fbpx
Історії

“Їжа — це побутове й високе водночас”. Яна Жадан та Христина Скрипка про гастроспільноту Foodies

Ніщо не стримає ідею, час якої настав
Ірина Виговська, 01.04.2020

Foodies —

Київський проєкт про культуру їжі. Діяльність Foodies формує ставлення до їжі як прояву культури побуту. Проєкт доносить думку, що їжа — це традиції, пам’ять, культура та зв’язок поколінь, сформовані як на індивідуальному, так і на соціальнОМу рівнях. Поговорили з Христиною Скрипкою та Яною Жадан із гастроспільноти Foodies про любов до їжі, розвиток гастробізнесу в умовах карантину та просування своєї ідеї.

Звані вечері

Ми познайомились, коли обоє працювали офіціантками й однаково сильно захоплювалися цією роботою, оскільки в ній максимум турботи про гостей. Майже одразу ми почали робити перші кроки в бік організації Foodies, але продовжували працювати в різних місцях та на різних позиціях. На двох ми пройшли всі етапи роботи у сфері гостинності й гастрономії — були кухарками, барменками, офіціантками, керуючими.

Першу звану вечерю у форматі, завдяки якому про нас дізналися, організували майже 6 років тому. Ми не думали ні про що, крім щирого глибокого захоплення їжею. Ми любили піклуватися про гостей, хотіли брати на себе відповідальність за результат і самостійно створювати продукт. Звісно, якщо порівняти наші перші вечері з тим, що ми робимо зараз — це буде зовсім різний рівень. Але ці зміни свідчать про те, наскільки з роками змінилась українська гастрономія.

Власне, завдяки вечерям ми стали саме спільнотою. З роками навколо Foodies почало збиратись міцне та прекрасне ком’юніті людей: наших гостей, читачів, ентузіастів зі спільними цінностями. З одного боку, ми створювали вечері, на яких представники цього ком’юніті були нашими гостями, а з іншого — ми всі допомагали одне одному рухатись і відкривати нове.

Усі наші заходи були організовані просто через те, що ми не могли їх не зробити. У певний момент виникає ідея, матеріали для якої — думки та образи — насправді накопичувалися роками. Коли настає час реалізовувати конкретний задум, ми починаємо з того, що розгортаємо ідею — думаємо, втілювати її самостійно чи залучати когось. Потім зосереджуємося на деталях — де, коли і як все відбудеться.

 Усі наші заходи були організовані просто через те, що ми не могли їх не зробити

Відштовхуючись від того, що маємо, розробляємо віжуали: набір афіш та зображень для постів у соцмережах. Щоб розповісти нашій аудиторії про те, що ми організовуємо нову подію, створюємо івент у Facebook та робимо серію постів у соціальних мережах.

Ми ніколи не постимо абищо — завжди продумуємо концепт та інформацію, яку цікаво було б подати в контексті конкретного заходу. Із цих роздумів з’являються теми для постів у Telegram-каналі та Facebook.

Ми ділимося новиною про подію з нашими дружніми медіа. Просто надсилаємо інформацію, раптом комусь із них буде цікаво її висвітлити. А далі справа лише за організаційним процесом.


Спільнота

Foodies — це проєкт про їжу та культуру, а також спільнота. Foodies існує завдяки нашим щоденним зусиллям, нашим ідеям та планам, а також колу однодумців.

Минулого літа одна з нас була гостею культового скандинавського ресторану Noma. Там на початку вечері кухарі, а їх багато, аплодують гостям. Нам дуже близький цей жест, і ми вважаємо це неймовірно важливим досвідом. Ти — гість, ти прийшов, щоб приєднатися, доторкнутися, сказати глибоке “дякую” закладу, який змінює світ гастрономії. І тут, тільки-но ти став на поріг — дякують тобі.

Тому що без гостей, які довіряють, залишають свої серця відкритими, які готові слідувати за шеф-кухарем, не буде закладу. Навіть такого, як Noma. Ресторан — це постійний живий обмін подякою, експериментом та відкритістю до цього експерименту між закладом та гостями. Так і з Foodies — без наших гостей та спільноти ми не були б тими, ким є.

До складу Foodies входять Agency та Catering, а також винний бар The Naked Bar. Ці ланки допомагають нам поширювати свій погляд на їжу як культуру.

До агенції можна звернутися за консалтинговими послугами, як-от розроблення меню, робота із сервісом та командою, а в кейтерингу замовити фуд-супровід особистої чи корпоративної події. Також ми працюємо над розвитком Foodies Media. Перш за все, ми — проєкт про щиру любов до їжі та всього, що з нею пов’язано.

Ми віримо, що їжа об’єднує, що їжа — універсальний код, який входить у взаємодію з людиною доступним для будь-кого способом. Їжа — це побутове Й високе водночас.


Ізоляція

Зараз наші головні проєкти: The Naked Bar та Foodies catering. В умовах карантину ми докладаємо всіх зусиль, щоб наша команда та гості почувались захищеними, а маленький бізнес — ком’юніті-бар поряд з домом — мав змогу продовжити працювати після завершення карантину. Для цього з першого дня самоізоляції, коли всі заклади зачинили, ми запустили сервіс Grocery&Delivery — почали доставляти продукти нашим відвідувачам. Розмістили форму для замовлення в описі профілю в Instagram. Там можна обрати продукти з переліку, а ми наступного дня доставимо їх вам додому. Також бар продовжує приймати замовлення to go.

Ми намагаємося запустити проєкт спільної кухні з правильними умовами для кухарів-фрилансерів, які наразі також залишились без постійних замовлень. Ця сама кухня готуватиме обіди від Foodies, частину з яких ми будемо розвозити як допомогу тим, хто найбільше потребуватиме.

Просування

Ми ніколи нічого не робили для просування бренду й навіть не ставили перед собою таке завдання. Коли ми почали організовувати звані вечері, то самостійно запрошували гостей — власноруч писали тим, кого знали. Потім про нас хтось комусь розповів, хтось десь написав. І за кілька років до нас почали звертатись для участі в освітніх подіях, просили про допомогу чи консультування.

Найбільше про Foodies говорили, коли ми почали працювати на Житньому ринку. Ми тоді самі попросилися розвивати це місце. Також доволі гучно проходили наші бранчі в “Каштані” на Рейтарській. А ще вечеря Pure and Chaotic 2019, присвячена шеф-кухарю та співвласнику ресторану з двома зірками Мішлен Noma — Рене Редзепі.

Але найбільше уваги до проєкту було протягом створення та організації різдвяного Благодійного Полуденка на 1000 персон. Його ми робили разом із шефами та локальними бізнесами з усієї України.

Перший наш досвід роботи зі спеціалістами з комунікацій трапився під час підготовки до винного фестивалю Kyiv Wine 2019, у якому наш фермерський бранч був однією з активностей. Просувати його нам допомагала агенція Public Kitchen. Нам дуже сподобалося працювати з дівчатами, і згодом ми звернулися до них знову, вже в роботі над Полуденком.

Основний наш канал комунікації — це люди. Наша команда, друзі, Усі люди, які підтримують і вірять, ми самі. Кожен з нас транслює цінності, і В ТАКИЙ спосіб ми розповідаємо про себе.

Минулого року ми співпрацювали з маркетологами щодо аналітики кейтерингових компаній. Дівчата-маркетологині, здається, відкрили для нас нову планету. Ми ніколи так глибоко не замислювалися над кожним кроком. А виявляється, люди стільки всього обдумують, коли роблять один пост. Звісно, ми й раніше знали про інструменти просування, комунікацію, але професійно цим не займались, будували все на відчутті та щирому бажанні ділитися.

Зараз майданчиком, який найкраще працює на нашу впізнаваність, є Instagram-акаунт Foodies. Також добре доносять меседжі наші особисті сторінки, Facebook-гастроспільноти і дружні медіа.

Ще ми працюємо над створенням телеграм-каналу й сайту. Сподіваємося, що вони стануть нашими основними інструментами.

Ми ніколи не користувалися інфлюенс-маркетингом, не просили нікого розповісти про нас. Для нас головне — щирість і довіра. Якщо ти комусь порадиш щось, від чого сам не в захваті, люди одразу це відчують. Але ми завжди шукаємо шляхи об’єднання та майданчики для колаборацій із тими, хто близький нам по духу. Робимо це не для піару, а заради людей. Ми віримо в партнерства: що більше класних людей об’єднуються, то більше класних ідей вони можуть втілити.


Медіа

 Нам подобаються слова. А ще більше подобається знаходити правильні слова для того, що та як ми відчуваємо, у що віримо

Зараз ми працюємо над запуском майбутнього бренд-медіа — видання про їжу та культуру Foodies Media. Наразі це одна з наших найзаповітніших мрій. Готуємо матеріали — пишемо самі або запрошуємо до співпраці авторів. Ми робимо це, тому що, по-перше, не можемо не ділитись. По-друге, у такий спосіб досліджуємо, яким має стати майбутнє медіа: що потрібно аудиторії і нам самим; про що воно буде розповідати; яким буде візуальний супровід; що читач зможе дізнатися з нього.

Зараз ми робимо важливі спроби. Намагаємося зрозуміти, навіщо нам це потрібно. Нам подобаються слова. А ще більше подобається знаходити правильні слова для того, що та як ми відчуваємо, у що віримо.

Впевнені, що хороший ресурс про гастрономію — це те, що справді потрібно. І ми бачимо підтвердження цієї думки в тому, як люди реагують на статті та переклади, які робимо. Звісно, реакція інколи дивує. Адже короткий жартівливий матеріал може привернути значно більше уваги, ніж переклад, над яким ми працювали місяць. Але в цьому, мабуть, і є баланс.

Ми пишемо колонки і для інших медіа. Для нас це цілком природний спосіб знайомства з новою аудиторією. Ми ділимося своїми знаннями, досвідом та корисною інформацією, а нові люди дізнаються про наш проєкт.

Фото: Саша Серафимович та Іра Евора

Читайте також у рубриці Історії
/ Кондитерська «Номер Дому»: інтерв’ю з власницею — Марією Тимошенко
Про високі ціни на шоколад, кризу з какао-бобами та «класовий розрив»
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
“Костюм треба шити, а не купувати — це наша первинна філософія”. Інтерв’ю із засновницею Indposhiv
Про філософію bespoke, колаборації з військовими та вишиванку для Зеленського
Інші статті за темами
Історії
Я працюю
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень