ви долаєте ту саму відстань, тільки за більш короткі й керованіші інтервали. Навіть невеликі цілі зазвичай можна розділити на дрібніші.

Розбивка глобальних цілей на мікроцілі пом’якшує ризики вигоряння й перевтоми та дає поштовх для подальшого руху.


3.

Розвивайте навички самодисципліни та самоорганізації

Коли ви знайшли для себе внутрішню мотивацію вчитися, потрібно попрацювати над самодисципліною. У будь-якому процесі, якщо хочеш досягти хороших результатів, потрібна організованість і чіткий самоконтроль.

Якою б сильною не була ваша мотивація, ви не зможете дійти до своєї мети, якщо у вас не прокачаний скіл самодисципліни. Адже можна дуже хотіти чогось досягти, чітко бачити кінцевий результат, але водночас бути незібраним, хаотичним, лінивим, і так ні до чого й не прийти.


4.

Чітко виділяйте час на навчання

Часто дорослі, вирішивши почати вчитися, роблять це імпульсивно. Наприклад, купують курс, не замислюючись про те, що на навчання потрібно виділяти 3-4 години щотижня. Але в більшості дорослих час і так розписано по хвилинах: робота, сім’я, додаткові активності, відпочинок тощо.

Тому, коли розпочинаєте навчання, важливо бути готовим приділяти цьому час. Розуміти, що перегляд серіалу вечорами, можливо, доведеться замінювати навчальними відеолекціями, а зустрічі з друзями іноді скасовувати через вебінари

Щодо періодичності занять, тут діє принцип “краще мало, але часто”. Не варто накопичувати заняття з думкою, що вивчите все за вихідні. Процес навчання найкраще розподілити на невеликі часові відрізки. В ідеалі це 30-60 хвилин на день. Якщо не маєте стільки часу, то можете виділяти і 10 хвилин. Головне — регулярність.

Для прокачування скілів і контролю регулярності навчання можете використовувати методику Chain calendar. Роздрукуйте звичайний календар, повісьте над робочим столом і хрестиком відмічайте кожен день, коли приділяєте час навчанню. Так у вас перед очима утвориться ланцюжок, переривати який не захочеться. І що довшим він ставатиме, то складніше вам буде “зістрибнути” з навчального шляху.


5. 

Визначте найоптимальніші для вас способи навчання

Немає універсальної програми для всіх, тому дуже важливо вміти аналізувати себе. Експериментуйте з різними методами навчання, програмами й підходами. Найдієвіший спосіб зрозуміти, яка програма підходить саме вам, — це пробувати все потроху й стежити за своїми результатами й відчуттями.

Пробуйте займатися в різному темпі та в різний час доби. Визначте, коли ви найбільш продуктивні. Коли вам комфортніше займатися — вранці після пробудження чиввечері після роботи? Як вам легше засвоювати інформацію — через аудіо, відео або текст?

Тут якраз чітко видно один із плюсів самостійного навчання: ви можете максимально зосереджуватися на собі, обирати комфортні умови.


6.

Створюйте позитивний досвід для вашого мозку

У багатьох із нас був у житті негативний досвід навчання — неякісна шкільна чи університетська освіта; нудні некорисні пари, які хотілося прогуляти. Складні теореми, які, здавалося, не мають для нас жодної цінності. Цей досвід відклався в мозку, і тому часто ми противимося навчанню — підсвідомо думаємо, що це складно, нудно і взагалі марно.

А коли ми переживаємо позитивний досвід, мозок стає пластичнішим і, відповідно, вчиться більш охоче. Тож, аби навчання було ефективнішим, потрібно створювати позитивний досвід для мозку. Тобто дати йому зрозуміти, що навчання може (і повинно) бути цікавим, захопливим і корисним.


7.

Практикуйтесь

Згідно досліджень професора Едгара Дейла, коли ми читаємо, то запам’ятовуємо 10% інформації; коли слухаємо — 20%, коли дивимось малюнок або відео — 30%, а ось коли ми спостерігаємо за практикою або самостійно практикуємо, то відсоток збільшується до 50-90%.

Тож у більшості дисциплін найкраще робити наголос на практиці.

Звичайно, багато дисциплін потребують глибинного вивчення теорії, але часто саме практика важливіша. Наприклад, якщо завдання — опанувати Photoshop, то читати книжки про його використання значно менш корисно, аніж увімкнути туторіал і повторювати дії за відео безпосередньо в програмі.


8.

Не відмовляйтесь від експертного фідбеку

Самостійне навчання може бути високоефективним, але йому бракує експертного зворотного зв’язку. Тому комбінація самостійного навчання зі зворотним зв’язком — це найефективніший формат.

Нині для складання навчальної програми і структурування процесу необов’язково мати викладача. Дуже часто масові онлайн-курси можуть розв’язати це питання. Але живий індивідуальний фідбек такі курси не надають.

Тому ви можете навчатися самостійно, але щоб розуміти, наскільки ви прогресуєте, куди вам рухатися і які помилки враховувати, бажано час від часу звертатися за зворотним зв’язком до експерта.

Звичайно, можна самостійно проходити шлях навчання й самому контролювати прогрес. І це теж хороший варіант. Але звернутися до експерта за порадою і вектором руху іноді цінніше й практичніше, оскільки ви зможете заощадити час і рухатися швидше — адже чітко знатимете, куди рухатися.


9.

Святкуйте свої перемоги

Набагато легше крокувати до великої мети, коли відзначаєш свої успіхи.

Звичайно, аналізувати помилки теж важливо, адже це є основою для зростання й пізнання. Але не менш важливо святкувати досягнення — це додає мотивації і формує той самий позитивний досвід мозку, про який ми говорили.

Якщо ви будете знати, що після досягнення мікроцілі на вас чекає чашка ароматної кави з круасаном в улюбленій кав’ярні, то йти до цієї цілі буде значно приємніше.


Що по висновках?

Вчитися самостійно можна й потрібно. І для цього, перш за все, потрібно навчитися вчитися.

У самостійному навчанні найважливішу роль відіграє внутрішня мотивація і самодисципліна. Важливо поставити конкретну мету навчання, вибрати найзручніші спосіб і час, дотримуватися регулярності і самоорганізації..

Для ефективнішого навчання й помітного результату бажано хоча б іноді спілкуватися з експертом, щоб отримувати зворотний зв’язок — тоді легше помітити зони для росту й рухатися в правильному напрямі.

Більше матеріалів про навчання:

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень