fbpx
Конспект

Хто робить тексти: від копірайтера до автора

Розповідаємо, як визначитися, хто потрібен вашому бренду
Чередніченко Анастасія, 06.11.2019

Хто працює з текстами

З текстами мають справу копірайтери, райтери, коректори, редактори і автори. Кожен із них працює з цим типом контенту по-своєму, має різні цілі і завдання. Обирати спеціаліста потрібно залежно від мети створення контенту.

Давайте розберемось, хто має написати текст для вашого бренду.


Копірайтер

Анна Лісовська

кураторка курсу копірайтингу в Bazilik School та копірайтерка у FEDORIV

Копірайтинг, як слово, за своєю будовою ділиться на “copy” – текстовий матеріал та “writing” – написання. Уявлення про те, що копірайтер – це спеціаліст, який пише тексти, не зовсім правильне. Його функції інші.

В основі текстового контенту, що створює копірайтер, містяться не слова, а ідея. І це аксіома. Копірайтер створює ідеї, які потім оформлює в те, що потрібно бренду – текст, статтю, слоган і т.д.

Анна лісовськА: 

“Копірайт – це голос бренду та ідея, яка стоїть за ним. Якщо немає ідеї, бренд звучить нечітко, а якщо є, його цікаво слухати. Копірайтер не письменник, його творчість – це не самовираження, а вирішення конкретних завдань. Якщо копірайт розв’язує завдання бізнесу і цікавий не тільки маркдиру, це хороший копірайт. Красиві слова, які нікого не зачіпають, – поганий копірайт”.

Для чіткості узагальнимо, чим займається копірайтер:

 написанням текстів для сайтів, лендінгів, постів, тощо;

 створенням назв і слоганів;

 написанням сценаріїв для відео- чи радіороликів.

мета копірайтера – створити ідею і оформити її у слова.


Райтер

Це збірне поняття, що включає в себе декілька спеціалізацій, тому що райтер пише все. Він не обирає тему, ідею, мету самостійно – цим займається замовник. За словами Анни Лісовської, райтер вирішує маркетингову задачу в поставленому форматі. Він пише текст, який потім може бути відданий на редагування коректору чи редактору.

Вам, як замовнику, потрібно завчасно визначитися зі спеціалізацією тексту – оригінальний контент, рерайт, SEO тощо. Мета райтера – створити продукт, який від нього вимагають.

Райтер може уособлювати собою декількох спеціалістів, що працюють з текстами. Тому він легко може бути одночасно і копірайтером, і райтером, якщо паралельно не лише пише, а й займається креативом.

Мета райтера – створити продукт, який від нього вимагають


Коректор

Це людина з освітою філолога або з рівнем Advanced у знанні правопису. Його ціль – виправити всі помилки, допущені в тексті. Коректор не створює унікальний контент, а редагує вже написаний спеціалістом текст. Він може вичитувати статтю чи пост, створені копірайтером, але не уповноважений радити щось автору.

Мета коректора – виправити всі помилки, допущені в тексті


Редактор

Дар’я Горгієвська

головна редакторка Cosmo.com.ua

“Немає межі досконалості” — це про нього. Редактор працює над покращенням тексту. Він підбирає кращі формулювання, уникає штампів, затертих метафор і порівнянь.

Редактор може з легкої руки викинути половину тексту або порадити автору дещо змінити. Його мета – створити фінальну версію тексту, що не потребуватиме правок і буде наближеною до ідеалу.

Дар`’я Горгієвська:

“Робота редактора не обмежується виключно текстами, як це зазвичай буває у випадку з копірайтом та рерайтом. Редактори нашого сайту повинні не лише створювати контент під вимоги читача/рекламодавця, а ще й розробляти стратегії спілкування з аудиторією, генерувати ідеї для рекламних проєктів, вміти миттєво реагувати на просідання трафіку і знати, яким чином повернути його на попередній рівень. Мені здається, вміння відчувати потреби читача – найголовніший фактор. Він визначає, чи вийде в людини побудувати кар’єру редактора в онлайн-ресурсі. Грамотність, вміння висловлювати свої думки також необхідні, “розписатися” можна в процесі роботи, а от зловити дух бренду і його цільової аудиторії, виходить, на жаль, не завжди”.

мета редактора – створити фінальну версію тексту, що не потребуватиме правок і буде наближеною до ідеалу.


Автор

Фотограф – Валентин Кузан

 Катерина Бабкіна

Письменниця

Творець оригінального контенту. Автор пише свої унікальні тексти для медіа, блогів і т.д. На відміну від райтера, він сам ставить собі завдання, відповідно до якої обирає тему, ідею, формат, умови реалізації. Сам собі на думці: пише, що і як думає, чергує методи і засоби виразності. Його ціль – написати власний художній твір, вимоги до якого він складає та корегує самостійно.

Автор творить за власним планом і є замовником свого ж продукту, по суті.

Катерина Бабкіна:

“Робота письменника чи письменниці полягає у створенні унікального контенту. Дуже унікального. Настільки унікального, що читаючи цей контент, люди повноцінно переживають емоційний досвід так, ніби переживали б певні події чи почуття. Сильні почуття – наприклад, закоханість, втрату, смерть. Крім того, гадаю, різниця в самому масштабі історії, яку розповідає автор чи авторка – масштабі історії, ідеї, теми та проблеми. Художні тексти працюють як правило з матеріями довготривалішими, глибшими і всеосяжнішими. Поза тим, все, що стосується структури, вивіреності, темпу, ритму, наповненості і релеватності – важливо для кожного типу тексту і для кожного автора, чи то письменника, чи копірайтера”.

Мета автора – написати власний художній твір, вимоги до якого він складає та корегує самостійно.

Розрізняти цих спеціалістів та особливості їхньої роботи з текстами — означає правильно ставити завдання і отримувати результат.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень