fbpx
Кейси

Що відомо про протести в Білорусі?

Де шукати правдиву інформацію та як реагують бренди
Альтман Дарина, 18.08.2020

Ще в травні 2020 року в Білорусі відбулися перші протести через недопущення та арест опозиційних кандидатів у президенти. 9 серпня в країні відбулися президентські вибори. Перші офіційні екзит-поли стверджували, що Олександр Лукашенко, який обіймає посаду президента з 1994 року, отримав понад 80% голосів.

Відтоді по всій країні розгорнулися масові протести, які уряд намагався придушити силовиками. З 11 серпня триває загальнонаціональний страйк, до якого приєдналося чимало великих підприємств.

Ми розповіли про перебіг основних подій, де шукати першоджерела інформації та як на все це реагують бренди.  

Інформація актуальна на момент публікації.


Що відомо?

До виборів:

11 травня ЦВК Білорусі відмовила бізнесмену Сергію Тихановському в реєстрації кандидатом у президенти. З 29 травня Тихановського утримують під вартою. Дружина опозиціонера, Світлана Тихановська, вирішила балотуватися замість чоловіка і стала єдиною зареєстрованою альтернативною кандидаткою

Світлана Тихановська
Віктор Бабарико

Віктор Бабарико, голова правління Белгазпромбанку“, оголосив про свою участь у виборах. 18 червня Бабарико та членів його ініціативної групи було заарештовано. Віктора звинуватили в незаконній легалізації грошей, тож ЦВК відмовила йому в реєстрації.

Валерію Цепкало, засновнику Білоруського парку високих технологій, ЦВК так само відмовила в реєстрації. 24 липня Цепкало виїхав з Білорусі та вивіз із собою родину. За словами Валерія, його хотіли затримати, а дружину — позбавити батьківських прав.

Валерій Цепкало

Передвиборні мітинги Світлани Тихановської в різних містах збирали по кілька тисяч людей. Влада перешкоджала їх організації. З 8 серпня в Білорусі почалися проблеми з доступом до інтернету. 


Після виборів:

Підсумкова явка склала 84,23%. На деяких дільницях у Білорусі і за кордоном виборці не змогли проголосувати. Так сталося, наприклад, у Києві, Москві, Варшаві, Гаазі. 

За офіційними підсумками ЦВК, Лукашенко отримав 80,1% голосів, а Тихановська — 10,1%.

У відповідь на це по всій країні почалася хвиля протестів, повсюди не працював інтернет та мобільний зв’язок.

Світлана Тихановська виїхала до Литви й записала відеозвернення, пояснивши, що була змушена залишити Білорусь.

Протести почали розганяти водометами, сльозогінним газом і світлошумовими гранатами, стріляли гумовими кулями. Станом на 10 серпня затримали близько 3000 осіб, серед яких були випадкові перехожі.

Того ж дня трапилася перша смерть — демонстрант Олександр Тарайковський загинув від вибухового пристрою.

З 11 серпня триває загальнонаціональний страйк, до якого приєдналися великі підприємства країни. Звільнені затримані та медики масово повідомляють про жорстокість міліціянтів, які відбирають особисті речі, б’ють людей, завдаючи серйозних травм і каліцтв.

По всій країні жінки взяли участь у мирній акції “Ланцюг свободи”. Вони одягнулися в біле та вийшли на демонстрацію із квітами. У неділю, 16 серпня, відбувся “Марш свободи”, у якому взяли участь близько 200 тисяч осіб. Це найбільша в історії країни протестна акція. 17 серпня Європарламент проголосував за невизнання результатів виборів у Білорусі й оголосив Лукашенка персоною нон грата в ЄС.

16 серпня Олександр Лукашенко виступив на провладному мітингу, а 17 серпня — на Мінському заводі колісних тягачів. Він заявив, що нові вибори проведе тільки “через свій труп” та владу на віддасть. Україна відкликала свого посла в Білорусі.

По всій країні тривають страйк та демонстрації. Протестувальники вимагають відставки Лукашенка, проведення повторних виборів, звільнення політв’язнів та суду над силовиками. 


Де шукати інформацію?

 BBC Ukraine

Українська служба BBC активно стежить за подіями та публікує новини, інтерв’ю й актуальну інформацію щодо протестів.

 TUT.BY

Найбільший білоруський інтернет-портал TUT.BY. На сайті працює сервіс пошуку зниклих під час протестів, а також є інструкція дій на випадок затримання.

 Радіо Свобода

Некомерційне інтернет-видання Радіо Свобода веде живий блог про ситуацію в Білорусі. Окремо також працює білоруська редакція. 


Комунікації

Символіка

Білорусь протестує під біло-червоно-білим прапором (БЧБ) та гербом “Пагоня”. З 1991 року обидва ці символи були офіційними в країні, проте після референдуму Лукашенко у 1995 році за їх використання могли арештувати й побити.

Червоно-зелений прапор та герб, які прийшли на зміну, схожі на символи Білоруської Радянської Соціалістичної Республіки.

Герб “Пагоня” часто використовували націоналісти, тому він став символом опозиції режиму Лукашенка й атрибутом протестів, що тривають. 

Дизайнери

До акцій протесту долучилися графічні дизайнери та ілюстратори, які поширюють свої роботи в соцмережах. Серед основних символів на зображеннях — БЧБ-прапор та “Пагоня” із закликом “Жыве Беларусь!”, зображення жінок на акції “Ланцюг солідарності” та інші символи миру.

Бренди

Ритейлери, банки, мобільні оператори та інші компанії масово відмовляються від реклами на білоруському телебаченні. Серед них Danon і Nestle. 

“Більшість наших клієнтів припинили рекламу на телебаченні. Все залежить від подальшої ситуації в країні. Що буде далі — ніхто не знає. Поки для багатьох компаній це тимчасовий захід”, — коментує керівник рекламної агенції Vondel/Hepta Олександр Василевич.

Салон Краси SayWowStudio безкоштовно надає свої послуги постраждалим у протестах жінкам.

Агенція перекладів Nota Bene запропонувала всім постраждалим від дій силовиків допомогу з перекладу документів.

Мережа дитячих магазинів “Буслік” розповіла, що готова доставляти товари для дітей навіть в умовах відключення інтернету.

Соцмережі

В останньому оновленні Telegram додали зображення з БЧБ-прапором та можливість обрати білоруську мову.

У Facebook можна додати на зображення профілю створені користувачами рамки з білоруською символікою.

Читайте також у рубриці Кейси
Як піарникам ефективно співпрацювати з медіа
10 порад з досвіду фінансових медіа «Мінфін» та Finance.ua
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень