Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) у лютому/березні 2025 року провів всеукраїнське опитування. У ньому дослідили, як українці використовують штучний інтелект і як сприймають його вплив на суспільство.
Дослідження проводили телефоном у всіх регіонах України, крім тимчасово окупованих територій. Загалом опитали 1029 повнолітніх респондентів.
Використання ШІ: що показало опитування
64% опитаних не використовують штучний інтелект зовсім. З них 12% уперше почули про цю технологію, а 52% — знайомі з терміном, але ніколи не користувалися ШІ. Ще 9% пробували, але не інтегрували його у своє повсякденне життя.
Лише 26% респондентів мають досвід використання ШІ, з них:
- 17% користуються ним регулярно (5% — кілька разів на тиждень, 12% — щодня або майже щодня);
- 9% — час від часу (не частіше кількох разів на місяць).
Найбільше ШІ використовують молоді люди віком 18–29 років — понад половина з них (54%) є регулярними користувачами. У віковій категорії 30–44 років таких 21%, серед людей 60+ — лише 4%.
Також ШІ частіше використовують чоловіки (23%) порівняно з жінками (13%). Мешканці міст значно активніші в цьому питанні, ніж жителі сіл: 21% проти 9%. У великих містах (понад 500 тисяч мешканців) частка регулярних користувачів досягає 25%.
Згідно з результатами дослідження, рівень добробуту прямо впливає на користування ШІ. Серед тих, кому не вистачає навіть на їжу, лише 4% використовують такі технології регулярно. А серед тих, хто може дозволити собі майже все, — 39%.
Освіта й регіон проживання мають менший вплив на частоту користування штучним інтелектом.
Як українці оцінюють вплив ШІ на світ
Респондентам, які використовують технології ШІ, також поставили запитання про його загальний вплив на суспільство.
- 45% вважають, що штучний інтелект несе великі ризики й може призвести до серйозних проблем;
- 39%, навпаки, переконані, що ШІ сприяє прогресу і наближає нас до кращого майбутнього.
Особливо оптимістично до ШІ ставиться молодь: у віковій категорії 18–29 років 63% вважають ШІ позитивним явищем, а лише 30% — загрозою.
Президент КМІС Володимир Паніотто стверджує, що для успішного майбутнього Україні потрібно активно розвивати цифрові технології, зокрема штучний інтелект, й інтегрувати їх у всі сфери життя. Водночас він наголошує на тому, що розвиток ШІ має супроводжуватись соціально відповідальним підходом.
Також може бути цікаво: штучний інтелект у PR: як українські фахівці використовують нові технології